Θάσος Θάσος για τρίτη φορά

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επισκέφθηκα πρώτη φορά τη Θάσο ως μάνα δύο μωρών δύο και τριών ετών. Αν μου έλεγες να πάω στη Θάσο πριν κάνω παιδιά θα σου έλεγα ότι είναι τρε μπανάλ νησί για μένα. Φέτος είναι η τρίτη φορά και αποφάσια ότι θα υπάρξουν και πολλές επόμενες.....
Έχοντας επισκεφθεί 35 ελληνικά νησιά, έχω να πω ότι η Θάσος είναι το ομορφότερο από όσα έχω πάει, εξαιρουμένης της Κρήτης,που λόγω έκτασης είναι εκτός συναγωνισμού.
Καταρχήν να πω ότι δεν ενδείκνυται για νεολαία, μπακούρια που ψάχνουν γκομενάκι, κλάμπινγκ, ξενύχτια κλπ κλπ κλπ.Είναι καθαρά 99% νησί για οικογένειες. Αν πήγαινα εκεί στα 20 ή που θα έκοβα φλέβες ή θα έπαιρνα το πρώτο φέρυ για Κεραμωτή και πίσω.
Θα κάνω μια σούμα και των 35 ημερών που έχω μείνει αυτές τις 3 χρονιές που την επισκέφθηκα.

ΠΑΡΑΛΙΕΣ:
ΨΙΛΗ ΑΜΜΟΣ: Εξαιρετικό κολπάκι με γαλαζοπράσινα νερά και πεύκα που πέφτουν μέσα στη θάλασσα.
Έχει μπιτς μπαρ αλλά μπορείς να καθήσεις και στις ξαπλώστρες της εκεί ταβέρνας με καλύτερες τιμές.

ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΥΔΙΑ-ΣΚΑΛΑ ΠΟΤΑΜΙΑΣ-ΧΡΥΣΗ ΑΚΤΗ: Πρόκειται για την ίδια παραλία η οποία λόγω έκτασης έχει διαφορετικά ονόματα. Τεράστια παραλία, ίσως μία από τις δύο του νησιού όπου έχει χώρο να βάλεις δικιά σου ομπρέλα. Εξαιρετικά εξωτικ'α χρώματα και άσπρη άμμος. Συνήθως έχει μικρά κύματα που την κάνουν πολύ παιχνιδιάρικη.

ΝΥΣΤΕΡΙ: Μαγευτική παραλία με το γνωστό γαλαζοπράσινο νερό, με λίγο κόσμο εξαιτίας της
μικροσκοπικής ταμπέλας που τη δείχνει. Όχι οργανωμένη με φυσική σκια και κάποια τραπέζια με παγκάκια ελεύθερα.

LA SCALA: Άλλη μια πανέμορφη παραλία με ένα φανταστικό beach bar το οποίο διαθέτει και παιδική πισίνα. Οι τιμές είναι από ακριβές (10 ευρώ ελάχιστη κατανάλωση για τις πρώτες σειρές) έως νορμάλ ( 3 ευρώ ο φραπέ για τις πιο πίσω ξαπλώστρες). Eμείς την αράζαμε στους καναπέδες στο υπόστεγο με φουλ δροσιά και σκιά και θέα παραλία.Τα παιδιά δεν ξεκολλούσαν από την πισίνα εννοείται....

ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ: Δυστυχώς μόνο τον είδα γιατί πήγαμε 11 η ώρα και δεν είχε χώρο στο μικρό πάρκινγκ το οποίο γεμίζει πολύ νωρίς.

ΛΙΜΕΝΑΡΙΑ: Έμεινα εκεί μια χρονιά 10 μέρες και δεν κατάφερα να μπω στη θάλασσα ούτε μια φορα από τις 5 που επιχείρησα, εξαιτίας των μυτερών πετρών στην παραλία.

ΠΕΥΚΟΣΠΗΛΙΑ-ΠΑΧΥΣ: Φανταστική σμαραγδένια παραλία με φυσική σκιά από πεύκα σε κάποια σημεία. Εξαιρετική η ομώνυμη ταβέρνα κυριολεκτικά πάνω στο κύμα.

ΤΡΥΠΗΤΗ: Ωραία εμφανισιακά αλλά είχε κάποιες τεράστιες πλάκες στην ακροθαλασσιά που γλιστρούσαν.Επικίνδυνη για τα παιδιά.

ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ: Tεράστια αμμώδης παραλία αλλά η άμμος στο βυθό κολλάει σαν λάσπη. Δεν έχει αυτό το εξωτικό των υπόλοιπων παραλιών.

ΣΑΛΙΑΡΑ: Πανέμορφη για να τη φωτογραφίσεις. Πολύς, υπερβολικός όμως κόσμος, ούτε στο τρόλεϋ για Κυψέλη τέτοιο στριμωξίδι. Το τυρκουάζ εξωτικό νερό, όταν μπεις μέσα είναι τόσο θολωμένο από τη μαρμαρόσκονη που εμένα δεν μου άρεσε.

Γενικά έχετε υπόψη ότι οι περισσότερες παραλίες είναι κατειλημένες από beach bars και έχουν ελάχιστο χώρο για να βάλεις δική σου ομπρέλα. Ωστόσο δεν χρεώνουν ξαπλώστρες απλά πρέπει να παραγγείλεις κάτι και από ότι μου είπε ο ντόπιος ξενοδόχος έχουν συνενονηθεί όλοι οι ιδιοκτήτες μπιτσόμπαρων και έχουν ίδιες τιμές. Σε όσα πήγαμε τουλάσχιστον είχε 3 ευρώ ο φραπέ 4 ο καπουτσίνο φρέντο 3,5 η μπύρα. Αν θέλετε να μην πληρώσετε τίποτα καλό είναι να μελετήσετε ποιες λιγοστές παραλίες ΔΕΝ έχουν μπιτς μπαρ ή είναι μεγάλες και έχουν ελεύθερο χώρο.

Από χωριά... Τα Λιμενάρια είναι πανέμορφα και γραφικά με πολλές επιλογές για τα πάντα.Οι παραλίες εκεί γύρω όμως δεν είναι τόσο καλές όσο στο βόρειο τμήμα.
Ο Ποτός είναι το μοναδικό μέρος με νεολαία και μπαράκια.
Η Παναγιά είναι ένα υπέροχο ορεινό πτετρόκτιστο χωριό με τις νοστιμότερες και φθηνότερες σούβλες που έχω γευτεί. 4 άτομα δίναμε 35 ευρώ και σκάγαμε. Επιβάλλεται επίσκεψη στις πηγές του έρωτα και στο ναό της Παναγίας.
Ο Θεολόγος αν και φημίζεται για τις σούβλες του δεν μου άρεσαν καθόλου. Πλαστικούρες. Σαν χωριό δεν τον είδα μέρα.
Ο Λιμένας η πρωτεύουσα του νησιού είναι ιδανική επιλογή για βραδινές εξόδους με παιδιά. Έχει τα πάντα...λουνα παρκ, πεζόδρομο, 9D κινηματογράφο (δεν ξέρω τι είναι αυτο), εστιατόρια, γυράδικα,μπουγατσερί,υπεροχους λουκομαδες στο ζαχαροπλαστείο Σταμάτης και ένα πολύ ρομαντικό μπαράκι μέσα στο βράχο το Καρνάγιο.
Αν θέλετε προτάσεις για μαγαζιά ευχαρίστως, να σας πω με μήνυμα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Σε γενικές γραμμές η Θάσος έχει εξωτικές παραλίες με γαλαζοπράσινα και τυρκουάζ νερά, αρκετό έως πολύ ανάλογα την περίοδο κόσμο, 99% οικογένειες, απίστευτη βλάστηση με πεύκα που ακουμπάνε τη θάλασσα, γραφικά χωριά, φανταστικές διαδρομές μέσα στο καταπράσινο τοπίο της,εξαιρετικό φαγητό για όλα τα γούστα και βαλάντια και είναι πάρα πολύ καθαρό νησί χωτίς έκτροπα και φιγουρατζήδες νεόπλουτους.
Τις υπόλοιπες παραλίες και χωριά θα τις περιγράψω του χρόνου που θα ξαναπάω....
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, οι πηγές του έρωτα που είναι; Δεν βρήκα τίποτα στο ιντερνέτι.
Ειναι μεσα στο χωριο της Παναγιας στην ανηφορα οποιον ντοπιο ρωτησεις θα σου πει.Ειναι φανταστικη διαδρομη και το νερο εκπληκτικο. Τα δεντρα εχουν κουφαλες σε σχημα καρδιας...Να πιειτε καφε εκει εχει ωραια θεα
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ποια περιοχή προτείνετε για διαμονή με παιδιά? Εννοώ για να έχουν να κάνουν κάτι το βράδυ, την ημέρα θα γυρνάμε το νησί.
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λιμενας δαγκωτο.Εχει λουνα παρκ τραμπολινα κλπ κλπ.
κοιτάζω από περιέργεια τα ξενοδοχεία (αρχές Μαίου θα μπορέσω να κλείσω) και οι τιμές είναι εξωπραγματικές. Αν μείνεις στη γύρω περιοχή (Πρίνος, Χρυσή Αμμουδιά) το βράδυ βγαίνει η διαδρομή για Λιμένα ή είναι επικίνδυνο?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
για ποιό λόγο να είναι επικίνδυνο ;;
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
κοιτάζω από περιέργεια τα ξενοδοχεία (αρχές Μαίου θα μπορέσω να κλείσω) και οι τιμές είναι εξωπραγματικές. Αν μείνεις στη γύρω περιοχή (Πρίνος, Χρυσή Αμμουδιά) το βράδυ βγαίνει η διαδρομή για Λιμένα ή είναι επικίνδυνο?
Με αμαξι βγαινει ανετα!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
κοιτάζω από περιέργεια τα ξενοδοχεία (αρχές Μαίου θα μπορέσω να κλείσω) και οι τιμές είναι εξωπραγματικές. Αν μείνεις στη γύρω περιοχή (Πρίνος, Χρυσή Αμμουδιά) το βράδυ βγαίνει η διαδρομή για Λιμένα ή είναι επικίνδυνο?
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την ανησυχία σου περί επικινδυνότητας, κάποιοι στενοί γεμάτοι στροφές και αφώτιστοι δρόμοι των νησιών μας και οι μεθυσμένοι τουρίστες είναι παράγοντας που πρέπει να λαμβάνει υπόψην κανείς. Ωστόσο και επειδή είναι κάτι που με απασχολεί και εμένα στην επιλογή μέρους διαμονής,έχω να πω ότι από Χρυσή Αμμουδιά ο Λιμένας απέχει 10 λεπτά με το αυτοκίνητο,η διαδρομή είναι μέσα από το βουνό με αρκετές στροφές. Από Πρίνο ο δρόμος είναι κεντρικός φαρδύς και φωτισμένος.
Όντως οι τιμές μέσα στο Λιμένα είναι στο Θεό σε σχέση με το υπόλοιπο νησί. Μην κοιτάς από booking τα κοπανάνε,εγώ και τις 3 φορές έκλεισα από το go thassos με προσωπική επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη.
Τη μια στα Λιμενάρια στο Sunrise hotel με πισίνα,πρωινό και μπροστά στη θάλασσα με 75 ευρώ το 3κλινο και την άλλη στο Natura bungalows στο Λιμένα με 80 ευρώ το 4κλινο.
Τωρα που το ξανασκέφτομαι και στα Λιμεναρια είναι καλα για παιδια,έχει περατζαδα δηλαδή λουκουμάδες,ζαχαροπλαστεια,βαρκουλες...απλα οι γυρω θαλασσες είναι υποδεέστερες σε σχεση με το βορα.
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την ανησυχία σου περί επικινδυνότητας, κάποιοι στενοί γεμάτοι στροφές και αφώτιστοι δρόμοι των νησιών μας και οι μεθυσμένοι τουρίστες είναι παράγοντας που πρέπει να λαμβάνει υπόψην κανείς. Ωστόσο και επειδή είναι κάτι που με απασχολεί και εμένα στην επιλογή μέρους διαμονής,έχω να πω ότι από Χρυσή Αμμουδιά ο Λιμένας απέχει 10 λεπτά με το αυτοκίνητο,η διαδρομή είναι μέσα από το βουνό με αρκετές στροφές. Από Πρίνο ο δρόμος είναι κεντρικός φαρδύς και φωτισμένος.
Όντως οι τιμές μέσα στο Λιμένα είναι στο Θεό σε σχέση με το υπόλοιπο νησί. Μην κοιτάς από booking τα κοπανάνε,εγώ και τις 3 φορές έκλεισα από το go thassos με προσωπική επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη.
Τη μια στα Λιμενάρια στο Sunrise hotel με πισίνα,πρωινό και μπροστά στη θάλασσα με 75 ευρώ το 3κλινο και την άλλη στο Natura bungalows στο Λιμένα με 80 ευρώ το 4κλινο.
Τωρα που το ξανασκέφτομαι και στα Λιμεναρια είναι καλα για παιδια,έχει περατζαδα δηλαδή λουκουμάδες,ζαχαροπλαστεια,βαρκουλες...απλα οι γυρω θαλασσες είναι υποδεέστερες σε σχεση με το βορα.
Δεν κλείνω ποτέ από booking. Πάντα βλέπω γιατί είναι πολύ κατατοπιστικό σαητ και μετά συνεννοούμαι τηλεφωνικά και κάνω και παζάρια! Το natura bangalows το ερωτεύτηκα! Δεν ξέρω...Είμαστε από Σέρρες και είναι όνειρο ζωής η Νότια Πελοπόννησος... Απλά τα οικονομικά μας ίσως αποτελέσουν ανασταλτικό παράγοντα, συνεπώς σκέφτομαι ως εναλλακτική τη Θάσο που πρακτικά δεν έχω πάει ποτέ (μόνο ως φιλοξενούμενη στο κάμπινγκ της Χρυσής Αμμουδιάς)...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το νατουρα είναι παραδεισος για παιδια μεχρι 10 ετων αλλα και για τις μαμαδες...τα αμολας στον τεραστιο κηπο και δεν τα κηνυγας...εχει και παιδικη χαρα...χλιδη.... Μονο κακο ότι η μανα της ιδιοκτητριας εχει μαζεψει καμια 30ρια γατες που κυκλοφορυν παντου και αφηνουν τριχες παντου ακομα και στο τραπεζι μας βρηκα τριχες ....και δεν μου αρεσε καθολου αυτό ....Οσο για τη Νοτια Πελοπονησο θα σου στειλω μηνυμα....
 

Iasonas1983

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα. Κάποιες πληροφορίες θα ήθελα. Προγραμματίζουμε να πάμε 3 ή 4 νύχτες στη Θάσο οδικώς από Θεσσαλονίκη (τέλος Ιουλίου). Θα ήθελα να μου πείτε σε ποια περιοχή προτείνετε να είναι η διαμονή-βάση (να υπάρχουν ποιοτικές επιλογές για φαγητό-καφέ-ποτό κυρίως το βράδυ, χαλαρά όχι clubs).-κάποιες προτάσεις ενδεικτικά; Την μέρα θα τη βγάζουμε λογικά κάθε μέρα και σε άλλη παραλία. Άρα θέλω 3 παραλίες (οργανωμένες μόνο) και με τι επιλογές φαγητού συνδυάζονται). Ευχαριστώ. Καλό καλοκαίρι να έχουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom