Η Airbnb στην Αθήνα

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καιρός ήταν . Ως συνηθως το παρακάναμε .
Εχω ενα δυάρι σε υποβαθμισμένη αλλά κεντρική περιοχή της Αθήνας . Μεχρι το 2011 όλα ηταν καλά , το νοικιαζα συνηθως σε οικονομικους μεταναστες αφου οι Ελληνες την ειχαν κοπανισει απο τη λαικη συνοικια .
Μετά απο καποιες ατυχες στιγμες αφου οι νοικαρηδες μου λόγω κρισης εφευγαν για τις χωρες τους , βαρεθηκα να ακουω συμβουλες να το κάνω Airb&b . Βρε να εξηγω οτι μένω πλεον επαρχια και ειναι αδύνατον να το χειριστω
εκει τα ίδια και τα ίδια . Λες και κάναμε την ανακαλυψη του αιωνα .

Το σοκαριστικό ειναι οτι δεχτηκα τηλεφωνημα πριν λίγες μέρες απο μια κυρία που γνωριζε μια νοικαρισσα μου που εφυγε πριν 2 χρονια απο το ακίνητο. Με ρωτουσε αν ειναι διαθεσιμο και μου ειπε οτι ψαχνει πεντε μήνες να βρει να νοικιασει κάτι ανάλογο και οτι φιλοξενειται και νοιωθει πολυ αβολα .
Στο τέλος απο την ενταση εβαλε τα κλάματα ! Ζει Αθήνα 22 χρόνια και ποτέ δεν ειχε προβλημα να βρει ενα δυαράκι .
Τωρα οταν βρει κάτι της ζητανε 300-400 ευρω , συνηθως σε αχουρια που δεν τα εχουν ακομα μετατρεψει σε ενοικιαζομενα βραχειας χρησης .
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Οι καλύτερες σελίδες αυτή την εποχή για να γελασει κανεις είναι οι ομάδες των Ελλήνων ιδιοκτητών διαμερισμάτων Airbnb, που συζητάνε μεταξύ τους πως μπορούν να κλειδώσουν το κλιματιστικό για να μην το ανάβει ο καθένας οπως θέλει, πως μπορούν να αποτρέψουν τους πελάτες να χρησιμοποιούν πολλές πετσέτες, πως θα κάνουν δήλωση εισοδήματος ενώ έχουν 30.000 εισόδημα μόνο απο ενοίκια κ δεν ψήνονται να πάνε να ρωτήσουν κάνα λογιστή κ χρειαστεί να τον πληρώσουν κ πως η οποιαδήποτε διαμαρτυρία κατά της λαίλαπας του Airbnb στις γειτονιές είναι αποτέλεσμα φθόνου κ να "ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".
Δεν ειναι διαφορετικοι απο τους rooms to let που μετρουσαν τα χαρτια υγειας και ειχαν να κοψουν αποδειξη απο το 91, αλλα ειναι περισσοτεροι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Πέρυσι το καλοκαίρι σε διαμέρισμα στη Λάρισα ο ιδιοκτήτης δεν άνοιγε το air condition. Με 47 βαθμούς έσκασε το φιλαράκι απ'το Λονδίνο.
Ποτέ δεν θα σταματήσει να μας εκπλήσσει η Ελληνική επιχειρηματικότητα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε να εξηγω οτι μένω πλεον επαρχια και ειναι αδύνατον να το χειριστω
εκει τα ίδια και τα ίδια .
Yπάρχουν πάντως εταιρείες που το διαχειρίζονται για σένα, έναντι αμοιβής.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Yπάρχουν πάντως εταιρείες που το διαχειρίζονται για σένα, έναντι αμοιβής.
Ναι και σου δινουν ψιχουλα σαφως..παντως συγγενικο μου προσωπο σκεφτετε αυτη τη λυση(παρολο που χω φαει τη ψυχη μου να την πεισω να το διαχειριζετε μονη της)οποτε μολις μαθω θα σας πω ποσα χανει οικονομικως:haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Νοικιασα προπερσι το σπιτι μου στην καλαματα.το ειχα δωσει σε τοπικη πλατφορμα.εικοσι στα εκατο η πλατφορμα,αλλα τοσα η airbnb,περιπου εντεκα η εφορια,σου μενει το μισο.Το κακο ηταν η πλατφορμα που ειχε εντελως αρπακολλα αποψη.Νερα να τρεχουν επι 5 μερες,φωτα αναμμενα,σκυλια να ανακουφιζονται σε μαξιλαρια κλπ.Επισης χαμηλες τιμες συνεχεια.Θα το εκανα αν μπορουσα να το μανατζαρω η αν υπηρχε μια σοβαρη εταιρεια εκει.
Μενω σε περιοχη που ειναι ολο ενοικιαζομενα.Το Κουκακι ειναι σε υψηλοτατη θεση και ζητηση.Η γειτονια εχει μεταμορφωθει.Τα πλεονεκτηματα ειναι περισσοτερα.Το βασικοτερο μειονεκτημα ειναι τα νοικια,οπου υπαρχουν,που εχουν παει στο θεο..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το 20% πάντως που παίρνει η πλατφόρμα μου ακούγεται πολύ λογικό. Για την Κική που δεν είναι καν στην Αθήνα, τα έσοδα θα είναι σίγουρα περισσότερα από το οποιο ενοίκιο, η κάνω λαθος;

Στην Κούβα των ανεύθυνων πάντως, ένα άτομο που γνώρισα που το έδωσε σε εταιρεία είναι πανευτυχής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πέρυσι το καλοκαίρι σε διαμέρισμα στη Λάρισα ο ιδιοκτήτης δεν άνοιγε το air condition. Με 47 βαθμούς έσκασε το φιλαράκι απ'το Λονδίνο.
Ποτέ δεν θα σταματήσει να μας εκπλήσσει η Ελληνική επιχειρηματικότητα.
Ε οχι και επιχειρηματικοτητα! Sharing economy και "ζεις την εμπειρια του ταξιδιου σαν ντοπιος" :haha:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom