Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Καθώς ένα μεγάλο κομμάτι κάθε ταξιδιού αποτελεί η γνωριμία με την κουζίνα και τις γεύσεις του κάθε τόπου , σκέφθηκα ότι ίσως ενδιαφέρει ένα τόπικ που θα αφορά εστιατόρια στην Ελλάδα (όχι μόνο στην Αθήνα αν και στην αθήνα υπάρχουν πάρα πολλά)με διεθνή κουζίνα , τα οποία έχουμε επισκεφθεί και έχουμε μείνει ευχαριστημένοι .
Ελπίζω να επιτρέπεται κάτι τέτοιο ...καλύτερα όμως να έχω το Ο.Κ. και έχω να σας προτείνω ένα πολύ καλό Λιβανέζικο. Περιμένω ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί να μην επιτρέπεται.

Δώσε τις προτάσεις σου ελεύθερα. :)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Θεσσαλονίκη

Εξαιρετικό θέμα!

Προσωπικά, πηγαίνω πολύ συχνά για φαγητό σε ξένες κουζίνες!

Παρακάτω αναφέρω μερικά από αυτά στη Θεσσαλονίκη :

Bennigans: Ιρλανδέζικη κουζίνα με burgers, θαλασσινά, κοτόπουλα και μπύρες! Μπορείς επίσης να πας μόνο για καφέ ή ποτό. Η θέα από το μαγαζί (κυρίως από το τεράστιο μπαλκόνι του) είναι μαγευτική και βλέπεις όλη τη Θεσσαλονίκη. Περιοχή ΙΚΕΑ - δρόμος προς αεροδρόμιο. Σε έναν χώρο που έχει και άλλα εμπορικά μαγαζιά. (απέναντι από ΙΚΕΑ βασικά...)

Ruby Tuesday: Αμερικάνικο στυλ με burgers, σαλάτες, μπύρες, ποτά, καφέ, κ.τ.λ. Περιοχή στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, στην Αγίας Σοφίας (κοντά στην παραλία...)

Fridays: Σαν τα προηγούμενα, με πολύ μεγάλες μερίδες, burgers, σαλάτες, κοκτέιλς, ποτά, κ.τ.λ. Περιοχή: Αριστοτέλους και το δεύτερο στο εμπορικό κέντρο Cosmos.

Habanera: Κουβανέζικη κουζίνα με απίστευτες νοστιμιές και μερίδες. Ένας πολύ όμορφος χώρος, όπου μπορείς να πας είτε για φαγητό είτε για ποτάκι! Το προτείνω ανεπιφύλακτα! Περιοχή: Πασειδώνιο (συγκεκριμένα, Γ. Παπανδρέου 29)

Applebees: burgers, σαλάτες, κοκτέιλς κ.τ.λ. Περιοχή: Νέα Παραλία Θεσσαλόνικης

Mexican: Μεξικάνικη κουζίνα με απίστευα πιάτα και λιχουδιές! Περιοχή: Εθνικής Αμύνης (κάτω από την Τσιμισκή) και το δεύτερο στην Καλαμαριά, στην αρχή της παραλίας της Αρετσού.

Beijing: Κινέζικο εστιατόριο(έχει και άλλα κινέζικα η πόλη βασικά). Όταν μπεις μέσα θα νιώσεις ότι βρίσκεσαι στο .. Πεκίνο! Πολύ ωραίο φαγητό και πολύ προσιτές τιμές. Στη Σοφούλη, αριθμό 65. (προς Καλαμαριά)


Αυτά μου ήρθαν προς το παρόν στο μυαλό!
Θα ήταν πολύ καλό (και για μένα προσωπικά, μιας και δηλώνω κηνυγός "διεθνών κουζίνων") να αναφερθούν και από άλλα μέλη του TravelStories και άλλα μαγαζιά και μέρη στη Θεσσαλονίκη με διεθνή κουζίνα!

:clap: :D :clap: :D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
pinelopi πολυ ωραιο θεμα ανοιξες!!το καλο φαγητο ειναι μια απο τις αδυναμιες μου(μαζι με τα ταξιδια και το θεατρο)!!σας γραφω τα αγαπημενα μου εστιατορια με διεθνη κουζινα απο αθηνα!
κινεζικη κουζινα:
-far east=>2 καταστηματα, ενα στο συνταγμα και ενα στην γλυφαδα!για χειμωνα προτιμειστε αυτο του συνταγματος και για καλοκαιρι της γλυφαδας(εχει υπεροχο κηπο)!!πριν λιγες μερες εκλεισε 20 χρονια λειτουργιας!ειναι και θα ειναι το αγαπημενο μου κινεζικο εστιατοριο στην πολη γιατι συνδυαζει ποιοτητα,σερβις,ατμοσφαιρα!
-china's food and fantasy=>βρισκεται στην νεα σμυρνη, στον παραδρομο της συγγρου!καλο φαγητο σε λογικες τιμες!καποια απο τα πιατα του ειναι αρκετα "εξευρωπαϊσμενα", οποτε ενδεικνυται για μια πρωτη επαφη με την κινεζικη κουζινα!
-noodle bar=>αλυσιδα με πολλα υποκαταστηματα(πειραιας,ν.σμυρνη,ν.ηρακλειο,συνταγμα κ.α.).προκειται για την πιο οικονομικη λυση!noodles μαγειρεμενα με διαφορους τροπους, που μπορεις να τα φας ειτε στο καταστημα, ειτε στο σπιτι(λειτουργει delivery).στο ειδος του(κινεζικο fast food)ειναι το καλυτερο!!

ιταλικη κουζινα:
-cibus=>στην αιγλη ζαπειου.μοντερνο ιταλικο, με πρωτοτυπα πιατα, υπεροχο περιβαλλον,πιανο τα βραδια,εξαιρετικο σερβις, καλο κοσμο, αλλα τσουχτερες τιμες!!!
-tony bonano=>βρισκεται στον πειραια, στην καστελα.καλο ιταλικο φαγητο με υπεροχη θεα!απαραιτητο πριν πατε να κανετε κρατηση!το χειμωνα ο χωρος ειναι μικρος αλλα το καλοκαιρι βγαζει τραπεζακια εξω και η θεα ειναι απλα μαγευτικη!ολο το μικρολιμανο απο ψηλα!να σημειωσω οτι το σερβις του δεν ειναι και τοσο καλο..
-il postino=>ειναι στο κολωνακι.ομορφη μικρη τρατορια,με μικρο μενου αλλα με υπεροχη ατμοσφαιρα!τα πιατα ημερας και τα ορεκτικα που στα φερνουν σε δισκο μπροστα σου για να διαλεξεις, ολα τα λεφτα!!και οι τιμες πολυ καλες!!!
-cosca=>το τελευταιο μου κολλημα!ειναι στο κουκακι!μικρη τρατορια,ο χωρος πολυ μοντερνος, το μενου περιλαμβανει κυριως ζυμαρικα τα πιατα ημερας τραβανε την προσοχη!!σχεση ποιοτητας-τιμης εξαιρετικη!

αργεντινικη κουζινα:
-argentina=>σταθερη αξια!!δεν πανε να ανοιγουνε πανακριβα αργεντινικα bar restaurants??αυτο το μαγαζακι στο καλετζι του μαραθωνα εχει μπει στην καρδια μου για τα καλα!!το ψησιμο του κρεατος ειναι σωστη ιεροτελεστια!!φτανωντας στο μαγαζι διαλεγεις ο ιδιος το κομματι κρεας που θες και μετα το σιγοψηνουν για πολυ ωρα..δεν θα φας γρηγορα,αλλα οταν ερθει το κρεας θα ειναι σκετο γλυκισμα!!!αμα πατε μια φορα, θα πειστειτε οτι δεν υπερβαλλω!να δοκιμασετε οπωσδηποτε και μια κοκκινη σαλτσα καυτερη που παει πολυ με το κρεας!

μεξικανικη κουζινα:
-vamos amigos=>ν.σμυρνη.ανοιξε περυσι!ωραιος χωρος, με ωραια μουσικη!!τα πιατα φοβερα, μεγαλη ποικιλια(fajitas,burgers,enchiladas,θαλασσινα)!!η margarita frozen ειναι ονειρο!!!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Λοιπόν προτείνω για αυθεντική Λιβανέζικη κουζίνα το Beirut. είναι στη Γλυφάδα ( Σάκη Καράγιωργα 13) και μπορείτε να το δείτε και από το www.estiatoria.gr.
Πολλοί Λιβανέζοι το προτείνουν ανεπιφύλακτα . Η κουζίνα του τελείως αυθεντική. Τρως όπως θα έτρωγες σε οποιαδήποτε ταβέρνα στο Λίβανο. Δοκιμάστε σαλάτα ταμπούλι( όπως πρέπει να είναι το ταμπούλι και όχι όπως το φτιαχνουν στα διάφορα τύπου έθνικ εστιατόρια), χόμους (απλό ή με κιμά ) , κέμπε και κάφτα...Πιείτε άρακ ( σαν το δικό μας το ρακί αλλά με γλυκάνισο). Οι τιμές του σχετικά λογικές. Την τελευταία φορά πληρώσαμε 35 ? το άτομο με πολύ όμως φαγητό και ποτό.( Κάποιες φορές υπάρχει και χορός της κοιλιάς)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Το αγαπημένο μου εστιατόριο στην Αθήνα είναι, φυσικά, το Altamira. Πολυεθνικό με τέσσερις διαφορετικές κουζίνες: μεξικάνικη, αραβική, ινδική και ασιατική και τεράστια ποικιλία πιάτων!
Ό,τι έχω φάει εκεί (με μία αδυναμία στα μεξικάνικα - αλλά και μερικά φανταστικά αραβικά ορεκτικά) είναι πραγματικά υπέροχο! Έχω πάει αρκετές φορές και πραγματικά δε το βαριέμαι ποτέ.
Υπάρχουν δύο στην Αθήνα (Κολωνάκι & Μαρούσι) και σου έρχεται γύρω στο 50ρικο το άτομο (από τα λίγα εστιατόρια που αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω!)

Τώρα σε σκέτο μεξικάνικο, νομίζω ότι μακράν το καλύτερο στην πόλη είναι το Dos Hermanos στην Κηφισιά. Λιγάκι ακριβό κι αυτό (περίπου στα ιδια επίπεδα με το προηγούμενο) αλλά επίσης αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Θυμάμαι τα ζεστά ολόφρεσκα nachos που σου φέρνουν όταν κάθεσαι και μου τρέχουν τα σάλια (δεν έχω φάει ωραιότερα!). Τη μαργαρίτα με τη φρεσκοστιμμένη φράουλα και θέλω να πάω τώωρα από εκεί... Τα πιάτα υπέροχα (τι να λέμε τώρα!) γενικά μία φοβερή επιλογή!

Στο Amigos (στα διάφορα Amigos δηλαδή Γλυφάδας, Αγ. Παρασκευής κ.ο.κ) έχω πάει πολλές φορές. Είναι συμπαθέστατα ως μεξικάνικα για μικρές ή μεγάλες παρέες, με πολύ ωραίο περιβάλλον (ειδικά της Γλυφάδας) και ικανοποιητική ποιότητα. Δε φτάνουν σε τίποτα το Dos Hermanos, αλλά οκ είναι και πιο οικονομικά και σε άλλο στιλ πιο παρεϊστικο τύπου Fridays ;)

Απ' αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω, σε ιταλική κουζίνα προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα το Il Postino (μικρούλι αλλά υπέροχο!) ενώ περίπου στο ίδιο στιλ (ιταλική ταβέρνα) μου αρέσει και η τρατορία Il Doppio στα Εξάρχεια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Πολύ ωραίο θέμα!!!
Από ιταλικά ψηφίζω το Captain's House που βρίσκεται μέσα στο Grand Resort Lagonissi. Ακριβό αλλά φοβερό και από άποψη φαγητού και από άποψη περιβάλλοντος ειδικά το καλοκαίρι (δηλαδή για καμιά ρομαντική επέτειο είναι super!). Από οικονομικότερα ψηφίζω την τρατορία Antonio's στη Γλυφάδα.
Από κινέζικα το Far East στη Γλυφάδα και το China's Food and Fantasy στη Νέα Σμύρνη.
Να σημειώσω εδώ ότι ήρθε και στην Ελλάδα το Wagamama... Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά στο εξωτερικό γίνεται πανικός!
Από μεξικάνικα το Amigos Γλυφάδα, Dos Hernanos Κηφισιά.
Πολύ ωραίο τσέχικο το SVEJK στο Νέο Κόσμο ενώ ωραία εμπειρία αλλά για μία φορά (τουλάχιστον για μένα) το ινδικό Jaipur Palace στο Μαρούσι.

Pinelopi θα δοκιμάσω το beirut μιας και δεν με έχει συγκινήσει κανένα λιβανέζικο μέχρι τώρα!
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πολύ ωραίο θέμα!!!
Από ιταλικά ψηφίζω το Captain's House που βρίσκεται μέσα στο Grand Resort Lagonissi. Ακριβό αλλά φοβερό και από άποψη φαγητού και από άποψη περιβάλλοντος ειδικά το καλοκαίρι (δηλαδή για καμιά ρομαντική επέτειο είναι super!). Από οικονομικότερα ψηφίζω την τρατορία Antonio's στη Γλυφάδα.
Από κινέζικα το Far East στη Γλυφάδα και το China's Food and Fantasy στη Νέα Σμύρνη.
Να σημειώσω εδώ ότι ήρθε και στην Ελλάδα το Wagamama... Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά στο εξωτερικό γίνεται πανικός!
Από μεξικάνικα το Amigos Γλυφάδα, Dos Hernanos Κηφισιά.
Πολύ ωραίο τσέχικο το SVEJK στο Νέο Κόσμο ενώ ωραία εμπειρία αλλά για μία φορά (τουλάχιστον για μένα) το ινδικό Jaipur Palace στο Μαρούσι.

Pinelopi θα δοκιμάσω το beirut μιας και δεν με έχει συγκινήσει κανένα λιβανέζικο μέχρι τώρα!

Ενδεχομένως να μην σου πάει γενικά η Λιβανέζικη κουζίνα.Μπορεί και αυτό να μην σου αρέσει αλλά να ξέρεις επειδή έχω ζήσει 5 χρόνια στο λίβανο ότι είναι πραγματικά όπως οι ταβέρνες εκεί. Να φανταστείς παραμονή Χριστουγέννων που θέλαμε να πάμε ήταν κλειστό για τόν κόσμο γιατί ανελάμβανε μόνο παραγγελίες για τα σπίτια. ( οι Λιβανέζοι συνηθίζουν να κάνουν σπίτι τους μεγάλα ρεβεγιόν την παραμονή των Χριστουγέννων και παραγγέλνουν τα φαγητά τους από εκεί.Πελατεία του όλη η λιβανέζικη πρεσβεία. Αυτοί σίγουρα κάτι θα ξέρουν...)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λοιπόν προτείνω για αυθεντική Λιβανέζικη κουζίνα το Beirut. είναι στη Γλυφάδα ( Σάκη Καράγιωργα 13) και μπορείτε να το δείτε και από το www.estiatoria.gr.
Πολλοί Λιβανέζοι το προτείνουν ανεπιφύλακτα . Η κουζίνα του τελείως αυθεντική. Τρως όπως θα έτρωγες σε οποιαδήποτε ταβέρνα στο Λίβανο. Δοκιμάστε σαλάτα ταμπούλι( όπως πρέπει να είναι το ταμπούλι και όχι όπως το φτιαχνουν στα διάφορα τύπου έθνικ εστιατόρια), χόμους (απλό ή με κιμά ) , κέμπε και κάφτα...Πιείτε άρακ ( σαν το δικό μας το ρακί αλλά με γλυκάνισο). Οι τιμές του σχετικά λογικές. Την τελευταία φορά πληρώσαμε 35 ? το άτομο με πολύ όμως φαγητό και ποτό.( Κάποιες φορές υπάρχει και χορός της κοιλιάς)
pinelopi συμφωνω εχω φαει στο συγκεκριμενο εστιατοριο και πραγματικα αξιζε!!!
εγω με την σειρα μου θελω να προτεινω το αιθιοπικο εστιατοριο axum Δροσοπούλου 183, πλατεία Κολιάτσου.εντονες γευσεις, πολυ ενδιαφερουσες.το προτεινω ανεπιφυλακτα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευαγγελία, το Axum έχει κλείσει απ΄όσο ξέρω, τις δύο τελευαταίες φορές που πέρασα είδα ότι έχει ανοίξει κάτι άλλο στη θέση του, αλλά δε θυμάμαι τι. Ανέκαθεν καλύτερο ήταν το γειτονικό -επόσης αιθιοπικό- Lalibela, το οποίο εξακολουθεί να είναι ανοικτό (δύο στενά πιο πάνω, με τα πόδια πας). Κι εγώ στο Axum πήγαινα μέχρι που ανακάλυψα το Lalibela, έχουμε κάνει πολλά τσιμπούσια εκει, μάλλον καλύτερη κουζίνα, ίδιες τιμές και οι ιδιοκτήτες είναι τρομερά τυπόνια.

Κατόπιν σύστασης της discolata δοκίμασα το Cadko, ρώσικο στο Μοσχάτο, έσυρα και μια φίλη που είναι κριτικός κουζίνας σε 2-3 ελληνικά περιοδικά και μας άρεσε πολύ (συν το ότι οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές) και η φίλη μου που έχει πάει και σε άλλα ρώσικα στην Αθήνα το αξιολόγησε ως το καλύτερο.

Πρόσφατα πήγα με φίλους στο ιρανικό εστιατόριο Αναχίτα στο Χαλάνδρι. Καλή κουζίνα και πάρα πολύ φτηνό (τρώγαμε, πίναμε και μας ήρθε κάτω από 15?/άτομο), must για όσους γυρίσουν από το Ιράν με νοσταλγία για κασκ μπαντεμτζούν.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευαγγελία, το Axum έχει κλείσει απ΄όσο ξέρω, τις δύο τελευαταίες φορές που πέρασα είδα ότι έχει ανοίξει κάτι άλλο στη θέση του, αλλά δε θυμάμαι τι. Ανέκαθεν καλύτερο ήταν το γειτονικό -επόσης αιθιοπικό- Lalibela, το οποίο εξακολουθεί να είναι ανοικτό (δύο στενά πιο πάνω, με τα πόδια πας). Κι εγώ στο Axum πήγαινα μέχρι που ανακάλυψα το Lalibela, έχουμε κάνει πολλά τσιμπούσια εκει, μάλλον καλύτερη κουζίνα, ίδιες τιμές και οι ιδιοκτήτες είναι τρομερά τυπόνια.

Κατόπιν σύστασης της discolata δοκίμασα το Cadko, ρώσικο στο Μοσχάτο, έσυρα και μια φίλη που είναι κριτικός κουζίνας σε 2-3 ελληνικά περιοδικά και μας άρεσε πολύ (συν το ότι οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές) και η φίλη μου που έχει πάει και σε άλλα ρώσικα στην Αθήνα το αξιολόγησε ως το καλύτερο.

Πρόσφατα πήγα με φίλους στο ιρανικό εστιατόριο Αναχίτα στο Χαλάνδρι. Καλή κουζίνα και πάρα πολύ φτηνό (τρώγαμε, πίναμε και μας ήρθε κάτω από 15?/άτομο), must για όσους γυρίσουν από το Ιράν με νοσταλγία για κασκ μπαντεμτζούν.
τελευταια φορα που περασα τον νοεμβριο ηταν ανοικτο ομως εχω να παω απο περσι.τωρα που το ειπες θα επισκεφθω το lalibela αμεσα!!! οπως επισης και στο αναχιτα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"τελευταια φορα που περασα τον νοεμβριο ηταν ανοικτο ομως εχω να παω απο περσι"

Αν εννοείς το Νοέμβριο του 2008 (πριν 2 μήνες) τότε έχεις πάει πιο πρόσφατα από μένα κι άρα ξανάνοιξε. Αν εννοείς το Νοέμβριο του 2007, τότε ο πιο πρόσφατος είμαι εγώ και λογικά είναι κλειστό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom