Η προετοιμασία του ταξιδιού χαλάει το ταξίδι;

Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πρόσφατα πήγα Ιρλανδία που ήταν και μεγάλο μου όνειρο αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άφησε το συναίσθημα που περίμενα ή μου άφησαν παλαιότερα ταξίδια.

Μήπως η πολλή προετοιμασία όπως το ψάξιμο για τα αξιοθέατα, οι φωτογραφίες και τα βίντεο που κοιτάμε πριν από ένα ταξίδι μπορεί να χαλάσουν τα συναίσθημα?
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πρόσφατα πήγα Ιρλανδία που ήταν και μεγάλο μου όνειρο αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άφησε το συναίσθημα που περίμενα ή μου άφησαν παλαιότερα ταξίδια.

Μήπως η πολλή προετοιμασία όπως το ψάξιμο για τα αξιοθέατα, οι φωτογραφείς και τα βίντεο που κοιτάμε πριν από ένα ταξίδι μπορεί να χαλάσουν τα συναίσθημα?
Το έπαθα αυτό με την Κωνσταντινούπολη. Όλοι οι άλλοι έμειναν "έκπληκτοι", εγώ, αφού πρώτα την είχα εξερευνήσει πιθαμή προς πιθαμή μέσω διαδικτύου, δεν ξετρελάθηκα. Από τότε, προσπαθώ να κρατώ ένα μέτρο ή να αναθέτω μέρος της έρευνας σε άλλα μέλη της παρέας, και δεν βλέπω φωτογραφίες μερικούς μήνες πριν, οπότε υπάρχει μία ισορροπία. :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
προσωπικα με εξιταρει ο σχεδιασμος ενος ταξιδιου, η διαδικασια, η ερευνα, ο επανασχεδιασμος απειρες φορες καθως νεα στοιχεια, μερη, πληροφοριες μπαινουν στο παιχνιδι.
για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν μου εχει τυχει αυτο που περιγραφετε παραπανω. ισως φταιει το γεγονος οτι εγω εστιαζομαι σε πληροφοριες και δεν βλεπω φωτογραφιες παρα μια η 2 το πολυ για να παρω μια ιδεα
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
προσωπικα με εξιταρει ο σχεδιασμος ενος ταξιδιου, η διαδικασια, η ερευνα, ο επανασχεδιασμος απειρες φορες καθως νεα στοιχεια, μερη, πληροφοριες μπαινουν στο παιχνιδι.
για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν μου εχει τυχει αυτο που περιγραφετε παραπανω. ισως φταιει το γεγονος οτι εγω εστιαζομαι σε πληροφοριες και δεν βλεπω φωτογραφιες παρα μια η 2 το πολυ για να παρω μια ιδεα
Αυτό είναι, εμείς το είχαμε παρακάνει μάλλον, οπότε από εδώ και στο εξής αυτοσυγκράτηση. :)
Εννοείται ότι ο σχεδιασμός και η άντληση - ανταλλαγή πληροφοριών είναι μεγάλο κομμάτι του ίδιου του ταξιδιού, ιδίως αν κάνεις πολλά οδικά όπως εμείς.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα προσέθετα ότι όσο περισσότερο ταξιδεύεις και γεμίζεις εικόνες τόσο εντυπωσιάζεσαι λιγότερο. Αρχίζεις κι αναζητάς το διαφορετικό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μήπως η πολλή προετοιμασία όπως το ψάξιμο για τα αξιοθέατα, οι φωτογραφείς και τα βίντεο που κοιτάμε πριν από ένα ταξίδι μπορεί να χαλάσουν τα συναίσθημα?
Νομίζω το σημείο κλειδί είναι αν ο προορισμός ο ίδιος είναι ανώτερος ή κατώτερος οπτικά απ' τις όποιες φωτογραφίες του τότε σου δημιουργείται είτε το αίσθημα της έκπληξης ή της απογοήτευσης. Σαν παράδειγμα θα σου πω ότι παρόλο που είχα δει δεκάδες φωτογραφίες της παλιάς πόλης της Φεζ δεν περίμενα ότι θα ήταν έτσι και στην πραγματικότητα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
προσωπικα με εξιταρει ο σχεδιασμος ενος ταξιδιου, η διαδικασια, η ερευνα, ο επανασχεδιασμος απειρες φορες καθως νεα στοιχεια, μερη, πληροφοριες μπαινουν στο παιχνιδι.
για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν μου εχει τυχει αυτο που περιγραφετε παραπανω. ισως φταιει το γεγονος οτι εγω εστιαζομαι σε πληροφοριες και δεν βλεπω φωτογραφιες παρα μια η 2 το πολυ για να παρω μια ιδεα
Και εμένα αυτό μου αρέσει πιο πολύ αλλά στο πλαίσιο του να κάνεις την καλύτερη επιλογή και να αλλάζεις συνέχεια το πρόγραμμα σου όταν ανακαλύπτεις κάτι καινούργιο, την πατάς και το ζεις ήδη από πριν το ταξίδι οπότε όταν φτάσεις δεν ανταποκρίνεται πλέον στις προσδοκίες σου.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.699
Likes
6.308
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αυτό που δεν μ αρέσει είναι όταν μετά από ένα μεγάλο ταξείδι σε χώρες εκτός Ευρώπης και πριν ακόμα κατασταλάξουν οι εντυπώσεις, εξωτικές, μαγευτικές κλπ, να τις θάβουμε με ένα άλλο ταξίδι όμοιο του σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ας αφήνουμε τουλάχιστον ένα έτος π.χ. να κατασταλάξουν μέσα μας, να γράψουμε εδώ σαν ημερολόγιο τις εντυπώσεις μας (ιστορία) ... και υπάρχει χρόνος, το εύχομαι, για το επόμενο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αυτό που δεν μ αρέσει είναι όταν μετά από ένα μεγάλο ταξείδι σε χώρες εκτός Ευρώπης και πριν ακόμα κατασταλάξουν οι εντυπώσεις, εξωτικές, μαγευτικές κλπ, να τις θάβουμε με ένα άλλο ταξίδι όμοιο του σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ας αφήνουμε τουλάχιστον ένα έτος π.χ. να κατασταλάξουν μέσα μας, να γράψουμε εδώ σαν ημερολόγιο τις εντυπώσεις μας (ιστορία) ... και υπάρχει χρόνος, το εύχομαι, για το επόμενο.
Εχεις απολυτο δικιο. Κι εγω προσπαθω αναμεσα στα ταξιδια μου να υπαρχει ενα χρονικο διαστημα να επεξεργαστω αυτα που βιωσα, να τακτοποιησω τις φωτογραφιες, να καταςταλαξουν οι εικονες και μετα να αρχισει η προετοιμασια του επομενου.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Το περασμένο καλοκαίρι κάναμε ένα μεγάλο ταξίδι και επισκεφτήκαμε αρκετά μέρη. Για όλα έκανα μεγάλη έρευνα εκτός από ένα για το οποίο βασίστηκα σε άλλους. Ε, αυτό το μέρος δεν το ευχαριστήθηκα το ίδιο. Σύμπτωση; Μπορεί...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Θεωρώ την προετοιμασία ενός ταξιδιού οργασμική διαδικασία χωρίς την οποία το ταξίδι είναι μισό.
Δε βλέπω φωτογραφίες, βίντεο, τίποτα από τα μέρη που θα πάω, όσο μπορώ βέβαια. Δεν το έχω μετανιώσει ποτέ, αντιθέτως αυτή η τακτική με έχει ανταμείψει πολλές φορές πλουσιοπάροχα.
Τελευταίο και πιο σημαντικό, μην αντιμετωπίζεις το ταξίδι σαν τρεχάλα όπου "πρέπει" να δεις τα πάντα. Απόλαυσε το. Κάτσε σε ένα παγκάκι και κοίταξε τον κόσμο γύρω σου. Μπες σε ένα εστιατόριο με ντόπιους και φάε μαζί τους. Μπες σε τοπικές αγορές και παρατήρησε. Όπως έχει πει και μία ψυχή (@isabelle <3 ) το ταξίδι ξεκινάει όταν τελειώσουν τα αξιοθέατα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θεωρώ την προετοιμασία ενός ταξιδιού οργασμική διαδικασία χωρίς την οποία το ταξίδι είναι μισό.
Δε βλέπω φωτογραφίες, βίντεο, τίποτα από τα μέρη που θα πάω, όσο μπορώ βέβαια. Δεν το έχω μετανιώσει ποτέ, αντιθέτως αυτή η τακτική με έχει ανταμείψει πολλές φορές πλουσιοπάροχα.
Τελευταίο και πιο σημαντικό, μην αντιμετωπίζεις το ταξίδι σαν τρεχάλα όπου "πρέπει" να δεις τα πάντα. Απόλαυσε το. Κάτσε σε ένα παγκάκι και κοίταξε τον κόσμο γύρω σου. Μπες σε ένα εστιατόριο με ντόπιους και φάε μαζί τους. Μπες σε τοπικές αγορές και παρατήρησε. Όπως έχει πει και μία ψυχή (@isabelle <3 ) το ταξίδι ξεκινάει όταν τελειώσουν τα αξιοθέατα.
Ας δεχτούμε ότι - στη θεωρία - μπορεί να ισχύουν αυτά που λες (που σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ). Αλλά, για πες μας, π.χ. Πώς διάλεξες να πας στο αλτιπλάνο της Βολιβίας, στην Τουπίσα και στο Ουγιούνι; Γιατί πήγες εκεί και όχι κάπου αλλού; Κι αφού τελείωσαν τ' αξιοθέατα (Ουγιούνι) τι ταξίδι ξεκίνησε μετά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.092
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom