Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Τον ξέρουν όλοι πλέον αλλά ας το γράψουμε...Λαζάρου και Βαρούλκο στο Μικρολίμανο.Απο τα βραβευμένα που αξίζουν.Υψηλού κόστους.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Θα μένω Βύρωνα και θα κινούμαι κυρίως στο κέντρο αλλά δεν έχω θέμα να πάω σε οποιαδήποτε περιοχή αν αξίζει το κόπο το φαΐ. Για διακοπες έρχομαι!
Επίσης είμαι ανοικτή σε οποιαδήποτε εισήγηση. Από χασαποταβερνα μέχρι κυριλέ. Αν θα έβαζα μπάτζετ δεν θα έδινα πάνω από 100 ευρώ το άτομο και αυτό με τη προοπτική να παραμιλουσα για το φαΐ για καμιά βδομάδα:)
Επίσης δεν απορρίπτω οποιαδήποτε κουζίνα... όπως καταλαβαίνεις μου αρέσει το φαΐ γενικότερα:)
Θα εισαι διπλα και δε θα πας Βυρωνος πολιτεια;το μονο που εχουμε Βυρωνα κ αξιζει το φαι :haha: Σουρτωκο επισης βλεπω οτι εχει πολυ καλα σχολια(δεν εχω φαει)και Τζιμη αν θες να φας καλο κρεας κ αρκετα χορταστικες μεριδες!επισης για γλυκα βλεπω παιζει πολυ ο Σκουφος αλλα μου εχει ξεφυγει κ αυτο ακομα!ολα αυτα που προαναφερω ειναι φαση μεζεδοπωλεια
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Πάντως αν τρως ωμά ψάρια, είναι εξαιρετικο το sushi lunchi. Το παίρνεις πακέτο και πας και το τρως χαλαρά στον εθνικό κήπο. Η ποσότητα του ψαριού ειναι μπόλικη και για την ποιότητα του θεωρώ ότι είναι φθηνό (10 με 12 ευρώ). Εγώ συνήθως παίρνω το chirashi don με λαυράκι, τόνο σολωμο. Δεν είναι ακριβώς κατηγορία εστιατόρια ταβέρνες, αλλά με όσους φίλους μου έρχονται για τουρισμο πάμε μια βόλτα.

Για παγωτό το καλύτερο για εμένα είναι το Μαραμπού στο Παγκράτι κοντά με Django στο Κουκάκι και τίμιο και το epik gelato στη Μαβίλης.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τ' αγαπημένα μου απ' την κατηγορία "50€+ το καλό που τους θέλω να τα αξιζει", όπως λέει και ο @Yorgos :

Sense: απίστευτη θέα στην Ακρόπολη και φοβερά νόστιμα πιάτα (μοντέρνα Ελληνική).
Herve: πρωτότυποι συνδυασμοί και ιδέες από Ευρώπη, Ασία κ Μ. Ανατολή.
CTC: πρόσφατα απέκτησε 1 αστέρι Michelin (μοντέρνα Ελληνική)
Soil: ωραίος χώρος, ωραίες ιδέες και γεύσεις

Όλα τα ανωτέρω λειτουργούν με tasting menu και κατά τη γνώμη μου αξίζουν και με το παραπάνω.
Άλλα καλά που παίζουν στην ίδια κατηγορία είναι: Σπονδή, Χύτρα, Aleria, Botrini's.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Παρακαλώ, κάποιο χορτοφαγικό στο κέντρο. Όχι άγρια πράγματα. Τα πάντα εκτός από σκοτωμένα ζωάκια παντός είδους...
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Χορτοφαγικό με καθίσματα στυλ καντίνας και νόστιμο στο κεντρο είναι το Vegan Beat. Πολύ καλό στα Πετραλωνα με πολλές vegan επιλογές ειναι και το Ραντεβου (στυλ μεζεδοπωλειο).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Simul στο κέντρο επίσης από τα 45-50€ που το τιμούν το 50ρικο, ελληνική δημιουργική, το μενού αλλάζει 2-3 φορές μέσα στο χρόνο, 10 πιάτα και καλά κάνει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ποιοτικό στην τιμή του και οι Ψαράδες στο Φάληρο, δημιουργική κουζίνα με βάση ψαρικά, με την κάρτα του αθηνοραματος έχεις και 25% έκπτωση και είναι τρομερό bargain , βγαίνει στα 28-32€/άτομο, για τέτοια ποιότητα δεν υπάρχει.
Συμφωνώ και επαυξάνω! Το αγαπημένο μου μαγαζί για θαλασσινά στην Αττική, μαζί με τις Σειρήνες στη Ραφήνα, το Ψαροκόκαλο στα Μελίσσια και το Ουζερί Γέρακας στην ομώνυμη περιοχή.

Ρακορ το αγαπημενο μου μοντερνο μεζεδοπωλειο στο μεταξουργειο
Το αγαπώ! Δημιουργική κουζίνα και πάρα πολλές vegetarian και vegan επιλογές (@GKCAPO να το τσεκάρεις). Εξαιρετικές τιμές επίσης.
Ας αρχίσουμε με ένα προχωρημένο μεζεδοπωλείο.Φυσαρμόνικα στην Μεσογείων/Χολαργό.Μεσαίου κόστους.Έχει και κοκτέιλ.
Και αυτό το αγαπώ και το έχω τιμήσει πολλές φορές! Eπίσης πολλές vegetarian κι αρκετές vegan επιλογές.

Παρακαλώ, κάποιο χορτοφαγικό στο κέντρο. Όχι άγρια πράγματα. Τα πάντα εκτός από σκοτωμένα ζωάκια παντός είδους...
Ως ψαρο-χορτοφάγος έχω δοκιμάσει τα περισσότερα (αν και όλο και κάτι καινούριο ανοίγει και μένω πίσω).
Προτείνω ανεπιφύλακτα το Τρεις Λαλούν στο Γκάζι, δίπλα στο μετρό. Ανεπίσημο μαγαζί, όλα πολύ νόστιμα και περιποιημένα, βελτιώνονται συνέχεια. Πολύ νόστιμα σουτζουκάκια, τέλεια burgers, φτιάχνουν και χειροποίητα δικά τους "κρέατα". Δεν είναι όλα από σόγια, έχει και πιο "υγιεινές" επιλογές. (vegan μαγαζί)
Δίπλα άνοιξαν πριν λίγο καιρό και ένα ιταλικό με vegan πίτσες, ζυμαρικά, γλυκά κλπ, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Πολύ καλό, τόσο με ελληνικές, όσο και με έθνικ επιλογές είναι το mama tierra στην Ακαδημίας (κοντά στην Ομόνοια), το οποίο έχει πιο υγιεινές πρώτες ύλες και είναι πολύ οικονομικό. (vegan μαγαζί)
Το avocado στη Νίκης σταθερή αξία, έχει νόστιμο φαγητό, αλλά κάπως υπερτιμημένο και μαζεύει πολλούς τουρίστες. (vegetarian μαγαζί)
Από εκεί και πέρα στο κέντρο σχεδόν παντού θα βρεις χορτοφαγικές επιλογές, ακόμα και στην πιο απλή ταβέρνα. Εγώ πχ πήγα τις προάλλες σε ένα άσχετο μαγαζί με παμφάγα φίλη και βρήκα νοστιμότατα σουτζουκάκια από ρεβύθια. Επίσης τα περισσότερα σουβλατζίδικα έχουν πια εναλλακτικές με μανιτάρια, χαλούμι ή ακόμα και "ψεύτικο" κρέας (πχ λατρεύω το τυλιχτό του Πρόεδρου με beyond meat), να μη μιλήσω για τα άπειρα φαλαφελάδικα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
το Ψαροκόκαλο στα Μελίσσια
Δοκίμασε και το Ψαροκόκκαλο της Άννας στην Αμφιάλη. Ωραία θαλασσινά και ψαρικά με τρομερό κριθαρώτο γόνου σουπιάς. Οριακά πάνω από 25€ το άτομο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δοκίμασε και το Ψαροκόκκαλο της Άννας στην Αμφιάλη. Ωραία θαλασσινά και ψαρικά με τρομερό κριθαρώτο γόνου σουπιάς. Οριακά πάνω από 25€ το άτομο.
Ευχαριστώ, θα το βάλω στα υπόψιν! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.211
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom