Η UNESCO ενέταξε την πίτσα Ναπολιτάνα στην παγκόσμια άυλη κληρονομιά της ανθρωπότητας

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ΘΡΙΑΜΒΟΣ!

Η τέχνη του ναπολιτάνου σεφ πίτσας, που πετά αριστοτεχνικά τη ζύμη στον αέρα ώστε να αποκτήσει την αναγκαία ελαστικότητα και το σωστό πάχος, εντάχθηκε στην Παγκόσμια Άυλη Κληρονομιά, έπειτα από απόφαση της UNESCO.

http://www.efsyn.gr/arthro/i-iptameni-pitsa-egine-politistiki-klironomia

 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Να με συγχωρεί η Ουνέσκο, αλλά γιατί άυλη; Δεν ανήκει δα και στη μοριακή κουζίνα η πίτσα! :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να με συγχωρεί η Ουνέσκο, αλλά γιατί άυλη; Δεν ανήκει δα και στη μοριακή κουζίνα η πίτσα! :D
Δεν σε συγχωρει γιατι δεν διαβασες προσεκτικα...
Η τεχνη του ναπολιτανου πιτσαδορου ενταχθηκε...οχι η πιτσα. Αρα θα πρεπει να διορθωθεί κ ο τιτλος του θεματος.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν σε συγχωρει γιατι δεν διαβασες προσεκτικα...
Η τεχνη του ναπολιτανου πιτσαδορου ενταχθηκε...οχι η πιτσα. Αρα θα πρεπει να διορθωθεί κ ο τιτλος του θεματος.
Και το διάβασα και το κατανόησα, παρόλα αυτά δεν συμφωνώ με τον όρο "άυλη". Με την ίδια λογική και το Ταζ Μαχάλ πχ αλλά και γενικά όλα τα μνημεία-κτίσματα παγκόσμιας κληρονομιάς θα πρέπει να θεωρούνται άυλα αφού ουσιαστικά δεν θαυμάζουμε τα τούβλα ή τα υλικά με τα οποία χτίστηκαν αλλά την τέχνη ή και την τεχνική (ή ακόμα και τη σύλληψη της ιδέας) με την οποία δημιουργήθηκαν.

Διάβασα πως και το ρεμπέτικο εντάχθηκε στον κατάλογο άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Ουνέσκο. Οριακά αυτό να το δεχτώ ως άυλο, την πίτσα από τα χεράκια του Ναπολιτάνου που επιστρατεύει όλη του την τέχνη με τίποτα! :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διάβασα πως και το ρεμπέτικο εντάχθηκε στον κατάλογο άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Ουνέσκο. Οριακά αυτό να το δεχτώ ως άυλο, την πίτσα από τα χεράκια του Ναπολιτάνου που επιστρατεύει όλη του την τέχνη με τίποτα! :D
Μα ποια πιτσα? Την τέχνη ενταξαν..οπως την τεχνη χαλιων, διακοσμησης..η τεχνη του πιτσαδορου απο αυτη την περιοχή του κοσμου ενταχθηκε, οχι η πιτσα.

παραδοσιακή σαουδαραβική διακόσμηση των τοίχων από τις γυναίκες της περιοχής Ασίρ, αλλά και το shital pati, η παραδοσιακή παρασκευή μικρών χαλιών πλεγμένων δεξιοτεχνικά με ινδική κάλαμο από το Μπανγκλαντές.

Ο κατάλογος άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO δημιουργήθηκε το 2003, περιλαμβάνει περισσότερες από 365 καταγραφές διαφόρων παραδόσεων, όπως μορφές τέχνης ή εορτασμούς, όπως το ισπανικό φλαμένκο ή το ινδονησιακό μπατίκ.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μα ποια πιτσα? Την τέχνη ενταξαν..οπως την τεχνη χαλιων, διακοσμησης..η τεχνη του πιτσαδορου απο αυτη την περιοχή του κοσμου ενταχθηκε, οχι η πιτσα.
Εκεί έγκειται κι η διαφωνία μου με την Ουνέσκο (κι όχι με σένα). Από τη στιγμή που η τέχνη χρησιμοποιείται για να φτιαχτεί κάτι απτό, τότε η Ουνέσκο θα πρέπει είτε να προστατεύει το υλικό αποτέλεσμα είτε να προστεύει την τέχνη γενικά ως άυλο σε όλες τις περιπτώσεις. Την άποψη μου εκφράζω και νομίζω είναι θεμιτό να κάνουμε κριτική στις αποφάσεις της Ουνέσκο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να με συγχωρεί η Ουνέσκο, αλλά γιατί άυλη; Δεν ανήκει δα και στη μοριακή κουζίνα η πίτσα! :D
Εκεί έγκειται κι η διαφωνία μου με την Ουνέσκο (κι όχι με σένα). Από τη στιγμή που η τέχνη χρησιμοποιείται για να φτιαχτεί κάτι απτό, τότε η Ουνέσκο θα πρέπει είτε να προστατεύει το υλικό αποτέλεσμα είτε να προστεύει την τέχνη γενικά ως άυλο σε όλες τις περιπτώσεις. Την άποψη μου εκφράζω και νομίζω είναι θεμιτό να κάνουμε κριτική στις αποφάσεις της Ουνέσκο.
Βεβαιως να κανεις κριτικη οπου θες. Απλα με το παραπανω ποστ επικεντρωθηκες λανθασμενα στην πιτσα ενω δεν εχει σχεση το αποτελεσμα αλλα η τεχνη στην λιστα. Οπως κ η τεχνη παραγωγης των χαλιων και εκατονταδες αλλες. Άρα δεν συμφωνείς με τη λιστα κ αφηνουμε την πιτσα στην ησυχια της...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom