Εστιατόρια με... Ελληνική κουζίνα

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Λοιπόν, υπάρχει θέμα για εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα... αλλά τι γίνεται με αυτά που δεν εντάσσονται στην κατηγορία "Διεθνή"??? Αν μας αρέσει κάποιο και δεν είναι ιταλικό ή γερμανικό κ.ο.κ. ???
Μετά από σκέψη και συζήτηση με τη latina (που με καταλαβαίνει σ' αυτό το κομμάτι...:bleh:), είπα να ανοίξω αυτό το θέμα, όπου θα προτείνουμε γενικώς εστιατόρια που μας άρεσαν στη χώρα μας (ή θα γράφουμε για κάποια που μας απογοήτευσαν)!

Εντάξει, δεν είναι απόλυτο να προσφέρουν 100% ελληνικά πιάτα, αρκεί να μην εντάσσονται στο άλλο thread με τα διεθνή...

Θα ξεκινήσω σε λίγο με ό,τι μου έρχεται πρώτο στο μυαλό από Αθήνα (...αρχικά) και σιγά σιγά θα το εμπλουτίζουμε φαντάζομαι... Προσωπικά, θα αρχίσω με κάποια αγαπημένα και γράφω αργότερα και για άλλα που δε με τρέλαναν και τόσο, απλά για να υπάρχει μια γνώμη...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Τρία για αρχή, για να ανοίξω το θέμα... Όχι ιδιαίτερα ακριβά (...ίσως μόνο το 1ο λίγο :roll:)

Για το θέμα της τιμής ενός εστιατορίου, έχω να πω ότι για μένα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το "value for money". Δηλαδή να αξίζει το φαγητό (όσο είναι δυνατόν) τα χρήματα που δίνεις για να το απολαύσεις.

Έχω φάει υπέροχα σε εστιατόριο με 60 ευρώ το άτομο, σε σημείο να πω χαλάλι το -σημαντικό όπως και να το κάνουμε!- ποσό. Έχω φάει όμως και γευστικότατα με 20 (ίσως και λιγότερα!) ευρώ σε ταβερνάκι με πεντανόστιμα πιάτα, που μπορεί να μη θεωρούνται "gourmet", πραγματικά όμως ήταν απολαυστικά και ιδανικά για μια βραδιά με καλή παρέα, κουβεντούλα κ.ο.κ. !!! Επομένως, κάθε πρόταση εδώ μέσα είναι ευπρόσδεκτη!

Τέλος, οκ, δεν ξέρω το budget του καθενός από εσάς, για μένα πάντως τα 50-60 ευρώ είναι το απόλυτο όριο για ένα εστιατόριο, πλην ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΩΝ περιπτώσεων. Κι αυτά βέβαια όχι συνέχεια, αλλά μία στο τόοοοοοοοσο... (συνήθως, φυσικά και κατεβαίνουμε αρκετά περισσότερο, όσο γίνεται βέβαια, μ' αυτήν την πόλη που έχουμε μπλέξει :D). Στην τελική, αν είναι να δώσω 100 ευρώ για ένα δείπνο, καλύτερα να τα δώσω για τα αεροπορικά σ' ένα ταξιδάκι, που θα μου ανοίξει γευστικούς -και όχι μόνο- δρόμους και θα με γεμίσει πιο ενδιαφέρουσες εμπειρίες.

Στα δικά μας πάλι, με τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό...


Κρίθαμος
Μπουμπουλίνας & Ν. Παρίτση, Ν. Ψυχικό, ΑΘΗΝΑ

Ένα πολύ ωραίο εστιατόριο, με έμφαση στην καρπαθιώτικη κουζίνα, στο οποίο όμως θα βρείτε και άλλα πολύ νόστιμα μεσογειακά πιάτα. Plus τα εξαιρετικά γλυκά (ένα γαλακτομπούρεκο μασκαρπόνε μιάμι!!!) Θα σας κοστίσει λίγο πάνω από 30 ευρώ το άτομο (ίσως και κάτι παραπάνω, αν τιμήσετε πάνω από 2 ορεκτικά, γλυκά και καφέ, όπως εγώ σε πρόσφατη επίσκεψή μου), αλλά αξίζει τα χρήματα και με το παραπάνω. Εύκολη πρόσβαση και από το μετρό "Εθνική Άμυνα" και λίγο περπάτημα.


Κανέλλα
Κωνσταντινουπόλεως 70, Γκάζι, ΑΘΗΝΑ

Ίσως η καλύτερη μοντέρνα ταβέρνα της Αθήνας και το αγαπημένο μου φαγάδικο (με διαφορά!) στο Γκάζι. Στην Κωνσταντινουπόλεως, δίπλα στις γραμμές, με εξαιρετικά μαγειρευτά σε πολύ καλές τιμές (και κάτι παραπάνω από άψογο "value for money" σε σύγκριση με άλλα υπερεκτιμημένα μαγαζιά της περιοχής)! Κλείστε καλύτερα τραπέζι, γιατί, συνήθως, γίνεται χαμός..
 

Κρασοπουλιό του Κόκορα
Καραϊσκάκη & Αισώπου 4, Ψυρρή, ΑΘΗΝΑ

Παλαιότερα ήταν μέτριο, αν όμως έχετε πάει τα τελευταία χρόνια, θα αλλάξετε άρδην άποψη. Έχει εξελιχθεί σε μία από τις καλύτερες ταβέρνες της περιοχής (που μεταξύ μας έχει επίσης πολλάαα υπερεκτιμημένα-μέτρια μαγαζιά και κάποια που έχουν χαλάσει με τα χρόνια), με έμφαση στα πιάτα με.. κόκκορα (και όχι μόνο βέβαια). Οι τιμές ικανοποιητικές για ταβέρνα στην Αθήνα! Θυμάμαι ένα πιάτο κόκορα με γιαούρτι και μέλι και γλείφω τα δάκτυλά μου :bleh:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Ακόμη δύο...


Σχάρα
Λεωφ. Ποσειδώνος 15, Βουλιαγμένη, ΑΘΗΝΑ

Συμπαθητικό μαγαζάκι στη Βουλιαγμένη για καλοκαιρινές... μάσες, λίγο πριν το καφεδάκι στο "Εν Πλω" ή τη βάφλα/παγωτό στο "Waffle House" (ναι το περίφημο της Νάξου, που τα τελευταία χρόνια συχνάζει και στη... Βουλιαγμένη). Είναι από τη μέσα μεριά της παραλιακής (όχι πάνω στο κύμα!), μαζί με πολλά άλλα μαγαζάκια, αλλά με λίγη καλή προσπάθεια έχεις θέα θάλασσα... Έμφαση φυσικά στη... σχάρα, καλές τιμές και αρκετά πιάτα. Έχει και αδερφάκι δίπλα, το "Ψαράκι", με ψαρικά και κάποια κοινά πιάτα (σε ορεκτικά). Προσωπικά όμως, μου αρέσει πιο πολύ για κάποιο λόγο ο κατάλογος της Σχάρας.


Αντίπεινα
Λεωφ. Συγγρού 138 (δίπλα στην Πάντειο) ΑΘΗΝΑ

Πιο φτηνά δε γίνεται! Χαχα! Φοιτητικό στέκι στη Λ. Συγγρού, με φοβερά μαγειρευτά, που θα σας αρέσει πολύ περισσότερο από ακριβότερα μαγαζιά του είδους. Κι όμως και στην Αθήνα μπορείτε να φάτε φτηνά και καλά άμα το ψάξετε!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το μόνο αρνητικό του συγκεκριμένου μαγαζιού οι μικρές μπύρες σε καθόλου "μικρή" τιμή. Όταν απευθύνεσαι σε φοιτητόκοσμο θα πρέπει να έχεις μπύρες κανονικού μεγέθους. Δεν είσαι μπαρ αλλά φθηνό φαγάδικο.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ωραια ολα αυτα αλλα εχουν τις δικες τους ιστιοσελιδες; Εχω αρχισει να ψαχνομαι τωρα που θα κατεβω αθηνα μμ που θα πρωτοπαω!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
anny, αυτό με τις μπύρες στα αντίπεινα δεν το έχω προσέξει γιατί δεν πίνω μπύρα.. (μόνο σε μπυραρία ή γερμανικό..χαχα! :D) καλά κάνεις και το επισημαίνεις..!!!:D

getxowoman, θα κοιτάξω να βάζω και sites, αν και δεν έχουν όλα γμτ...

το πιο εύκολο που μπορείς να βρεις είναι κάποιες κριτικές από sites όπως lifo, athinorama κλπ με googlαρισμα... (αν είσαι τυχερός, βάζουν και καμία φωτό να δεις το χώρο), αλλά η αλήθεια είναι ότι, άμα δεν πας να δοκιμάσεις ένα μαγαζί, δυστυχώς με τις κριτικές δεν πέφτεις πάντα μέσα στο τι περιμένεις να δεις....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
welldone chrikky!!!:clap::clap::clap:
επιτελους ενα θεμα για εστιατορια γενικα..για να ανταλλασουμε αποψεις και
να κανουμε προτασεις!!!
αλλα ας μην περιοριστουμε μονο σε αθηνα!!γραψτε μας και κανενα εστιατοριο απο αλλες πολεις της ελλαδας οι υπολοιποι!!!

ξεκιναω και εγω απο αγαπημενα μου μαγαζια που τιμω συχνοτατα....
(η σειρα ειναι αστατη, αλλα τα γραφω οπως μου ρχονται!)

-αμμος(Ακτή Κουμουνδούρου 44, Μικρολίμανο, 2104224633)
μεζεδοπωλειο στο μικρολιμανο, απο τα πιο καινουργια, διπλα στην θαλασσα,
πολυ μοντερνα η ατμοσφαιρα, πολυ καλος ο κοσμος, διακοσμηση σουπερ(με θεμα τα κουζινικα σκευη!!), φαγητο πολυ καλο(κυριως θαλασσινα)-εγω προτεινω σαλατα νησιωτικη,μυδια αχνιστα και ριζοτο με γαριδες οπωσδηποτε!!
απο τιμες, εξαρταται απο το τι θα παρετε..συνηθως, γυρω στα 25-30 το ατομο!!

-avalon(Χαρ. Τρικούπη 50 & Δεληγιάννη, Κεφαλάρι, 2106231719 και
Λεωκορίου 20 & Σαρρή, Ψυρρή, 2103310572)
ο παραδεισος του μυδιου!!!μυδια μαγειρεμενα με ποικιλους τροπους!!απλα πεντανοστιμα!!!
βαδιζει στα χναρια της βελγικης αλυσιδας leon(ισως να τα εχετε δοκιμασει στο παρισι ή στο βελγιο)!!αλλα φυσικα και δεν θα βρειτε μονο μυδια!!εχει ακομη διαφορα πιατα με μακαροναδες και κρεατικα!!το περιβαλλον πολυ καλο(τουλαχιστον στου ψυρρη που παω)!
οσο για τις τιμες, ειναι περιπου 25ευρω το ατομο!!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
ΤΕΛΗΣ -- τα καλύτερα μπριζολάκια της αθηνας.. ( μεριδα με 5 νοστιμοτατα ψιλοκομμενα μπριζολάκια) - καλτ εμπειρια - οταν πατε θα καταλαβετε τι εννοω..
Ευριπίδου 86, Πλ. Κουμουνδούρου, 210-32 42 775.

Αγ. Μερκούριος ταβέρνα στην Πάρνηθα στην περιοχή αγιος μερκούριος 22950-98383.
Από τις ωραιότερες μοσχαρίσιες της Αττικής. Must οι τηγανητές πατάτες !!
( http://www.estiatoria.gr/product.asp?gid=490 )

Η ταβερνα Αγορα ( γελαδάκης) στην ψαραγορά της αιγινας - σουπερ ψαρικά , ψαρια ολοφρεσκα απο την αγορά και σουπερ τιμές!

για κρητικό το Αλάτσι - πισω απο το χιλτον του σταυρου θεοδωράκη ( μαστ η στακα με αυγά) A

την κυριακή θα παω στον πρασινο λοφο του μπαξεβάνη στον αλιμο οποτε θα εχω αναφορά..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ΤΕΛΗΣ -- τα καλύτερα μπριζολάκια της αθηνας.. ( μεριδα με 5 νοστιμοτατα ψιλοκομμενα μπριζολάκια) - καλτ εμπειρια - οταν πατε θα καταλαβετε τι εννοω..
Ευριπίδου 86, Πλ. Κουμουνδούρου, 210-32 42 775.
♥♥♥♥♥♥♥♥
αγαπω τα μπριζολακια του τελη!!
αν το ζητησετε σας φτιαχνει και μια ωραια κοκκινη σαλτσα που πηγαινει τελεια!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Τ

την κυριακή θα παω στον πρασινο λοφο του μπαξεβάνη στον αλιμο οποτε θα εχω αναφορά..
ποιος ειναι ο πρασινος λοφος του μπαξεβανη???
εγω μονο την γιορτη και το εργαστηρι ξερω!!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
φανταστικά ψαρικά , πετροσωλήνες , γαριδες και διαφοροι φανταστικοι μεζέδες και μετά γλυκά απο το διπλανο πολίτικο ζαχαροπλαστειο -- λιγο μακριά αλλα αξιομνημόνευτη!
καντε κρατηση πριν πάτε!

Η ΣΤΡΟΦΗ Λ. Ειρήνης 33, Πέραμα, 2104416456. Ανοιχτά καθημερινά, από 10 π.μ. έως 1 π.μ. Παρ., Σάβ. βράδυ & Κυρ. μεσημ. ζωντανή μουσική. Τιμή: ? 25-30.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom