Η "Rosa" του Βίλνιους

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μόλις πριν λίγες μέρες στο Βίλνιους είχα την τύχη να ξεναγηθώ στο Πανεπιστήμιο αλλά και σε ένα μέρος της παλιάς πόλης από μια ντόπια, φίλη φίλης, καθηγήτρια στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της πόλης. Στη διάρκεια της βόλτας μας συναντήσαμε τη "Rosa". Μου την έδειξε λέγοντάς μου ότι τα τελευταία χρόνια είναι κάτι σαν μασκώτ της πόλης. Το παρατσούκλι της βγήκε από τα τριαντάφυλλα που έχει πάντα στο καπέλο της. Δεν ζει στο Βίλνιους, έρχεται κάθε μέρα με το λεωφορείο και τριγυρνά στην πόλη. Εχει τη φήμη της αλαφροϊσκιωτης. Συχνά της δίνουν χρήματα οι περαστικοί.
Την άλλη μέρα τη συνάντησα στον σταθμό των λεωφορείων. ήταν η ώρα που έφευγε για το χωριό της. Δεν κρατήθηκα και την έβγαλα φωτογραφία. Εμένα μου φάνηκε σαν κινούμενο έργο τέχνης.
Ίσως έφταιγε που μόλις το ίδιο πρωί είχα επισκεφτεί την καταπληκτική έκθεση "The Weather Diaries" στο Μουσείο Εφαρμοσμένων Τεχνών και, οσο τρελο κι αν ακουγεται, κάποιες από τις εικόνες που είδα ήταν ίδιας αισθητικής.

https://www.muziejai.lt/Tarnybos/Re...0&krin=0&kmuziejus=0&kmin=0&kpobudis=0&kpin=0

20190814_131650.jpg
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Νομίζω πρόκειται για τη γλυκύτατη κυρία που περπατούσε πάντα χαμογελαστή όσες φορές τη συναντήσαμε στο Βίλνιους. Οι τελευταίες φωτογραφίες είναι από κτίριο στην παλιά πόλη.

baltikh20162 821.JPG


baltikh20162 884 (2).JPG


baltikh20162 885.JPG
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Νομίζω πρόκειται για τη γλυκύτατη κυρία που περπατούσε πάντα χαμογελαστή όσες φορές τη συναντήσαμε στο Βίλνιους. Οι τελευταίες φωτογραφίες είναι από κτίριο στην παλιά πόλη.

View attachment 325959

View attachment 325960

View attachment 325961
Θα τρελαθω! Τη φωτογραφισαν για καμπανια εταιρειων? Η ηλικιωμενη κυρια ειναι fashion icon και πολλες θα ζηλευαν την αυτοπεποιθηση της!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom