Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευχαριστώ πολύ.Θα κοιτάξω και θα σε ξαναρωτήσω και άλλες λεπτομέρειες. :reading:
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αν πήγαινα με το ferry boat (όχι από canale grande) μέχρι την πλατεία Αγ.Μάρκου για πιο σύντομα(4ευρώ/άτομο),περπάτημα στα στένα και αξιοθέατα της περιοχής και επέστρεφα νωρίς το βραδάκι από Canale Grande με βαπορέτο(7ευρώ/άτομο) για να δω και την περιοχή σούρουπο θα ήταν καλά?Προλαβαίνω να δω και κανένα νησάκι?Πόση ώρα κάνουν τα δρομολόγια? :photographer:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν πήγαινα με το ferry boat (όχι από canale grande) μέχρι την πλατεία Αγ.Μάρκου για πιο σύντομα(4ευρώ/άτομο),περπάτημα στα στένα και αξιοθέατα της περιοχής και επέστρεφα νωρίς το βραδάκι από Canale Grande με βαπορέτο(7ευρώ/άτομο) για να δω και την περιοχή σούρουπο θα ήταν καλά?Προλαβαίνω να δω και κανένα νησάκι?Πόση ώρα κάνουν τα δρομολόγια? :photographer:
Εμείς πήγαμε απο piazzale roma ως τη πλατεία με τα πόδια και ήταν μια πολύ ευχάριστη βόλτα.. Πόση ώρα θα κάνεις εξαρτάται από τις στάσεις, εμείς χαζεύαμε σε μαγαζάκια, βγάζαμε φωτογραφίες οπότε καμιά ωρίτσα κάναμε. Αλλά δε χάνεσαι, αρχικά ακολουθείς πινακίδες προς rialto και μετά έχει πινακίδες για San Marco. Αν ξεκινήσετε πρωί προλαβαίνετε και νησάκια, san Giorgio σίγουρα προλαβαίνετε γιατί είναι μόλις μία στάση από san Marco και τα δρομολόγια είναι συχνά. Τώρα για Burano πρέπει να πάτε στη στάση fondamente nove με κάποιο τρόπο, και να πάρετε το βαπορέτο 12 για να πάτε απευθείας. Κανένα μισαωράκι λογικά θα κάνει (εμείς κάναμε στάση στο Μουράνο, που δε το προτείνω, και καθυστερήσαμε αρκετά παραπάνω).
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
echo2011 αν και όποτε μπορείς γράψε μου και το πρόγραμμα της Ρώμης (Θα είμαι 4 μέρες εκεί).Ευχαριστώ!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
echo2011 αν και όποτε μπορείς γράψε μου και το πρόγραμμα της Ρώμης (Θα είμαι 4 μέρες εκεί).Ευχαριστώ!!!
Πότε φεύγετε; Θα γράψω σύντομα και ταξιδιωτική ιστορία από το ταξίδι μου (Ρωμη και Βενετία), ίσως κάπου βοηθήσει και πάρεις ιδέες και για τη Ρώμη.. Πάντως για Ρώμη έχουν γραφτεί άπειρα από συμφορουμίτες, κάνε μια αναζήτηση στις ταξιδιωτικές ιστορίες και δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιαβάσεις!
Για Βενετία κατέβασε και τον χάρτη των δρομολογιών βαπορέτο που θα βρεις εδώ:
http://www.actv.it/pdf/navigazione/Mappa_linee_2nov.pdf
και εκτύπωσε τον έγχρωμο και κράτα τον μαζί σου.. Ήταν απαραίτητος! Ρίξτου μια ματιά από πριν για να εξοικειωθείς.. Οι πλωτές στάσεις των βαπορέτο έχουν οθόνες με την πορεία της διαδρομής και τις ώρες, θέλει προσοχή και να ελέγχεις στο χάρτη για να μη το πάρεις προς την ανάποδη κατευθυνση.
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Φεύγουμε 3 Ιουλίου και προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα ανάμεσα σε πολλές άλλες εκκρεμότητες και άγχος και αγωνία για τις εξελίξεις της χώρας μας, που δυστυχώς σε προσγειώνουν και δε σε αφήνουν να ευχαριστηθείς όπως πρέπει την προετοιμασία πραγματοποίησης ενός ονείρου. :(
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φεύγουμε 3 Ιουλίου και προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα ανάμεσα σε πολλές άλλες εκκρεμότητες και άγχος και αγωνία για τις εξελίξεις της χώρας μας, που δυστυχώς σε προσγειώνουν και δε σε αφήνουν να ευχαριστηθείς όπως πρέπει την προετοιμασία πραγματοποίησης ενός ονείρου. :(
Το κλίμα είναι βαρύ αλλά αφου κανονίσατε να πάτε προσπαθείστε να το ευχαριστηθείτε όσο γίνεται περισσότερο! Ακόμα η διαδικασία της προετοιμασίας είναι κρίμα να είναι μέσα στο άγχος.. Πάντως ο προορισμός σας θα σας αποζημειώσει σίγουρα!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.841
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Φεύγουμε 3 Ιουλίου και προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα ανάμεσα σε πολλές άλλες εκκρεμότητες και άγχος και αγωνία για τις εξελίξεις της χώρας μας, που δυστυχώς σε προσγειώνουν και δε σε αφήνουν να ευχαριστηθείς όπως πρέπει την προετοιμασία πραγματοποίησης ενός ονείρου. :(
Μην αγχώνεσαι. Εκδρομή θα πας. Κοίτα να την ευχαριστηθείς.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα αν είναι να πας για μια μόνο ημέρα καλύτερα να μην πας καθόλου τώρα... Το έχω κάνει και μονοήμερη και πραγματικά ήταν κρίμα γιατί μέχρι να πάω έπρεπε να φύγω... Πίστεψε με, ο χρόνος στη Γαληνοτάτη περνάει σαν νεράκι... Και ενώ ναι μεν η Βενετία είναι μοναδική και πανέμορφη (αυτό το καταλαβαίνεις από το πρώτο δευτερόλεπτο εκεί), η αίσθηση του ανικανοποίητου που θα έχεις φεύγοντας γιατί δε θα έχεις προλάβει να δεις πολλά από τα πράγματα που έχει να σου προσφέρει, θα σε κατατρώει και δε θα ησυχάσεις μέχρι να ξαναβρεθείς εκεί.. Για να μη μακρυγορώ, η Βενετία δεν είναι προορισμός της μιας ημέρας για κανένα λόγο... Άσε που σχεδόν μια μέρα την τρως χαλαρά στην Piazza San Marco με όλα αυτά που έχει να δεις και να κάνεις!! Αυτή είναι η δική μου άποψη... Γενικά που θα κινηθείτε;; Μήπως αυτή τη μια ημέρα είναι καλύτερα να τη διαθέσεις κάπου αλλού;;
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Βενετία για μια μέρα; Καλύτερα όχι! Είναι κρίμα να σου αφήσει ανάμεικτες εντυπώσεις και άλλο τόσο όταν θα γυρίσεις πίσω ψάχνοντας να δεις αυτά που έχασες! Δεν είναι μια απλή πόλη όπως οι περισσότερες. Είναι ιδιαίτερη. Βρέθηκα το Φλεβάρη για 3 μέρες και τα πρόλαβα όλα με τρέξιμο. Οκ, την καταευχαριστήθηκα και την περπάτησα όλη! Μαγεία! Δε μιλώ για τα νησάκια δίπλα, γιατί εκεί θέλει κανείς άλλες δύο μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.619
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom