Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Αχρειαστη να ειναι αλλα η Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης Ασθενειας μπορει να αποδειχτει ιδιαιτερα χρησιμη στα ταξιδια μας στην Ευρωπη. Ισχυει για τις χωρες της Ε.Ε. και τη Νορβηγια, την Ισλανδια, το Λιχτενσταιν και την Ελβετια. Καλυπτει νοσοκομειακη περιθαλψη κι ισως επισκεψεις σε γιατρους σε καποιες χωρες (δεν ισχυει για προγραμματισμενο ιατρικο ταξιδι) και απαλλασει απο ενα καρο χαρτουρα και συνεννοησεις απο την αλλοδαπη. Εκδιδεται στον τοπικο φορεα ασφαλισης μας και χρειαζονται θεωρημενο βιβλιαριο υγειας και ταυτοτητα καινουρια η διαβατηριο. Η ισχυς της ποικιλει αναλογα το φορεα- συνηθως ειναι εξαμηνη και ανανεωνεται

http://www.ggka.gr
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
έχω την εντύπωση ότι η ισχυς της είναι ετήσια συνήθως και όχι εξαμηνιαία. Αλλά όπως είπες, εξαρτάται και από τον φορέα...
Μία ακόμη προσθήκη: βγαίνει εκείνη την ώρα. Στον ΟΠΑΔ της Θεσσαλονίκης, πας στο γραφείο χωρίς να χρειάζεται αριθμός προτεραιότητας, συμπληρωνεις την αιτηση και στη δίνουν εκείνη την ώρα.
Εγω βεβαια επειδή είμαι γκαντέμω, μου έτυχε το εξής:
πάω μία μέρα, μου λένε "Μετά τα Φώτα"
Πάω μετά τα Φώτα, χαλάει το σύστημα και μου λένε κάνε την αίτηση και περιμένετε λίγο. Αν δουμε ότι αργεί πολύ, ελάτε αύριο. Τελικά μου λέει "δεν υπάρχει ελπίδα, ελάτε καλύτερα αύριο".
Με το που γυρναω σπίτι, 1,5 ώρα μακριά, μου τηλεφωνούν και μου λένε "είναι έτοιμη, ελάτε να την πάρετε".
Λέω θα έρθω αύριο, διοτι μενω μακριά και δεν προλαβαινω.
Πάω μετά να την πάρω, και ψάχνουν, ξαναψάχνουν..."την χάσαμε" μου λένε.
"θα σου βγαλουμε καινουρια τώρα. Το βιβλιάριό σας"
"Δεν το έχω, μου ειπατε να ερθω απλά να την πάρω. την εχετε ετοιμη, οποτε δεν το πήρα μαζί μου"
"Δεν γινεται, χρειαζομαστε τον αριθμό σας για να σας την ξαναβγαλουμε"
Αλλά επειδή μετά έκανα πλάκα με την προϊσταμένη και ζέστανα το κλίμα κάπως (η υπάλληλος ήταν ικανή να σκοτώσει άνθρωπο εκείνη την ώρα, οπότε με έστειλε στην προϊστάμενη), παρόλο που δεν είχα το βιβλιάριο, βρήκαμε μία λύση, γελάσαμε κιόλας για την κατάσταση στις δημόσιες υπηρεσίες στην Ελλάδα (μόνο που δεν της πρότεινα να γράψει βιβλιο για όλα αυτά που άκουγε η καϋμένη), και τελικά την έβγαλα και την πήρα.
αθάνατη Ελλάδα...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Εντάξει..αυτά συνμβαίνουν στην αγαπημένη μας Ελλάδα.Η διάρκεια εξαρτάται από τον φορέα. Οταν πήγα εράσμους την έβγαλα από το ταμείο του στρατού, και είχε διάρκεια ένα έτος. Τώρα την έβγαλα από το ταμείο του δημοσίου και είχε διάρκεια ένα εξάμηνο...Τώρα για την διάρκεια που θέλει για να εκδοθεί, εμένα στα Χανιά μου είπαν και τις 2 φορές έλα μετά από καμιά βδομάδα...Υποθέτω η τακτική που ακολουθείται είναι "πυρ κατά βούληση"..όποτε βολεύει τον καθένα.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
Το χειροτερο δεν ειναι η καθυστερηση στην εκδοση της αλλα η ελλειψη πληροφορησης- οι περισσοτεροι δε γνωριζουν την υπαρξη αυτης της δυνατοτητας για καλυψη στον ευρωπαικο χωρο και οι φορεις ειναι μαλλον αδιαφοροι ως προς την πληροφορηση του κοινου (ναι, ξερω, μολις ανακαλυψα την Αμερικη...)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Οταν πήγα εράσμους την έβγαλα από το ταμείο του στρατού, και είχε διάρκεια ένα έτος. Τώρα την έβγαλα από το ταμείο του δημοσίου και είχε διάρκεια ένα εξάμηνο..

ακριβώς ετσι..
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Το χειροτερο δεν ειναι η καθυστερηση στην εκδοση της αλλα η ελλειψη πληροφορησης- οι περισσοτεροι δε γνωριζουν την υπαρξη αυτης της δυνατοτητας για καλυψη στον ευρωπαικο χωρο και οι φορεις ειναι μαλλον αδιαφοροι ως προς την πληροφορηση του κοινου (ναι, ξερω, μολις ανακαλυψα την Αμερικη...)
Πόσο δίκαιο έχεις!!! Απαραίτητες κ χρηστικές ταξιδιωτικές παροχές να αφήνονται στην τύχη. Αν το μάθει όποιος το μάθει όταν το μάθει κ πάει λέγοντας.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
αν δεν κάνω λάθος η διάρκεια είναι πάντα 1 ετος, απλά όποτε και αν την βγάλεις ισχύει εως 31/12 και όχι ημερολογιακά ένα έτος.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Η συμβία μου έκανε αίτηση την προηγούμενη Πέμπτη (14-1-2010) στο ΙΚΑ και σήμερα ήρθε η κάρτα!!
Το παράδοξο είναι ότι η καλή κυριούλα που την εξυπηρέτησε της είχε είπε ότι δεν θα εκδοθεί η κάρτα και ότι είναι καλυμμένη με το χαρτί!!
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στη Τοσκάνη..
Λοιπόν,εγώ έκανα την αίτηση στο ΙΚΑ μιας κι εκεί είμαι ασφαλισμένη αρχές Δεκέμβρη,μέσα σε κανα 2 εβδομάδες περίπου μου την έστειλαν με κούριερ και λήγει στις 28-2..Άντε πάλι ανανέωση..:rolleyes:
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκρι-Λα
αν δεν κάνω λάθος η διάρκεια είναι πάντα 1 ετος, απλά όποτε και αν την βγάλεις ισχύει εως 31/12 και όχι ημερολογιακά ένα έτος.

Εμεις παντως τη βγαλαμε τελη Σεπτεμβρη και εληγε τελη Μαρτη. Αλλα ειναι ακριβως οι αυτοσχεδιασμοι που κανουν τοσο ενδιαφερουσες τις επαφες μας με το Δημοσιο..:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom