Ερώτηση σχετικά με δικαιολογητικά στον έλεγχο διαβατήριων

GIKAS1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ ως εγγεγραμμένος αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό και με έχει βοηθήσει σε διάφορα ζητήματα που είχα αρχικά για τα αεροδρόμια και πώς αυτά λειτουργούν. Αφού ήρθε τελικά και εμένα η ώρα μου να ταξιδέψω εξωτερικό(εντός ΕΕ) μέσα στον επόμενο χρόνο θα ήθελα να μάθω το εξής: Επειδή το ταξίδι μου το κάνουν δώρο οι γονείς μου λόγω της πρόσφατης αποφοίτησης μου από το πανεπιστήμιο( ακόμα δεν εργάζομαι) σε περίπτωση που στον έλεγχο διαβατηρίου στην χώρα που θα πάω και μου ζητήσουν τι δουλεία κάνω ή που εργάζομαι τι λέω? Σκέτο Άνεργος και όλα καλά ή χρειάζονται δικαιολογητικά για να μην υπάρξουν μπλεξίματα(πχ να μην μπορώ να μπω στην χώρα λόγω μη ύπαρξης εισοδήματος)?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ ως εγγεγραμμένος αλλά το παρακολουθώ αρκετό καιρό και με έχει βοηθήσει σε διάφορα ζητήματα που είχα αρχικά για τα αεροδρόμια και πώς αυτά λειτουργούν. Αφού ήρθε τελικά και εμένα η ώρα μου να ταξιδέψω εξωτερικό(εντός ΕΕ) μέσα στον επόμενο χρόνο θα ήθελα να μάθω το εξής: Επειδή το ταξίδι μου το κάνουν δώρο οι γονείς μου λόγω της πρόσφατης αποφοίτησης μου από το πανεπιστήμιο( ακόμα δεν εργάζομαι) σε περίπτωση που στον έλεγχο διαβατηρίου στην χώρα που θα πάω και μου ζητήσουν τι δουλεία κάνω ή που εργάζομαι τι λέω? Σκέτο Άνεργος και όλα καλά ή χρειάζονται δικαιολογητικά για να μην υπάρξουν μπλεξίματα(πχ να μην μπορώ να μπω στην χώρα λόγω μη ύπαρξης εισοδήματος)?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Kαλησπέρα. Εφόσον ταξιδεύεις εντός ΕΕ κανονικά δε θα σου κάνουν τέτοιου είδους έλεγχο και επομένως δε θα έχεις πρόβλημα. Λόγω της πολύ ιδιαίτερης κατάστασης με την πανδημία ωστόσο, πρέπει να προσέξεις τις οδηγίες κάθε χώρας και να προετοιμαστείς με βάση αυτές. Το τι δουλειά κάνεις και πάλι δε νομίζω να στο ρωτήσει κανείς, το πιο πιθανό (λόγω κορονοϊού) είναι να σε ρωτήσουν γιατί επισκέπτεσαι τη συγκεκριμένη χώρα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πρώτα απ'όλα καλώς ήλθες στην παρέα μας και καλό πτυχίο! 👍

Αν με το "εντός ΕΕ" εννοείς "εντός Σέγκεν", δεν χρειάζεται να πεις κάτι. Δεν θα σε ρωτήσει κανείς για το τι δουλειά κάνεις ή αν έχεις δικαιολογητικά για την οικονομική σου κατάσταση.

Ακόμη κι εγώ που είχα ταξιδέψει παλαιότερα π.χ. ΗΠΑ άνεργος, αμέσως μετά από το στρατό, στο χαρτί που είχα συμπληρώσει είχα δηλώσει "άνεργος" και δεν είχα πρόβλημα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom