Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
΄Εχεις παει και συμφωνείς η αρέσουν σαν προτάσεις;

Και γιατί να μιλάει μόνο για αυτό το θρεντ κι όχι γενικά; Μην έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση! 😛
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
΄Εχεις παει και συμφωνείς η αρέσουν σαν προτάσεις;
Γενικά μου αρεσουν τα πόστ σου σε όλα τα τοπικ , οπως σωστα επεσημανε ο Νικος.
Δινεις χρησιμες πληροφοριες ,είσαι ευγενικος και σαφης .
Σε αυτο το τοπικ συγκεκριμενα απο μια ματια που εριξα σε ολα τα ποστ διεκρινα στα δικα σου παρομοια γουστα και σαφηνεια στις πληροφοριες .
Οι αρχαιοι στο φορουμ γνωριστηκαμε μεταξυ μας σε συγκεντρωσεις , ταξιδια κτλ .
Τωρα με το κοβιντ πανε αυτα,
Ελπιζω στο μελλον να συναντηθουμε ....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Και γιατί να μιλάει μόνο για αυτό το θρεντ κι όχι γενικά; Μην έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση! 😛
Πόσο γατόνι εισαι!

Παρακολουθω και εσενα , μου αρεσουν οι εξυπνες ορθολογιστικες απαντησεις σου.
Ταξιδιωτικος πρακτορας ειπαμε ;

Επειδη φαινεται καπως οτι παρακολουθω πόστ χαχαχα σας λεω οτι εισαστε εσεις οι δυο αντε και δυο ακομα που εχω εντοπισει στη κοβιντ εποχη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για ψαρικά και ψαρομεζέδες Θόδωρος και Ελένη στα Λεγρενά.Τα καλύτερα μύδια στην Αθήνα.Και οι δύο εκδοχές(σκόρδο/κρασί ή φέτα) πολύ καλές.Επίσης γαρίδες τηγανιτές με σουσάμι και διάφορα άλλα.Εξτρά η μεγάλη ποικιλία σε ετικέτες ούζων και τσίπουρων.
Προειδοποίηση!Το μαγαζί είναι μια ισόγεια ταράτσα σε στενό δρόμο στο εσωτερικό των Λεγρενών.Επομένως τοποθεσία και θέα δεν...Για να μην απογοητευτείτε...Επίσης μην πάτε Σ/Κ Ιδιαίτερα το καλοκαίρι.Ο κόσμος και οι ουρές είναι μεγάλες.Αναπόφευκτα πέφτει κάπως και η ποιότητα.
Βαθμολογία 4.3/5 με κόστος στα 35/45 Ευρώ/άτομο.
Φοβερό μαγαζί, συμφωνώ! Και συνδυάζεται τέλεια με μπάνιο στο Σούνιο.
Απλά εμένα δε μου εχει πάει ποτέ τόσο ακριβά. Δηλ με κάμποσο φαγητό και ποτό ούτε 30 δεν έχω δώσει.
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Συνειδητοποιω οτι μετα απο 7 χρονια στο εξωτερικο εχω ξεχασει την πολη μου, και το γεγονος οτι οποτε κατεβαινω τρωω μονο σπιτικο φαγητο + σουβλακια δε βοηθαει πολυ :p

Θα ερθει φιλη μου απο εξωτερικο για λιγες μερες και σκεφτομαι που να την παω για φαγητο, ελληνικη κουζινα προφανως.

Διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα και τεινω προς το ΑΝΕΤΟΝ στο Συνταγμα και στο Θεσπις στην Πλακα. Εχουμε τιποτα επισης προς παραλιακη μερια, κατα προτιμηση Φαληρο/Αλιμο/Γλυφαδα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Συνειδητοποιω οτι μετα απο 7 χρονια στο εξωτερικο εχω ξεχασει την πολη μου, και το γεγονος οτι οποτε κατεβαινω τρωω μονο σπιτικο φαγητο + σουβλακια δε βοηθαει πολυ :p

Θα ερθει φιλη μου απο εξωτερικο για λιγες μερες και σκεφτομαι που να την παω για φαγητο, ελληνικη κουζινα προφανως.

Διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα και τεινω προς το ΑΝΕΤΟΝ στο Συνταγμα και στο Θεσπις στην Πλακα. Εχουμε τιποτα επισης προς παραλιακη μερια, κατα προτιμηση Φαληρο/Αλιμο/Γλυφαδα?
Γλυφάδα(Άνω) τα Γιουβετσάκια για Ελληνική κουζίνα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
View attachment 396206
Το οποίο πιάτο είναι ταπεινά μπιφτεκάκια με πατάτες. Από τα καλύτερα που έχω φάει.
Τιμή πιάτου 12 ευρώ. Γενικά, το εστιατόριο FITA το επισκεφθήκαμε πρώτη φορά σήμερα και μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Βρίσκεται στην περιοχή πίσω από το ξενοδοχείο Intercontinental.
Eξαιρετικό το ΦΙΤΑ. Είναι στον Νέο Κόσμο στην συνοικία Δουργούτι με τα προσφυγικά. Πολύ εύκολη πρόσβαση με μετρό και τραμ. Έχουμε πάει αρκετές φορές και ότι φάγαμε ήταν υπέροχο.

Μην παραλείψετε τις πραγματικές τηγανιτές πατάτες ροδέλα και την ταραμοσαλάτα του. Αξέχαστο που έμεινε το ελληνικό σουσι με αμπελόφυλλο και γέμιση ντάσκα είδος τόνου που το έχω δει να το χρησιμοποιούν σε πολλά πιάτα και παραλλαγές αλλά και το θράψαλο σουβλάκι. Νοστιμότατες σαρδέλες σχάρας με γιγαντες πλακί , σκουμπρι με πουρέ απο ρεβύθια σαν χούμους μέχρι και σεβίτσε με λαβράκι και αβοκαντο ήταν απο τα πιό νόστιμα που έχω δοκιμάσει. Οι σαλάτες του κρύβουν ευχάριστες εκπλήξεις. Τα αμνοερίφιά του είναι νοστιμότατα και έρχονται απο Κάρυστο. Πολύ προσεγμένος χώρος με σημασία στην λεπτομέρεια και τα πρώτης ποιότητας υλικά. Μέχρι και το ψωμί είναι προζυμένιο αργής ορίμανσης και ολικής αλέσεως.

Ότι κι αν φάγαμε δεν ξεπέρνούσε τα 15 ευρό με πολλές επιλογές που ξενικούν απο τα 5-6 ευρό.
Η κάβα του συνεχώς ανανεωμένη με χύμα και εμφιαλωμένα κυρίως ελληνικά κρασιά και αποστάγματα που ανανεώνονται συνεχώς Μέχρι Μαλαγουζιά απο την Κρήτη βρήκαμε αλλά και Sauvignon Blanc απο την Ν. Ζηλανδία και Ισπανική Rioja .

Η ατμόσφαιρα με τις παλιές ξύλινες καρέκλες καφενείου και η δροσερή αυλή του με στέλνουν αρκετά χρόνια πίσω.
Οι πρώτες ύλες που προμηθεύεται από μικρούς παραγωγούς από κρέατα λαχανικά και όσπρια και το μενού που αντίστοιχχα εναλλάσσεται σύμφωνα με την εποχή και την διαθεσιμότητα από τα δυνατά χαρτιά του.
Στο τιμόνι ο Φώτης Φωτεινόγλου απο τις Σεϋχέλλες μαζί με τον Θοδωρή Κασσαβέτη .
'Ανετα και τίμια 4.5/ 5. Αξίζει να πας σίγουρα παραπάνω απο μία φορά !
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Θυμαμαι πριν μερικά χρόνια είχα πάει στο Ασία κοντά στη πλατεία Αμερικής (αν θυμάμαι καλά) μετά από σχόλια που είχα διαβάσει εδώ και ήταν πραγματικά πολύ ωραίο. Υπάρχει ακόμα; Στην περιοχή θυμάμαι δεν ενοιωθες και μεγάλη ασφάλεια. Εξακολουθεί να είναι έτσι?
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θυμαμαι πριν μερικά χρόνια είχα πάει στο Ασία κοντά στη πλατεία Αμερικής (αν θυμάμαι καλά) μετά από σχόλια που είχα διαβάσει εδώ και ήταν πραγματικά πολύ ωραίο. Υπάρχει ακόμα; Στην περιοχή θυμάμαι δεν ενοιωθες και μεγάλη ασφάλεια. Εξακολουθεί να είναι έτσι?
Το μαγαζί υπάρχει ακομα. Η περιοχή έχει φτιάξει πολύ μιας και μένω δίπλα στο λέω. Δεν έχει εγκληματικότητα όσο είχε πριν 10 χρόνια. Εεε τώρα παρακμιακά σχετικά είναι ακόμα οπότε υποθέτω πως σε κάποιους ακόμα δεν θα εμπνέει και τόσο ασφάλεια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το Μικρά Ασία (ή Ασία) μια χαρά υπάρχει και φτιάχνει ακόμα μακράν το καλύτερο τουρκικό στην Αθήνα, το έχουν πολλά χρόνια εκεί Κουρδοι από την Κωνσταντινούπολη. Πριν κάνα μήνα βρεθήκαμε και φάγαμε εκεί γνωστά και εκλεκτα μέλη του φόρουμ και αγαπητοί φίλοι. Εδώ και κάποια χρόνια έχουν ανοίξει μάλιστα τα παιδιά τους μαγαζί κλώνο στη πλατεία Μεσολογγιου στο Παγκράτι το οποίο έχουμε τιμήσει πολλές φορές αλλά δυστυχώς για προσωπικούς τους λόγους είναι κλειστο εδώ και μερικούς μήνες.
Απιστευτο φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom