ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Μηνύματα
10
Likes
0
καλησπερα σε ολους.ξερω οτι το συγκεκριμμενο θεμα εχει συζητηθει πολυ και ειμαι αρκετα πληροφορημενη αλλα το προβλημα μου ειναι λιγο διαφορετικο.εχω αγορασει εισητηρια για 15-4-2013 σε ενα μηνα δηλαδη για νεα υορκη.θα παω για 26 μερες σε μια σχολη αγγλικης γλωσσας.επειδη πιστευα πως για ενα συντομο ταξιδι μπορω να ταξιδεψω με εστα αγορασα εισητηρια αλλα πηρα τηλ στην Πρεσβεια στην Αθηνα και μονο δεν με εβρισαν.μου ειπαν πως πρεπει να βγαλω βιζα εστω και για 26 μερες αφου και καλα θεωρειται οτι παω για σπουδες και οτι δεν μπορω να παω με εστα.οποτε πληρωσα τα 200 δολ. για το Ι -20 και μαζεψα ολα τα υπολοιπα χαρτια για F1 visa εκλεισα ραντεβου αλλα με απεριψαν.Ο προξενος μου εκανε ερωτησεις τυπου τι σπουδαζω με τι ασχολουνται οι γονεις μου κλπ.επισης με ρωτησε αν εχω κατοικια στο ονομα μου και ειπα οχι γιατι ειναι στο ονομα των γονιων μου,μολις το ακουσε αυτο με απεριψε(ΙΝΑ214 B)οπως φανταζεστε,την επομενη μερα εκανα αιτηση για εστα αφου δεν ειχα κατι αλλο να χασω και την απεριψαν κ αυτη.Το θεμα ειναι οτι οντως παω για 26 μερες σπουδαζς τεταρτο ετοσ ιατρικη και δεν εχω σκοπο να μεταναστευσω.τι μπορω να κανω?εχω ενα μηνα μπροστα μου,κανονικα ειχα εξ αρχης δικαιωμα να ταξιδεψω με εστα?συγγνωμη για το τεραστιο γραμμα απλα θα χασω κοντα 800ευρω αν δεν βρω τροπο να παω σε ενα μηνα,ευχαριστω
 
Μηνύματα
266
Likes
119
καλησπερα σε ολους.ξερω οτι το συγκεκριμμενο θεμα εχει συζητηθει πολυ και ειμαι αρκετα πληροφορημενη αλλα το προβλημα μου ειναι λιγο διαφορετικο.εχω αγορασει εισητηρια για 15-4-2013 σε ενα μηνα δηλαδη για νεα υορκη.θα παω για 26 μερες σε μια σχολη αγγλικης γλωσσας.επειδη πιστευα πως για ενα συντομο ταξιδι μπορω να ταξιδεψω με εστα αγορασα εισητηρια αλλα πηρα τηλ στην Πρεσβεια στην Αθηνα και μονο δεν με εβρισαν.μου ειπαν πως πρεπει να βγαλω βιζα εστω και για 26 μερες αφου και καλα θεωρειται οτι παω για σπουδες και οτι δεν μπορω να παω με εστα.οποτε πληρωσα τα 200 δολ. για το Ι -20 και μαζεψα ολα τα υπολοιπα χαρτια για F1 visa εκλεισα ραντεβου αλλα με απεριψαν.Ο προξενος μου εκανε ερωτησεις τυπου τι σπουδαζω με τι ασχολουνται οι γονεις μου κλπ.επισης με ρωτησε αν εχω κατοικια στο ονομα μου και ειπα οχι γιατι ειναι στο ονομα των γονιων μου,μολις το ακουσε αυτο με απεριψε(ΙΝΑ214 B)οπως φανταζεστε,την επομενη μερα εκανα αιτηση για εστα αφου δεν ειχα κατι αλλο να χασω και την απεριψαν κ αυτη.Το θεμα ειναι οτι οντως παω για 26 μερες σπουδαζς τεταρτο ετοσ ιατρικη και δεν εχω σκοπο να μεταναστευσω.τι μπορω να κανω?εχω ενα μηνα μπροστα μου,κανονικα ειχα εξ αρχης δικαιωμα να ταξιδεψω με εστα?συγγνωμη για το τεραστιο γραμμα απλα θα χασω κοντα 800ευρω αν δεν βρω τροπο να παω σε ενα μηνα,ευχαριστω
Καταρχήν, η πρεσβεία δεν είναι το κατάλληλο όργανο για να απευθύνεται κανείς σχετικά με ερωτήσεις νομικής φύσεως. Δεύτερον, για σπουδές στις ΗΠΑ απαιτείται φοιτητική βίζα, αλλά το τι συνιστά "σπουδές" σε οριακές περιπτώσεις απαιτεί διερεύνηση. Τρίτον, τα 800 ευρώ απώλεια είναι μικρό ποσο όταν μιλάμε για θέματα που σχετίζονται με την αμερικανική νομοθεσία ιθαγένειας και μετανάστευσης - οπότε ίσως να είναι πιο εύλογο να δεχτείς να χάσεις 800 ευρώ παρά να κάνεις περισσότερες κινήσεις που μπορεί να κοστίσουν ακόμη περισσότερο.

Τον τελευταίο καιρό, οι απορρίψεις στις φοιτητικές βίζες πέφτουν βροχή και αυτό είναι πλέον γνωστό.
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Καταρχήν, η πρεσβεία δεν είναι το κατάλληλο όργανο για να απευθύνεται κανείς σχετικά με ερωτήσεις νομικής φύσεως. Δεύτερον, για σπουδές στις ΗΠΑ απαιτείται φοιτητική βίζα, αλλά το τι συνιστά "σπουδές" σε οριακές περιπτώσεις απαιτεί διερεύνηση. Τρίτον, τα 800 ευρώ απώλεια είναι μικρό ποσο όταν μιλάμε για θέματα που σχετίζονται με την αμερικανική νομοθεσία ιθαγένειας και μετανάστευσης - οπότε ίσως να είναι πιο εύλογο να δεχτείς να χάσεις 800 ευρώ παρά να κάνεις περισσότερες κινήσεις που μπορεί να κοστίσουν ακόμη περισσότερο.

Τον τελευταίο καιρό, οι απορρίψεις στις φοιτητικές βίζες πέφτουν βροχή και αυτό είναι πλέον γνωστό.
Δηλαδη μου προτεινετε να το σταματησω εδω;ξεχασα να αναφερω πως εχω εκτος απο ελληνικο και ρωσικο διαβατηριο,μηπως αυτο φταιει;ειχα εκτυπωμενα εισητηρια επιστροφ,γραμμα απο την σχολη αγγλικων απο Αμερικη ,bank statement κλπ,αν ξανακανω τλκ αιτηση τι αλλο μπορω να δειξω για να καταλαβει ο χριστιανος οτι δεν σκοπευω να μηνω στην χωρα τους;;;
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Δηλαδη μου προτεινετε να το σταματησω εδω;ξεχασα να αναφερω πως εχω εκτος απο ελληνικο και ρωσικο διαβατηριο,μηπως αυτο φταιει;ειχα εκτυπωμενα εισητηρια επιστροφ,γραμμα απο την σχολη αγγλικων απο Αμερικη ,bank statement κλπ,αν ξανακανω τλκ αιτηση τι αλλο μπορω να δειξω για να καταλαβει ο χριστιανος οτι δεν σκοπευω να μηνω στην χωρα τους;;;
Δεν μου ειπατε αν τελικα μπορουσα να παω με εστα ή θα ηταν παρανομο,πως μπορω να μαθω; Ευχαριστω
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δεν μου ειπατε αν τελικα μπορουσα να παω με εστα ή θα ηταν παρανομο,πως μπορω να μαθω; Ευχαριστω
Για αυτά τα θέματα κανείς συνομιλεί με μεταναστευτικό δικηγόρο που ειδικεύεται σε θέματα μετανάστευσης και ιθαγένειας στις ΗΠΑ για να αναλύσει όλα τα δεδομένα.
 

nikos035

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Θελω να παω για διακοπες στο Σικαγο.Πηγα στο προξενειο της Θεσ/νικης και τους ειπα για αυτο το ταξιδι.Δεν μου ειπανγια την ΕΣΤΑ και μου ειπαν για τουριστικη βιζα!!!!!! Ετοιμαζω τα χαρτια μου,πληρωνω 120,κλεινω ραντεβου στην πρεσβεια Αθηνα και παω.Δεν μου εδωσε τη Β1 Β2 γιατι δεν εχω δικο μου σπιτι,δεν ειμαι παντρεμενος,δεν εχω παιδια και το εισοδημα μου δεν ξεπερναει τα 1000 ευρω.Νομιζω φυσιολογικη ειναι η κατασταση μου παννελλαδικα!Στη προκειμενη περιπτωση που εμαθα για την ΕΣΤΑ στη πρεσβεια εφοσων εχω απορριφθει,αν κανω ΕΣΤΑ θα μου εγκριθει η θα με ξανακατεβασουν κατω Αθηνα και να τους δωσω αλλα 120.Η κατασταση μου αυτη ειναι.Ουτε εχω σκοπο να παντρευτω,ουτε να κανω παιδια και το εισοδημα ευχομαι να μην μειωθει αλλο.Αν μου ελεγαν για την ΕΣΤΑ απο την αρχη δεν θα ειχα τετοιο θεμα,τσαμπα μπλεξιμο!Θελω τα φωτα σας παιδια!!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Αργά νομίζω ανακάλυψες το φόρουμ :( πρώτα έπρεπε να κάνεις μια σχετική έρευνα και μετά να πας Αθήνα να κάνεις την αίτηση..
Τώρα φίλε μου ειδικός δεν είμαι..αλλά νομίζω ότι έχεις μειωμένες πιθανότητες και για την ΕΣΤΑ..

Ανάλογα με το πόσο θέλεις να κάνεις αυτό το ταξίδι..η απλά κάνεις μια προσπάθεια για ΕΣΤΑ που γίνετε μέσα σε 10 δευτερόλεπτα από το pc σου και σίγουρα δεν κοστίζει 120..αλλά κάπου 20 με 35..η πας σε κάποιον δικηγόρο ειδικό σε τέτοια θέματα και προσπαθείς να δεις με ποιον τρόπο μπορείς να κάνεις αυτό το ταξίδι..που σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχει και ανάλογο κόστος και σε χρήμα και σε χρόνο..αλλά είπαμε..εσύ ξέρεις πόσο θέλεις να πας στο Σικάγο...

Σου εύχομαι να βρείς την καλύτερη λύση και να σου πάνε όλα καλά..
 

nikos035

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Boxeraki σε ευχαριστω.Εκανα την αιτηση και περιμενω απαντηση!Θα κρατησω ενημερο το forum!Δεν θα δικαιολογηθω για την γκαφα που εκανα ,το αναγνωριζω!:)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Απορω με το προξενειο......δεν επρεπε αυτοι να σου πουν,οτι αφου πας για διακοπες ,να κανεις την εστα........:mad:
 

nikos035

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Οχι φιλε μου,τιποτα δεν μου ειπαν,αν μου το ελεγαν θα γλιτωνα την ταλαιπωρια και το ενδεχομενο να μην μπορω να παω να δω το σοι μου!!!Στη δουλεια μου ειμαι συνεπεστατος και παρα πολυ κατατοπιστικος ωστε να καλυψω ακομα και τις οποιες αποριες εχει ο πελατης.Ετσι εμαθα να λειτουργω και βλεπω....... μη τα συζητας που λενε!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πηγα στο προξενειο της Θεσ/νικης και τους ειπα για αυτο το ταξιδι.Δεν μου ειπανγια την ΕΣΤΑ και μου ειπαν για τουριστικη βιζα!!!!!!
Εγω ειδα αυτο που εγραψες και το ειπα....
Εκανες αιτηση για εστα; εχεις απαντηση;
 

nikos035

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Εγω ειδα αυτο που εγραψες και το ειπα....
Εκανες αιτηση για εστα; εχεις απαντηση;
Εννοειτε :) απο τον Απριλη αποφασισαμε αυτο το ταξιδι!!! Η 12 ωρες περασαν για την απαντηση της ΕΣΤΑ αλλες 12 και ειμαι αισιοδοξος :xalara: αν και οι πιθανοτητες απ οτι καταλαβα ειναι εναντιον μου,αυτοι θα χασουν τα λεφτα που μαζεψα αυτο το διαστημα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom