ΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ - ΠΑΡΙΣΙ

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Αν υποθεσουμε οτι :
  • εχετε μια Κυριακη στο Παρισι, που τα περισσοτερα μαγαζια, μουσεια κτλ ειναι κλειστα
  • οτι εχετε δει τα βασικα : πυργο του eiffel, louvre, trocadero κτλ κτλ
  • οτι εχουμε διαθεσιμο χρονο απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 5 (σαν ωραριο γραφειου μου ακουγεται αυτο)
πολλα εχουν ειπωθει για Παρισι και ολοι πανω κατω ξερουμε τα αξιοθεατα..
αλλα για Κυριακη τι προγραμμα θα κανατε?
που θα πηγαινατε? καποια ιδεα για διαδρομη σε στενα και σοκακια??
ποια ειναι τα διαμερισματα τα πιο γραφικα για περπατημα (marais & monmarte)??
ποιες ειναι οι ποιο ομορφες boulevards??

:D:D:D merci beaucoup
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Χαραξε πορεια και πηγαινε οπου σου λεει το ενστικτο σου. Εγω πηγα Μονμαρτη με μετρο και κατεβηκα μεχρι κεντρο (Πλατεια ομονοιας) με τα ποδια (αρκετη διαδρομη!!!). Περασα απο σοκακια, μπροστα απο το Λουβρο, το καρτιε Λατεν, σταματησα σε μια καφετερια που μου γεμισε το ματι και ηπια υπεροχο καφε. Συμβουλη μου? Οπου σου αρεσει πηγαινε. Αφου θα εχεις δει τα βασικα, απλως αυτοσχεδιασε!!!! Χαραρωσε κι απολαυσετο!!!!!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Χαραξε πορεια και πηγαινε οπου σου λεει το ενστικτο σου. Εγω πηγα Μονμαρτη με μετρο και κατεβηκα μεχρι κεντρο (Πλατεια ομονοιας) με τα ποδια (αρκετη διαδρομη!!!). Περασα απο σοκακια, μπροστα απο το Λουβρο, το καρτιε Λατεν, σταματησα σε μια καφετερια που μου γεμισε το ματι και ηπια υπεροχο καφε. Συμβουλη μου? Οπου σου αρεσει πηγαινε. Αφου θα εχεις δει τα βασικα, απλως αυτοσχεδιασε!!!! Χαραρωσε κι απολαυσετο!!!!!
γρηγορη απαντηση και πολυ ευστοχη, ειναι κι αυτη μια πολυ ωραια σκεψη...
χαλαρωμα και αυτοσχεδιασμος.... :xalara:

αλλες ιδεες??
:paris05:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν υποθεσουμε οτι :
  • εχετε μια Κυριακη στο Παρισι, που τα περισσοτερα μαγαζια, μουσεια κτλ ειναι κλειστα
  • οτι εχετε δει τα βασικα : πυργο του eiffel, louvre, trocadero κτλ κτλ
  • οτι εχουμε διαθεσιμο χρονο απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 5 (σαν ωραριο γραφειου μου ακουγεται αυτο)
πολλα εχουν ειπωθει για Παρισι και ολοι πανω κατω ξερουμε τα αξιοθεατα..
αλλα για Κυριακη τι προγραμμα θα κανατε?
που θα πηγαινατε? καποια ιδεα για διαδρομη σε στενα και σοκακια??
ποια ειναι τα διαμερισματα τα πιο γραφικα για περπατημα (marais & monmarte)??
ποιες ειναι οι ποιο ομορφες boulevards??

:D:D:D merci beaucoup
Όλα τα μουσεία είναι ανοικτά την Κυριακή (εκτός φυσικά από τις εκκλησίες τις πρωινές ώρες), και είναι καλό να έχεις ένα shortlist από 2-3 για την περίπτωση που ο καιρός είναι βροχερός.
Θα πρότεινα βόλτα στη Marais, στα 2 νησάκια (de la Cite και Saint Louis), και από κει ως το Saint-Germain-de-Pres. Μοντμάρτρη άστην καλύτερα γιατί είναι out of the way και δε συνδυάζεται εύκολα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Τaver και να προσθέσω την περιοχή Forum des Hales και από κει Πομπιντού και καθ'οδόν για Μαρέ,μετά το νησί με την Παναγία των Παρισίων και ασφαλώς και το μικρότερο το Ιλ Σεντ Λουί(που πολλοί από τους επισκέπτες δεν πηγαίνουν και είναι κρίμα!),γραφικότατο με πολύ παλιά σπίτια πολλά εκ των οποίων προστατεύονται από το συμβούλιο καλών τεχνών)και περνάς απέναντι,Σεντ Μισέλ,Σεντ Ζερμέν με την ομώνυμη εκκλησία την πιο παλιά της πόλης,περνάς από Πάνθεο και αν θέλεις και κήπους Λουξεμβούργου!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Όλα τα μουσεία είναι ανοικτά την Κυριακή (εκτός φυσικά από τις εκκλησίες τις πρωινές ώρες), και είναι καλό να έχεις ένα shortlist από 2-3 για την περίπτωση που ο καιρός είναι βροχερός.
Θα πρότεινα βόλτα στη Marais, στα 2 νησάκια (de la Cite και Saint Louis), και από κει ως το Saint-Germain-de-Pres. Μοντμάρτρη άστην καλύτερα γιατί είναι out of the way και δε συνδυάζεται εύκολα.
για το louvre που κοιταξα στο opening hours taver, δεν ελεγε πουθενα για τις Κυριακες και ειχα την απορια, σ' ευχαριστω και για την προταση του να εχω μια λιστα με τα μουσεια σε περιπτωση που βρεχει.. ειναι κατι που το ειχα σκεφτει και εγω αλλα ας ελπισουμε οτι δε θα βρεχει γιατι προτιμω να δω την πολη περπατωντας παρα να κλειστω μεσα σε ενα μουσειο.

αν δεν κανω λαθος ομως τα δυο επικρατεστερα μουσεια ειναι louvre & musee d' Orsay???

οταν λες out of the way για Μονμαρτη? τι εννοεις??
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
εχω παρει ολο το ταξιδι πανω μου, η παρεα που θα παω δεν γνωριζει τιποτα απο αυτα, και εχω αγχωθει για το πως θα μου βγει το προγραμμα γιατι θελω να βγει με τον καλυτερο τροπο, εχω μελετησει τοσο πολυ τον χαρτη που ειναι σαν εχω παει στο παρελθον ξανα και ξανα ενω παω για πρωτη φορα!

το national geographic προτινει και μια διαδρομη με το λεωφορειο 38 που ξεκιναει απο port d' orlean και φτανει στον σταθμο gare du nord..

το προτινει σαν μια απο τις 10 καλυτερες διαδρομες με λεωφορειο σε πολη

εννοειται πως θα παω και στα δυο νησακια, διοτι στο ενα ειναι η notre dame και στο αλλο το περιφημο παγωτο berthilllon

μα ειναι τοσο καλο οσο λενε?
τι λεει ο traveller??
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ο traveller όταν αξιολογεί οτι πρέπει να απαντήσει σε τέτοια θέματα απαντά πια με π.μ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
για το louvre που κοιταξα στο opening hours taver, δεν ελεγε πουθενα για τις Κυριακες και ειχα την απορια, σ' ευχαριστω και για την προταση του να εχω μια λιστα με τα μουσεια σε περιπτωση που βρεχει.. ειναι κατι που το ειχα σκεφτει και εγω αλλα ας ελπισουμε οτι δε θα βρεχει γιατι προτιμω να δω την πολη περπατωντας παρα να κλειστω μεσα σε ενα μουσειο.

αν δεν κανω λαθος ομως τα δυο επικρατεστερα μουσεια ειναι louvre & musee d' Orsay???

οταν λες out of the way για Μονμαρτη? τι εννοεις??
Λούβρο, Orsay, Centre Georges Pompidou, Musee Rodin, Musee Picaso, έχουν top μόνιμες συλλογές, ενώ περιοδικές εκθέσεις πρώτης γραμμής θα βρείς στο Grand Palais & το Petit Palais. Αξίζει ακόμα το Musee du Quai Branly, δίπλα στον πύργο του Άιφελ, και τόσα ακόμα.
Αλλά εκτός από μουσεία, υπάρχουν και άλλοι κλειστοί χώροι, όπως το Pantheon, οι εκκλησίες (αλλά είναι Κυριακή), κλπ.

Το Bertillon αξίζει, αλλά δεν είναι και το καλύτερο του κόσμου που λένε...

Οut of the way, εννοώ ότι δεν πάς εκεί με τα πόδια από κανένα άλλο μέρος, αλλά κι ακόμα και το μετρό δε σε πάει ακριβώς εκεί (πρέπει να περπατήσεις και λίγο μετά). Και με δεδομένο ότι έχεις ελάχιστη ώρα στη διάθεσή σου, μην τη σπαταλήσετε σε μετρό κλπ.
Άλλη φορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom