Θέλω να δω όλη τη Θράκη σε 4 ημέρες

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Για τη δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα αποφασίσαμε ένα ταξιδάκι στη Θράκη. Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Τρίτη 21/4 αναχώρηση από Βόλο (θα είμαστε εκεί το Πάσχα) για Ξάνθη. Απόγευμα και βράδυ στην Ξάνθη.
Τετάρτη 22/4 .Κατεύθυνση προς καστανιές 'Εβρου, περνώντας από Σουφλί , Διδυμότειχο και μάλλον θα διανυκτερεύσουμε Ορεστιάδα.
Πέμπτη 23/4 λέμε να περάσουμε Αδριανούπολη , να μείνουμε ως το απογευματάκι και το βράδυ να κατέβουμε για ύπνο Αλεξανδρούπολη.
Παρασκευή 24/4 παίρνουμε το δρόμο της επιστροφής , κατευθυνόμενοι προς Ξάνθη ξανά ( με επίσκεψη στα πομακοχώρια και Κομοτηνή)και διανυκτέρευση πάλι Ξάνθη.
Σάββατο πρωϊ τρώμε τα τελευταία γλυκά στην Ξάνθη , πάμε στο παζάρι τους που γίνεται μόνο Σάββατο και συνεχίζουμε για Αθήνα. Ενδεχομένως να γίνει στάση για καφέ στην Καβάλα , στο Imaret ( το ανακάλυψα από εσάς εδώ στο φόρουμ) .
Ερώτηση προς τους φίλους που ενδεχομένως έχουν κάνει τις ίδιες διαδρομές...
1) Γενικά πως σας φαίνεται το όλο πρόγραμμά μας;
2) Υπάρχουν κάποια μέρη που ενδεχομένως είναι must και δεν πρέπει με τίποτα να χάσουμε;
3) Πόσα είναι τα διόδια της Εγνατίας οδού;
4)Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να πάμε στην Αδριανούπολη χωρίς τα αυτοκίνητα; μου έχου πει ότι υπάρχουν στα σύνορα ταξί που σε πηγαίνουν και σε φέρνουν.Όμως δεν έχω καταφέρει ακόμη να μλήσω με κάποιον στα συνοριακά φυλάκια για να ρωτήσω. Μήπως το ξέρει κανείς;
5) Βρίσκεται ότι κάπου μπορώ να στριμώξω και το Οχυρό Ρούπελ;Ενδεχομένως όταν πηγαίνουμε ή στην επιστροφή;
Δεκτή οποιαδ'ηποτε πληροφορία και βοήθεια..........
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Λίγο "στο τρέξιμο" το βλέπω το πρόγραμμά σας.
Διδυμότειχο, Σουφλί και Ορεστιάδα δεν έχω πάει, αλλά στην Ξάνθη και τα Πομακοχώρια αξίζει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο. Το παζάρι τους πάντως εμένα δε μου είπε πολλά.

Και μην ξεχάσεις ότι η Ξάνθη δεν έχει μόνο καλά γλυκά, αλλά και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ φαγητό.
Σχεδόν παντού.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Σαν διαφήμιση της Tim ακούγεται! :haha::haha:

Κοίτα, έχω χρόοοοονια και καιρούς που έκανα το γύρο της Θράκης αλλά θα σου πρότεινα να μην στριμώξεις κι άλλα πράγματα μέσα σε αυτό το έρμο το τετραήμερο.. Καλύτερα έτσι όπως τα προγραμμάτισες (και ήδη ψιλοτρέχεις δλδ) ίσως δεις κάποια πράγματα λιγότερα αλλά θα ευχαριστηθείς περισσότερα!

αν μάθω νεότερα θα επανέλθω! ωραίο ταξιδάκι πάντως! :D
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Κορίτσια ευχαριστώ ...Κι εγώ νομίζω ότι θα είμαστε λίγο στο τρέξιμο αλλά αν δεν το κάνω τώρα μάλλον δεν θα με ξανατουμπάρει ο καλός μου να πω το ναι. Οπότε θέλω να τα δώ όλα...Άλλωστε θα κάθομαι από Μεγάλη Πέμπτη και θά έχω χορτάσει ξεκούραση και ύπνο.
Να πώ ότι από ξενοδοχεία , φαγητό κ.λ.π., ήδη έχω βρει πολλές πληροφορίες απο παλιότερα ποστ
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να προετοιμαστείτε για πολλά χιλιόμετρα. Αλλά το ταξίδι το αξίζει και με το παραπάνω! Από τα ταξίδια που νοσταλγώ και θέλω να ξαναεπιστρέψω!
Βέβαια, δεν είχαμε κάνει τόσα πολλά όπως σχεδιάζετε εσείς αλλά νομίζω ότι βγαίνει το πρόγραμμα.

Να μην χάσεις την βόλτα στην παλιά πόλη της Ξάνθης. Αν είσαι εκεί Παρασκευή -ιερή μέρα για τους μουσουλμάνους- να περπατήσεις όσο μπορείς στις γειτονιές τους αν και η ανηφόρα είναι λίγο ζόρικη. Στα τζαμιά της πόλης αν πέσεις πάνω σε τελετές περιτομής μην αρνηθείς τα κεράσματα -πυλάφι με μοσχάρι και αϊράνι-. Είναι γευστικότατα και οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί -μιλάμε πάντα για άντρες-.
Επειδή γενικά δεν μου αρέσουν τα παζάρια δεν βρήκα και κάτι ενδιαφέρον και στο δικό τους (από άλλη εκδρομή αυτό!). Καριόκες θα πάρεις στον Παπαπαρασκευά και μόνο!

Για Ανδριανούπολη ρώτησε τον McElk που είναι από Ορεστιάδα αν δεν κάνω λάθος.


 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχω και άλλα να σου πω αλλά επανέρχομαι σε λίγο.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Κι εμένα μου άρεσε πολύ το ταξίδι , εμείς βέβαι να σκεφτείς το είχαμε κάνει Μακεδονία -Θράκη και ειμασταν καμιά 15αριά μέρες στους δρόμους.. :shock:

Αντίθετα με τους πολλούς, εμένα μου άρεσε πιότερο η Κομοτηνή. Χρώματα, αρώματα, έλληνες και μουσουλμάνοι, και πάνω απόλα σερνότανε η φωνή του ιμάμη.. Τέλεια, τέλεια σας λέω! Μου άρεσε πάρα πολύ!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
1) Γενικά πως σας φαίνεται το όλο πρόγραμμά μας;
2) Υπάρχουν κάποια μέρη που ενδεχομένως είναι must και δεν πρέπει με τίποτα να χάσουμε;
3) Πόσα είναι τα διόδια της Εγνατίας οδού;
4)Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να πάμε στην Αδριανούπολη χωρίς τα αυτοκίνητα; μου έχου πει ότι υπάρχουν στα σύνορα ταξί που σε πηγαίνουν και σε φέρνουν.Όμως δεν έχω καταφέρει ακόμη να μλήσω με κάποιον στα συνοριακά φυλάκια για να ρωτήσω. Μήπως το ξέρει κανείς;
5) Βρίσκεται ότι κάπου μπορώ να στριμώξω και το Οχυρό Ρούπελ;Ενδεχομένως όταν πηγαίνουμε ή στην επιστροφή;
Δεκτή οποιαδ'ηποτε πληροφορία και βοήθεια..........
1. Το πρόγραμμα είναι πολύ φορτωμένο... κάνε περικοπές... την Αδριανούπολη τι την θέλεις? Έχε σαν βάση την Ξάνθη και κάνε εκδρομές... Μια αυτή που θέλεις μέχρι τον Έβρο και την δεύτερη στα Πομακοχώρια... κάτσε μια μέρα στην Ξάνθη και πήγαινε με το Τρένο στο Παρανέστι... και μετά κάνε αρχαιολογικό τουρ αν είσαι fun...

2. Must είναι τα Πομακοχώρια, το Δέλτα του Έβρου, ο υδροβιότοπος στο Πόρτο Λάγγος η διαδρομή Παρανέστη - Τοξότες με τρένο ( έχει άμεση ανταπόκριση το πρωινό τρένο για επιστροφή) , οι αρχαιολογικοί χώροι των Αβδήρων και των Φιλίππων... πολλά τα must λίγες οι μέρες...
2A. Top must... Χωριό Πήλιμα, 10 χλμ έξω από την Ξάνθη φαί στην ομώνυμη ταβέρνα...
Αν ο καιρός σε βοηθήσει κάνε την υπέρβαση, πέρνα από Σταυρούπολη και ανέβα στο χωριό Λειβαδίτες... Θεική ταβέρνα ο Ιορδάνης... μιλάμε τώρα για φαγητό κλάσης... το χωριό είναι στο τέλος του κόσμου... υπέροχη ανάβαση μόνο αν ο καιρός είναι καλός...
2Β. ΤΕΡΑΣΤΙΟ SOS... Lefteris b... στείλτου π.μ, είναι ο άνθρωπός σου στην Καβάλα... μέχρι και προφιτερόλ κερνάει...

3. Διόδια δεν έχει η Εγνατία...

4. Να μην πας Αδριανούπολη δεν έχεις χρόνο... αν όμως θέλεις ντε και καλά να πας περνάς τα σύνορα με το πόδι και παίρνεις ταξιτζήδες που σε πάνε στην πόλη... κανένα πρόβλημα...

5. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα στριμώξεις... άλλη φορά...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για το Δέλτα του Έβρου θα πρέπει να πας στις Φέρες όπου υπάρχει το Δημοτικό Τουριστικό Περίπτερο -Κέντρο Πληροφοριών για το Δέλτα του Έβρου- που οργανώνει και τις ξεναγήσεις στο Δέλτα -είτε με 4Χ4 είτε με βάρκες-.
Να φροντίσεις όμως να είσαι πολύ πρωί εκεί ή να έχεις δηλώσει συμμετοχή από την προυηγούμενη ημέρα γιατί η ξενάγηση στον υδροβιότοπο κοστίζει και ίσως να μην σας συμφέρει οικονομικά να την κάνετε αν είσαστε μόνο οι δυό σας. Οι άνθρωποι από το Κέντρο θα φροντίσουν να σας βάλουν μαζί με κάποιο άλλο ζευγάρι -αν υπάρχουν φυσικά συμμετοχές-. Πληροφορίες στο τηλέφωνο 2555024310 και στο www.feres.gr.
Δυστυχώς, εμείς φτάσαμε λίγο αργότερα από ότι έπρεπε στις Φέρες και έτσι δεν μπορέσαμε να δούμε τον υδροβιότοπο και φυσικά δεν μπορούσαμε να περιμένουμε και μέχρι το επόμενο πρωί.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έναν καφέ να τον πιείς οπωσδήποτε στην πόλη της Καβάλας αν πιστεύεις ότι δεν θα καταφέρεις άμεσα να ξαναπάς!
Η πόλη είναι πανέμορφη και ειδικά όταν ο ήλιος είναι στα καλά του η πόλη λάμπει κυριολεκτικά.
Να σου πω να περπατήσεις μέχρι το κάστρο θα σου πάρει πάρα πολύ χρόνο γι' αυτό περιορίσου να το απολαύσεις τη θέα του από το λιμάνι.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Για Παρανέστι και ειδικά για το Παρανέστι-Τοξότες με τρένο που είναι σούπερ διαδρομή, έχω το τηλ του Ορέστη Μπόσκου, του ανθρώπου που διοργανώνει. ΣΤείλε πμ να σου δώσω το τηλ του αν ενδιαφέρεσαι (αν και έτσι όπως τρέχεις δεν νομίζω να προλάβεις-αξίζει πάντως!)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στις Φέρες να μην χάσεις την εκκλησία της Παναγίας της Κοσμοσωτήρας (δεν παίρνω και όρκο ότι λέγεται έτσι). Πανέμορφη εκκλησία, λέγεται ότι είναι πιστό αντίγραφο της Αγίας Σοφιάς.
Θα ρωτήσεις στην πλατεία των Φερών πως θα φτάσεις εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom