Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Και τα παιδιά (7 και 10 ετών) πληρώνουν το ίδιο?Με συμφέρει ή να δω ό,τι μπορώ με τα πόδια και να κάνω τη διαδρομή σαν κρουαζιέρα?Γιατί αν γίνει σαν κρουαζιέρα πληρώνω 14 ευρώ το άτομο , σωστά?
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Άν διαβάσεις τον ταξιδιωτικό οδηγό, θα σου φύγει κάθε απορία. Αν θέλεις απαντήσεις στο θέμα σου και επειδή ήμουν το Φεβρουάριο στην πόλη, έχω κάποιες πρόσφατες εικόνες. Εγώ είχα φτάσει με λεωφορείο στο σταθμό, ο οποίος είναι δίπλα σε αυτόν των τρένων. Βγαίνοντας υπάρχει ειδικό γραφείο για έκδοση εισιτηρίων, θα το δείς, δεν μπορεί να κάνεις λάθος. Άσε που όλος ο κόσμος κινείται κατά εκεί, καθώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Εισιτήριο έσυ θα διαλέξεις. Υπάρχει το απλό το οποίο θα κόβεις μία φορά (6,50 νομίζω) και υπάρχει και αυτό των δέκα διαδρομών (33,00 αν θυμάμαι καλά). Έχει πίνακα εκεί έξω που τα γράφει (αν και στα ιταλικά νομίζω). Μια βόλτα με τη γόνδολα θα σου αφαιρέσει περί τα 80-100 ευρώ απο το πορτοφόλι. Εσύ αποφασίζεις. Εμείς πήραμε αυτό των δέκα διαδρομών και για 3 μέρες μας έφτασε ακριβώς. Μην ξεχνάς πως δεν υπάρχει άλλο μέσο να κινηθείς, οπότε θα είσαι συχνά εν πλώ! Το "βαπορέτο" λοιπόν είναι αυτό που ψάχνεις. Τα στενά της πόλης θα τα περπατήσεις, είναι φανταστικά και νομίζω θα τα ευχαριστηθείς το ίδιο αν όχι περισσότερο απο ότι με γόνδολα.

Γνώμη μου. Κάνε ένα πρόγραμμα πριν πας στην πόλη. Έχει τόσα πολλά να δεις, που 2 μέρες ίσως δεν τα προλάβεις. Για τα νησάκια Μουράνο και Μπουράνο ούτε να το σκεφτείς απο χρόνο! Ένας χάρτης θα σου είναι απαραίτητος, αν δε θέλεις να ρίχνεις σχοινί κάθε φορά που αφήνεις το ξενοδοχείο! Για πρώτη φορά είναι δύσκολα να κινηθείς στα στενά της χωρίς να χαθείς! Φωτογραφική αυτονόητο. :photographer: Αν πας με γυναίκα, να έχεις γεμάτο πορτοφόλι! Τα κρύσταλλα κυρίως που θα βλεπεις στα μαγαζιά, θα πείσουν ως κι εσένα στην αγορά, έστω και ενός. Οι τιμές τους φωτιά! Η πόλη ρομαντική, μαγική, απίστευτη! Δεν την ξεχνάς ποτέ! Μία και μοναδική! Το θέμα φαγητού, είναι επίσης στο χέρι σου. Υπάρχουν τα εστιατόρια τα οποία ποτέ δεν τίμησα, διαβάζοντας την αναλογία τιμή-προσφοράς. Αν και πάρα πολλά παραδοσιακά μόνο που τα βλέπεις, σε τραβούν απο μόνα τους μέσα με το ζόρι! Πίτσα, σαντουιτσάκι και οτιδήποτε στο χέρι για κάτι οικονομικό. 2 μέρες είναι, θα περάσουν! ;) Τι άλλο;

Αν αποφασίσεις να πας, καλό ταξίδι!
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Λόγω πολλών ταξιδίων, έπεσα σε ένα μικρό λαθάκι. Η κάρτα για το Βαπορέτο ήταν σε αυτή την τιμή, αλλά για 3 ολόκληρες μέρες και όχι για δέκα φορές! Εισιτήρια πολλάπλών διαδρομών (δέκα) είχαμε κόψει σε Παρίσι και Βαρκελώνη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Θα βρίσκομαι οικογενειακώς στη Βενετία για μία μέρα.Θα έχω αυτοκίνητο και το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξής:​
Θα αφήσω το αυτοκίνητο σε Parking στην είσοδο της Βενετίας και μετά θα κινούμαστε με τα πόδια και βαπορέτο.​
Θα επισκεφτούμε την πλατεία του Αγ.Μάρκου και την Βασιλική ,το Palazzo Ducale (ίσως όχι εσωτερικώς)και τη γέφυρα των στεναγμών(νομίζω όλα είναι κοντά)​
Μετά σκέφτομαι μια διαδρομή στο Canale Grande και τη γέφυρα Rialto.​
Αν προλαβαίνουμε θα ήθελα να δω και τα νησάκια Μουράνο και Μπουράνο.​
Με αυτό τον τρόπο 1)παίρνω μια γεύση Βενετίας?​
2) Είναι εφικτό?Με παίρνει για τίποτε άλλο?​
3)Πώς γίνονται οι θαλάσσιες μετακινήσεις και πόσο κοστίζουν?​
4)Πόσο περίπου κοστίζει το Parking ?​
Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας.​
Kαλησπέρα roumpini, γύρισα σήμερα το πρωί από πενθήμερο ταξιδάκι σε Ρώμη-Βενετία και τα έχω πολύ φρέσκα. Την Βενετία την είδα για πρώτη φορά και μου άρεσε πολύ! Αυτή την εποχή οι συνθήκες είναι ιδανικές για βόλτες.. Βενετία μείναμε δύο βράδια, δηλαδή δύο γεμάτες μέρες και φύγαμε την τρίτη μέρα το πρωί. Θα σου γράψω τι προλάβαμε σε αυτό το διάστημα για να πάρεις μια ιδέα, επίσης θα σου πω, με βάση τα δικά μου κριτήρια τι δε θα ήθελα με τίποτα να είχα παραλείψει.

Βγάλαμε κάρτα απεριοριστων διαδρομών με το βαπορέτο και ήταν πολύ πολύ χρήσιμη. Την πρώτη μέρα με το που φτάσαμε πήραμε το βαπορέτο από Roma Piazzale μέχρι την πλατεία San Marco. Αυτή η πρώτη γνωριμία με την πόλη ήταν υπέροχη. Αφού περπατήσαμε στην γύρω περιοχή βγάλαμε εισητήρια για το παλάτι των δόγηδων (δεν είχε καθόλου ουρά) στο οποίο περάσαμε αρκετή ώρα για να το δούμε διεξοδικά. Για να δεις τις φυλακές που συνδέονται με το παλάτι περνάς πάνω από την γέφυρα των στεναγμών. Τη μέρα αυτή δε μπήκαμε στην Βασιλική του αγίου Μάρκου και γενικά (αν και το εισητήριο απ'το παλατι των δόγηδων περιλαμβάνει 3 μουσεία) δεν είδαμε κάποιο μουσείο. Χαρήκαμε την ατμόσφαιρα της πόλης και ήταν μια χαλαρή μέρα.

Η επόμενη μέρα ήταν πολύ γεμάτη και κάναμε τα εξής:
Παρολο που είχαμε εισητηρια για βαπορέτο, πήγαμε από Roma piazzale ως την πλατεία αγίου Μάρκου με τα πόδια. Ακολουθώντας τις πινακίδες είναι πολύ εύκολο, και η βόλτα είναι πανέμορφη. Μετά μπήκαμε στην Βασιλική του αγ. Μάρκου που είχε μικρή ουρά, στη συνέχεια περάσαμε με βαπορέτο στο νησάκι S. Giorgio, ανεβήκαμε στο καμπαναριό για να θαυμάσουμε τη θέα, κάτσαμε για καφέ και σνακ στην καφετέρια που είναι εκεί κοντά. Στη συνέχεια πήραμε το βαπορέτο προς τη στάση salute και προχωρήσαμε ως academia που είναι από τις πιο όμορφες βόλτες στη Βενετία. Στη συνέχεια με βαπορέτο πήγαμε για βόλτα στο rialto και μετά (με κάποιες αλλαγές γραμμής) στο Murano (στο οποίο περπατήσαμε κάποια ώρα αλλά δε μας ενθουσίασε) και από εκεί Burano! Το Burano είναι φανταστικό, παραμυθένιο, σαν ψεύτικο! Απ'τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει, και σίγουρα το πιο χρωματιστό μέρος που έχω δει.. Μετά επιστροφή και δείπνο.

Αν λοιπόν πήγαινα μόνο για μία μέρα στη Βενετία θα ακολουθούσα το προγραμμα της δευτερης μέρας χωρίς καθόλου στάση στο Μουράνο και τον χρόνο που θα κέρδιζα ή θα έμπαινα στο παλάτι των δόγηδων (που είδαμε τη πρώτη μέρα και είχε πολύ ενδιαφέρον) ή θα τον χρησιμοποιούσα για περισσότερο περπάτημα στα στενά της Βενετίας.. Επειδή η πλατεία αγ. Μάρκου εννοείται, δε θα παρέλειπα με τίποτα το Burano, το καμπαναριό στο S. Giorgio, και τον περίπατο στην accademia..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
εχει παει κανεις προσφατα "Βενετία"?? που να μπορει να δωσει συγκεκριμενες προτασεις και οδηγίες σε καποιον που παει πρωτη φορα και θα μεινει μονο 2 μερες?? Δηλαδή ...φτανω με τραινο στη Venezia Santa Lucia και μετα...??? βγαίνω απο το σταθμο και κατευθυνομαι να επισκεφτώ Τι?.. Που??? και Πως?? :)

Γειά σου Vegerazaros, μόλις γύρισα από Βενετία όπου έμεινα 2 μέρες και έγραψα το πρόγραμμα μου σε άλλο ποστ. Για να μη γράψω τα ίδια και εδώ αν θες μία ακόμα γνώμη δες εδώ
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
στην γύρω περιοχή βγάλαμε εισητήρια για το παλάτι των δόγηδων
Καλησπέρα επειδή θα ταξιδέψουμε στη Βενετία για τριήμερο ψάχνω πληροφορίες. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο πήρες το εισιτήριο για την πλατεία του Αγ. Μάρκου. Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω διαδίκτυο και έχω βρει τρία διαφορετικά site με διαφορετικές τιμές.
http://www.tickitaly.com/cart/index.php?dispatch=products.view&product_id=92&visit_date=27-06-2013

http://www.veniceconnected.com/ecommerce/carrello.php?idcategoria=2

http://www.venice-museum.com/booking.php
είναι πιο φτηνά αν τα αγοράσω από εκεί? Σημείωση οτι θα είμαστε τέσσερα άτομα και η συνολική διαφορά θα είναι σημαντική. Καλλίτερα να τα φάμε σε παγωτά ;)
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα επειδή θα ταξιδέψουμε στη Βενετία για τριήμερο ψάχνω πληροφορίες. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο πήρες το εισιτήριο για την πλατεία του Αγ. Μάρκου. Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω διαδίκτυο και έχω βρει τρία διαφορετικά site με διαφορετικές τιμές.
http://www.tickitaly.com/cart/index.php?dispatch=products.view&product_id=92&visit_date=27-06-2013

http://www.veniceconnected.com/ecommerce/carrello.php?idcategoria=2

http://www.venice-museum.com/booking.php
είναι πιο φτηνά αν τα αγοράσω από εκεί? Σημείωση οτι θα είμαστε τέσσερα άτομα και η συνολική διαφορά θα είναι σημαντική. Καλλίτερα να τα φάμε σε παγωτά ;)
Και γω ψάχνομαι για το ιδιο ταξιδι... αυτό που θελω να κανω οπωσδήποτε ειναι η διαδρομη σο μεγαλο καναλι με το Vaporetto dell art... αλλα ειναι ασφαλές να βγαλεις τα εισητηρια απο πριν...μεσω Ιντερνετ...(15 ευρώ)... ή να τα βγαλω εκει ..ξερει κανεις αν ειναι ιδια τιμη?? και μεις ειμαστε 6 οποτε υπολογίζουμε τις διαφορες...γαι τα παγωτα φυσικα... :D
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα επειδή θα ταξιδέψουμε στη Βενετία για τριήμερο ψάχνω πληροφορίες. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο πήρες το εισιτήριο για την πλατεία του Αγ. Μάρκου. Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω διαδίκτυο και έχω βρει τρία διαφορετικά site με διαφορετικές τιμές.
http://www.tickitaly.com/cart/index.php?dispatch=products.view&product_id=92&visit_date=27-06-2013

http://www.veniceconnected.com/ecommerce/carrello.php?idcategoria=2

http://www.venice-museum.com/booking.php
είναι πιο φτηνά αν τα αγοράσω από εκεί? Σημείωση οτι θα είμαστε τέσσερα άτομα και η συνολική διαφορά θα είναι σημαντική. Καλλίτερα να τα φάμε σε παγωτά ;)
Το εισητήριο το βγάλαμε απευθείας απ'το παλάτι των δόγηδων και κοστιζε 16 ευρώ. Πήγαμε απόγευμα (κλείνει στις 7 αυτή τη περίοδο, τελευταία είσοδος στις 6) και δεν είχε καθόλου ουρά..
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και γω ψάχνομαι για το ιδιο ταξιδι... αυτό που θελω να κανω οπωσδήποτε ειναι η διαδρομη σο μεγαλο καναλι με το Vaporetto dell art... αλλα ειναι ασφαλές να βγαλεις τα εισητηρια απο πριν...μεσω Ιντερνετ...(15 ευρώ)... ή να τα βγαλω εκει ..ξερει κανεις αν ειναι ιδια τιμη?? και μεις ειμαστε 6 οποτε υπολογίζουμε τις διαφορες...γαι τα παγωτα φυσικα... :D
Δε γνωρίζω για το dell art αλλά απ'τη στιγμή που είναι hop on/hop off συμφέρει αν δε θέλετε να πάτε σε νησάκια. Δείτε όμως τη χρονική διάρκεια που έχει, μέχρι τι ώρα το βράδυ λειτουργεί και κάθε πότε περνάει (νομίζω λέει κάθε μισή ώρα). Η τιμή 15 ευρώ αν κατάλαβα καλά είναι για παιδιά, για ενήλικους το 24ωρο έχει 24 ευρώ.. Εναλλακτικά, αν πάτε για ημερήσια στη Βενετία μπορείτε να δώσετε από 18 ευρώ για εισητήριο 12 ωρών ή από 20 ευρώ για 24ωρο στα βαπορέτο actv (που περνάνε πολύ συχνά) και να κάνετε όσες διαδρομές θέλετε και στο μεγάλο κανάλι και σε κανένα νησάκι.. Πάντως τα actv είναι συνήθως γεμάτα και δύσκολα βρίσκεις θέση να κάτσεις..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
:rolleyes: :rolleyes:
Δε γνωρίζω για το dell art αλλά απ'τη στιγμή που είναι hop on/hop off συμφέρει αν δε θέλετε να πάτε σε νησάκια. Δείτε όμως τη χρονική διάρκεια που έχει, μέχρι τι ώρα το βράδυ λειτουργεί και κάθε πότε περνάει (νομίζω λέει κάθε μισή ώρα). Η τιμή 15 ευρώ αν κατάλαβα καλά είναι για παιδιά, για ενήλικους το 24ωρο έχει 24 ευρώ.. Εναλλακτικά, αν πάτε για ημερήσια στη Βενετία μπορείτε να δώσετε από 18 ευρώ για εισητήριο 12 ωρών ή από 20 ευρώ για 24ωρο στα βαπορέτο actv (που περνάνε πολύ συχνά) και να κάνετε όσες διαδρομές θέλετε και στο μεγάλο κανάλι και σε κανένα νησάκι.. Πάντως τα actv είναι συνήθως γεμάτα και δύσκολα βρίσκεις θέση να κάτσεις..
ευχαριστώ για τον χρονο σου κ τις πληροφοριες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom