Ημαθία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω και δεύτερη απορία σήμερα!

Πρέπει να κάνω μια πτήση με ΟΑ ή Aegean, όπου να' ναι. Λέω λοιπόν να πάω να δω τον τάφο του Φιλίππου. Είμαι στου διαόλου το κέρατο με περιορισμένο χρόνο και ίντερνετ και θέλω να μου δώσετε αμάσητες τις εξής πληροφορίες:
1. Πού προσγειώνομαι για να πάω σε αυτό το μουσείο; Καστοριά, Θεσ/κη, Καβάλα, τι;
2. Τι μέρες είναι κλειστό;
3. Με 2 βράδια εκεί γύρω τι άλλο μπορώ να δω;
4. Πείτε και κανά γκουρμεδάκι εκεί κοντά κι αν θέλει να έρθει κανείς να μασαμπουκώσουμε, σούπερ (για Φλεβάρη το κόβω)
 
  • Like
Reactions: Pel

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
1. Θα προσγειωθείς Θεσσαλονίκη. Από εκεί είναι καμιά ώρα και κάτι δρόμος με αυτοκίνητο ή αλλιώς λεωφορείο για ΚΤΕΛ (ή για σιδηροδρομικό σταθμό) + λεωφορείο για Βέροια (ή τραίνο) + λεωφορείο για Βεργίνα (κάπου 12 χλμ).
2. Είναι ανοιχτό καθημερινά 9.00 - 17.00
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καταρχήν δεν είναι στην Πέλλα (όπως λέει ο τίτλος) αλλά στη Βεργίνα (νομός Ημαθίας), λίγο έξω από τη Βέροια.
Όπως προειπώθηκε, προσγειώνεσαι Θεσσαλονίκη και μετά αυτοκίνητο ή λεωφορεία, ΚΤΕΛ κλπ. Εννοείται ότι το πρώτο είναι προτιμητέο, κοντά στη μιάμιση ώρα δρόμος.
Για ωράρια κλπ. παραθέτω link (Δευτέρα κλειστά)
http://odysseus.culture.gr/h/1/gh155.jsp?obj_id=3297
Για λοιπές δραστηριότητες εκεί γύρω, αν έχεις αυτοκίνητο έχεις πολλές επιλογές.
Δώσε περισσότερες πληροφορίες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ όμορφα, ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε ξέρω να οδηγώ. Δεν έχω πάει ποτέ βορειότερα της Λάρισας (πλην Θεσσαλονίκης που πήγα ως φοιτητής για τρεις μέρες και το μόνο που θυμάμαι είναι έναν περιπτερά που με μούτζωσε γιατί ζήτησα την Ηχώ), οπότε οποιοδήποτε αξιοθέατο μπορεί να δει κανείς εύκολα με τα ΜΜΜ εκεί κοντά, μου κάνει. Χρόνος δεν, μιλάμε για 2 βράδια μάξιμουμ.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πήγαινε στη Νάουσα -- είναι δίπλα με τα ΜΜΜ, έχει σχολή Αριστοτέλους, πολιτιστικό κέντρο, άλσος Αγίου Νικολάου
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ όμορφα, ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε ξέρω να οδηγώ. Δεν έχω πάει ποτέ βορειότερα της Λάρισας (πλην Θεσσαλονίκης που πήγα ως φοιτητής για τρεις μέρες και το μόνο που θυμάμαι είναι έναν περιπτερά που με μούτζωσε γιατί ζήτησα την Ηχώ), οπότε οποιοδήποτε αξιοθέατο μπορεί να δει κανείς εύκολα με τα ΜΜΜ εκεί κοντά, μου κάνει. Χρόνος δεν, μιλάμε για 2 βράδια μάξιμουμ.
Καλα ρε εχεις γυρισει ολο τον κοσμο και δεν εχεις παει Χαλκιδικη;
Στη θεση σου θα εμενα δυο βραδια Θεσσαλονικη που εχει αρκετα πραγματα να δεις και να κανεις για να γεμισει ο χρονος. Απο κει και περα μια βολτα καπου περιφερειακα μπορει να γινει αν βαριεσαι την πολη. Βεργινα, Ναουσα, Εδεσσα, Κερκινη, Ταξιαρχης, Διον κλπ. Μερη υπαρχουν πολλα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιατί να μη γίνει συνάντηση παιδάκια να γνωρίσουμε τον πιο πολυταξιδεμένο του φόρουμ?
Για δύο μέρες Yorgos δεν μπορώ να προτείνω τίποτα, την Βεργίνα και την Θεσσαλονίκη να δεις καλά θα είναι.
Για τους χώρους που δεν είναι επισκέψιμοι στη Βεργίνα κάποιοι θα κανονίσουν να έχεις αποκλειστικότητα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί να μη γίνει συνάντηση παιδάκια να γνωρίσουμε τον πιο πολυταξιδεμένο του φόρουμ?
Για δύο μέρες Yorgos δεν μπορώ να προτείνω τίποτα, την Βεργίνα και την Θεσσαλονίκη να δεις καλά θα είναι.
Για τους χώρους που δεν είναι επισκέψιμοι στη Βεργίνα κάποιοι θα κανονίσουν να έχεις αποκλειστικότητα.
Την τελευταία πρόταση δεν την κατάλαβα, για στείλε κανα πμ μεσιέ Επίσης δεν είμαι ο πιο πολυταξιδεμένος του φόρουμ, έχει τουλάχιστον άλλους δύο και πιθανότατα και κανένα ακόμη λιγότερο φιγουρατζή από μένα.

Να βρεθούμε και να φάμε όσο περισσότεροι τόσο καλύτερο. Δυστυχώς μέχρι να πάω Ελλάδα και να μου δώσει ημερομηνία η Αμερικάνικη Πρεσβεία για συνέντευξη για τη βίζα, δεν μπορώ να κανονίσω τίποτες, οπότε ημερομηνία δεν έχουμε, ό,τι γίνει θα γίνει τελευταία στιγμή. Δυστυχώς, δε θέλω να κρεμάσω κανέναν, αλλά προς το παρόν είναι αδύνατον να ξέρω για ποια ημερομηνία μιλάμε. Μάλλον πρώτο δεκαπενθήμερο Φλεβάρη.
Καλα ρε εχεις γυρισει ολο τον κοσμο και δεν εχεις παει Χαλκιδικη;
Δεν πάω σε παραλίες γενικώς. Τώρα αν έχω χάσει τίποτε φοβερά αρχαία στη Χαλκιδική να το συζητήσουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά το ξεκίνησες....
Βάζω την πρώτη ψήφο στο ΝΑΙ!:clap:
Περίμενε να βρούμε ημερομηνία πρώτα...

Να σας πω , έχουμε κανένα θέμα για το τι μπορεί να δει ένας άσχετος στη Θεσσαλονίκη σε μια μέρα; Όχι λαδάδικα και τέτοια πληζ.

Επίσης ακούω προτάσεις για κανά γκουρμεδάδικο περίεργο. Μην πάμε μέχρι τη ΘΕσσαλονίκη να φάμε σε μακαρόνια με κιμά σε κανένα ιταλικό, αν είναι έτσι πάω στη Ρώμη για ψαρόσουπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom