Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πετάξου ελεύθερα :haha:
Λογικά θα τα κράξει και ο Γιώργος τώρα, γιατί αποκλείεται να μην τα ξέρει ήδη...
Για κράξιμο δεν είναι, για μένα το Greche είναι το πιο αξιοπρεπές στην περιοχή του Συντάγματος. Αλλά αυτό είναι λόγω χαμηλού ανταγωνισμού για μένα... τους λείπει γάλα! Το DaVinci απογοήτευση για μένα, αδύναμες γεύσεις. Στην Αθήνα πάω στο Ηράκλειο για τα παρφε του Σταμου, αλλά μου πέφτει μακριά, δεν ξέρω αν στους Αμπελόκηπους είναι εξίσου καλό.

για παγωτό δοκιμάστε και στο Caravel (Ερμού 78, Μοναστηράκι)
φημίζεται και για τις φλωρεντίνες του (που όντως αυτές με το αμύγδαλο, είναι σούπερ!)
Ενδιαφέρον, θα δοκιμαστεί άμεσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε φτηνές επιλογές, street food ινδικό χορταίνεις με 5€ και δεν αποτυγχάνει ποτέ το Curry Express, τους αγαπώ, στην Κολοκοτρώνη είναι. Καλούτσικο και το etnico, εδικά για lemongrass. Διαφωνώ με το χαμό που γίνεται για το προφιτερολ του Σουρεαλ, για μένα αδιάφορο.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Tirbouson στο κέντρο, Ψαροκόκκαλο στα Μελίσσια, Buba ταϊλανδέζικο στην Κηφισιά, Dos Hermanos μεξικάνικο στην Κηφισιά και kozi, Chilangos στα Μελίσσια. Ελαίας Γη για πιο ακριβά στην Πολιτεία, Huaca πολύ καλό, Pink elephant στο Χαλάνδρι, μικρό και γλυκό για ινδικό. Επίσης, ένα ωραίο ταβερνάκι με ψαρικά στη στοά Λέκκα στο κέντρο. Λίγο χύμα τα είπα, όπως τα θυμόμουν η γερόντισσα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Tirbouson στο κέντρο, Ψαροκόκκαλο στα Μελίσσια, Buba ταϊλανδέζικο στην Κηφισιά, Dos Hermanos μεξικάνικο στην Κηφισιά και kozi, Chilangos στα Μελίσσια. Ελαίας Γη για πιο ακριβά στην Πολιτεία, Huaca πολύ καλό, Pink elephant στο Χαλάνδρι, μικρό και γλυκό για ινδικό. Επίσης, ένα ωραίο ταβερνάκι με ψαρικά στη στοά Λέκκα στο κέντρο. Λίγο χύμα τα είπα, όπως τα θυμόμουν η γερόντισσα.
το dos hermanos το επισκεφτηκα κι εγω το φθινοπωρο και μου άρεσε πολύ.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
... και που το φάγατε αυτό?
20220619_150337.jpg

Το οποίο πιάτο είναι ταπεινά μπιφτεκάκια με πατάτες. Από τα καλύτερα που έχω φάει.
Τιμή πιάτου 12 ευρώ. Γενικά, το εστιατόριο FITA το επισκεφθήκαμε πρώτη φορά σήμερα και μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Βρίσκεται στην περιοχή πίσω από το ξενοδοχείο Intercontinental.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
View attachment 396206
Το οποίο πιάτο είναι ταπεινά μπιφτεκάκια με πατάτες. Από τα καλύτερα που έχω φάει.
Τιμή πιάτου 12 ευρώ. Γενικά, το εστιατόριο FITA το επισκεφθήκαμε πρώτη φορά σήμερα και μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Βρίσκεται στην περιοχή πίσω από το ξενοδοχείο Intercontinental.
Το έχω βάλει στο μάτι καιρό τώρα ;)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Εγω για παγωτο επιμένω στο Μαραμπου στο Παγκράτι και όλα τα σορμπέ του είναι βίγκαν. Το κοκκιον για μένα ήταν κάτω απο την βαση όπως και τα περισσότερα στο κέντρο. Οι φλωρεντίνες στο Caravel όντως είναι εξαιρετικές, το παγωτό του μια μετριοτητα. Εγω θα προτεινα να μην δοκιμασετε καν.

Γενικοτερα τα δύο που έχω δοκιμασει με Bib gourmand, Nolan και Οικείον δεν θα τα ξαναεπισκεπτομουνα, αδιαφορα. Είχα παει στο Βασίλαινας περυσι και στη Χυτρα με το Αθηνοραμα(προσπαθω να θυμηθω πως λεγόταν η προσφορα).Χύτρα περίπου 120/ατομο και Βασίλαινας 40/ατομο τοτε. Στο Βασίλαινας θα ξαναπήγαινα, το αρνάκι του ήταν εξαιρετικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom