Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εάν το αντέχει η τσέπη της, πες της να παει , στο Ιθάκη ( στο λαιμό της Βουλιαγμένης)

Menu - Ithaki

βραδακι, πολυ ομορφη τοποθεσία, αλλά ακριβό ( για το 80 % των Ελλήνων) :)
Πες και μια τάξη τιμής.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Πες και μια τάξη τιμής.

Θες 80 ευρω το άτομο, μέσω όρο, για να πεις πως κάτι έφαγα, αλλά είναι φανταστικά , έχει ψάρια - θάλασσινα κλπ, είναι για να πας μια φορά, για την εμπειρία και μόνο :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εάν το αντέχει η τσέπη της, πες της να παει , στο Ιθάκη ( στο λαιμό της Βουλιαγμένης)

Menu - Ithaki

βραδακι, πολυ ομορφη τοποθεσία, αλλά ακριβό ( για το 80 % των Ελλήνων) :)
Πολυ ωραίο μαγαζι τοποθεσια , φαγητο τα πάντα .
Εχω χρόνια να παω αλλά αν συνεχιζει το ίδιο αξιζει μια φορά στο τόσο μια και ειναι ακριβό
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η χθεσινοβραδυνή εξόρμηση στην Ζωοδόχο Πηγή στα Καμίνια επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά την άποψη μου. Εξαιρετικό φαγητό!!! (και εξυπηρέτηση)
Πέρα από τα κλασικά (Πατάτες baby μελωμένες, συκώτι καλύτερο κι από της μάνας μου, μουσακά αποδομημένο, σουβλάκι προβατίνας, λαχανοντολμάδες) δοκιμάσαμε για πρώτη φορά, από πολλές που θα ακολουθήσουν, μοσχαρίσια μάγουλα με παπαρδέλες και σουφλέ μπρόκολου. Άπαιχτα.
Συνοδεία μπόλικου κρασιού, με τελικό κόστος στα 20€ το άτομο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Η χθεσινοβραδυνή εξόρμηση στην Ζωοδόχο Πηγή στα Καμίνια επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά την άποψη μου. Εξαιρετικό φαγητό!!! (και εξυπηρέτηση)
Πέρα από τα κλασικά (Πατάτες baby μελωμένες, συκώτι καλύτερο κι από της μάνας μου, μουσακά αποδομημένο, σουβλάκι προβατίνας, λαχανοντολμάδες) δοκιμάσαμε για πρώτη φορά, από πολλές που θα ακολουθήσουν, μοσχαρίσια μάγουλα με παπαρδέλες και σουφλέ μπρόκολου. Άπαιχτα.
Συνοδεία μπόλικου κρασιού, με τελικό κόστος στα 20€ το άτομο.
Συμφωνώ για το συγκεκριμένο μαγαζί ότι έχει εξαιρετική κουζίνα. Το μόνο μου παράπονο και τους το έχω πει πολλές φορές είναι οτι δεν έχουν εμφιαλωμένα κρασιά.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Συμφωνώ για το συγκεκριμένο μαγαζί ότι έχει εξαιρετική κουζίνα. Το μόνο μου παράπονο και τους το έχω πει πολλές φορές είναι οτι δεν έχουν εμφιαλωμένα κρασιά.
το φαινομενο μια ταβερνα να εχει εξαιρετικο φαγητό και μετρια ή κάτω του μετρίου χυμα κρασιά είναι πολύ συνηθισμένο και αξιοπερίεργο στην Ελλάδα, συνήθως γίνεται για να μην ανέβει πολύ ο τελικός λογαριασμός και το 20ευρω γινει 30ευρω , η πλάκα είναι ότι πολλές φορές ισχύει ο ίδιος ο πελάτης να βλέπει τον τελικό λογαριασμο και να μην υπολογιζει τι ηπιε (χύμα ή εμφιαλωμένο) ίσως κάποτε καταλάβουν οι καταστηματαρχες ότι μπορουν να βρουν ενα αξιολογο εμφιαλωμενο με 6-7-8 ευρω την φιάλη και να το τιμολογήσουν 16-17-18 ευρώ και να καλύψουν και τους ποιο απαιτητικούς ουρανίσκους.... ή πείτε ρε παιδιά να φερω ενα merlot να συνοδευσω την προβατινα και τα μαγουλα....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αυτό ή μήπως με το χύμα έχουν αναλογικά μεγαλύτερο κέρδος?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αυτό ή μήπως με το χύμα έχουν αναλογικά μεγαλύτερο κέρδος?
Δύσκολο μου φαίνεται αυτό. Οι ασκοί με το χύμα κρασί σπάνια στοιχίζουν κάτω από 2€ το λίτρο. Ξέρω και κάποιους που πάνε στα 3€ Τέτοιου είδους ταβέρνες το χρεώνουν στον πελάτη 8-10€. Οπότε το κέρδος τους μάλλον είναι λιγότερο απ’ ότι με ένα μεσαίο εμφιαλωμένο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Αυτό ή μήπως με το χύμα έχουν αναλογικά μεγαλύτερο κέρδος?
δεν έχουν! ένα μετριο χύμα έχει περίπου 1,50 ευρώ, η τιμη πώλησης είναι συνήθως περίπου 8 ευρώ το κιλό (λίτρο) έχουν μικτό κέρδος δλδ περίπου 6-7-8 ευρώ, στο εμφιαλωμένο όπως το περιέγραψα οπου η φιάλη είναι 3/4 του λιτρου μπορουν να τιμολογησουν το ίδιο και ελάχιστα παραπάνω κέρδος, το πραγματικό κέρδος θα είναι ( το οποίο δεν γνωρίζουν πίστεψε με) ότι θα προσελκύσουν πελάτες που ούτε φανταζόντουσαν (σε επίπεδο εννοώ). Υπαρχουν δεκάδες αξιόλογα και ποιοτικα οινοποιεία που θα το σκεφτόντουσαν πολύ σοβαρά να δώσουν μία γενναία έκπτωση σε αυτή την ταβέρνα που τόσο πολύ παινευουν εδώ όλοι για το φαγητό της, η προβατινα τα μαγουλα και ο μουσακας δεν ταιριάζουν και πολύ με τα υπολοιπα ποτά, θελουν το κρασί τους, αν ο οινοποιος καταλάβει ότι θα διαφημιστεί το κρασί του με τα υπέροχα αυτά φαγητά θα το πουλήσει με μικρό κερδος και θα ελπίζει (ισχύει αυτό) ότι θα το δοκιμάσουν καποιοι και θα το ψάξουν και μετα στην καβα, το καλο φαγητο βοηθαει σε αυτή την περίπτωση, βρισκεις λοιπον καποιον με τουλάχιστον ενα πολυ καλο ερυθρο και λευκο κρασι και του κανεις την πρόταση οι τιμες που θα παρεις θα ειναι αυτες που γραφω ( η τιμη καβας ειναι πολύ παραπάνω)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Δύσκολο μου φαίνεται αυτό. Οι ασκοί με το χύμα κρασί σπάνια στοιχίζουν κάτω από 2€ το λίτρο. Ξέρω και κάποιους που πάνε στα 3€ Τέτοιου είδους ταβέρνες το χρεώνουν στον πελάτη 8-10€. Οπότε το κέρδος τους μάλλον είναι λιγότερο απ’ ότι με ένα μεσαίο εμφιαλωμένο.
αν ειχαν ασκους με 3ευρω το λίτρο θα ειχαν κρασαρες.... 1,50 ισως τωρα 2 με τις ανατιμησεις... τοσα πληρωνουν.. υπαρχουν χυμα κρασια πχ λευκο μοσχατο λημνου που ειναι υπεροχα δεν τα πληρωνουν ομως
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
αν ειχαν ασκους με 3ευρω το λίτρο θα ειχαν κρασαρες.... 1,50 ισως τωρα 2 με τις ανατιμησεις... τοσα πληρωνουν.. υπαρχουν χυμα κρασια πχ λευκο μοσχατο λημνου που ειναι υπεροχα δεν τα πληρωνουν ομως
Κάποιοι έχουν. Έχω δοκιμάσει ροζέ μοσχάτο χύμα σε εστιατόριο με τιμή αγοράς 3€ (έχω δει τα τιμολόγια αγοράς) το οποίο όντως ήταν εξαιρετικό. Και χρέωση στον πελάτη στα 10€.
Όσο για το Λημνιό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Είναι εγγύηση.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Κάποιοι έχουν. Έχω δοκιμάσει ροζέ μοσχάτο χύμα σε εστιατόριο με τιμή αγοράς 3€ (έχω δει τα τιμολόγια αγοράς) το οποίο όντως ήταν εξαιρετικό. Και χρέωση στον πελάτη στα 10€.
Όσο για το Λημνιό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Είναι εγγύηση.
Εννοειται ότι κάποιοι έχουν, το βαλαν 1-2 ευρω παραπάνω κι ακόμη το θυμασαι, ειναι δυνατον καποιος να πληρωσει το ζευγαρι για τα φαγητα 30-40ή και 50 ευρω και να σκεφτει αν θα δωσει 10ευρω το λιτρο αντι για 8 για ενα υπεροχο κρασί? κι ομως το κάνουν οι περισσοτεροι, αυτός που αναφερεις ειναι στην μειοψηφία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom