Πολωνία Ζακοπάνε (Πολωνία)

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Στα όρη Τάτρα, στην νότια πλευρά της Πολωνίας και μια ανάσα μόλις από τη Σλοβακία βρίσκεται μια μικρή παραδοσιακή πόλη, κρυμμένη στην καρδιά του βουνού, η Ζακοπάνε. Άγνωστη δυστυχώς στους περισσότερους Έλληνες, αλλά σημείο αναφοράς για τις διακοπές των Πολωνών και πολλών βορειοευρωπαίων, η μικρή αυτή πόλη των 30000 κατοίκων σφύζει από ζωή καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου. Εμείς την επισκεφτήκαμε καλοκαίρι και πραγματικά αποτέλεσε μια όαση δροσιάς στον καύσωνα που έπληττε εκείνη την εποχή την Πολωνία.
Για να φτάσει κανείς στη Ζακοπάνε κατευθύνεται νότια της Κρακοβίας και έπειτα από μια διαδρομή περίπου 1 ½ ώρας νιώθει ήδη το βουνίσιο αεράκι να του χαϊδεύει όλες τις αισθήσεις. Φτάνοντας στην πόλη το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν οι Γκοράλεν (οι κάτοικοι της περιοχής όπως λέγονται στη γλώσσα τους), ντυμένοι πολλοί με τις παραδοσιακές φορεσιές κάθονταν δεξιά και αριστερά του δρόμου και έκαναν ό,τι και πολλοί Έλληνες στα νησιά τους καλοκαιρινούς μήνες: «ψάρευαν» τουρίστες για δωμάτια. Εμείς είχαμε φροντίσει να κλείσουμε μέσω Ιντερνετ. Βλέπετε η τεχνολογία έφτασε και στα βουνά! Τελικά η επιλογή μας αποδείχτηκε εξαιρετική. Ένα γλυκύτατο δωμάτιο στη σοφίτα ενός παραδοσιακού σπιτιού, πεντακάθαρο, πάμφθηνο και με ένα μικρό μπαλκονάκι με θέα στο βουνό.
Λίγο πιο μακριά, στο κέντρο της πόλης οι τουρίστες ψώνιζαν στον τεράστιο πεζόδρομο με τα εκατοντάδες μαγαζάκια τοπικά παραδοσιακά και όχι μόνο είδη. Εξαιρετικά δερμάτινα σε απίστευτες τιμές, τσάντες, ξύλινα αντικείμενα, υφαντά χαλιά, αλλά και τυριά, αλλαντικά και άλλες λιχουδιές είναι αρκετά για να τινάξουν τον προϋπολογισμό στον αέρα και να σε κάνουν να ψάχνεις επειγόντως καντόρ (ανταλλακτήριο δηλαδή), πράγμα όχι δύσκολο, αφού οι Γκοράλεν έχουν προβλέψει για όλα.
Το ωραιότερο σημείο πάντως της περιοχής δεν είναι η πόλη Ζακοπάνε, αλλά μια μικρή λίμνη που βρίσκεται μερικά χιλιόμετρα μακριά και απαιτεί αρκετή πεζοπορία για να φτάσεις, εκτός αν θέλεις να επιβιβαστείς σε μια αμαξά (κάτι σαν κάρο) με αλόγα και να ανεχτείς τη μυρωδιά τους σε όλη τη διαδρομή των 9 περίπου χιλιομέτρων. Βεβαία μη σας πτοεί η απόσταση, γιατί ο προορισμός πραγματικά σε αποζημιώνει. Στο τέλος τής ορεινής διαδρομής βρίσκεσαι στην ωραιότερη ορεινή λίμνη που έχω βρεθεί (και δεν έχω πάει και σε λίγες, καθότι λάτρης των λιμνών). Το τοπίο είναι απερίγραπτο. Η λίμνη ονομάζεται «μάτι της θάλασσας» (Morskie Oko). Ομίχλη, μουνταμάρα, αλλά και πεντακάθαρα νερά, μικροί καταρράκτες και ένα πανέμορφο σαλέ με πολωνικές λιχουδιές για τους πεινασμένους πεζοπόρους σας περιμένουν. Εγώ δοκίμασα μια σούπα με λάχανα και καυτερή πιπεριά, την λεγομενη Bigos, ό,τι πρέπει για να πάρω δυνάμεις για την (σαφώς πιο εύκολη) κατάβαση.
Δε θα σας κουράσω άλλο. Να θυμάστε ότι η γοητεία ενός τόπου δεν είναι μόνο τα τουριστικά μέρη, αλλά και οι καλά κρυμένες ομορφιές του. Και ένα βιντεάκι για να σας πείσω!

 

Attachments

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
πολυ ομορφο πραγματι
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ όμορφη περιγραφή.:clap: Ήμουν εκεί τον Ιούνιο του 2007 και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι πάλι την τρίτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου. Ελπίζω να έχει πολύ χιόνι. Πραγματικά πολύ όμορφο μέρος.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Να θυμάστε ότι η γοητεία ενός τόπου δεν είναι μόνο τα τουριστικά μέρη, αλλά και οι καλά κρυμένες ομορφιές του.
Αληθινο! Ευτυχως η πλειοψηφια των μελων του σαιτ το γνωριζουν.
Ομορφη περιγραφη και πειστικοτατο το βιντεακι.Ευχαριστουμε :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Αληθινο! Ευτυχως η πλειοψηφια των μελων του σαιτ το γνωριζουν.
Ομορφη περιγραφη και πειστικοτατο το βιντεακι.Ευχαριστουμε :)
Ετσι ακριβώς είναι!
Και απο μενα ενα ευχαριστώ!

Και να συμπληρώσω:
Δε θα σας κουράσω άλλο.
Δεν μας κουρασες. Απεναντίας και μας ξεκουρασες, και θελουμε να μας ....κουράσεις και άλλο!:clap::haha:

το μέρος αυτό το είχα ακουστά απο τους χειμερινούς αγώνες αλμάτων που γίνονται εκεί...

Και οπως ειδα στην βικιπεδια αλλα και εγραψε ο νέος φίλος της παρέας: ειναι η χειμερινή πρωτεύουσα της Πολωνίας μιας και ετησίως την επισκέπτονται περιουμ 3 εκατομμυρια επισκέπτες, δηλαδή η αναλογία ανα κάτοικο ειναι 300 επισκέπτες.
 
Μηνύματα
14
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Επειδή το σκέφτομαι την άνοιξη ένα ταξιδάκι Βαρσοβία-Κρακοβία, μήπως μπορείς να προσθέσεις κάποιες πληροφορίες για το ξενοδοχείο που έμεινες στο Ζακοπάνε, μιας και είσαι τόσο ευχαριστημένος; Αφού θα είμαι κοντά και είναι τόσο όμορφο μέρος, να το επισκεφθώ, βρε αδερφέ!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Παιδια ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια. Τωρα ειδα τα μηνυματα, αφου μολις τις τελευταιες μερες αρχισα να ασχολουμαι κανονικα με τη σελιδα και δεν ηξερα οτι καποιος εχει απαντησει. Καποιος ρωταει για ξενοδοχειο. Δεν εμεινα σε ξενοδοχειο, αλλα σε ενοικιαζομενα δωματια, ουσιαστικα σε μια πανεμορφη ξυλινη σοφιτα. Τα δωματια τα ειχε κλεισει ενας Πολωνος φιλος μου με τον οποιο ταξιδευαμε, οποτε δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες, αλλα μπορω να ρωτησω αν θελεις και να σου πω. Παρεπιπτοντως ειμαι κοριτσι :roll:. Μαλλον σας μπερδευει το αχινος (απλα μου αρεσει να τους τρωω :bleh: )

Και τωρα που το σκεφτομαι να πας και στα αλατορυχεια Wielizca. Ηταν τελεια! Μοναδικη εμπειρια. Δεν ειναι μακρια απο την Κρακοβια. Εμεις πηγαμε με αυτοκινητο, αλλα λογικα θα εχει ημερησιες εκδρομες και απο την Κρακοβια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Και τωρα που το σκεφτομαι να πας και στα αλατορυχεια Wielizca. Ηταν τελεια! Μοναδικη εμπειρια. Δεν ειναι μακρια απο την Κρακοβια. Εμεις πηγαμε με αυτοκινητο, αλλα λογικα θα εχει ημερησιες εκδρομες και απο την Κρακοβια.
Πολύ εμπορικοποιημένα τα βρήκα εγώ (ήταν ανάγκη να έχουν φτιάξει ακόμα και αίθουσα γάμων/δεξιώσεων?), αλλά περί ορέξεως....
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Συμφωνω οτι ηταν πολυ τουριστικα, αλλα παρολα αυτα ομορφα. Ισως γιατι δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο και μου εκανε φοβερη εντυπωση.
 

in2dark

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
πραγματικά είναι ετσι. τέλεια περιγραφη.

ειχα την τυχη να κανω tour των λιμνων σε καλοκαιρινη περιοδο, (δεν ειναι μονο μια η λιμνη εκει πανω) και να μεινω σε υπεροχους ξενωνες. επισης ειμουνα στο ζακοπανε χειμωνα και ειταν απιστεφα ομορφο με ολο το χιονι (εχει φτηνο και καλο χιονοδρομικο)

συγχαρητηρια για την περιγραφη
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ευχαριστω πολυ in2dark! Οντως ειναι τελεια εκει πανω και παρα πολυ φτηνα. Μακαρι να ξαναπαω, αν και εχει τοσα μερη ο πλανητης, που μαλλον θα προτιμησω κατι καινουριο. Καλως ορισες στην παρεα μας και καλα ταξιδια (και συμπληρωσε αν θελεις και το χαρτη σου!).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom