Θάσος

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ

Μιας και δεν πήγα διακοπές σε νησί φέτος (αλλά δεν παραπονιέμαι) σκέφτηκα ότι έχω πάει πάνω από δέκα - δεκαπέντε φορές στη Θάσο και δεν έχω γράψει καμία ιστορία. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να γράψω μία ιστορία γενικά για την Θάσο, συνολικά από τις επισκέψεις μου εκεί.

ΘΑΣΟΣ ….

Η Θάσος βρίσκεται κάτω από την Καβάλα. Ακτοπλοΐκά συνδέεται με το λιμάνι της Καβάλας και το λιμάνι της Κεραμωτής. Κατά διαστήματα έχουν υπάρξει και δρομολόγια από Νέα Πέραμο, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια τα έχουν κόψει. Αεροπορικά δεν συνδέεται με τίποτα. Μπορείς να προσγειωθείς στο αεροδρόμιο της Καβάλας και από εκεί να πάρεις το πλοίο. Από Καβάλα το πλοίο σε πάει στον Πρίνο (1 ώρα και 10 λεπτά), ενώ από Κεραμωτή στο Λιμένα (τη χώρα της Θάσου – 45 λεπτά). Το νησί περιμετρικά είναι περίπου 100χλμ, με καλό οδικό δίκτυο. Εύκολα κάνεις «το γύρο του νησιού» που λένε και οι ντόπιοι.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από τις παραλίες που είναι και το πιο σημαντικό σε ένα νησί. Σίγουρα υπάρχουν πολλές περισσότερες παραλίες από αυτές που θα αναφερθούν αλλά σκέφτηκα να αναφέρω μόνο αυτές που έχω πάει μιας και για τις άλλες δεν έχω άποψη.
 

Attachments

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
1. ΔΑΣΥΛΛΙΟ ΠΡΙΝΟΥ
Παραλία μέσα στον Πρίνο, με καθαρά νερά, άμμο έξω και μέσα. Ειδικότερα είναι δύο παραλίες, μία μπροστά στο δημοτικό κάμπινκ του Πρίνου (για το οποίο θα μιλήσουμε αργότερα) και μία λίγο νωρίτερα στην οποία λειτουργεί και beach bar κάποιου ξενοδοχείου.

2. ΑΤΣΠΑΣ – ΣΚΑΛΑ ΜΑΡΙΩΝ
Μικρός κολπίσκος με ρηχά νερά, δέκα (κυριολεκτικά ξαπλώστρες). Κατεβαίνεις από το δρόμο με σκαλιά. Μέχρι σήμερα ποτέ δεν την είδα με πολύ κόσμο. Άμμο μέσα και έξω από τη θάλασσα. Έχει beach bar αν θέλεις έναν καφέ ή ένα νερό.

3. ΤΡΥΠΗΤΗ
Μία φορά πήγα, έχει έναν χαρακτηριστικό βράχο με τρύπα στη μέση που είναι και η attraction της παραλίας. Προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα.

4. ΜΕΤΑΛΛΕΙΑ
Από τις καλύτερες παραλίες (κατά τη γνώμη μου) στο νησί. Με πολύ ωραίο beach bar, ούτε βαράει, ούτε έχει στημμένες τις ξαπλώστρες ο ένας πάνω στον άλλο. Η παραλία έχει πετραδάκι ψιλό, και στη θάλασσα έχει πλάκες και μετά άμμο. Δεν είναι ιδιαίτερα βαθιά θάλασσα. Επίσης για να προσεγγίσεις τη συγκεκριμένη παραλία κατεβαίνεις βατό χωματόδρομο περίπου για 5 λεπτά, και περνάς μέσα από δασάκι. Συνεπώς το τοπίο είναι φανταστικό, με τα δέντρα να φτάνουν ως την αρχή της παραλίας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πριν πολλα χρονια ειχα κανει μια ημερησια στη Θασο απο Καβαλα.
Δεν θυμαμαι κ πολλα ,μονο πρασινο κ παραλιες.
Αν μπορεις βαλε καμια φωτο να παρουμε ιδεες.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Παραλιορεπορτάζ! Το καλύτερό μου!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
5. ΠΕΥΚΑΡΙ
Η παραλία είναι λίγο πριν τον Ποτό, σε ήσυχο μέρος, καθαρά νερά, (όπως σε όλο το νησί άλλωστε), με ψιλό βότσαλο μέσα και έξω από την παραλία

6. ΠΟΤΟΣ
Τo hot spot του νησιού. Μεγάλη παραλία με πάρα πολλά beach bars και ξαπλώστρες. Ταβέρνες, θαλάσσια σπορ και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Αν είναι γεμάτη θα παίζει λίγο στρίμωγμα αλλά η θάλασσά του αποζημιώνει.

7. ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
Οργανωμένη παραλία και ήσυχη σχετικά. Άμμος μέσα και έξω από τη θάλασσα. Έχει μπαρ για καφεδάκι.

8. ΛΙΒΑΔΙ
Αρκετά δύσβατη (εκτός αν άλλαξε κάτι φέτος), και όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακή. Σίγουρα στο νησί θα βρείτε πολύ καλύτερες. Δεν είναι οργανωμένη, οπότε ότι χρειάζεστε καλό είναι να το έχετε μαζί σας.

9. ΨΙΛΗ ΑΜΜΟΣ
Πολύ μικρή παραλία γεμάτη ξαπλώστρες. Δυστυχώς δεν έχω άποψη για τα νερά γιατί όσες φορές προσπάθησα να πάω είχε τόσο κόσμο που δεν ήθελα να κάνω μπάνιο σαν την σαρδέλα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοιτωντας φωτο της Ψιλης Αμμου μαλλον εχουν λογο οσοι στοιβαζονται σαν σαρδελες.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
καλα δεν εβαλες την Top παραλια?
Παραδεισος!!!
Τρομερη παραλια με ενα μονιμο κυματακι χρυσαφενια αμμουδια και ρηχη θαλασσα!Αν και φετος πολυ ανατολικο μπλοκ...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί. Εννοείται πως θα μπει ο παράδεισος αν και δεν την θεωρώ την τοπ, είναι μία από τις καλύτερες. Η συνέχεια δεν θα αργήσει.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γκουγκλαρα τον Παραδεισο και ειναι πραγματικα πολυ ωραια παραλια!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
10. ΑΛΥΚΕΣ
Δύο μικρά κολπάκια πολύ γραφικά. Στο ένα υπάρχουν ταβέρνες οι οποίες εκμεταλλεύονται και τις ξαπλώστρες. Φήμη λέει ότι οι ξαπλώστρες παρέχονται δωρεάν με την προϋπόθεση ότι θα φας μετά στην εκάστοτε ταβέρνα. Υπάρχει χώρος για να στήσει κανείς τη δική του ομπρέλα, οπότε όσες φορές πήγα δεν χρησιμοποίησα τις ξαπλώστρες.
Στο αριστερά κολπάκι (όπως κοιτάς από ψηλά) είναι πιο ήσυχα.
Και τα δύο επειδή είναι ρηχή η θάλασσα έχει αρκετές οικογένειες με παιδιά.

11. ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ
Η πιο διάσημη παραλία του νησιού. Ο δρόμος για να κατέβεις είναι πολύ στενός και χωματόδρομος. Το καλοκαίρι επικρατεί χάος από τα αυτοκίνητα που στριμώχνονται γιατί δεν χωράνε. Η παραλία αποζημιώνει καθώς έχει άμμο μέσα και έξω από τη θάλασσα και τον βράχο που ξεπροβάλει μέσα από τα νερά που δημιουργεί πολύ ωραίο τοπίο. Έχει δύο μπαράκια. Στο αριστερά όπως κοιτάς τη θάλασσα συγκεντρώνονται οι γυμνιστές.

12 ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΥΔΙΑ – ΧΡΥΣΗ ΑΚΤΗ
(ΣΚΑΛΑ ΠΟΤΑΜΙΑΣ – ΣΚΑΛΑ ΠΑΝΑΓΙΑΣ)
Τυπικά είναι δύο παραλίες αλλά ουσιαστικά είναι μία τεράστια έκταση. Είναι η κλασσική παραλία που μπορείς να βρεις σε κάθε νησί και ανταποκρίνεται στο όνομά της. Απέραντη άμμος μέσα και έξω από τη θάλασσα. Στην πλευρά της ποταμιάς είναι και σχετικά πιο ρηχά. Μπαράκια λειτουργούν κατά μήκος της ακτής, πάρκινκ υπάρχει, ξαπλώστρες επίσης αλλά και αρκετά σημεία που μπορείς να χαλαρώσεις κάτω από τα δέντρα που φτάνουν μέχρι την αρχή της αμμουδιάς.

13. ΣΑΛΙΑΡΑ
Η καλύτερη παραλία του νησιού (πάντα κατά τη γνώμη μου). Πριν δυο χρόνια που την ανακάλυψα ήταν απολύτως ανοργάνωτη, αν ήθελες νερό έπρεπε να οδηγήσεις μέτριο χωματόδρομο για κανένα εικοσάλεπτο. Πλέον ο εικοσάλεπτος χωματόδρομος παραμένει αλλά έχει τουριστικοποιηθεί, με ένα beach bar, ξαπλώστρες και ομπρέλες.
Έχει άσπρο ψιλό βότσαλο, καταγάλανα νερά, μέσα στη θάλασσα συνεχίζεται το βοτσαλάκι και μετά έχει άμμο. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μία τροπική παραλία του ινδικού ωκεανού. Είναι τόσο γαλανά τα νερά και τόσο άσπρη η παραλία που με την αντανάκλαση του ήλιου σε ενοχλεί στα μάτια. Έχετε καταλάβει βέβαια ότι δεν είμαι αντικειμενική γιατί πώς να το κάνουμε, οι αδυναμίες δεν κρύβονται.
Τώρα για να πάτε εκεί γιατί οι χάρτες δεν την έχουν. Από όποια πλευρά του νησιού και αν έρχεστε θα ακολουθήσετε τις ταμπέλες για μακρύαμμο. Κάποια στιγμή φτάνετε μπροστά σε μία συρόμενη πόρτα (είναι το ξενοδοχείο της μακρυάμμου). Εκεί στη διχάλα, από τη μία πας στο ξενοδοχείο και από την άλλη αρχίζει ένας χωματόδρομος τον οποίο ακολουθείτε για κανένα εικοσάλεπτο και ξαφνικά βρίσκεστε πάνω από την παραλία. Το πάρκινκ θεωρητικά είναι άπλετο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πλέον με την τουριστικοποίηση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σαλιαρα !!!Τι ονομα και αυτο!
Πραγματι εχει πολυ ωραια χρωματα ...μοιαζει το στυλ των νερων με Πορτο Κατσικι,Μυρτο,Ναυαγιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom