Βόρεια Κορέα Ζωντας στη Βορεια Κορεα

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Γεια σας και παλι
Αν κ δεν μπαινω συχνα στο φορουμ-οταν ειχε γινει ολο αυτο το θεμα με την ΒΚ (που βρεθηκα ξαφνικα πρωτο θεμα στις ειδησεις) ειχα υποσχεθει μολις ξαναμπουμε στους ρυθμους μας να σας μιλησω για τη Βορεια Κορεα..,
Ηρθα πρωτη φορα εδω, ακριβως πριν ενα χρονο αλλα μονο για 2 μηνες επειδη ακομα εργαζομουν στην Μπανγκοκ. Ξαναηρθα ενα μηνα τον Νοεμβριο του 2012 κ πλεον απο τον Φεβρουαριο μενω στην Πιονγκ Γιανγκ και -καλα να ειμαστε-προβλεπεται να κατσω εδω 1 με 2 χρονια ακομα...Ειμαι εδω με τον αντρα μου που εργαζεται στον ΟΗΕ κ τον 4χρονο γιο μου κ εγω δουλευω για το γραφειο μου στην Μπανγκοκ αλλα η δουλεια μου δεν εχει σχεση με τη ΒΚ.
Να σας πω με καθε ειλικρινεια (οσοι διαβαζετε κ ενα μπλογκ που εχω θα το εχετε δει) οτι η κατασταση απεχει αρκετα (οχι απολυτα) απο την εικονα που εχουμε για τη χωρα. Καταρχας η κοινοτητα των ξενων εδω ειναι σχετικα μεγαλη (υπολογιζω 500 ατομα που μενουν εδω αρκετα χρονια-χωρις να μετρησω τους ρωσσους κ τους κινεζους που μενουν χωριστα απο τους υπολοιπους κ ειναι αρκετοι) υπαρχουν 7 υπηρεσιες του ΟΗΕ, καμια δεκαρια ΜΚΟ κ αρκετες πρεσβειες (με ενα προχειρο υπολογισμο μετραω 15-20 αλλα μπορει να ειναι κ παραπανω). Εμεις οι ξενοι (πλην των ρωσσων/κινεζων) μενουμε στο διπλωματικο "χωριο" (compound) αλλα εχουμε πληρη ελευθερια κινησεων στην πολη κ μεσα στο "χωριο" βρισκονται οι πρεσβειες, τα γραφεια του ΟΗΕ, οι ΜΚΟ. Εκτος ΠιονγκΓιανγκ εχουμε προσβαση σε 3 επαρχιες οπου μπορουμε να ταξιδεψουμε για λογους αναψυχης (εχει κ θαλασσα κ μπορεις να κανεις κ μπανιο)-στις υπολοιπες χρειαζεται να ζητησεις αδεια. Εξαιρεση ο Παγκοσμιος Οργανισμος τροφιμων που εχει πληρη προσβαση σε ολη σχεδον τη χωρα.
Δεν ξερω τι αλλο να σας πω, η Πιονγγιανγκ, ειναι μια πανεμορφη πολη, εχει 3,5 εκ. κατοικους κ φυσικα το βιοτικο επιπεδο ειναι πιο ανεβασμενο απο οτι στις επαρχιες. ΟΙ ανθρωποι ειναι πολυ φιλικοι κ οι επαφες με τους ντοπιους-ιδιως τα τελευταια χρονια σχετικα πιο ευκολες (οχι βεβαια κ στενες διοτι υπαρχει κ τεμποδιο της γλωσσας), δεν ειναι ομως απλησιαστοι κ συχνα σου μιλανε κ απο μονοι τους. Προσωπικα κανω τα ψωνια μου στην τοπικη αγορα σε τοπικο νομισμα (μεχρι πριν λιγα χρονια οι ξενοι δεν ειχαν προσβαση στην αγορα αυτη κ ειχαμε περιορισμο στο τοπικο νομισμα αλλα τωρα εχουν αρθει ολες οι απαγορευσεις) οπου εχει φρεσκα λαχανικα κ φρουτα (εχει κ κρεας/ψαρι αλλα δεν με εμπνεει να αγορασω) κ τα υπολοιπα στα σουπερμαρκετ (εχει 5 μεγαλα σουπερμαρκετ που γνωριζω εγω-δεν ξερω για περισσοτερα). Γενικα υπαρχει ενα ανοιγμα στην χωρα, αυτη τη στιγμη ειναι πιο εμφανες στην πρωτευουσα αλλα πιστευω θα φτασει στην επαρχια σε πολυ πιο αργους ρυθμους βεβαια. Τα προβληματα τα γνωστα τα ξερετε, ευτυχως φετος ειχαμε μειωση στον υποσιτισμο κατα 5 μοναδες (εχει μεσο ορο 27% )και ελπιζω το εμπαργκο να μην χειροτερεψει την κατασταση...
Δεν ξερω τι αλλο να σας πω, οποτε εδω ειμαι κ θα τα λεμε, αν εχετε αποριες για τη ζωη εδω-ειλικρινα σας λεω, θεωρω τον εαυτο μου τυχερο-ειναι ενα συναρπαστικο μερος κ διανυουμε ενδιαφεροντες εποχες!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ λοιπόν θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και θα σε ρωτήσω όλα τα άβολα πράγματα.
  1. Τρώνε εκεί γάτες,ποντίκια,τα παιδιά τους,τους παππούδες τους;
  2. Λατρεύουν σαν Θεούς τους Κιμ;
  3. Μπορείς να κάνεις κριτική στις πολιτικές επιλογές του συστήματος;
  4. Υπάρχουν στρατόπεδα συγκέντρωσης;
  5. Αν συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω,επιτρέπεται να μας τα γράψεις ή θα διωχθείς γι'αυτό; (βάλε ένα "κουλό" σύμβολο για να καταλάβουμε αν είναι έτσι ή κούνα ένα καθρεφτάκι από το παράθυρο :D)
υ.γ. Γάτες γνωρίζω ότι τρώνε γενικώς οι Νοτιοασιάτες,για τα άλλα πες μας...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μου κέντρισες την περιέργεια βρε μαλτάκια με τις ερωτήσεις σου.περιμένω και εγώ να μάθω κάτι από τα παραπάνω.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Θα σας απαντησω παιδια με καθε ειλικρινεια. Πρωτα ομως θα σας πω κατι, οι πληροφοριες μου βασιζονται στο τι βλεπω, στο τι ακουω, στις συζητησεις με τον αντρα μου που ειναι υψηλοβαθμο στελεχος, σε συζητησεις με καποιους πρεσβεις με τους οποιους εχουμε φιλικες σχεσεις, σε συζητησεις με συναδελφους και φυσικα σε εκθεσεις οργανισμων-αρκετες απορρητες αλλα λογω της δουλειας μου εχω προσβαση. Επισης θα σας πω οτι εχω παει μονο σε 2 επαρχιες και δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια για το τι μπορει να συμβαινει σε καποιες περιοχες του βορα.
Λοιπον γατες οχι δεν τρωνε, τρωνε σκυλους αλλα οχι επειδη πεινανε-ισα που οι σκυλοι ειναι ακριβοι-αλλα επειδη θεωρειται εδεσμα πολυτελειας...
Μaltakia θα αναφερεσαι στα δημπσιευματα για κανιβαλισμο, αυτα μπορω να σου πω οτι ηταν ψευτικα κ θα σου εξηγησω αμεσως γιατι.Στις επαρχιες στις οποιες αναφερει οτι ειχαν 10,000 νεκρους ουδεποτε ειχαν κ ειναι οι επαρχιες που ο ΟΗΕ εχει προγραμματα και ΠΛΗΡΗ προσβαση-το τονιζω αυτο, δεν υπηρχε περιπτωση να μην το γνωριζαμε. Δεν εχουμε καμια πληροφορια για πεινα κ νεκρους, αλλα δεν αποκλειω καποιους σποραδικους θανατους στις βορειες επαρχιες οπου και τα ποσοστα υποσιτισμου ειναι πολυ μεγαλυτερα (πχ στον μεσο ορο που ειναι 27% σε καποιες επαρχιες αγγιζει το 40%).
Για στρατοπεδα συγκεντρωσης δεν ξερω να πω κατι (και σας το λεω αληθεια). Δεν εχω ΚΑΜΙΑ πληροφορια και φυσικα ΔΕΝ θα ειχα ειτε υπαρχουν ειτε οχι. Οποτε εδω δεν εχω αποψη, μονο υποθεσεις μπορω να κανω αλλα θα μου επιτρεψετε να τις κρατησω για μενα :icon_redface: ..

Για την ηγεσια που λετε ειναι ενα περιεργο μιγμα λατρειας και φυσικα κατηχησης. Πιστευω πως η λατρεια που ειδατε (κλαμματα κλπ) ειναι αληθινα, ο κοσμος τους πιστευει, δεν υπαρχει αμφισβητηση, και θεωρω οτι αν υπαρχει ενα ποσοστο -μικρο-που εχει αντιρρησεις αλλα δεν προκειται ποτε αυτο να εκφρασθει. Στη ΒΚ σημερα, το χρημα παιζει σπουδαιο ρολο. ΔΕν ειναι οπως πριν 5 χρονια. Ο κοσμος εχει αρχισει να γευεται ενα ειδος καπιταλισμου και δεν ειναιμονο οι εκλεκτοι του κομματος πλεον. Επειδη ολη η οικονομια της χωρας στηριζεται πολυ στο παραεμποριο με την ΚΙνα, εχει δημιουργηθει μια νεα ταξη, ανθρωπων της εργατικης ταξης που ομως εχουν χρηματα πλεον...Γενικα η κυβερνηση κλεινει τα ματια πολυ σε τετοιες πρωτοβουλιες, εχει χαλαρωσει τους ελεγχους και ακομα και οι επαφες με τους ξενους ειναι πιο ευκολες...
Σας καλυψα :rolleyes-80:?
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Αχ τις εβαλα απο λαθος τις δυο πρωτες!!! Μονο την μια με το κοκκινο προσωπο ηθελα! Η απαντηση μου ηταν 100% ειλικρινη, δεν κρυβω κατι-αν υπαρχει ενα θεμα που δεν μποσω να σχολιασω, απλα δεν κανω σχολιο
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αχ τις εβαλα απο λαθος τις δυο πρωτες!!! Μονο την μια με το κοκκινο προσωπο ηθελα! Η απαντηση μου ηταν 100% ειλικρινη, δεν κρυβω κατι-αν υπαρχει ενα θεμα που δεν μποσω να σχολιασω, απλα δεν κανω σχολιο
Αυτό σημαίνει πως όντως υπάρχουν θέματα που δεν μπορείς να σχολιάσεις.

Όπως και να'χει σε ευχαριστούμε.Σκοπός μου δεν ήταν να σε φέρω σε αμήχανη θέση,αλλά να διασκεδάσω λίγο με τους καχύποπτους πάσης φύσεως.

Δόξα και τιμή στους αιώνιους ηγέτες!
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Ο λογος που μου αρεσει να συζηταω για το πως ειναι τα πραγματα ειναι επειδη κ εγω, περσι τετοια εποχη που ηταν να ερθω, πιστευα πως παω σε στρατοπεδο συγκεντρωσης!! Και τις πρωτες μερες-πριν καταλαβω πως λειτουργει η χωρα-οτι εβλεπα ημουν ετοιμη να το ερμηνευσω με βαση οτι ΕΓΩ πιστευα κ ειχα ακουσει--τελικα ημουν λαθος σε παρα πολλα...
Κατα καιρους στο μπλογκ πχ μου αφηναν σχολια κ με εβριζαν, οτι κανω προπαγανδα κλπ κ τους απανταω παντα αστεια οτι ναι, με πληρωνει ο Κιμ προσωπικα!
Ερχομενη εδω, και τωρα που βρισκομαι καποιους μηνες, μαθαινω κορεατικα (τα προσφερει η κυβερνηση δωρεαν), ο γιος μου παει σχολειο στο κορεατικο σχολειο (εχει ενα για ξενους αλλα ακολουθουν το προγραμμα της ΒΚ κ εχει φυσικα κορεατες δασκαλους) ανακαλυπτω ενα λαο διαφορετικο απο οτι πιστευα...Αρχισα να κατανοω τις δυναμικες της κοινωνιας και κυριως να εκτμω αυτον τον τοσο αγνωστο λαο. Και τους εκτιμω παιδια διοτι ειναι ανθρωποι ταλαιπωρημενοι οι περισσοτεροι αλλα με ακλονητη πιστη στα ιδανικα τους. Οι δασκαλοι του γιου μου πχ ξερω οτι δεν πληρωνονται κ δεν εχουν τα μεσα που εχουν οι αλλες χωρες, ομως ειναι γεματοι παθος να διδαξουν, πιστευουν στο επαγγελμα του δασκαλου και το τιμανε. Το ιδιο βλεπω σε ολους τους τομεις. και πανω απο ολα ειναι ανθρωποι πολυ τιμιοι, η αλληλεγγυη υπαρχει και η κοινωνια διεπεται απο αξιες. Αυτα ειναι καποια ιδανικα που στον δυτικο μας κοσμο τα εχουμε ξεχασει...
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Maltakia ειλικρινα δεν πιστευω οτι καποιος με παρακολουθει κλπ Ομως λογω της επαγγελματικης μας θεσης, καποια θεματα δεν θα τα σχολιαζα-πχ ημουν ενα χρονο στην Μπανγκοκ, δεν θα σχολιαζα ποτε τιποτα για την πολιτικη κατασταση κ την βασιλικη οικογενεια δημοσια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν συμπεραίνω σωστά, από τις ερωτήσεις του maltakia δεν απαντήθηκε η τρίτη. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να σχολιάσεις πάνω σε αυτό το ζήτημα; (Αν θέλεις φυσικά απαντάς...)
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Αν συμπεραίνω σωστά, από τις ερωτήσεις του maltakia δεν απαντήθηκε η τρίτη. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να σχολιάσεις πάνω σε αυτό το ζήτημα; (Αν θέλεις φυσικά απαντάς...)
ποια ηταν? νομιζα οτι απαντησα σε ολες. Για την κριτικη στην πολιτικη? οχι βρε παιδια, δεν υφισταται κριτικη, ειπαμε η κατασταση δεν ειναι οπως νομιζουμε αλλα οκ, αρκετα ισχυουν. Δεν υφισταται κριτικη και αμφισβητηση απο τον λαο ουτε για αστειο. Το απαντησα στο κειμενο μου, ο λαος δεν αμφισβητει την εξουσια κ γιατι ετσι εχει μαθει κ την πιστευει αλλα ακομα κ αν καποιος αμφισβητουσε, δεν το ελεγε ποτε.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
.."ακλονητη πιστη στα ιδανικα τους"σεβομαι την αποψη σου και ειμαι σιγουρη οτι ετσι ειναι...
αλλα ανθρωποι που γεννιουνται,μεγαλωνουν και πεθαινουν,σε μια χωρα που τους "κατηχει",απο το πρωι ως το βραδυ,οτι εμεις απο την μια και οι αλλοι απο κει,κακος καπιταλισμος κλπ,δεν νομιζω,οτι μπορουν να κανουν κατι διαφορετικο....δεν το γνωριζουν το διαφορετικο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom