Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πηγα την Κυριακη που περασε στο ΦΙΤΑ και η αληθεια ειναι οτι το ειχα στα υποψην. Δεν τρελαθηκα παντως ειδικα για τις τιμες του ( 25 το ατομο χωρις ποτο) . Τα ορεκτικα του (μικρες μεριδες θα τις ελεγες για την τιμη τους) ητανε παρα πολυ ωραια με εξυπνες ιδεες και με ποιοτικα υλικα. Οσον αφορα τα κυριως επειδη ειμασταν 5 ατομα και πηραμε και θαλασσινα και κρεατικα , αν εξαιρεσεις το κυριως με τον τονο το οποιο ητανε εξαιρετικο, η σπαλομπριζολα των 20 ευρω ητανε πολυ μετρια, το συκωτι απλα οκ και τα 2 πιατα θαλασσινων ενα λαυρακι και μια λιγδα (πιατα των 17+ ευρω) ητανε ενα ψαρι ψητο αντιστοιχα με χορτα στο πλαι. Καμια ιδεα στο πιατο, ενα πιατο δηλαδη το οποιο το παραγγελνεις και απο το ψαραδικο της γειτονιας που στο ψηνει και στο φερνει delivery. Θελω να πω δηλαδη οτι δεν δικαιολογειται η τιμη των πιατων οταν δεν υπαρχει μια ιδεα απο εναν σεφ!
Μπορει να ετυχα σε κακη μερα παντως στην τιμη των 25 ευρω το ατομο χωρις ποτο εχω φαει πολυ καλυτερα σε αρκετα εστιατορια. Βεβαια καλο ειναι να δοκιμαζουμε παντα καινουρια εστιατορια και να τους δινουμε σε καποια φαση και μια δευτερη ευκαιρια.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ταβερνούλα με ωραιο ελληνικο φαγητο στο κέντρο καμια καλη πρόταση;
Tα Καραμανλίδικα του Φάνη, όχι στην Ερμού, το άλλο. Άχαστο, φτηνό, ποιοτικό, ταρατσούλα, ό,τι πρέπει για βραδάκι.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Επίσκεψη την προηγουμενη εβδομάδα, στον Άριστο ( Παλαιό Φάληρο) η ποιοτητα , οι μερίδες εξαιρετικές, το service πολυ καλο.

Δικαιολογημένα κρατάει την φήμη του :)
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ακόμα το μαγαζί του Λουκάκου


Μενού

στο Χαλάνδρι ( πίσω από την Εκκλησία, δίπλα εννοώ) , πολυ καλο, λίγα πραγματα , αλλά πολυ προσεγμενα, νόστιμα.

Μην ξεχάσετε να πσρετε συκώτι με καραμελωμένα κρεμμυδια.

Δεν έχω φάει τόσο νόστιμο συκώτι, ποτε στη ζωή μου.

Αξίζει μια επίσκεψη :)
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ακόμα το μαγαζί του Λουκάκου


Μενού

στο Χαλάνδρι ( πίσω από την Εκκλησία, δίπλα εννοώ) , πολυ καλο, λίγα πραγματα , αλλά πολυ προσεγμενα, νόστιμα.

Μην ξεχάσετε να πσρετε συκώτι με καραμελωμένα κρεμμυδια.

Δεν έχω φάει τόσο νόστιμο συκώτι, ποτε στη ζωή μου.

Αξίζει μια επίσκεψη :)
Εχω πολλά χρόνια να παω στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Καλό ήταν αλλα νομιζω ότι παραήταν ακριβό για το στυλ του.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Εχω πολλά χρόνια να παω στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Καλό ήταν αλλα νομιζω ότι παραήταν ακριβό για το στυλ του.
Εντάξει μπορεί να είναι λίγο τσιμπημενο, αλλά έχει όμορφο χώρο, ήρεμη ατμόσφαιρα, πολυ προσεγμενα πιατα, όποτε αξίζει.

Τώρα για τις τιμές, παντου ειναι ακριβά, εκτός από κάποια 10 καλά και φθηνά μαγαζιά που υπάρχουν :)
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εντάξει μπορεί να είναι λίγο τσιμπημενο, αλλά έχει όμορφο χώρο, ήρεμη ατμόσφαιρα, πολυ προσεγμενα πιατα, όποτε αξίζει.

Τώρα για τις τιμές, παντου ειναι ακριβά, εκτός από κάποια 10 καλά και φθηνά μαγαζιά που υπάρχουν :)
Πήγα πολύ πρόσφατα, θεωρώ ότι είναι πολύ καλό και αξιοπρεπές, οι τιμές όντως δεν ήταν κάτι εξωφρενικό σε σχέση με τις γενικότερες που βρίσκεις σε "καλά" εστιατόρια της Αθήνας. Θα πω εδώ το παραπονάκι, η πάβλοβα, από τα αγαπημένα μου γλυκά, θα μπορούσε να ήταν πιο άγλυκη, η γέμιση μου έκανε υπερβολικά ζαχαρούχο γάλα.
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Δεύτερη φορά στο sushimou, καλύτερη και από την πρώτη!!! Θετική αύρα από τον chef, ωραία ατμόσφαιρα και πάνω από όλα φανταστικές γεύσεις. Τρώω sushi αρκετά συχνά, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι ξεχωριστό. Έχει μία μπάρα των 10 ατόμων στον εσωτερικό χώρο και εξωτερικά 3-4 σταντ. Η κράτηση είναι απαραίτητη και δεν παραγγέλνεις, αλλά έχει omakase set menu (αφήνεσαι στα χέρια του σεφ) στα 49ευρώ το άτομο. Σερβίρει μόνο ωμό ψάρι σε sashimi και nigiri. Προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί για μυημένους και μη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι προκειμένου να κάνει τριπλό sitting από 6 εως 12 το βράδυ, στο 2ωρο χαιρετάς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Δεύτερη φορά στο sushimou, καλύτερη και από την πρώτη!!! Θετική αύρα από τον chef, ωραία ατμόσφαιρα και πάνω από όλα φανταστικές γεύσεις. Τρώω sushi αρκετά συχνά, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι ξεχωριστό. Έχει μία μπάρα των 10 ατόμων στον εσωτερικό χώρο και εξωτερικά 3-4 σταντ. Η κράτηση είναι απαραίτητη και δεν παραγγέλνεις, αλλά έχει omakase set menu (αφήνεσαι στα χέρια του σεφ) στα 49ευρώ το άτομο. Σερβίρει μόνο ωμό ψάρι σε sashimi και nigiri. Προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί για μυημένους και μη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι προκειμένου να κάνει τριπλό sitting από 6 εως 12 το βράδυ, στο 2ωρο χαιρετάς.
Παει ο γιος μου με την παρεα του. Νομιζω οτι ειναι πολυ δημοφιλες στην πιτσιρικαρια. Με πηγε να δοκιμασω, εφαγα σουσι με αβοκαντο και γαριδα. Το βρηκα πολυ βαρυ για το στομαχι-και τρωω και πετρες ετσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom