Πορτογαλία Εφτασε η ώρα...Μαδέρα, Αφρική ή Ευρώπη?

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
Εφτασε η μεγάλη ώρα!Εισιτήρια κλείσαμε και σε 2 μέρες θα βρισκόμαστε στον Ατλαντικό, εκεί λίγο πιο έξω από τις αφρικανικές ακτές να ανακαλύψουμε τις υπέροχες διαδρομές των λεβάδας και να ατενίσουμε τον ωκεανό! Ναι ναι, για τη Μαδέρα μιλάω! Αν εν τω μεταξύ, έχετε πάει και άλλοι και δεν έχετε γράψει όλα τα μυστικά σε κάποια ιστορία, αφήστε ένα σχόλιο να ξέρουμε και μεις που πάμε :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μόνο 2 μέρες άφησες; Διάβασμα!

Από ταξιδιωτικές ιστορίες κοίτα της @alma εδώ.

Είχα γράψει κι εγώ κάποιες πληροφορίες μεταξύ άλλων και για τη Μαδέρα εδώ. Δεν το είχα βάλει στις ταξιδιωτικές ιστορίες, καθώς δεν παρέθεσα το τι κάναμε κάθε μέρα, και ίσως αν έψαχνες μόνο εκεί ίσως να μην το έχεις δει. Αναφέρω τα βασικά αξιοθέατα και κάποιες επιπλέον πρακτικές πληροφορίες που ίσως σε βοηθήσουν.

Για πόσες μέρες πάτε; Ό,τι απορία έχεις, μη διστάσεις να ρωτήσεις... :clap:
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
Πολύ ωραία η ιστορία σου, ομολογώ μου είχε ξεφύγει! Προτείνω να την αλλάξεις θέση αν γίνεται! Εννοείται έχω διαβάσει ό,τι μπορούσα περισσότερο...έχω ξεκοκαλλίσει τους γεωλογικούς οδηγούς (μιας και γεωλόγος). Μου έλυσες και την απορία για του πού θα έβρισκα και τον καταρράκτη "του δρόμου".
Θα πάμε 6 μέρες γεμάτες, ελπίζω να προλάβουμε να τα δούμε όλα! Ξεκινάμε από Ολλανδία (γιατί εδώ μένουμε) με στάση Πορτογαλία (οικονομικότερη λύση).

Μήπως ξέρεις αν έχει στη Μαδέρα βασαλτικές πολυγωνικές δομές (όπως στο Πόρτο Σάντο)?
Καποιο προτινόμενο εστιατόριο που σας έμεινε αξέχαστο?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για τη Μαδέρα ήταν η πρώτη φορά που είχα γράψει εκτεταμένες πληροφορίες στο forum και είχα διστάσει να τις βάλω στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες. Γι αυτό την είχα αφήσει στο "απλό" τμήμα του forum.

Το καταρράκτη στη φωτογραφία που λες, τον είχαμε περάσει, καθώς κάναμε ανάποδα τον γύρο του νησιού. Τυχαία τον είδαμε βγαίνοντας από το τούνελ και ψάχνοντάς τον κάπου πίσω. Την φωτογραφία την βγάλαμε αφού βρήκαμε χώρο και κάναμε αναστροφή.

Οι βασαλτικές πολυγωνικές δομές δεν ξέρω τι είναι. Αν έχουν σχέση με λάβα, ρίξε μια ματιά στο Grutas e Centro do Vulcanismo de Sao Vicente. Είναι σπηλιές λάβας, αλλά μπαίνεις μόνο με ξεναγό (έχει ξεναγήσεις συνέχεια). Ηφαιστειακό τοπίο έχω δει σε φωτογραφίες του Pico do Arieiro, αλλά δεν προλάβαμε να πάμε εκεί. Καθώς δεν είμαι γεωλόγος, δεν είμαι σίγουρος τι είναι αυτό που ψάχνεις, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Ωραίο φαγητό είχαμε φάει σε ένα εστιατόριο δίπλα από το Palacio de Sao Lourenco. Δεν θυμάμαι πώς λεγόταν, αλλά ήταν δίπλα από το κτήριο (δυτικά), προς την πλευρά του παραλιακού δρόμου. Δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο με τον δρόμο, καθώς η μικρή αλάνα στην οποία βρισκόταν ήταν πιο χαμηλά. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι εκεί που έχω βάλει το κυκλάκι στον χάρτη.

Φουνσάλ.jpg


Πολύ ωραίο φαγητό και μεγάλες μερίδες είχαμε φάει και στο Santana, το χωριό με τα τριγωνικά σπίτια. Όταν είχαμε φτάσει ήταν αργά και είχε αρχίσει να ψιχαλίζει. Έτσι καθίσαμε σε ένα σαν καφενείο που είχαμε βρει, αλλά δεν βρίσκω την απόδειξη για να σου πω διεύθυνση, ούτε το βρίσκω στο Google Maps.

Πάντως, στο νησί παίζει πολύ το τηγανιτό αυγό, το βάζουν παντού, ακόμα και πάνω από την μπριζόλα. Όπου πάτε, δοκιμάστε την τοπική κουζίνα και το κρασί.

Με τις 6 μέρες, πιστεύω μπορείτε να αφιερώσετε 1,5-2 στο Φουνσάλ και τις υπόλοιπες για να γυρίσετε το νησί. Έχει πολύ ωραία φύση και πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
Για τη Μαδέρα ήταν η πρώτη φορά που είχα γράψει εκτεταμένες πληροφορίες στο forum και είχα διστάσει να τις βάλω στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες. Γι αυτό την είχα αφήσει στο "απλό" τμήμα του forum.

Το καταρράκτη στη φωτογραφία που λες, τον είχαμε περάσει, καθώς κάναμε ανάποδα τον γύρο του νησιού. Τυχαία τον είδαμε βγαίνοντας από το τούνελ και ψάχνοντάς τον κάπου πίσω. Την φωτογραφία την βγάλαμε αφού βρήκαμε χώρο και κάναμε αναστροφή.

Οι βασαλτικές πολυγωνικές δομές δεν ξέρω τι είναι. Αν έχουν σχέση με λάβα, ρίξε μια ματιά στο Grutas e Centro do Vulcanismo de Sao Vicente. Είναι σπηλιές λάβας, αλλά μπαίνεις μόνο με ξεναγό (έχει ξεναγήσεις συνέχεια). Ηφαιστειακό τοπίο έχω δει σε φωτογραφίες του Pico do Arieiro, αλλά δεν προλάβαμε να πάμε εκεί. Καθώς δεν είμαι γεωλόγος, δεν είμαι σίγουρος τι είναι αυτό που ψάχνεις, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Ωραίο φαγητό είχαμε φάει σε ένα εστιατόριο δίπλα από το Palacio de Sao Lourenco. Δεν θυμάμαι πώς λεγόταν, αλλά ήταν δίπλα από το κτήριο (δυτικά), προς την πλευρά του παραλιακού δρόμου. Δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο με τον δρόμο, καθώς η μικρή αλάνα στην οποία βρισκόταν ήταν πιο χαμηλά. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι εκεί που έχω βάλει το κυκλάκι στον χάρτη.

View attachment 165936

Πολύ ωραίο φαγητό και μεγάλες μερίδες είχαμε φάει και στο Santana, το χωριό με τα τριγωνικά σπίτια. Όταν είχαμε φτάσει ήταν αργά και είχε αρχίσει να ψιχαλίζει. Έτσι καθίσαμε σε ένα σαν καφενείο που είχαμε βρει, αλλά δεν βρίσκω την απόδειξη για να σου πω διεύθυνση, ούτε το βρίσκω στο Google Maps.

Πάντως, στο νησί παίζει πολύ το τηγανιτό αυγό, το βάζουν παντού, ακόμα και πάνω από την μπριζόλα. Όπου πάτε, δοκιμάστε την τοπική κουζίνα και το κρασί.

Με τις 6 μέρες, πιστεύω μπορείτε να αφιερώσετε 1,5-2 στο Φουνσάλ και τις υπόλοιπες για να γυρίσετε το νησί. Έχει πολύ ωραία φύση και πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου! Θα τα δοκιμάσω σίγουρα και τα 2 εστιατόρια. Ναι, το αυγό παίζει πολύ...λόγω Πορτογαλίας χε χε και όταν είχα πάει Λισσαβώνα παντού...δε με χάλασε όμως να σου πω την αλήθεια.

Να κοίτα τι εννοώ...
 

Attachments

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το καφενείο που είχαμε κάτσει στο Santana δεν μπορώ να το βρω στο Google Maps. Θυμάμαι πως είχαμε φύγει από τα τριγωνικά σπίτια και είχαμε κατέβει ένα δρόμο (τα σπίτια ήταν πιο ψηλά) και από το πεζοδρόμιο που κατέβαιναν τα αυτοκίνητα από τα σπιτάκια. Ο δρόμος ίσως να ήταν ο VR-1, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Πάντως κι εμείς τυχαία το βρήκαμε, καθώς την ημέρα που πήγαμε είχε ήδη αρχίσει να ψιχαλίζει, πήγαμε και αργά και τα περισσότερα εστιατόρια είχαν ήδη κλείσει.

Η εντυπωσιακή φωτογραφία με τις στήλες δεν μου θυμίζει κάτι που να είδα στη Μαδέρα. Αν ήταν κάτι τέτοιο θα το θυμόνουν :). Ίσως τέτοιος σχηματισμός να υπάρχει στο Pico do Arieiro, αλλά εκεί δεν προλάβαμε να πάμε για να σε συμβουλέψω σχετικά. Για δουλειά πάτε;
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
θα ρωτήσω στα ταξιδιωτικά, λογικά αυτοί θα ξέρουν! Πάμε για κανονικές διακοπές! Αν σε παραξενεύει η περίοδος, είναι τυχαίο και μας βγήκε καλά γιατί ένα διάλειμμα από τον ολλανδικό χειμώνα δε μας κακοπέφτει μετα από 2 βδομάδες συνεχόμενης παγωνίας (όχι σαν της Ελλάδας βέβαια).
Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις!!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλά να περάσετε! Το νησί έχει τη φήμη για το ανοιξιάτικο κλίμα όλο το χρόνο!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
Τελικα τα βρήκα ψάχνοντας στα πορτογαλικά...με τα αγγλικά δεν έβγαινε άκρη. Θα ποστάρω αργότερα φωτό κ τοποθεσιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom