Η Εγγλέζικη κουζίνα και πως να την αποφύγετε στο Λονδίνο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εντάξει, δε λέω, θα μπορέσετε να βρείτε μέρη που σερβίρουν τίμιο Sunday Roast και γενναίες και γευστικές Angus (ή το αγαπημένο Hunter's Chicken) αλλά, πως να το κάνουμε, έ, δε φημίζονται οι άτιμοι. Και τι έγινε? εδώ μπορούμε να φάμε τις καλύτερες κουζίνες του κόσμου όλου. Και καθώς τελευταία δε σταματάω να επισκέπτομαι τέτοια εστιατόρια, σας παραθέτω μερικά παρακάτω. Θα αποφύγω τη λούμπα που βλέπω συχνά "H καλύτερη πίτσα στην πόλη", "Το καλύτερο Ρώσικο σε όλο το Λονδίνο"... μμμαστα. αυτό θα μπορούσατε να το δηλώσετε για πόλεις μεγέθους Κουκουβάουνων. Αφήστε το Λονδίνο στους ντόπιους που λιώνουν σόλες για να τα καταφέρουν κι ακόμα προσπαθούν (δεν αναφέρομαι σε μένα καθώς μπήκα στο παιχνίδι αργά).
Πάμε λοιπόν κι αρχίζουμε με τον καλύτερο (χμμ..) Τούρκο της υφηλίου:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Gokyuzu
TO SITE: http://www.gokyuzurestaurant.co.uk/
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Οπωσδήποτε με κράτηση αλλιώς καμία τύχη
Η ΣΤΑΣΗ: Harringey Green Lanes (Overground) ή αν θεωρείτε ότι το πορτοκαλί του Overground στο χάρτη του Tube είναι άλλη μια δοκιμασία για να καταλάβετε τι είν η Oyster, αφήστε το. Turnpike Lane (Piccadilly) και κόψτε το με τα πόδια.
Ο ΔΗΜΟΣ: Harringey. Λίγα να δείτε στα πέριξ, ΤουρκοΚυπριακοΕλληνικός μαχαλάς σε μέρη. Γενικά μπορεί να γίνει επικίνδυνο κατά τόπους αλλά όχι στους κεντρικούς άρα κινηθείτε άφοβα. Ζώνη 3
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Η φήμη του έχει ξεπεράσει τα όρια του Λονδίνου. Στο δε Λονδίνο ακόμα κι αν δεν έχεις πάει, σίγουρα έχεις ακούσει για τον Τούρκο των Βορείων προαστίων. Σίγουρα. Όλοι. Υπάρχει λόγος λοιπόν. Κάθε που θα πάω κάποιον επισκέπτη, φοβάμαι ότι του έχω ανεβάσει τόσο πολύ τις προσδοκίες που δε θα εντυπωσιαστεί. Αμ δε. Όλοι με την πρώτη μπουκιά κοκαλώνουν και ξανά μπαίνουν στην παρέα κάνα 20λεπτο μετά.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Έ μα την γιγαντιαία ποικιλία! τι άλλο! αν και τα σουβλάκια κοτόπουλου ή αρνιού είναι τα καλύτερα της ζωής μου όλης
ΓΕΥΣΗ: 10/10
ΤΙΜΗ: Πάρα πολύ τίμιο value for money. Με 15 λίρες τρως σαν τον Mr Creosote.
ΤΟ ΚΛΟΥ: Βγείτε και κάντε μια επίσκεψη στο δίπλα ζαχαροπλαστείο για Κιουνεφέ. Οργασμός
 
Last edited:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Zaibatsu
TO SITE: http://www.zaibatsufusion.co.uk/
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Κι εδώ με κράτηση αν και παίζει και να βρείτε
Η ΣΤΑΣΗ: Cutty Sark DRL και ποδαράκια από το Thames Path μέχρι την Hoskins Street. Εκεί ανεβείτε προς Trafalgar Road. Αξίζει η διαδρομή έτσι κι αλλιώς. Διαφορετικά με National Rail στο Maze Hill από London Bridge (με την Oyster πάτε. Κανονικά) όπου σας αφήνει δίπλα
Ο ΔΗΜΟΣ: Greenwich. Πολύ κοντά σε όλες τις ομορφιές του δήμου
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Θα πρέπει να ξεπεράσετε πολλά taboo και φοβίες για να μπείτε σ αυτό το... πράμα. Απ' έξω σου δίνει την εντύπωση ότι ένας τρώει και δυο πεθαίνουν. Σαν κακή καντίνα. Τελικά με έπεισαν. Τι να πεις. Σου χουν και τις φωτογραφίες με διάφορα πιάτα τους στους τοίχους μόνο για να σου έρθει το real thing και να αποδειχθεί καλύτερο. Το καλύτερο sushi που έχω φάει συμπεριλαμβανομένου και της αυτής, της ίδιας της Ιαπωνίας.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Κοίτα. Όλα είναι απίστευτα γευστικά και αδιανόητα όμορφα σερβιρισμένα. Τα Volcano Sushi μάλλον τα καλύτερα αν και τα Norwegian ή το Kataifi Black Cod (καλά διαβάσατε) διεκδικούν τις δάφνες τους
ΓΕΥΣΗ: 10/10
ΤΙΜΗ: Μεζεδομεζεδάκια. Πάρτε όσο πιο πολλά μπορείτε. Αν και sushi, οι τιμές είναι αστείες. Σε μεγάλη παρέα υπολογίστε ότι θα πάρετε ένα σκασμό πιάτα και θα πληρώσετε κανά 12άρι έκαστως
ΤΟ ΚΛΟΥ: Το φρέσκο πορτοκαλάκι μετά το φαΐ είναι καθ όλα ευπρόσδεκτο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Pasha Kyrgyz Kazakh Houses
TO SITE: http://pasharestaurants.co.uk/
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Χα, πρέπει πρώτα να το βρείτε! Μπαίνετε στο ξενοδοχείο Pasha Kyrgyz, προχωράτε μια απόσταση που πρέπει να είν τουλάχιστον 7 οικοδομικά τετράγωνα και, τατα!
Η ΣΤΑΣΗ: Elephant and Castle και μετά όποιο λεωφορείο κατεβαίνει τον Walworth Road (είναι πολλά) ή περπατάτε.
Ο ΔΗΜΟΣ: Lambeth. Η περιοχή είναι τρόμος! Το βράδυ που πήγαμε, περπατήσαμε το μισό Camberwell καθώς κοντά στο εστιατόριο έγινε φονικό που έπρεπε να παρακάμψουμε. Καλά δεν είναι που όποιος πλησιάσει Camberwell πρέπει να πάθει κάτι αλλά γενικά δεν είναι καλή περιοχή. Πηγαίνετε μεσημέρι-απόγευμα
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Ωραία ορεκτικά και πιάτα. Το ρεζουμέ όμως όπως και το κλου!, είναι η ατμόσφαιρα. Τούτο το Σαββατιάτικο βράδυ που πήγαμε, η μουσική ήταν εκκωφαντική (φανταστείτε ύμνους Καρναβαλιού 1985) την οποία τραγουδούσε ο καλλιτέχνης karaoke χωρίς να έχει muteάρει τον πραγματικό καλλιτέχνη! Οι γυναίκες σε ξεχωριστό τραπέζι από τους άντρες να σηκώνονται που και που και τα χορεύουν με ψυχαναγκαστικές κινήσεις. Όλες οι μουτσούνες δε, τυπικές Κεντρικοασιάτικες. Ά μη ξεχάσω βρε και τη λίμνη με το γεφυράκι και τα ψαράκια ΜΕΣΑ στο μαγαζί. Αυτά.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Καλά, φετίχ τώρα, το Plov είναι παραδοσιακό και ωραιότατο αλλά όχι και φετίχ
ΓΕΥΣΗ: 8/10
ΤΙΜΗ: Φιλικές για τα στάνταρ του Λονδίνου. Με 13-15 θα φύγετε γεμάτος
ΤΟ ΚΛΟΥ: Θα ξεχαστείτε εντελώς εκεί μέσα. Σχεδόν θα εκπλαγείτε βγαίνοντας όταν συνειδητοποιήσετε ότι είστε ακόμα Λονδίνο
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κάνα περουβιανό έχουμε;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το cevice στο Soho. εχω περασει 3-4 φορες και ειναι fully booked. ειναι στα προσεχως. Μου το προτειναν Χιλιανοι οταν ενδιαφερθηκα για την τοπικη κουζινα τους. "Παρατα εμας τους Χιλιανους, να πας οπωσδηποτε σε Περουβιανο! Το Cevice ειναι η καλυτερη επιλογη καθως και το Tierra Peru στο Angel".
για το tierra peru δεν ακουσα εξαιρετικα σχολια. Για το cevice, ναι. Απλως να ξερεις οτι ειναι ακριβο (23-28 λιρες)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με εκπλήσσεις ! Όλα αυτα τα εχεις δοκιμάσει ΚΑΙ ΕΣΥ ; Γιατι οι ΑΛΛΟΙ ξέρω ότι τα έχουν δοκιμάσει !
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πες μου Εβανζελί, τι θες να σου εκμυστηρευτώ, μίλησε μου και θα στα αναλύσω όλα. Μπορώ να εκμαιεύσω και τη συνταγή των Volcano Sushi για εσένα αν χρειαστεί... (αν και μόνο που τα δοκίμασα, έχω αντιληφθεί ΚΑΙ την εκτέλεση)
a.jpg
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ωω θεε μου τι διαβάζω ! Μονο και μονο για αυτο κλείνω εισητηριο αμεσως και ερχομαι για να με ξεναγήσεις στον κοσμο των σούσι
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

(εχμ.. Ερυθραία..)
ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Mosob
TO SITE: http://mosob.com/
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Έ κάντε και μια κράτηση, αν και Σαββάτο βράδυ, δεν ήταν packed.
Η ΣΤΑΣΗ: Westbourne Park. Hammersmith & City
Ο ΔΗΜΟΣ: Westminster. Όλα καλά, περπατήστε άφοβα. Δε βλέπω κανένα αξιοθέατο στον ορίζοντα παρά μόνο ίσως τον επιβλητικό brutal πύργο του Erno Goldfinger στον ορίζοντα.
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Το πράγμα χαλάει λίγο στην είσοδο καθώς το μαγαζί έχει πάρει 3/5 στο food hygene πινακιδάκι που κρέμεται στο παράθυρο. Αυτό δεν μπορεί να είναι καλό. Ο χώρος είναι κάπως αδιάφορος με εξαίρεση το πίσω δωμάτιο που είναι συμπαθέστατο. Το ίδιο και το προσωπικό που θα σας εξηγήσει όλη τη διαδικασία και θα σας πείσει να μη ζητήσετε μαχαιροπίρουνα καθώς οι ντόπιοι τρώνε με τα χέρια χρησιμοποιώντας εκείνο το χαρακτηριστικό ψωμί που έρχεται σε ρολό και μοιάζει (πολύ όμως) με βετέξ. Χμμ. αυτό δεν ακούστηκε και τόσο καλό.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Όλα τα combo πιάτα καλά μου φάνηκαν. Διαλέξτε ένα απ αυτά, Vegeterian ή όχι, κόβετε λίγο από το βετέξ, τσιμπάτε με τα δάχτυλα και βουρ.
ΓΕΥΣΗ: 7/10
ΤΙΜΗ: Εδώ τα χαλάμε λίγο. Καλά, δεν είναι ότι φεύγεις και με δαχτυλιές στα οπίσθια αλλά εκείνο το 12.5% tip στο τέλος (αν θες βέβαια το καταβάλεις) ανέβασε τον λογαριασμό σε ~25 λίρες το άτομο
ΤΟ ΚΛΟΥ: Απολαύστε αργά αργά τα ορεκτικά! Πρόκειται για μια περίληψη του τι έρχεται. Το κόκκινο τσάι (δε θυμάμαι πως το παρουσιάσανε) έλαβε διθυράμβους. Τα δε επιδόρπια Tartufo Limoncello και Classico, με την Kinder έκπληξη γέμιση στο κέντρο.... Όνειρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom