Qatar Airways Qatar Airways - Δρομολόγια από Ελλάδα

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Έχουμε να ακούσουμε πολλά νέα από το Κατάρ πλέον. Αυτή είναι μόνο η αρχή.
Και θα σας βάλω αινιγματάκι (επιβεβαιωμένη πληροφορία από διπλωμάτες):
Ξέρετε σε ποιον - εν μέρει - χρωστάμε τη συμφωνία? Ποιος έτρεξε πέρσι 10 φορές στο Κατάρ για να κλείσουν δουλειές? Δεν πάει ο νους σας!!!
Στο Κατάρ είχαν πάει ο Αρχιεπίσκοπος,ο Παμπούκης,αλλά και ο Πάγκαλος.
Νομίζω και ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ.Αλλον δεν θυμάμε.

Υγ
Λες ο Τσάκας; :)
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ω μα ασφλώς και δεν είχες διαβάσει... αν είχες διαβάσει δεν θα ρώταγες αν έγινε όντως συνέντευξη ή αν όντως ήρθε ο Baker...
Θα μας πεις και τι είχαμε διαβάσει και τι όχι? Ήμαρτον.

Το ξέρω όμως εγώ... δεν υπάρχει συμφωνία Open Skies για εταιρίες εκτός ΗΠΑ και Ε.Ε... μην λες ότι θέλεις...
Αν το ξέρεις δώσε και κάποια πηγή ή αναφορά. Εξ όσων γνωρίζω, οι εμπορικές σχέσεις της ΕΕ με χώρες σε Free trade agreements διαχειρίζονται από τις Βρυξέλλες. Λογικά αυτό θα ισχύει και στα αεροπορικά θέματα. Εκτός αν το Openskies δε θεωρείται ακριβώς free trade agreement.

Μα τι λες τώρα.. από που κι ως που πρέπει να είναι ο Σαμαράς ή ο Χατζηδάκης παρόντες σε μια απλή συνέντευξη τύπου μιας αεροπορικής εταιρίας... το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει μεγαλύτερη συμφωνία κάτσε να ρίξω τα χαρτιά και θα σου πω... φήμες που κυκλοφορούν ευρέως μετέφερα για αυτό το θέμα... ο Baker αν και πιέστηκε δεν είπε τίποτε παραπάνω...
Το ερώτημα προφανώς και δεν τέθηκε ως "γιατί δεν είναι ο Σαμαράς παρών στη συνέντευξη τύπου", αλλά γιατί έγινε η ανακοίνωση από τη συνέντευξη τύπου στο ξενοδοχείο που έγινε κι όχι από εκδήλωση με φανφάρες στο Μαξίμου. Μη γράφεις ότι νάναι. Σε αντίστοιχη περίπτωση (συμφωνία Cosco-ΤΡΑΙΝΟΣΕ-HP), οι ανακοινώσεις επίσης έγιναν από το Μαξίμου, χωρίς να υπάρχει λόγος.

Για να τελειώσει το θέμα εδώ... μουφίλα η συνέντευξη και όσα ειπώθηκαν δεν ήταν... ο Καταριανός ήρθε κανονικά στην Αθήνα, έδωσε συνέντευξη και είπε ότι η Qatar θα αρχίσει δρομολόγια για ΝΥ από την επόμενη σεζόν... τώρα αν χαλάσει η συμφωνία και δεν γίνει το δρομολόγιο είναι άλλο θέμα... πολλά δρομολόγια στο παρελθόν σε όλο τον κόσμο έχουν ανακοινωθεί επίσημα και για διάφορους λόγους δεν πραγματοποιήθηκαν...
Είπε κανείς ότι ήταν μουφίλα η συνέντευξη ή όσα ειπώθηκαν? Αναφέρθηκα αποκλειστικά στην είδηση, όπως αυτή μεταφερόταν μέχρι και χθες αποκλειστικά από Ελληνικά μέσα ελεγχόμενης αξιοπιστίας - και, ναι, συμπεριλαμβάνω και Καθημερινή και Βήμα σ' αυτά. Η κριτική μου ήταν - και είναι ακόμα - ως προς τον τύπο και τον τρόπο που χειρίστηκε τη δήλωση, και στο χειρισμό του θέματος από τους υπεύθυνους τύπου της QR. Ούτε προς εσένα και τις πηγές σου, ούτε προς το Χρήστο που άνοιξε το θέμα. Νομίζω πως ήμουν σαφής. Γιατί αρπάχτηκες, δεν ξέρω.

Για να πάμε το θέμα ένα βήμα παρακάτω.
Έχουμε την ανακοίνωση της πρόθεσης της Qatar Airways, εφόσον λάβει αδειοδότηση, slots & gate positions στο JFK κλπ, κάποια στιγμή μέσα στο επόμενο καλοκαίρι να ξεκινήσει δρομολόγια DOH-ATH-NYC. Αναμφισβήτητα θετική εξέλιξη για τους επιβάτες τόσο του DOH-ATH-DOH (που τώρα εξυπηρετείται με A320) όσο και του ATH-NYC-ATH.

Με δεδομένο ότι η QR διαθέτει ήδη πτήσεις DOH-JFK μια φορά την ημέρα με 777-300ER, μας βλέπω, αν δωθούν οι άδειες κλπ, να πετάμε για JFK terminal 8, που εγκαινιάστηκε το 2007 και είναι το hub της American. Προσφορές δεν ξέρω αν θα δούμε, αλλά λογικά θα εξαρτηθεί κι από τις υπόλοιπες κινήσεις που θα κάνει, αν κάνει, η QR για την ενίσχυση της παρουσίας της στο ATH. Πάντως το configuration των ως τώρα 787 (& 77W) τους είναι high density, χωρίς καν First Class, κάτι που ακούγεται θετικά για τυχόν προσφορές.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μπορει να αλλαξει και τις ωρες απο ντοχα για αθηνα δηλαδη ε?

Να φευγει η πρωτη πτηση πρωι πρωι,νωριτερα απο τις 08.15 που φευγει τωρα, για να συνεχιζει το 787 για νεα υορκη νωρις απο αθηνα.

Αλλα δεν ξερω αν θα βολευε αυτο με τις ωρες που φθανει το αεροπλανο απο μελβουρνη μιας και φθανει στις 6.10 το πρωι.
Παντα με το σκεπτικο οτι πολλοι ελληνες της αυστραλιας τη χρησιμοποιουν την εταιρεια και φανταζομαι αν δεν προλαβαινουν την πρωινη την πτηση για αθηνα ισως να μην την επιλεγουν,μιας και η δευτερη πτηση φθανει το απογευμα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρός taver...

Μην συνεχίζεις να κάνεις τον βλάκα, δεν σου πάει... το θεματάκι σου έφυγε από την αρχή... κάνε την πάπια λοιπόν και μην ξεφτυλίζεσαι άλλο...

Όσο για το oprenskies γνωρίζεις ότι έχω εγκυρότατες πηγές και ότι γράφω ισχύει μέχρι κεραίας... η Qatar χρειάζεται άδεια από την ΥΠΑ και εδώ και στις ΗΠΑ για να κάνει τις πτήσεις... κατά πάσα πιθανότητα την έχει ήδη εξασφαλίσει... οι αερολιμενάρχες που με ενημέρωσαν πρέπει να ξέρουν καλύτερα από όλους μας...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πρός taver...

Μην συνεχίζεις να κάνεις τον βλάκα, δεν σου πάει... το θεματάκι σου έφυγε από την αρχή... κάνε την πάπια λοιπόν και μην ξεφτυλίζεσαι άλλο...

Όσο για το oprenskies γνωρίζεις ότι έχω εγκυρότατες πηγές και ότι γράφω ισχύει μέχρι κεραίας... η Qatar χρειάζεται άδεια από την ΥΠΑ και εδώ και στις ΗΠΑ για να κάνει τις πτήσεις... κατά πάσα πιθανότητα την έχει ήδη εξασφαλίσει... οι αερολιμενάρχες που με ενημέρωσαν πρέπει να ξέρουν καλύτερα από όλους μας...
Traveller η qatar μπορει να κανει αυτες τις πτησεις,χωρις να εχει ιδρυσει μια αντιστοιχη,ας πουμε qatar greece, που να εχει εδρα στην ελλαδα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom