Εφαρμογή υποχρεωτικού web ή mobile check-in από τις αεροπορικές εταιρείες

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σήμερα λάβαμε ενημέρωση από το συνεργαζόμενο ταξιδιωτικό μας πράκτορα, ότι οι αεροπορικές εταιρείες προχωρούν σε εφαρμογή του υποχρεωτικού web ή mobile check-in.
Η προοπτική είναι να καταργηθούν στο άμεσο μέλλον τα desks των αεροπορικών εταιρειών.

Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη ανάλογα την αεροπορική, 48 ώρες έως και 60 λεπτά πριν την ώρα αναχώρησης της πτήσης.

Παράδειγμα, η Aegean το εφαρμόζει από 1/12/11 και οι λεπτομέρειες αναφέρονται στο παρακάτω:
Aegean Airlines | Οι υπηρεσίες check-in της Aegean εξελίσσονται
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σήμερα λάβαμε ενημέρωση από το συνεργαζόμενο ταξιδιωτικό μας πράκτορα, ότι οι αεροπορικές εταιρείες προχωρούν σε εφαρμογή του υποχρεωτικού web ή mobile check-in.
Η προοπτική είναι να καταργηθούν στο άμεσο μέλλον τα desks των αεροπορικών εταιρειών.

Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη ανάλογα την αεροπορική, 48 ώρες έως και 60 λεπτά πριν την ώρα αναχώρησης της πτήσης.

Παράδειγμα, η Aegean το εφαρμόζει από 1/12/11 και οι λεπτομέρειες αναφέρονται στο παρακάτω:
Aegean Airlines | Οι υπηρεσίες check-in της Aegean εξελίσσονται
Να ενημερώσουμε παππούδες-γιαγιάδες... :roll:
Τι λεν οι άνθρωποι!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
μπορει να ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου,αλλα εχω μπερδευτει λιγο με το ολο θεμα .. αν εχω βαλιτσα πως θα κανω online check in ???
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ελα μου ντε ...καποιοι δηλ ηλικιωμενοι ή ατομα που δεν ξερουν-δε γουσταρουν ρε αδερφε ...τι?Πρεπει να τρεχουν να βρισκουν αλλους να τους κανουν το τσεκ -ιν
Πλας η βαλιτσα ..που?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
μπορει να ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου,αλλα εχω μπερδευτει λιγο με το ολο θεμα .. αν εχω βαλιτσα πως θα κανω online check in ???
Δε θα είναι όπως μας προετοίμαζαν εδώ και τόσο καιρό;
Δηλαδή, κάνεις τσεκ ιν και όταν πας αεροδρόμιο, έχει ένα desk (αντι για 10) που παραλαμβάνει τις βαλίτσες. E, θα υπάρχουν 2-3 desk μόνο για βαλίτσες αφού η διαδικασία θα είναι πιο γρήγορη, ενώ τώρα υπάρχουν 15-20.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δε θα είναι όπως μας προετοίμαζαν εδώ και τόσο καιρό;
Δηλαδή, κάνεις τσεκ ιν και όταν πας αεροδρόμιο, έχει ένα desk (αντι για 10) που παραλαμβάνει τις βαλίτσες. E, θα υπάρχουν 2-3 desk μόνο για βαλίτσες αφού η διαδικασία θα είναι πιο γρήγορη, ενώ τώρα υπάρχουν 15-20.
Διαδικασια: 1)Θα σου ζητανε την καρτα επιβιβασης που εχεις εκτυπωσει + ID
2)ελεγχος στοιχειων
3)βαζεις την βαλιτσα πανω
4)μετρανε τα κιλα,βαζουν το καρτελακι και την στελνουν στους ιμαντες ..

Ειναι η ιδια ακριβως διαδικασια -1 βημα δηλαδη το να σου βγαλουν αυτοι την καρτα επιβιβασης η οποια υπο φυσιολογικες συνθηκες ειναι 30 δευτερολεπτα υποθεση το ολο θεμα ..
Με 3 desk αντι για 15 προβλεπω πολυ μεγαλυτερες ουρες ...
το online check in συμφερει μονο σε περιπτωση που δεν εχεις βαλιτσα,ετσι πιστευω εγω ..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Διαδικασια: 1)Θα σου ζητανε την καρτα επιβιβασης που εχεις εκτυπωσει + ID
2)ελεγχος στοιχειων
3)βαζεις την βαλιτσα πανω
4)μετρανε τα κιλα και βαζουν το καρτελακι και την στελνουν στους ιμαντες ..

Ειναι η ιδια ακριβως διαδικασια -1 βημα δηλαδη το να σου βγαλουν αυτοι την καρτα επιβιβασης η οποια υπο φυσιολογικες συνθηκες ειναι 30 δευτερολεπτα υποθεση το ολο θεμα ..
Με 3 desk αντι για 15 προβλεπω πολυ μεγαλυτερες ουρες ...
το online check in συμφερει μονο σε περιπτωση που δεν εχεις βαλιτσα,ετσι πιστευω εγω ..
Τι να πώ, αν ισχύει, θα το δούμε και μάλιστα σύντομα όπως φαίνεται!! :shock:
 

thanassis1979

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Διευκρινίσεις

Ladies and Gentlemen,

Αυτό το οποίο συζητάμε γίνεται ήδη στο Ελ. Βενιζέλο για την Aegean. Πριν από μια εβδομάδα υπήρχαν ΜΟΝΟ drop-off counters + business + 1 αποκλειστικά για την πτήση της Θεσσαλονίκης.

Και με την ευκαιρία να διευκρινίσω κάτι ακόμα. Δεν είναι υποχρεωτικό το web/mobile checkin. Άλλωστε ακόμα για σύνδεση στο net να έχει κάποιος, δεν είναι υποχρεωμένος να έχει διαθέσιμο εκτυπωτή (για να τυπώσει το boarding pass).

Γι' αυτό άλλωστε αναφέρει και η ίδια η Aegean στην Ανακοίνωση:
Εναλλακτικά, για τους επιβάτες που δεν θα επιλέξουν έναν από τους παραπάνω τρόπους check in, παρέχεται η δυνατότητα πραγματοποίησης ελέγχου του εισιτηρίου τους από τα ειδικά μηχανήματα (self check in kiosks), στα παραπάνω αεροδρόμια 24 ώρες έως και 30 λεπτά πριν από την πτήση σας.
Τα μηχανήματα υπάρχουν και γύρω τους (τουλάχιστον τώρα που είναι αρχή) υπάρχουν κάμποσες υπάλληλοι της Aegean για βοήθεια.

Για το πόσος χρόνος εξοικονομείται, σηκώνει συζήτηση. Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι αμελητέος, καθώς γλυτώνεις όλο το κουβεντολόι για τις θέσεις, κτλ. Επίσης πλέον το γκισέ ΔΕΝ κάνει έλεγχο ταυτοπροσωπείας (αν δηλαδή το εισιτήριο/boarding pass συμφωνεί με ταυτότητα/διαβατήριο)... Αυτός γίνεται μόνο κατά την έξοδο από την πύλη προς το αεροπλάνο.

Το μόνο που θα πρέπει να γίνει όμως είναι να προσεχθεί το συντομότερο είναι η διάταξη των χώρων στο αεροδρόμιο, καθώς όπως είναι τώρα σχηματίζονται ουρές "όπως να'ναι γύρω από τα μηχανήματα" και σίγουρα δεν ειναι ό,τι καλύτερο.

Θανάσης
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η ιστορία δεν είναι διαφορετική από ότι συνέβαινε μέχρι τώρα.Υποτίθεται ότι έχοντας εκτυπωμένο το boarding pass πήγαινες κατευθείαν στο drop off και σε 2' είχες ξεμπερδέψει.
Με τα νέα δεδομένα αλλάζουν οι χρόνοι.Να γνωρίζετε ότι υπάρχουν μεγάλες ουρές αναμονής για τα check in μηχανήματα στο αεροδρόμιο.Έτσι πάλι περιμένεις αλλά σε διαφορετική ουρά.Στα counters γίνεται μόνο η παράδοση αποσκευών,που πάλι,επειδή εξυπηρετούν όλες τις πτήσεις,υπάρχει πάλι ουρά...αλλά ελαφρά συντομότερη.
Η λύση είναι το check in από το σπίτι για να προσπεραστεί η πρώτη αναμονή.Και το πραγματικό κέρδος χρόνου θα είναι αν η εταιρεία διαθέσει ξεχωριστό counter για κάθε προορισμό.
Τα παραπάνω συνέβησαν πριν από 7 μέρες σε ώρα αιχμής.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενα ειναι το σιγουρο, πως οσοι ξεμπερδευαμε μεσα σε δυο λεπτα απο το drop off, τωρα ειμαστε αναγκασμενοι να περιμενουμε στην ουρα... Ηδη αρκετες εταιρειες εφαρμοζουν αυτη την τακτικη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ενα ειναι το σιγουρο, πως οσοι ξεμπερδευαμε μεσα σε δυο λεπτα απο το drop off, τωρα ειμαστε αναγκασμενοι να περιμενουμε στην ουρα... Ηδη αρκετες εταιρειες εφαρμοζουν αυτη την τακτικη.

... Με αποκορύφωμα τις αμερικάνικες (στα δικά τους αεροδρόμια), όπου δεν υπάρχουν καν γκισέ και όλοι, ακόμα και οι επιβάτες της First Class, πρέπει να κάνουν τσεκίν με αυτή τη διαδικασία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.477
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom