Τανζανία Ζανζιβάρη - απορία....

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Θα ήθελα να μου πείτε όσοι εχετε πάει στη Ζανζιβάρη αν εκτος απο ταξί υπάρχουν και οδηγοί που μπορείς να τους κλείσεις για 5-6 ώρες την ημέρα για να πας στα μέρη που θες και τι τιμές έχουν περίπου.
Εχω ψάξει αλλά δεν εχω βρει κάτι εκτος απο ταξί(τα οποία είναι αρκετά ακριβα) και κάποια φορτηγάκια-λεωφορεία που έχουν.
Ευχαριστώ!
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Πηγα στη Ζανζιβαρη το 1998 και κυκλοφορουσαμε με minibus
Φανταζομαι ομως πως θα μπορεις να βρεις καποιον οδηγο ευκολα.Γινεται οπουδηποτε αλλου γιατι να μη γινει και στη Ζανζιβαρη;
 

HalRama

New Member
Μηνύματα
1
Likes
8
Γεια σου,
είναι το πρώτο μου post και χαίρομαι που θα απαντήσω σε κάποιον που θέλει να πάει στη Ζανζιβάρη. Λοιπόν είχα πάει τον Αύγουστο του 2009. Μπορείς να νοικιάσεις έναν οδηγό και να πας όπου θες. Στην πρωτεύουσα (Stone Town) υπάρχουν πολλοί. Εγώ βρήκα κάποιον τον οποίο χρησιμοποίησα σε όλες μου τις μετακινήσεις (από το ένα μέρος που έμενα στο άλλο) - πολύ αξιόπιστος, του έλεγα ημερομηνία και ώρα και ερχόταν.
Stone Town - Jambiani (55χλμ): 40USD
Jambiani - Kendwa (95χλμ): 50-60USD
Kendwa - Stone Town Airport (55χλμ): 40USD
Ελπίζω να θυμάμαι καλά τα ποσά, αλλά περίπου ήταν τόσα. Αν τα μοιράζεσαι και με άλλους δε νομίζω ότι είναι πολλά σε σχέση με αυτά που θα δεις. Γενικά πάντως θέλει παζάρι - δυστυχώς εγώ δεν το έχω και πολύ.
Έχω και το τηλέφωνό του αν θέλεις (τον λένε Asaa). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα dala-dala που είναι λεωφορεία, αλλά μπορεί να ψιλοκρέμεσαι απ' έξω :) είναι τίγκα συνήθως. Έχω και άλλες πληροφορίες αν θέλεις (δωμάτια, φαγητό, εκδρομές με βαρκάκια σε ατόλες!!!, κλπ) γιατί το είχα ψάξει πολύ - έμεινα 15 ημέρες. Μάλιστα στο Jambiani έχω και έναν φίλο (τον είχε πρωτογνωρίσει ένα φίλος μου πριν 10 χρόνια) με τον οποίο μιλάω μέσω emails. Αν αποφασίσεις να πας να τον βρεις θα σε βοηθήσει πολύ. Αυτά. Οπότε για περισσότερες πληροφορίες μου ξαναλές (υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις στη Ζανζιβάρη για να ευχαριστηθείς εσύ, αλλά και να ευχαριστήσεις τους ντόπιους που το έχουν πολύ ανάγκη).

Αχ, τι μου θύμισες τώρα...

Tip: πήγαινε στο google earth, στη νοτιοδυτική πλευρά της Ζανζιβάρης και κάνε zoom σε ένα νησάκι κοντά στο Menai Bay - στο νησάκι που στο βόρειο μέρος του έχει μια μακρόστενη λωρίδα άμμου που μπαίνει μέσα στη θάλασσα - εκεί πήγα για πικ-νικ και μετά το μπάνιο έφαγα ότι αστακο-γαριδο-καραβοειδές υπάρχει!!!
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Σε ευχαριστώ πάααααρα πολύ μου απαντησες και με το παραπάνω σε αυτά που ήθελα να μάθω!Οι τιμές που μου λες είναι μια χαρά και χωρίς παζάρι γιατί ούτε εγώ το έχω!
Εμείς λέγαμε να παμε τον Αύγουστο για 10 μέρες.. Θα ήθελα να ρωτήσω απο εμβόλια ισχύει οτι πρεπει να γινει αυτό του κίτρινου πυρετού κάι τα χάπια για ελονοσια?
Ότι άλλο ξέρεις είναι ευπρόσδεκτο να το γράψεις να μάθω εγώ και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ είχα νοικιάσει μηχανάκι, δε θυμάμαι πόσο κόστιζε, αλλά ήταν πολύ φτηνό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom