Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ισως και ενα πιο συγκεκριμένο εστιατόριο Ονομα/Διευθυνση για να φωτήσετε και μενα την αδαή.. Εγώ απλώς ειπα την γνωμη μου και την εμπειρια μου ως ταξιδιώτης.
Ευχαριστώ για το χρονο που διαθεσατε για μενα...αλλα δεν ζητησα καμμια πληροφορία.....δεν ξερω πως εχει προκειψει ολος αυτος ο διαλογος....
Αγαπητή μου ειλικρινά με έχεις μπερδέψει... στην αρχή μας λες ότι θέλεις συγκεκριμένα εστιατόρια με διευθύνσεις για καλό φαγητό στην Βενετία και μετά αφού σου γράφω καμιά δεκαριά το παίζεις θιγμένη και μας λες ότι δεν ζήτησες καμιά πληροφορία...

Όσο για το πως ξεκίνησε το όλο θέμα με χαρά να στο εξηγήσω... ρώτησε μια φίλη για το φαγητό στην Βενετία κι εσύ το απαξίωσες λέγοντας ότι είναι μέτριο, τονίζοντας μάλιστα ότι λόγω δουλειάς είσαι ιδιαίτερα απαιτητική... είπες την γνώμη σου και την τεκμηρίωσες μιλώντας μας για πίτσες και φασόν μακαρονάδες... εγώ λοιπόν σου απάντησα ότι το πρόβλημα μάλλον είναι ότι δεν ξέρεις να φας και όχι ότι η Βενετία δεν έχει καλό φαγητό και σου παρέθεσα μερικά εστιατόρια όπου μπορείς να απολαύσεις πραγματικά υπέροχο φαγητό, ενώ ο samion έβαλε μερικά χαρακτηριστικά πιάτα της Βενετσιάνικης κουζίνας... αν παρόλα αυτά συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι η Βενετία δεν έχει καλό φαγητό κανένα πρόβλημα... κι εγώ αν αρχίσω και λέω ότι η Ιρίνα Σέικ έχει τα χάλια της εκφράζω την προσωπική μου γνώμη, αλλά ο κόσμος μάλλον θα με πάρει στο ψιλό...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Τελεια πιατα!!...τα εχεις δοκιμάσει..???
Εσύ τι λες?? Πήγαμε στη Βενετία και φάγαμε πίτσα στο πόδι ή λασπωμένα μακαρόνια σε ταχυφαγείο στη Σάντα Λουτσία??
Μου αρέσει ότι λόγω δουλειάς είσαι και ιδιαίτερα απαιτητική με το φαγητό...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ναι. Οταν πας παλι να τα δοκιμασεις. Η οποιος αλλος διαβαζει. Ειναι δημοσια η συζητηση, οχι προσωπικη μας. Και δεν χρειαζεται να κανεις παραθεση ολες τις φωτο παλι.
.. μηπως ξερεις και θυμασαι πως λεγεται το πιατο με μπακαλιαρο χωρις κοκκαλα ψημενο με γάλα? ..ετρωγα τονους αποδαυτο!!!!!!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. μηπως ξερεις και θυμασαι πως λεγεται το πιατο με μπακαλιαρο χωρις κοκκαλα ψημενο με γάλα? ..ετρωγα τονους αποδαυτο!!!!!!!!!!!
Αλλο διασημο πιατο...κανει θραυση και στη Ρωμη, οπου εκτιμουν ιδιαιτερα το μπακαλιαρο...
Baccala mantecato alla veneziana.
http://ricette.giallozafferano.it/Baccala-mantecato-alla-veneziana.html
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Καταπληκτικά πιάτα, έχουν τεχνική οι άνθρωποι.
Δεν νομίζω τελικά ότι είναι υπερτιμημένο το φαγητό ανηγμένο στην ποιότητα και όλους τους παράγοντες καλής εστίασης.
Το κρασί επίσης είναι πολύ ισορροπημένο στις τιμές, δεν έχω πληρώσει καμία έκδοση του αμαρόνε πάνω από 45-50 ευρώ, σε καλά εστιατόρια, όταν η τιμή του στο σουπερμαρκετ αν θυμαμαι καλά είναι 35 ευρώ.

Για κάποιον που ρώτησε για Πάντουα, χρειάζεται τουλάχιστον μια διανυκτέρευση.
Ξενοδοχεία πάρα πολύ καλά, από 70 έως 120 ευρω το 2κλινο, για σύντομη επίσκεψη προτείνω το www.belludi37.it/en , απολύτως κέντρο και πολύ καλό.
κύριες επισκέψεις:
Capella degli scrovengi με τα έργα του Giotto,
εκκλησία του Α. Αντωνίιου,
πανεπιστήμιο με το theatro anatomico
Caffe Pedrocchi
Prato della Valle
 

polytimi_p

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
θελω να ταξιδεψω τον οκτωβριο απο μιλανο βενετια.το ξερω οτι ειναι ισως νωρις ωστοσο ειμαι καπως του προγραμματος.τι γινεται με τα τρενα ; σε τι τιμες κυμαινονται και μπορω να κλεισω απο τωρα ; επισης θελω να μεινω στο κεντρο , ξερετε κανενα σχετικα φθηνο ξενοδοχειο ;
 
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλημέρα ,τα κόστος ειναι ανάλογα πιο τρένο θα πάρεις ,το γρήγορο η το απλό ,γενικά ειναι απο 9€ εως 33€ για την εποχή που θέλεις πανε τόσο ,σε 2,5 ώρες ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom