ΗΠΑ Ζευγαράκια...hotels and restos in U.S.A.... by traveller.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
New York - New York... λοιπόν...

Πρώτα πρώτα να ξέρετε ότι ένα ρεαλιστικό budget για ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο μεγάλο μήλο είναι από 200? και πάνω... τα τρικ για να το μειώσουμε είναι βασικά δύο... ή κάνουμε αβαρία όσον αφορά τα facilities του ξενοδοχείου ή μένουμε εκτός Manhattan... πάμε μια βόλτα λοιπόν να δούμε τι ψάρια πιάσαμε...

To Ηyatt Regency Jersey City βρίσκετε στην άλλη πλευρά του ποταμού, στο New Jersey... κάπου εδώ όμως σταματάνε τα μειονεκτήματα... γιατί είναι ένα χλιδάτο πεντάστερο ξενοδοχείο με απίστευτη θέα προς την πόλη, ελάχιστα λεπτά από από το Lower Manhattan και το βασικότερο μπορείτε ανάλαγα με την εποχή να το βρείτε γύρω στα 140-150? το δίκλινο...
Jersey City Hotels -Hyatt Regency Jersey City- Hotel On The Hudson

Το Hilton Newark Penn Station είναι μια παρόμοια με το Hyatt περίπτωση... ειδικά αν το αεροδρόμιο προορισμού σας είναι το Newark θα έχετε και δωρεάν μετάβαση... χωρίς την εντυπωσιακή θέα του Hyatt προς την πόλη και κανένα τεταρτάκι με το τρένο από το κέντρο του Manhattan αποτελεί κι αυτό μια ιδανική λύση... πέρσι το Πάσχα έμεινα εκεί με 125? το δίκλινο τιμή σοκ για τα δεδομένα της πόλης και της ποιότητας του ξενοδοχείου... Newark Hotels - Hilton Newark Penn Station Hotel, NJ - New Jersey

Το Holiday Inn Express Madison Square Garden είναι ένα απρόσωπο ξενοδοχείο με μικρά δωμάτια... αλλά... βρίσκετε στο κέντρο της πόλης, είναι καθαρό,αξιοπρεπέστατο, προσφέρει δωρεάν πρωινό και έμεινα εκεί τον περασμένο Ιούνιο με 140? το δίκλινο... αν το κλείσετε νωρίς και ανάλογα με την εποχή που θα πάτε έχετε μεγάλη τύχη να πετύχετε παρόμοια τιμή...
Holiday Inn Express NEW YORK CITY Hotels | NYC MADISON SQUARE GARDEN | Welcome


To Gershwin Hotel είναι ένα μικρό στυλάτο ξενοδοχείο σε εξαιρετική τοποθεσία δυό βήματα από το Empire State Building... οκ τα δωμάτια είναι μικρά και προσφέρει τα βασικά μόνο αλλά όταν πληρώνεις γύρω στα 100? στο κέντρο της πόλης δεν μπορεί να τα έχεις όλα...
Gershwin Hotel - New York

Είναι αξιοπρεπές, είναι φτηνό, βρίσκετε στο Village και το λένε Hotel 17... αν έχετε περιορισμένο budget μάλλον είναι μια άριστη επιλογή... ειδικά τα δωμάτια με κοινό μπάνιο είναι πάμφθηνα ίσως και κάτω από 100?... αυτά με δικό τους μπάνιο θα τα βρείται στα 140?... η επιλογή δική σας...
Downtown New York Hotels | Hotel 17 New York City NY

Τελευταίο άφησα το αγαπημένο μου... ναι είναι λίγο τσιμπιμένο, κοντά στα 185?, αλλά είναι υπέροχο... ένα παλιό βικτωριανό σπίτι άψογα διακοσμημένο στο trendy meatpacking district, με το direct subway για το κέντρο μπροστά στα πόδια σας... ... αν αντέχετε το κόστος μην το χάσετε, είναι καταπληκτικό... Incentra Village House - Official Homepage - Incentra Village House, built in 1841, occupies two red brick landmark townhouses in New York's Greenwich Village Historic District.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
New York - New York... λοΤο Holiday Inn Express Madison Square Garden είναι ένα απρόσωπο ξενοδοχείο με μικρά δωμάτια... αλλά... βρίσκετε στο κέντρο της πόλης, είναι καθαρό,αξιοπρεπέστατο, προσφέρει δωρεάν πρωινό και έμεινα εκεί τον περασμένο Ιούνιο με 14
Εντάξει ευχαριστούμε για τις προτάσεις διαμονής. Προτάσεις για: Φαγητό, live μουσική και ότι άλλο ΠΟΙΟΤΙΚΟ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ, ΑΚΡΙΒΟ ή ΦΤΗΝΟ δεν είδαμε για Ν.Υ.
(εκτός από: … Corner Bistro,Peter Luger Steakhouse, Wah, τα οποία διαβάσαμε παλιότερα και θα τιμήσουμε)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mια μέρα στη Ν.Υ έτσι... χωρίς πρόγραμμα...


Tελικά το jetlag βοηθάει… βοηθάει πολύ… το βιολογικό σας ρολόι μετράει μεσημεράκι και σας καλεί να σηκωθείτε… ακούστε το κι ας είναι ακόμα έξη το πρωί… αντί να μετράτε προβατάκια ή να σκέφτεστε τα ψώνια που θα κάνετε προσπαθώντας να σας απαγάγει εκούσια ξανά ο Μορφέας, αποφασίστε το… σηκωθείτε αποφασιστικά από το κρεβάτι, ρίξτε μια ματιά στο σπαρτιάτικο δωμάτιο του Gershwin που σας φιλοξενεί και γραμμή για ένα καυτό ντουζ… ντυθείτε σενιαριστείτε και βγείτε… περπατήστε στους άδειους δρόμους... έχει χαράξει κανονικά, μη φοβάστε… περάστε έξω από κλειστό ακόμα Empire State και ανηφορείστε ως τους 42 δρόμους… χαλαρώστε και απολαύστε το θέαμα… η πρόσφατα πεζοδρομημένη πλατεία σχεδόν άδεια… για τα μάτια σας μόνο… ούτε φασαρία, ούτε κόσμος, ούτε τουρίστες… μερικά αυτοκίνητα και οι χαρακτηριστικές φιγούρες των μαύρων που καθαρίζουν… καθίστε σε μια από τις δεκάδες άδειες καρέκλες και απολαύστε το θέαμα τον φανταχτερών διαφημίσεων που παίζουν μέρα νύχτα και της πόλης που μόλις ξυπνάει… υπέροχα… αλλά όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν… το κυκλοφοριακό κομφούζιο της πόλης αρχίζει, ο κόσμος πυκνώνει και η ώρα της επιστροφής σημαίνει…αν βαριέστε να ξαναπερπατήσετε μην σκάτε ,το μετρό είναι κάτω από τα πόδια σας… πάρτε το και πίσω στη βάση σας… Gershwin hotel…

the gershwin hotel

Το Birch Coffee έχει πολλά καλά… πρώτα απ όλα είναι το αγαπημένο της Ευαγγελίας, μετά είναι μέσα σχεδόν στο ξενοδοχείο σας και τέλος σερβίρει τις νοστιμότερες waffles και τα καλύτερα bagels της πόλης… πάρτε θέση μάχης… το jetlag δεν αστειεύεται, το στομάχι γουργουρίζει και ο καφές μοσχομυρίζει…

Birch Coffee | Welcome

Το Chelsea και τα απόνερα του είναι μποέμικα, αρτίστικα , μοδάτα…οφείλετε στον εαυτό σας μια επίσκεψη εκεί… αρχίστε από την αγορά… η Chelsea Market είναι υπόδειγμα αναπαλαίωσης… το παλιό εργοστάσιο της μπισκοτοβιομηχανίας OREO μετατράπηκε σε έναν γκουρμέ παράδεισο… περπατήστε στον κεντρικό διάδρομο που είναι καλόγουστα διακοσμημένος με παλιές μηχανές του εργοστασίου και σαγηνευτείτε από μερικά από τα καλύτερα deli της πόλης… δεξιά και αριστερά σας κάνουν παρέλαση φούρνοι, γαλακτοπωλεία, ζαχαροπλαστεία, κάβες, ιχθυοπωλεία, τυροπωλεία και ότι άλλο σχετικό με την βρώση μπορεί να φανταστεί το μυαλό σας…
Καθίστε σε έναν πάγκο παρέα με μερικές και μερικούς από τους πιο καλοντυμένους Νεουορκέζους, αγοράστε μια ντουζίνα φρεσκότατα όστρακα και συνοδέψτε τα με ένα μπουκάλι Riesling… τι υπέροχη που είναι η Ν.Υ…

chelseamarket

Το Meatpacking district στις παρυφές του Chelsea δεκαπέντε χρόνια πριν ήταν το απόλυτο τίποτε… μια λαϊκή γειτονιά με φτωχόσπιτα , μια μεγάλη κρεαταγορά και μια εναέρια σιδηροδρομική γραμμή να κρέμεται από τα κεφάλια των κατοίκων… το βράδυ διαβόητο στέκι ναρκομανών γεμάτο βαποράκια και πόρνες…ο οχετός της Ν.Υ… στα μέσα του 90 αποφασίστηκε η ανάπλαση… η κρεαταγορά έκλεισε , τα σπίτια ανακαινίστηκαν, η περιοχή καθαρίστηκε… το αποτέλεσμα απίστευτο…σε χρόνο ρεκόρ το Meatpacking έγινε πιο hot σημείο της πόλης, γεμάτο ωραίο κόσμο, χλιδάτα εστιατόρια, ντιζινάτα μαγαζιά… η τελευταία και εντυπωσιακότερη όμως παρέμβαση στην περιοχή έμελε να είναι αυτή της αναμόρφωσης της εναέριας σιδηροδρομικής γραμμής… δεν έμεινε στην τύχη της, ούτε κατεδαφίστηκε… απλά μετονομάστηκε σε High Line, άλλαξε χρήση, και μετατράπηκε σε… πάρκο… σήμερα η High Line είναι το πιο πρωτότυπο και το πιο φρέσκο πάρκο της πόλης… αυτό το υπέροχο talk of the town με την εντυπωσιακή θέα προς το ποτάμι είναι ένα από τα ευφυέστερα δείγματα ανάπλασης στον κόσμο… μην το χάσετε…

Meatpacking District Initiative | The quintessential 24-hour neighborhood in NYC
Park Information | The High Line

Αν δεν σας αρέσουν τα όστρακα και το Riesling σίγουρα θα πεινάσατε… το lunch στο Pastis είναι άψογο και οι κουκλάρες σερβιτόρες του πέραν πάσης περιγραφής… αν είστε τυχεροί, βρείτε τραπέζι και θέλετε να κάνετε μια μικρή οικονομική θυσία, αποφασίστε το χωρίς άλλη σκέψη… ρέπλικα κλασσικού Γαλλικού μπιστρό με εξαιρετική κουζίνα και Αμερικάνικες μερίδες…με άλλα λόγια μοδάτο εστιατόριο κλάσης με πολύ αυξημένες πιθανότητες να συναντήσετε κάποιον celebrity…

Pastis :: Home

Αν πάλι τα οικονομικά σας δεν είναι ιδιαίτερα ανθηρά ή σας αφήνει παγερά αδιάφορους η πιθανότητα να συνφάγετε π.χ με την Pink αλλά απλά θέλετε να φάτε ένα κλασσικό Αμερικάνικο burger κάπου λαϊκά, φτηνά και καλά τo Corner Bistro είναι μονόδρομος… βρίσκετε δυο βήματα από το Meatpacking είναι πάντα γεμάτο από νεαρόκοσμο και τα burgers του είναι άπαιχτα… η επιτομή του Αμερικάνικου cult μπεργκεράδικου… πιείτε και 2-3 μπύρες να κάνετε κεφάλι και μετά γραμμή πίσω στο Gershwin για ξεκούραση γιατί τα βράδια στη Ν.Υ είναι μεγάλα…

The Corner Bistro - HOME

Φροντίστε να είστε στο Rockefeller Center περίπου μια ωρίτσα πριν από την δύση… αυτή είναι μακράν η καλύτερη και εντυπωσιακότερη ώρα για να δείτε την πόλη από ψηλά… θα προλάβετε την θέα με το φως του ήλιου, θα δείτε ένα υποβλητικότατο ηλιοβασίλεμα με background τους ουρανοξύστες και το ποτάμι και τέλος θα μαγευτείτε από τα χιλιάδες φώτα που θα αρχίζουν πια να ανάβουν μετά την δύση του ηλίου… μην πάτε στο Empire… η θέα είναι το ίδιο μαγευτική αλλά η αναμονή πολύ λιγότερη…

Rockefeller Center New York City (NYC) Tourist Attractions | Places

Στo Spotted Pig δεν έχω αξιωθεί να πάω… είναι το αγαπημένο του gts και πάντα με κοροϊδεύει για τις πόρτες που έχω φάει εκεί… όχι, δεν είναι δύσκολο να κλείσεις, είναι αδύνατον, γιατί απλά δεν δέχονται από πριν κρατήσεις… η διαδικασία για να φας είναι ψιλομυστήρια… επειδή είναι πάντα γεμάτο, εκτός κι αν σου πέσει το λόττο, πρέπει να πας νωρίτερα να γράψεις το όνομά σου στη λίστα και μετά να σου πει ο περίεργος στην πόρτα σε πόση περίπου ώρα πρέπει να ξανάρθεις για να βρεις τραπέζι… εγώ ποτέ δεν το κάνω, το λόττο δυστυχώς δεν μου έχει πέσει, συνεπώς δεν βρίσκω ποτέ τραπέζι κι έτσι πάντα δέχομαι τις λοιδορίες του gts… το θέμα είναι γιατί ειδικά στο Spotted Pig… μα γιατί είναι το Spotted Pig… φάτε μια φορά και μετά πες τε μου αν αξίζει αυτή η εμμονή μου… για τους πολύ περίεργους ρωτήστε τον gts…

The Spotted Pig - New York

Έχει βραδιάσει πια για τα καλά… το WHA βρίσκετε στην καρδιά στο Greenwich… ok η περιοχή, ειδικά τα weekends έχει απίστευτο κόσμο και είναι λίγο passé αλλά το WHA είναι μαγαζί περίπτωση… μιλάμε για ένα club με live μουσική και με μπάντα δέκα ατόμων… rock, reggae ,r&b, soul ότι ψαγμένο τραβάει η ψυχή σου… και οι φωνές φωνάρες… τις μικρές ώρες γίνετε πραγματική κόλαση… με 20$ πίνεις δυo μπυρίτσες και βλέπεις τον κόσμο αλλιώτικα …

Cafe Wha? - Home
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μα τι μου κανεις τωρα... αγαπω ΝΥ χωρις προγραμμα.. ειδικα οταν ο καιρος το επιτρεπει και δεν βρεχει ή χιονιζει...
Αχ ναι, ενα πρωινο στο αγαπημενο μου Birch ειναι οτι πρεπει για να ξεκινησεις σωστα τη μερα( αφου πριν εχεις ριξει εναν υπνακο στο kinky κρεββατι του εξισου αγαπημενου Gershwin).
Θα ηθελα δωσω ενα τιπ για οσους επισκεφθουν την πολη ανοιξη προς καλοκαιρι. Αν θελετε να δροσιστειτε ξεχαστε τα κοινοτυπα refreshments τυπου Cola. Αναζητηστε ενα μεγαλο ποτηρι φρεσκοστυμμενη λεμοναδα σε καποιο απο τα χιλιαδες αναψυκτηρια και συνεχιστε την βολτα.
Το πιο απολαυστικο το ηπια στο Aroma espresso bar στους 42 δρομους αναμεσα στην 3η και 2η λεωφορο(2 δρομους πριν το Ford foundation building)λιγο πριν το κτηριο των Ηνωμενων Εθνων
 

taver

Member
Μηνύματα
12.475
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό το "στους ΧΧ δρόμους" μπορείτε να το σταματήσετε? Είναι ελαφρώς αηδία (και δεν ξέρω αν το χρησιμοποιούν οι Ελληνοαμερικανοί, οι Νεουορκέζοι στα Αγγλικά λένε κανονικά "forty second street" κι όχι "Forty Two streets").
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αυτό το "στους ΧΧ δρόμους" μπορείτε να το σταματήσετε? Είναι ελαφρώς αηδία (και δεν ξέρω αν το χρησιμοποιούν οι Ελληνοαμερικανοί, οι Νεουορκέζοι στα Αγγλικά λένε κανονικά "forty second street" κι όχι "Forty Two streets").
Κωστα δωσε μας σε περικαλω ενα τιπ και σε τη γρίνια :bleh::bleh:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αυτό το "στους ΧΧ δρόμους" μπορείτε να το σταματήσετε? Είναι ελαφρώς αηδία (και δεν ξέρω αν το χρησιμοποιούν οι Ελληνοαμερικανοί, οι Νεουορκέζοι στα Αγγλικά λένε κανονικά "forty second street" κι όχι "Forty Two streets").
ελα τωρα μη μας το χαλάς!!
εγώ πριν πάω έλεγα "ο ΧΧος δρόμος"...
αλλά με κάτι Ελληνοαμερικάνους που συναστράφηκα όταν πήγα έλεγαν πάντα "στους ΧΧ δρομους"...μου άρεσε πολύ και προσωπικά το υιοθέτησα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.475
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κωστα δωσε μας σε περικαλω ενα τιπ και σε τη γρίνια :bleh::bleh:
Το θέμα μας εδώ είναι "Ζευγαράκια...hotels and restos in U.S.A.... by traveller.". Αφενός δε με λένε Traveller, αφ' ετέρου τα "hotels and restos" δεν είναι η ειδικότητά μου (κι εγώ στον Traveller απευθύνομαι συνήθως...:))
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τέλεια tips! Όταν φτάσει η "μεγάλη στιγμή" σίγουρα θα τα τιμήσω!
 

arisscho

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Μια ερώτηση στον χρήστη traveller.. Έχω κάνει κράτηση (με δυνατότητα ακύρωσης) στο Hyatt Jersey που προτείνεις.. Μια και έχεις μείνει, γίνεται να μου πείς αν είναι εύκολη η μετάβαση στο Μανχάταν; Μέχρι τι ωρα θα μπορώ να χρησιμοποιώ το μετρο για την επιστροφη στο ξενοδοχείο; Είναι μεγάλο μειονέκτημα το οτι το ξενοδοχείο δεν βρίσκεται στο κέντρο;
Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.475
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια ερώτηση στον χρήστη traveller.. Έχω κάνει κράτηση (με δυνατότητα ακύρωσης) στο Hyatt Jersey που προτείνεις.. Μια και έχεις μείνει, γίνεται να μου πείς αν είναι εύκολη η μετάβαση στο Μανχάταν; Μέχρι τι ωρα θα μπορώ να χρησιμοποιώ το μετρο για την επιστροφη στο ξενοδοχείο; Είναι μεγάλο μειονέκτημα το οτι το ξενοδοχείο δεν βρίσκεται στο κέντρο;
Ευχαριστώ!
Το ποιό????? Δεν έχει μετρό (της NY) στο New Jersey.... Μόνο τρένα του PATH....
Ναι, αν ο προορισμός σου είναι η ΝΥ, είναι γιγαντιαίο μειονέκτημα το ξενοδοχείο σου να είναι στο New Jersey. Το σκέφτεσαι μόνο αν έχεις δουλειές κι εκεί (π.χ. να προλάβεις ένα πρωινό αεροπλάνο από το Newark).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.418
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom