Ελβετία Ιταλία Ζυρίχη - Μιλάνο - Σιένα - Βενετία help!!

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!
Θέλω την πολύτιμη βοηθειά σας, για να οργανώσω το παραπάνω ταξίδι του τίτλου.
Έκλεισα τα εισητήρια για ζυρίχη και πίσω καθώς τα βρήκα προσφορά στη swiss και πετάμε 20 αυγούστου με επιστροφή 1 σεπτέμβρη.
Θα μείνουμε 20-23 ζυρίχη, και κυριακή 24 πρωι θα φύγουμε για μιλάνο.
Λέω να κάνουμε το εξής: Μιλάνο 2 ημέρες 24-26, 26 πρωι φεύγουμε για σιένα για 2 βράδια, 26-28, και 28 πρωί πάμε βενετία από σιένα για 3 βράδια, 28-31 και 31 επιστροφή ζυρίχη,όπου πετάμε 1 σεπτέμβρη 9 το βράδυ για ελλάδα.
Ζυρίχη επειδη εχω ξαναπαει και εχω φιλικο προσωπο δεν σας ρωταω κατι, καθως γνωριζω πως θα κινηθω.
Όλο το ταξίδι από ζυριχη προς μιλανο,μιλάνο - σιένα κτλ καθως και η επιστροφη θα γινει με τρενο.Η ερωτηση μου ειναι, πρεπει να κλεισω απο τωρα εισιτηρια τρενου ή εκεινη την ωρα?
Από ξενοδοχεια εχω κανει κρατηση με δωρεαν ακυρωση στα εξης:
για μιλανο http://www.nh-hotels.com/nh/en/hotels/italy/milan/nh-president.html
για σιενα http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...8-Reviews-I_Tetti_di_Siena-Siena_Tuscany.html
και βενετια http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g187870-d233904-Reviews-Hotel_Torino-Venice_Veneto.html
Να πω οτι ειναι σε κεντρικα σημεια. Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?
Πιστεύετε οτι ειναι καλη η κατανομή των ημερών? Δλδ 2 διαμονές μιλάνο, 2 σιένα,3 βενετία?
Ενοικίαση αυτοκινήτου μιας που ειμαστε 2 άτομα φαντάζομαι δεν συμφέρει έτσι?
Έχω διαβάσει και κάποιες προτάσεις σας για φαγητό και του φίλου traveller στο θέμα που έχει κάνει.
Αν θέλετε να προτείνετε κάποιες άλλες επιλογές για φαγητό εδώ είμαστε :D
Δεν ψάχνουμε για σαντουιτς, πίτσες κτλ αλλά για κάτι πιό ιδιαίτερο, για να γνωρίσουμε και τις γεύσεις της κάθε πόλης.
Οτιδήποτε θέλετε να με συμβουλέψετε, παρακαλώ ελεύθερα!
Τέλος πιστεύω παρόλο που ειναι περίοδος διακοπών για τους ιταλούς, επειδή είναι τουριστικά μέρη να μην βρούμε τα μισά καταστήματα κλειστά!
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοηθειά σας!!!
Άκης
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημερα καταρχην,
Εγω να ρωτησω γιατι επιλεγεις
Μιλανο 2 νυχτες αντι να το κανεις πχ(Como 1 - Milano 1)
Σιενα 2 νυχτες αντι να το κανεις πχ. (Σιενα 1 νυχτα - Φλωρεντια 1 )
Βενετια 3 διαμονες..γιατι? Απο φλωρεντια με πρωινο τρενο η Βενετια ειναι 2 ωρες, την βλεπεις ολη μερα, και το βραδυ ή φευγεις με βραδυνο τρενο προς Βουδαπεστη ή μενεις Βενετια και την επομενη ημερα περνεις ενα ωραιο τρενο και σε λιγες ωρες πας Βιεννη και κανεις εκει μια διανυκτερευση.
Και απο Βιεννη πας Ζυριχη.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Και κάθε μέρα να αλλάζει μέρη;;Πιο πολύ θα τη βγάλει στα τρένα.Σιένα μια χαρά είναι 2 βράδια,μπορεί να πάει και ημερήσια Σαν Τζιμινιάνο.Όσο για τη Βενετία να τη δει σε κάτι ώρες ασχολίαστο.3 βράδια είναι σούπερ.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Και κάθε μέρα να αλλάζει μέρη;;Πιο πολύ θα τη βγάλει στα τρένα.Σιένα μια χαρά είναι 2 βράδια,μπορεί να πάει και ημερήσια Σαν Τζιμινιάνο.Όσο για τη Βενετία να τη δει σε κάτι ώρες ασχολίαστο.3 βράδια είναι σούπερ.
εαν στην βενετια φτασεις 10 ή ωρα μεχρι της 9 το βραδυ που φευγει το τρενο για βουδαπεστη ή αν κοιμηθει εκει την βραδια, μια χαρα βγαινει να γυρισει την πολη. Ασχολιαστο λενε και για το γεγονος οτι πρεπει να παρεις βαπορετο και οτι δεν περπατιεται αλλα καμια φορα το ασχολιαστο για καποιον ειναι εφικτο για καποιον αλλον.

Οσο για σιενα - φλωρεντια..εξ΄οσων γνωριζω δεν απεχει ωρες..

Φιλικα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και κάθε μέρα να αλλάζει μέρη;;Πιο πολύ θα τη βγάλει στα τρένα.Σιένα μια χαρά είναι 2 βράδια,μπορεί να πάει και ημερήσια Σαν Τζιμινιάνο.Όσο για τη Βενετία να τη δει σε κάτι ώρες ασχολίαστο.3 βράδια είναι σούπερ.
Συμφωνώ. Τα ταξίδια δεν πρέπει να είναι αγώνες δρόμου.
Για εμένα, ακόμα και το πρόγραμμα που έχετε βγάλει είναι λίγο του τρεξίματος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγω να ρωτησω γιατι επιλεγεις
Μιλανο 2 νυχτες αντι να το κανεις πχ(Como 1 - Milano 1).
Γιατί το Μιλάνο για να το ευχαριστηθείς θέλει τουλάχιστον δύο μέρες και η λίμνη άλλες δύο...

Σιενα 2 νυχτες αντι να το κανεις πχ. (Σιενα 1 νυχτα - Φλωρεντια 1 ).
γιατί ο άνθρωπος θέλει να κάνει ταξίδι και όχι πασαλείμματα...

Γιατί ο άνθρωπος ξέρει να ταξιδεύει και δεν κάνει αγώνες δρόμου...

Απο φλωρεντια με πρωινο τρενο η Βενετια ειναι 2 ωρες, την βλεπεις ολη μερα, και το βραδυ ή φευγεις με βραδυνο τρενο προς Βουδαπεστη ή μενεις Βενετια και την επομενη ημερα περνεις ενα ωραιο τρενο και σε λιγες ωρες πας Βιεννη και κανεις εκει μια διανυκτερευση.
Και απο Βιεννη πας Ζυριχη.
Δεν αντέχω... δεν περιγράφω άλλο...

Στα της ουσίας τώρα... οι Ελβετικοί σιδηρόδρομοι βγάζουν που και που κάποιες καλές προσφορές... ρίχνε ματιές το site τους καθημερινά... ο κανόνας πάντως λέει ότι όσο πιο νωρίς τόσο πιο φτηνά... αν βρεις λοιπόν κάτι σε προσφορά τσίμπα την φτάσε στο Μιλάνο δες το και από εκεί πάρε αυτοκίνητο, δες την Σιένα και παράτα το στην Βενετία... από εκεί δες μπας και έχει καμιά φτηνή πτήση για Αθήνα και κάψε την Ζυρίχη... αλλιώς πάλι το τρένο είναι μονόδρομος... για αεροπλάνο Βενετία - Ζυριχη δεν το κόβω να είναι και πολύ φτηνό...

Για εστιατόρια δες εδώ...
http://www.travelhippo.gr/358806/
http://www.travelhippo.gr/ex-mauri-milan-εστιατόριο/
για παγωτό σε καμιά περίπτωση μην χάσεις αυτό
http://www.travelhippo.gr/παγωτό-αλάσκα-στην-βενετία/
και τέλος να κάνεις κράτηση σε αυτό εδώ...
http://www.anticodolo.it/[/QUOTE]
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους!
Θέλω την πολύτιμη βοηθειά σας, για να οργανώσω το παραπάνω ταξίδι του τίτλου.
Έκλεισα τα εισητήρια για ζυρίχη και πίσω καθώς τα βρήκα προσφορά στη swiss και πετάμε 20 αυγούστου με επιστροφή 1 σεπτέμβρη.
Θα μείνουμε 20-23 ζυρίχη, και κυριακή 24 πρωι θα φύγουμε για μιλάνο.
Λέω να κάνουμε το εξής: Μιλάνο 2 ημέρες 24-26, 26 πρωι φεύγουμε για σιένα για 2 βράδια, 26-28, και 28 πρωί πάμε βενετία από σιένα για 3 βράδια, 28-31 και 31 επιστροφή ζυρίχη,όπου πετάμε 1 σεπτέμβρη 9 το βράδυ για ελλάδα.
Ζυρίχη επειδη εχω ξαναπαει και εχω φιλικο προσωπο δεν σας ρωταω κατι, καθως γνωριζω πως θα κινηθω.
Όλο το ταξίδι από ζυριχη προς μιλανο,μιλάνο - σιένα κτλ καθως και η επιστροφη θα γινει με τρενο.Η ερωτηση μου ειναι, πρεπει να κλεισω απο τωρα εισιτηρια τρενου ή εκεινη την ωρα?
Από ξενοδοχεια εχω κανει κρατηση με δωρεαν ακυρωση στα εξης:
για μιλανο http://www.nh-hotels.com/nh/en/hotels/italy/milan/nh-president.html
για σιενα http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...8-Reviews-I_Tetti_di_Siena-Siena_Tuscany.html
και βενετια http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g187870-d233904-Reviews-Hotel_Torino-Venice_Veneto.html
Να πω οτι ειναι σε κεντρικα σημεια. Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?
Πιστεύετε οτι ειναι καλη η κατανομή των ημερών? Δλδ 2 διαμονές μιλάνο, 2 σιένα,3 βενετία?
Ενοικίαση αυτοκινήτου μιας που ειμαστε 2 άτομα φαντάζομαι δεν συμφέρει έτσι?
Έχω διαβάσει και κάποιες προτάσεις σας για φαγητό και του φίλου traveller στο θέμα που έχει κάνει.
Αν θέλετε να προτείνετε κάποιες άλλες επιλογές για φαγητό εδώ είμαστε :D
Δεν ψάχνουμε για σαντουιτς, πίτσες κτλ αλλά για κάτι πιό ιδιαίτερο, για να γνωρίσουμε και τις γεύσεις της κάθε πόλης.
Οτιδήποτε θέλετε να με συμβουλέψετε, παρακαλώ ελεύθερα!
Τέλος πιστεύω παρόλο που ειναι περίοδος διακοπών για τους ιταλούς, επειδή είναι τουριστικά μέρη να μην βρούμε τα μισά καταστήματα κλειστά!
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοηθειά σας!!!
Άκης

Στη θέση σου θα εβγαζα το Μιλανο καλοκαιριάτικα! Θα πηγαινα Ζυριχη, ιταλική ριβιερα Cinque Terre (που απαρτίζεται απο τα Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola και Riomaggiore, ολα αυτα είναι διπλα), Σιενα και Βενετια 2 βραδια! Ειναι κριμα να πας στο γκριζο Μιλανο και να αφησεις το cinque terre που τωρα καλοκαιρι θα ειναι υπεροχα!
 

Attachments

Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Γιατί το Μιλάνο για να το ευχαριστηθείς θέλει τουλάχιστον δύο μέρες και η λίμνη άλλες δύο...



γιατί ο άνθρωπος θέλει να κάνει ταξίδι και όχι πασαλείμματα...



Γιατί ο άνθρωπος ξέρει να ταξιδεύει και δεν κάνει αγώνες δρόμου...



Δεν αντέχω... δεν περιγράφω άλλο...
φανταζομαι το οτι εαν ξερω ή οχι να ταξιδευω θα το γνωριζω ελαχιστα καλυτερα απο εσενα.
δευτερον το οτι εσυ και καθε εσυ εχεις μια χι αποψη δεν συνεπαγεται οτι οποιαδηποτε αλλη αποψη πρεπει να γινεται πεδιο σκοποβολης της απαξιωσης και ειρωνιας σου.
και τριτον, επειδη δεν το κατανοω, απο που και ως που τετοια επιθεση προσωπικη?
Εχω την εντυπωση οταν δεν συμφωνει κανεις με κατι λεει δεν συμφωνω και παει παρακατω.
 
Last edited by a moderator:

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλημερα καταρχην,
Εγω να ρωτησω γιατι επιλεγεις
Μιλανο 2 νυχτες αντι να το κανεις πχ(Como 1 - Milano 1)
Σιενα 2 νυχτες αντι να το κανεις πχ. (Σιενα 1 νυχτα - Φλωρεντια 1 )
Βενετια 3 διαμονες..γιατι? Απο φλωρεντια με πρωινο τρενο η Βενετια ειναι 2 ωρες, την βλεπεις ολη μερα, και το βραδυ ή φευγεις με βραδυνο τρενο προς Βουδαπεστη ή μενεις Βενετια και την επομενη ημερα περνεις ενα ωραιο τρενο και σε λιγες ωρες πας Βιεννη και κανεις εκει μια διανυκτερευση.
Και απο Βιεννη πας Ζυριχη.
Ευχαριστω όλους για την βοηθειά σας! Λεμε να μην τρεχουμε ολη μερα στο δρομο γιαυτο και 2 μερες μιλανο, 2 σιενα και 3 βενετια. Φλωρεντια εχω μεινει 3 ημερες παλιοτερα αρα δεν θελω να ξαναπαω. Το ιδιο και Βιεννη ειχαμε παει 6 μερες το 2012 για Χριστουγεννα.
Traveller ευχαριστω πολυ για τις προτασεις!!!
Επισης να πω οτι το εισητηριο τωρα που μιλαμε βενετια αθηνα εχει 96 ευρω το ενα.
Εμεις πεταμε για αθηνα απο ζυριχη τη δευτερα 1 σεπτεμβρη 9 το βραδυ, και θα φτασουμε απο βενετια κυριακη βραδυ. Αρα θα εχουμε τη δυνατοτητα να παμε αλλη μια τελευταια βολτα Ζυριχη το πρωι-μεσημερι για καφεδακι, καμμια τρουφιτσα και κανενα λουκανικακι στο δρομο :p
Οσο για το αυτοκινητο θα δω τιμες αν μηπως το παρουμε τη 2η μερα οταν φυγουμε απο μιλανο και το αφησουμε οπως μου ειπε ο traveller βενετια και απο εκει τρενο μιλανο και πισω Ζυριχη.
Για τρενα φανταζομαι να παρω το γρηγορο που εχουν ιταλια ετσι?
Ευχαριστω και παλια όλους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom