• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ημερήσια σε Βενετία

roumpini

Member
Θα βρίσκομαι οικογενειακώς στη Βενετία για μία μέρα.Θα έχω αυτοκίνητο και το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξής:
Θα αφήσω το αυτοκίνητο σε Parking στην είσοδο της Βενετίας και μετά θα κινούμαστε με τα πόδια και βαπορέτο.
Θα επισκεφτούμε την πλατεία του Αγ.Μάρκου και την Βασιλική ,το Palazzo Ducale (ίσως όχι εσωτερικώς)και τη γέφυρα των στεναγμών(νομίζω όλα είναι κοντά)
Μετά σκέφτομαι μια διαδρομή στο Canale Grande και τη γέφυρα Rialto.
Αν προλαβαίνουμε θα ήθελα να δω και τα νησάκια Μουράνο και Μπουράνο.
Με αυτό τον τρόπο 1)παίρνω μια γεύση Βενετίας?
2) Είναι εφικτό?Με παίρνει για τίποτε άλλο?
3)Πώς γίνονται οι θαλάσσιες μετακινήσεις και πόσο κοστίζουν?
4)Πόσο περίπου κοστίζει το Parking ?
Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας.​

giannismits

Member
Mια μέρα στην Βενετία είναι μια μέρα!
Ξέχνα λοιπόν Μουράνο και Μπουράνο.
Θα κινηθείς κατα μήκος του μεγάλου καναλιού μέχρι και Accademia.Πλατεία Αγίου Μάρκου,γέφυρα Ριάλτο,γέφυρα Accademia και πέριξ.Καθώς και στη Strada Nuova τον μεγαλύτερο δρόμο της πόλης.

Aν μπορείτε πάτε στο νησάκι San Giorgio Maggiore απέναντι απο την πλατεία του Αγίου Μάρκου.

Το εισητήριο για τα βαπορέτα κοστιζει 7ευρώ η μια διαδρομή.Το ημερίσιο 20ευρώ.
Για βόλτα με γόνδολα περίπου 80-100 ευρώ και παίρνει μέχρι 6 άτομα.

http://www.actv.it/en/movinginvenice/movinginvenice

roumpini

Member
Ευχριστώ!Το βαπορέτο κάνει ενδιάμεσες στάσεις και μπορεις με το ίδιο εισιτήριο να κατέβεις όπου θέλεις και να ξαναεπιβιβαστείς αλλά πάντα προς την ίδια κατεύθυνση ή καθε φορά που ανεβοκατεβαίνεις πληρώνεις?

giannismits

Member
Ευχριστώ!Το βαπορέτο κάνει ενδιάμεσες στάσεις και μπορεις με το ίδιο εισιτήριο να κατέβεις όπου θέλεις και να ξαναεπιβιβαστείς αλλά πάντα προς την ίδια κατεύθυνση ή καθε φορά που ανεβοκατεβαίνεις πληρώνεις?
Το ημερίσιο είναι για απεριόριστες.Κατεβαίνεις και ανεβαίνεις όπου θέλεις.
Το μονής διαδρομής έχει ισχύ για 60 λεπτά και προς την ίδια κατεύθυνση.
Το site τα αναλύει λεπτομερώς.

roumpini

Member
Και τα παιδιά (7 και 10 ετών) πληρώνουν το ίδιο?Με συμφέρει ή να δω ό,τι μπορώ με τα πόδια και να κάνω τη διαδρομή σαν κρουαζιέρα?Γιατί αν γίνει σαν κρουαζιέρα πληρώνω 14 ευρώ το άτομο , σωστά?

echo2011

Member
Θα βρίσκομαι οικογενειακώς στη Βενετία για μία μέρα.Θα έχω αυτοκίνητο και το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξής:​
Θα αφήσω το αυτοκίνητο σε Parking στην είσοδο της Βενετίας και μετά θα κινούμαστε με τα πόδια και βαπορέτο.​
Θα επισκεφτούμε την πλατεία του Αγ.Μάρκου και την Βασιλική ,το Palazzo Ducale (ίσως όχι εσωτερικώς)και τη γέφυρα των στεναγμών(νομίζω όλα είναι κοντά)​
Μετά σκέφτομαι μια διαδρομή στο Canale Grande και τη γέφυρα Rialto.​
Αν προλαβαίνουμε θα ήθελα να δω και τα νησάκια Μουράνο και Μπουράνο.​
Με αυτό τον τρόπο 1)παίρνω μια γεύση Βενετίας?​
2) Είναι εφικτό?Με παίρνει για τίποτε άλλο?​
3)Πώς γίνονται οι θαλάσσιες μετακινήσεις και πόσο κοστίζουν?​
4)Πόσο περίπου κοστίζει το Parking ?​
Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας.​
Kαλησπέρα roumpini, γύρισα σήμερα το πρωί από πενθήμερο ταξιδάκι σε Ρώμη-Βενετία και τα έχω πολύ φρέσκα. Την Βενετία την είδα για πρώτη φορά και μου άρεσε πολύ! Αυτή την εποχή οι συνθήκες είναι ιδανικές για βόλτες.. Βενετία μείναμε δύο βράδια, δηλαδή δύο γεμάτες μέρες και φύγαμε την τρίτη μέρα το πρωί. Θα σου γράψω τι προλάβαμε σε αυτό το διάστημα για να πάρεις μια ιδέα, επίσης θα σου πω, με βάση τα δικά μου κριτήρια τι δε θα ήθελα με τίποτα να είχα παραλείψει.

Βγάλαμε κάρτα απεριοριστων διαδρομών με το βαπορέτο και ήταν πολύ πολύ χρήσιμη. Την πρώτη μέρα με το που φτάσαμε πήραμε το βαπορέτο από Roma Piazzale μέχρι την πλατεία San Marco. Αυτή η πρώτη γνωριμία με την πόλη ήταν υπέροχη. Αφού περπατήσαμε στην γύρω περιοχή βγάλαμε εισητήρια για το παλάτι των δόγηδων (δεν είχε καθόλου ουρά) στο οποίο περάσαμε αρκετή ώρα για να το δούμε διεξοδικά. Για να δεις τις φυλακές που συνδέονται με το παλάτι περνάς πάνω από την γέφυρα των στεναγμών. Τη μέρα αυτή δε μπήκαμε στην Βασιλική του αγίου Μάρκου και γενικά (αν και το εισητήριο απ'το παλατι των δόγηδων περιλαμβάνει 3 μουσεία) δεν είδαμε κάποιο μουσείο. Χαρήκαμε την ατμόσφαιρα της πόλης και ήταν μια χαλαρή μέρα.

Η επόμενη μέρα ήταν πολύ γεμάτη και κάναμε τα εξής:
Παρολο που είχαμε εισητηρια για βαπορέτο, πήγαμε από Roma piazzale ως την πλατεία αγίου Μάρκου με τα πόδια. Ακολουθώντας τις πινακίδες είναι πολύ εύκολο, και η βόλτα είναι πανέμορφη. Μετά μπήκαμε στην Βασιλική του αγ. Μάρκου που είχε μικρή ουρά, στη συνέχεια περάσαμε με βαπορέτο στο νησάκι S. Giorgio, ανεβήκαμε στο καμπαναριό για να θαυμάσουμε τη θέα, κάτσαμε για καφέ και σνακ στην καφετέρια που είναι εκεί κοντά. Στη συνέχεια πήραμε το βαπορέτο προς τη στάση salute και προχωρήσαμε ως academia που είναι από τις πιο όμορφες βόλτες στη Βενετία. Στη συνέχεια με βαπορέτο πήγαμε για βόλτα στο rialto και μετά (με κάποιες αλλαγές γραμμής) στο Murano (στο οποίο περπατήσαμε κάποια ώρα αλλά δε μας ενθουσίασε) και από εκεί Burano! Το Burano είναι φανταστικό, παραμυθένιο, σαν ψεύτικο! Απ'τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει, και σίγουρα το πιο χρωματιστό μέρος που έχω δει.. Μετά επιστροφή και δείπνο.

Αν λοιπόν πήγαινα μόνο για μία μέρα στη Βενετία θα ακολουθούσα το προγραμμα της δευτερης μέρας χωρίς καθόλου στάση στο Μουράνο και τον χρόνο που θα κέρδιζα ή θα έμπαινα στο παλάτι των δόγηδων (που είδαμε τη πρώτη μέρα και είχε πολύ ενδιαφέρον) ή θα τον χρησιμοποιούσα για περισσότερο περπάτημα στα στενά της Βενετίας.. Επειδή η πλατεία αγ. Μάρκου εννοείται, δε θα παρέλειπα με τίποτα το Burano, το καμπαναριό στο S. Giorgio, και τον περίπατο στην accademia..

Gaea

Member
στην γύρω περιοχή βγάλαμε εισητήρια για το παλάτι των δόγηδων
Καλησπέρα επειδή θα ταξιδέψουμε στη Βενετία για τριήμερο ψάχνω πληροφορίες. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο πήρες το εισιτήριο για την πλατεία του Αγ. Μάρκου. Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω διαδίκτυο και έχω βρει τρία διαφορετικά site με διαφορετικές τιμές.
http://www.tickitaly.com/cart/index.php?dispatch=products.view&product_id=92&visit_date=27-06-2013

http://www.veniceconnected.com/ecommerce/carrello.php?idcategoria=2

http://www.venice-museum.com/booking.php
είναι πιο φτηνά αν τα αγοράσω από εκεί? Σημείωση οτι θα είμαστε τέσσερα άτομα και η συνολική διαφορά θα είναι σημαντική. Καλλίτερα να τα φάμε σε παγωτά ;)

Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Καλησπέρα επειδή θα ταξιδέψουμε στη Βενετία για τριήμερο ψάχνω πληροφορίες. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο πήρες το εισιτήριο για την πλατεία του Αγ. Μάρκου. Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω διαδίκτυο και έχω βρει τρία διαφορετικά site με διαφορετικές τιμές.
http://www.tickitaly.com/cart/index.php?dispatch=products.view&product_id=92&visit_date=27-06-2013

είναι πιο φτηνά αν τα αγοράσω από εκεί? Σημείωση οτι θα είμαστε τέσσερα άτομα και η συνολική διαφορά θα είναι σημαντική. Καλλίτερα να τα φάμε σε παγωτά ;)
Και γω ψάχνομαι για το ιδιο ταξιδι... αυτό που θελω να κανω οπωσδήποτε ειναι η διαδρομη σο μεγαλο καναλι με το Vaporetto dell art... αλλα ειναι ασφαλές να βγαλεις τα εισητηρια απο πριν...μεσω Ιντερνετ...(15 ευρώ)... ή να τα βγαλω εκει ..ξερει κανεις αν ειναι ιδια τιμη?? και μεις ειμαστε 6 οποτε υπολογίζουμε τις διαφορες...γαι τα παγωτα φυσικα... :D

echo2011

Member

Το εισητήριο το βγάλαμε απευθείας απ'το παλάτι των δόγηδων και κοστιζε 16 ευρώ. Πήγαμε απόγευμα (κλείνει στις 7 αυτή τη περίοδο, τελευταία είσοδος στις 6) και δεν είχε καθόλου ουρά..

echo2011

Member
Και γω ψάχνομαι για το ιδιο ταξιδι... αυτό που θελω να κανω οπωσδήποτε ειναι η διαδρομη σο μεγαλο καναλι με το Vaporetto dell art... αλλα ειναι ασφαλές να βγαλεις τα εισητηρια απο πριν...μεσω Ιντερνετ...(15 ευρώ)... ή να τα βγαλω εκει ..ξερει κανεις αν ειναι ιδια τιμη?? και μεις ειμαστε 6 οποτε υπολογίζουμε τις διαφορες...γαι τα παγωτα φυσικα... :D
Δε γνωρίζω για το dell art αλλά απ'τη στιγμή που είναι hop on/hop off συμφέρει αν δε θέλετε να πάτε σε νησάκια. Δείτε όμως τη χρονική διάρκεια που έχει, μέχρι τι ώρα το βράδυ λειτουργεί και κάθε πότε περνάει (νομίζω λέει κάθε μισή ώρα). Η τιμή 15 ευρώ αν κατάλαβα καλά είναι για παιδιά, για ενήλικους το 24ωρο έχει 24 ευρώ.. Εναλλακτικά, αν πάτε για ημερήσια στη Βενετία μπορείτε να δώσετε από 18 ευρώ για εισητήριο 12 ωρών ή από 20 ευρώ για 24ωρο στα βαπορέτο actv (που περνάνε πολύ συχνά) και να κάνετε όσες διαδρομές θέλετε και στο μεγάλο κανάλι και σε κανένα νησάκι.. Πάντως τα actv είναι συνήθως γεμάτα και δύσκολα βρίσκεις θέση να κάτσεις..

Vegerazaros

Member
:rolleyes: :rolleyes:
Δε γνωρίζω για το dell art αλλά απ'τη στιγμή που είναι hop on/hop off συμφέρει αν δε θέλετε να πάτε σε νησάκια. Δείτε όμως τη χρονική διάρκεια που έχει, μέχρι τι ώρα το βράδυ λειτουργεί και κάθε πότε περνάει (νομίζω λέει κάθε μισή ώρα). Η τιμή 15 ευρώ αν κατάλαβα καλά είναι για παιδιά, για ενήλικους το 24ωρο έχει 24 ευρώ.. Εναλλακτικά, αν πάτε για ημερήσια στη Βενετία μπορείτε να δώσετε από 18 ευρώ για εισητήριο 12 ωρών ή από 20 ευρώ για 24ωρο στα βαπορέτο actv (που περνάνε πολύ συχνά) και να κάνετε όσες διαδρομές θέλετε και στο μεγάλο κανάλι και σε κανένα νησάκι.. Πάντως τα actv είναι συνήθως γεμάτα και δύσκολα βρίσκεις θέση να κάτσεις..
ευχαριστώ για τον χρονο σου κ τις πληροφοριες..

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.253
Μέλη
35.032
Νεότερο μέλος
Theo.stavro

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom