Ινδία Η Ινδία μου

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες

Αυτή είναι η τελευταία ιστορία για τα ευτράπελα του ταξιδιού, οχι γιατί δεν υπάρχει άλλη (ιστορια), αλλά γιατί κάποτε πρέπει να λήξει και αυτό το σεντόνι που έχω γράψει.
Αφορά -όπως άλλωστε προείπα- τον τελευταίο σταθμό του ταξιδιού, την Τζαισαλμέρ, και θα δοθεί χωρίς γλαφυρότητες, ρομαντισμούς και κοσμητικά στοιχεία, απλά γιατί θεωρώ ότι δεν του ταιριάζει. Ας με συγχωρέσουν οι ρομαντικές ψυχές, αλλά ένα ταξίδι είναι τελείως προσωπικό και ολότελα υποκειμενικό. Αλλος του δίνει την ταμπέλα πχ κουραστικό ή άλλος ενδιαφέρον ή κάποιος άλλος γιατί όχι? ακόμα και αδιάφορο. Στα δικά μου μάτια λοιπόν αυτό ήταν ξεκαρδιστικό. Εχουμε αντιμετωπίσει άλλωστε -καθότι ταξιδεύουμε πάντα μόνοι χωρίς πρακτορεία, ντόπια γραφεία τουρισμού κλπ- διάφορα περιστατικά που μόνο με χιούμορ μπορείς να αντιμετωπίσεις. Πόσο μάλλον αυτό που η χώρα από μόνη της είναι για να σε παιδεύει, αλλά για αποζημίωση και να σε μαγεύει.
Ξεχάστε λοιπόν τον Σαίξπηρ γιατί αρχίζω.
Νοικιάζουμε στην τύχη ένα αυτοκίνητο από Τζοντπούρ για τζαισ. Οταν λέω τύχη εννοώ ότι γνωρίσαμε έναν οδηγό τουκ τουκ και απλά αυτός μεσολάβησε για ΄την μεταφορά μας. Τώρα αν ο οδηγός ήταν ο σχιζοφρενης δολοφόνος με το πριόνι ή επίδοξος αυτόχειρας αυτό δεν το ξέραμε. Αλλα ελπίζαμε στην τύχη βουνό που όπως σίγουρα έχετε καταλάβει διαθέτουμε..... (αυτό το τελευταίο ήταν ένα κακόγουστο ειρωνικό σχόλιο από έμένα σε εμένα).
Ολα πήγαν καλά... μέχρι που φθάσαμε. Η πόλη απίστευτης ομορφιάς με κάστρο γύρωθέν της, ζέστη (που μου αρέσει αλλά...) , αγελάδες παντού, πωλητές διαφόρων ειδών, σκόνη, ζητιάνοι και η έρημος Ταρ να αγκαλιάζει όλο αυτό το καλειδοσκόπιο. Αυτό ήταν το θετικό, δηλ. τι ωραία που είναι. Το αρνητικό έγγυται στο ότι δεν είχαμε κλείσει ξενοδοχείο και εγώ είχα κατσικωθεί να μείνω μ ε σ α στο κάστρο. Κατεβήκαμε , αφήσαμε τα μπαγάζια στο αυτοκίνητο για λίγο μέχρι να βρούμε κάπου να νοικιάσουμε κανένα δωμάτιο. Αυτόματα ήρθε ένας τύπος από το πουθενά, συστήθηκε ως ο γαμπρός του οδηγού (και τι θέλει από εμάς την προίκα?) και αυτοδιορίστηκε ως ο ημερήσιος βοηθός μας στην προσπάθεια ανεύρεσης Χαβέλι (χαβέλια είναι παλιές πολυτελείς κατοικίες διάφορων προυχόντων της περιοχής). Οκ λέμε τι διαθέτει το μαγαζί? Μας δείχνει αυτό. Μπα!! Μας δείχνει το άλλο. Μπα!! Μας δείνει το 12ο Μπά!!! Η ζέστη ανεβαίνει, η υπομονή εξαντλείται , όλη η αγορά μας νομίζει για Ιταλούς και μας φωνάζουν διάφορα στα Ιταλικά , αλλά Χαβέλι πουθενά. Επρεπε να πάρουμε και τα πράγματα από το αυτοκίνητο του οδηγού τον οποίο είχαμε τον κακομοίρη και περίμενε πότε θα διαλέξουμε! Τελικά καταλήγουμε στην τελευταία επιλογή ή αυτό ή τίποτα. Κουρασμένοι είμαστε .... λεμε ΟΚ πάμε. Το δωμάτιο μικρό σαν κουτάκι μπύρας, αλλά μας είπε ο μάστορας που το είχε, αυριο θα σας αλλάξω.. Βέβαιιιια!! θα πάρετε ένα πιο ωραίο και πιοοοο μεγάααλο. Κατόπιν αυτού δώσαμε τα χέρια και κατεβήκαμε για να τσεκάρουμε. Εκει μας λέει ότι για την τελευταία νύχτα μας δεν έχει δωμάτιο και θα πρέπει να φύγουμε για να βρούμε κάτι αλλο. Καλά του λέμε θα δούμε τι θα γίνει σε 3 ημέρες.
Το δωμάτιο δεν είχε κλιματισμό και ενώ αντιθέτως η πόλη είχε 38 βαθμούς περίπου στο δωμάτιο η θερμοκρασία πρέπει να πλησίαζε τους 100!! Σημείο βρασμού!! Επίσης είχε τρύπες.. Ναι διακοσμητικές τρύπες στον τοίχο δίπλα από το κρεβάττι που θα μπορούσαν να βολτάρουν τα τρωκτικά της πόλης. ΑΑΑ! και τώρα που είπα κρεβάττι δεν ήταν ακριβώς κρεβάττι αλλά ένα τσιμέντινο.. κάτι. Ξέρω θα ζηλεύετε όλοι τώρα για το δωματιάκι μας. Που το βρήκαμε αυτό το παλάτι? αυτό το μέγαρο? Εεε! είπαμε αν έχεις τύχη διάβαινε....
Δεν σας κουράζω τώρα με λεπτομέρειες του στύλ φάγαμε, ήπιαμε, περπατήσαμε. Ναι εννοείται ότι για να μπορώ να τα αφηγούμαι μετά από τόσο καιρό και έφαγα και ήπια, διαφορετικά θα ήμουν εκεί τάβλα όπως ο διπλανός μας. Αυτο δεν σας το είπα να μην σας τρομάξω αλλα ήρθε η ώρα και θα το ομολογήσω. Μια ωραία πρωία ακούμε αχ βαχ, φωνές αφόρητων πόνων από έναν άρρεν. Θα έπεσε λέμε γιατί το Χαβέλι και γενικά όλη η πόλη ήταν πολύ επικίνδυνη να φας σούπες λόγω σκαλοπατιών κυρίως. Οταν 2 λεπτά αργότερα βγήκα έξω κάτι να αγοράσω μου λέει ένας με σουβενίρ δίπλα <<Μένετε στην Simla?>> ναι του λέω Αααα !! μου λεέι είδατε τι έπαθε ο συγκατοικός σας? και μου δείχνει τα νεφρά του. Λαμπρά!! του φέραμε την τύχη μας. Τον πήρανε σηκωτό με ένα τουκ τουκ , τον πήγανε στο Νοσοκομείο με ορό και ενέσεις και μετά δεν τον ξαναείδαμε. Τροφική δηλητηρίαση ήταν ή κάτι τέτοιο.
Ηρθε η μέρα να φύγουμε. Κλείσαμε στο μοναδικό 5αρι (τελευταία βραδυά ντε!) ξενοδοχείο και ένα αυτοκίνητο για τα επόμενα 900 χλμ για το Δελχί την επομένη. Στην διαδρομή είχαμε έννοια τον οδηγό να μην τον πάρει ο ύπνος (σε κάποια στιγμή αυτό έγινε και πήγε να πατήσει κάποιο μηχανάκι), και κυρίως να μην τρακάρουμε.
Είδα τον Χαρο με τα μάτια μου, βγαίναμε από τον δρόμο συνέχεια μέσα στα χωράφια γιατί κατά πάνω μας ερχόταν ένα κάρο π.χ ή μία αγελάδα ή ένας πεζός ή μια καμήλα ή κάτι παραπλήσιο. Φώτα δεν υπήρχαν ούτε στα λεωφορεία, ούτε στα φορτηγά. Είδαμε τουλάχιστον 4 ατυχήματα και γενικά η διαδρομή ωραία μεν, σκοτώστρα δε. Πα πα πα πα! Στο αεροδρόμιο τσακώθηκα με κάποιον στρατιωτικό που δεν με άφηνε να βγω έξω για τσιγάρο. Μπήκες? δεν βγαίνεις! Ακυρώθηκε η πτήση σου? Περίμενε την επόμενη και ας είναι και σε 2 ημέρες! Αλλαξες γνώμη? δεν μας καίγεται καρφί απο εδώ δεν βγαίνεις.
*Εδώ για να ζηλέψετε πραγματικά, η Qatar airways με την οποία πετάγαμε μας άλλαξε τα εισιτήρια και από οικονομίκη πετάξαμε bussines class!!! Και σκεφθήτε ότι αυτό έγινε και στο κομμάτι Ντόχα-Δελχί όταν ερχόμαστε!!!
Αυτά ήταν τα τελευταία στοιχεία για την Ινδία που μπορώ να σας γράψω και τελος του οδοιπορικού μου στην συγκεκριμένη χώρα. Ευχαριστώ για όλα όσα μου γράψατε και αναμείνατε για φωτογραφίες (αν βρω τρόπο) και καινούργιο πόστ ή για Μαρόκο ή για Χρυσό Τρίγωνο ή Νεπάλ. Δεν ξέρω τι θα αποφασίσω, μάλλον Μαρόκο που έχει και διανυκτέρευση στην Σαχάρα και ένα περιστατικό τόσο αστείο που κάθε φορά που το θυμάμαι αλλάζω βρακί από τα γέλια.
Και για να μην κλείσω με κάτι τόσο πεζό (όπως η λέξη βρακί) κλείνω με την λέξη
Τέλος
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Άψογη! Τι να μας κουράσεις; Με τη μπουκιά στο στόμα μας άφησες! Όπου νάναι θα εμφανιστούν και οι υπόλοιποι της παρέας να πιάσουν σκαμνάκια να περιμένουν τη συνέχεια!
Α! Και ξέχασα: Καλωσόρισες! Πολύ χαιρόμαστε που μας βρήκες!
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Καλως ορισες και θελουμε κι αλλο!!!!:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Σκαμνάκια? Πάρτε καλύτερα πολυθρόνες παιδιά γιατι δεν θα είναι μια εύκολη υπόθεση. Αυτό ήταν το εύκολο κομμάτι ακολουθεί ο πραγματικός Γολγοθάς στο τρένο με σιδηροδρομικούς υπαλλήλους-καμάκια που θέλουν να σας μεθύσουν, κουπέ δίπλα από τον μαχαραγιά, κουπέ δίπλα από έναν στρατιωτικό που με στόλισε εις στην Ινδική διότι άναψα ένα τσιγάρο στον διάδρομο, τουαλέτα που για να την επισκεφθώ έπρεπε να συμβουλευτώ το πρόγραμμα στάσεων του τρένου για να μην πέσω σε αναταράξεις και ως εκ τούτου εις την μαύρη τρύπα, συμπαθέστατους συνταξιδιώτες ινδούς που κοιμούνταν ροχαλίζοντας και αερίζοντας το στενό κατα γενική ομολογία κουπέ (χωρίς αερισμό παρακαλώ) και άλλα και άλλα που πιθανόν κάποιος απαιδευτος στα ταξίδια θα αφηγήτο ξαπλωμένος από έναν καναπέ ψυχιάτρου... αλλά εγώ το καταδιασκέδασα...
 
  • Like
Reactions: VIR

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
τουαλέτα που για να την επισκεφθώ έπρεπε να συμβουλευτώ το πρόγραμμα στάσεων του τρένου για να μην πέσω σε αναταράξεις και ως εκ τούτου εις την μαύρη τρύπα,
δεν ξερεις ...πως σε νιωθω :haha:
και ποτε ξερεις οτι πλησιαζεις σε σταθμο? αλλαζει η μυρωδια....του αερα
tip...οταν η τουαλετα εχει γεμισει απο εμετους και σκατα ....τρεχεις στην α θεση

αντε παιδια, σε λιγο θα ξεπερασουμε και την ιταλια στα στορυ...και σε 2-3 χρονια ποιος ξερει....μπορει να δινουμε συμβουλες για γαμηλια :haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλως ορισες! Σου μετεφερα το θεμα σου στις ιστοριες υπο εξελιξη! Εγω εχω ξαπλωσει στον καναπε και περιμενω τη συνεχεια!
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Μου άρεσε το "η ινδία μου". Πότε έγινε το ταξίδι? Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ευχαριστώ πολύ ολους σας για τα σχόλιά σας. Δεν ξέρω άμα γράφω στην σωστή ενότητα, όπως δεν ήξερα σε ποιο τρένο να ανέβω. Τόση άγνοια... επίσης δεν ξέρω πως να κάνω φίλους (εννοώ στο φόρουμ), πως να εντάξω το κείμενο στις Ταξ. Ιστορίες γιατί μάλλον εκεί κολάει και πάρα πολλά άλλα (π.χ αγνοώ την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιιν τις λεπτομέρειες τουλάχιστον). Το ταξίδι έλαβε χώρα τον Αυγουστο του 2009 και το επόμενο είναι μέσω Καίρου στην Μαλαισία και απο εκεί μάλλον στην Καμπότζη και από εκεί στο Λάος οδικώς (με bus chikens για όποιον ξέρει) θα δούμε ... Τώρα ας συνεχίσω , αλλά ενημερώστε κάποιος χριστιανός αν γράφω στην σωστή ενότητα. Περιμένω σήμα για να συνεχίσω... Ευχαριστώ..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ευχαριστώ πολύ ολους σας για τα σχόλιά σας. Δεν ξέρω άμα γράφω στην σωστή ενότητα, όπως δεν ήξερα σε ποιο τρένο να ανέβω. Τόση άγνοια... επίσης δεν ξέρω πως να κάνω φίλους (εννοώ στο φόρουμ), πως να εντάξω το κείμενο στις Ταξ. Ιστορίες γιατί μάλλον εκεί κολάει και πάρα πολλά άλλα (π.χ αγνοώ την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιιν τις λεπτομέρειες τουλάχιστον). Το ταξίδι έλαβε χώρα τον Αυγουστο του 2009 και το επόμενο είναι μέσω Καίρου στην Μαλαισία και απο εκεί μάλλον στην Καμπότζη και από εκεί στο Λάος οδικώς (με bus chikens για όποιον ξέρει) θα δούμε ... Τώρα ας συνεχίσω , αλλά ενημερώστε κάποιος χριστιανός αν γράφω στην σωστή ενότητα. Περιμένω σήμα για να συνεχίσω... Ευχαριστώ..
Nαι γραφεις στη σωστη ενοτητα! Go on!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ΑΑΑ. και κάτι άλλο για την φίλη μου lalibela ταξίδευα πρώτη θέση (εξ ου και ο μαχαραγιάς στο διπλανό κουπέ), άρα καταλαβαίνεις ότι δεν είχα που να τρέξω η καψερή .......ο μόνος τρόπος ήταν να πηδήξω απο το παράθυρο , ΄-πράγμα το οποίο δεν έπραξα φυσικά καθαρά για ευνόητους λόγους- ή να προσαρμόσω έναν ωραιότατο καθετήρα (χρώματος ροζ), κατι το οποίο μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Λοιποοον... Που είχαμε μείνει α ναι στο αεροδρόμιο μετά την παραλαβή των αποτυχημένων-ηθοποιών βαλιτσών. Που πάμε τώρα? Για ταξί. Που θα βρούμε ταξί? αυτό ήταν εύκολο, προπληρωμένο στην έξοδο (αφού καθήσαμε στην λάθος ουρά και χάσαμε κανα 10λεπτο) και τρέξιμο στο σταθμό. Με είχαν προειδοποιήσει για τον σταθμό , αλλά στην ζωή μου για πολλά με έχουν προειδοποιήσει και πάλι έτοιμη δεν ήμουν Ποσο μάλλον για αυτό!!! Απερίγραπτο, λοιπόν η ζέστη είχε χτυπήσει κόκκινο και ας είχε νυχτώσει, εμείς 2 τέρτελα έτοιμα να πέσουν κάτω, νυσταγμένοι, πεινασμένοι 28 ώρες χωρίς φαγητό και νερό παρακαλώ (που να προλάβεις είχαμε γίνει σαν τον Road Raner) άπλυτοι με το Α το κεφαλαίο, συναγωνιζόμαστε σε βρώμα το ασβό στα κινούμενα σχέδια, φορτωμένοι με μπαγάζια, οι σαγιονάρες μου δε τα είχαν παίξει και μου φεύγαν από τα πόδια και όταν αντίκρυσα τον σταθμό σκέφτηκα "Πολλά έχουν δει τα μάτια μου μα αυτό μου φέρνει τρόμο" Παιδιά, σκυλιά, ζητιάνοι, άντρες , γυναίκες, ηλικιωμένοι, βαλίτσες, μπαγάζια, σκουπίδια, σκυλία όλα μαζί οχι στην ορθια θέση αλλά κάτω ξαπλωμένοι να περιμένουν κάτι δεν ξέρω τι ακόμα το σκέπτομαι. Αλλοι να κοιμόυνται, άλλοι να μαγειρεύουν, άλλοι να φτύνουν (σημαντικό δείγμα κουλτούρας στην Ινδία και στο Νεπάλ), και άλλοι να περιμένουν σε μία ουρά 2 χιλιομέτρων μάλλον για να βγάλουν εισιτήριο!! Επρεπε λοιπόν να προσέχουμε 1ον μην πατήσουμε κανα πόδι, κανά χέρι, κανά κεφάλι, 2ον να αποφύγουμε τους ζητιάνους, 3ον να αποφύγουμε επίσης τα φτυσίματα τους που εκτοξεύονταν χωρίς προειδοποίηση από παντού, και 4ον και οχι λιγότερο σημαντικό να βρούμε το σωστό τρένο και όταν λέω το σωστό εννοώ το σωστό (ωραία η διπλανή βιρμανία αλλά δεν ήταν στα σχέδια μας εκείνη την περίοδο). Ενα θα σας πω ρωτήσαμε 23 διαφορετικούς ανθρώπους και λάβαμε 23 διαφορετικές απαντήσεις για την αποβάθρα. Σε κάποια στιγμή ήρθε η απογοήτευση λέω λοιπόν του καλού μου Αστα... πάμε να βρούμε ένα ξενοδοχείο στο Δελχί και αύριο βλέπουμε...... Αμ δε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom