Ινδονησία Θέλω να πάω στο Μπαλί!

kousouna

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Aμστερνταμ ή Πράγα?
Ταξίδι-Όνειρο
να δω το Βόρειο Σέλλας
Γειά σας παιδιά! Καλως σας βρήκα...

είμαι καινούργια, μόλις πριν ένα λεπτό έκανα την εγγραφή
και ο λόγος είναι ένα ταξιδάκι που έχω ήδη αρχίσει να οργανώνω στο μυαλό μου. Τον Ιούλιο λέω να πάω προς Μπαλί και θα ήθελα την εμπειρία σας σε μερικά πραγματάκια....

Έχω εδώ και χρόνια εμμονή να κολυμπήσω με δελφίνια και έχω βρει στο ιντερνετ ένα-δυο μέρη που λένε ότι το κάνουν αλλά θέλουν να τα κλείσεις πολύ νωρίς μέσω ιντερνετ. Εγώ ακόμα δεν έχω φιξάρει το ταξίδι οπότε αναρωτιέμαι: μπορεί κανείς να κλείσει τέτοια ημερίσια tours από εκεί ή θα έχω πρόβλημα αφού θα πάω σε high season?

Επίσης, ποιά περιοχή μου προτείνετε να κλείσω ξενοδοχείο? Δεν είμαι πολύ του κλαμπινγκ και της πολυκοσμίας...
Επίσης όταν πηγαίνω σε ένα μέρος θέλω να τα βλέπω ΟΛΑ!!
Τί μου προτείνετε να κάνω στο Μπαλί?
Πέρα από τα δελφίνια, μου έχει μπει και η βόλτα με ελέφαντα...

Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τα tips σας...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς ήρθες kousouna
για το μπαλί έχω να σου πω να μείνεις στο ubud και απο εκεί να κανεις εξορμήσεις είτε για βόλτες με ελέφαντες είτε για raffting και διάφορες άλλες εκδρομές..
αν επιλέξεις να μείνεις στον νότο, λυπαμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά το εξωτικό χρωμα εκεί έχει ξεθωριάσει και δεν θα έχεις να μας πείς καλές εντυπώσεις..
καλές παραλίες θα βρείς μόνο στον βορά --ανάτρεξε να διαβάσεις lovina beach.
εκεί ίσως είσαι τυχερή να κολυμπήσεις με δελφίνια.
δεν χρειάζεται να κλείσεις τίποτα απο δώ,ούτε κάν ξενοδοχεια..έχει πολλα καταλύματα παντού στο Μπαλί,απειρα ταξιδιωτικά πρακτορεία που σε πανε οπου θέλεις όποτε θέλεις..
άν βρεις καλή τιμή σε εισιτήρια φύγε και εκεί θα θα βρείς όλα..αν το αποφασίσεις τελικά θα σου προτείνομε ένα σωρό πράγματα καλά και φτηνά ..
καλό διάβασμα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ένα σχόλιο... δεν είσαι της πολυκοσμίας και πας στο Μπαλί τον Ιούλιο;;;;; Το νησί είναι πολύ τουριστικό.
Αν θες να τον αποφύγεις μείνε όπως η renata στο Ubud και για ευκολία μετακίνησης κανόνισε μια-δυο ή και περισσότερες διαμονές στο βορρά. Προσωπικά θα κοίταζα και δυτικά όπου δεν πολυπάνε τουρίστες.
Δεν νομίζω κι εγώ ότι χρειάζεται να κλείσεις τίποτα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
kousouna συμφωνω με Ρενατα και hydronetta να μεινεις στο Ubud.
Εχει παρα πολλα μικρα ξενοδοχεια να μεινεις και δεν χρειαζεται να ψαχτεις απο πιο πριν.Θα βρεις σιγουρα οταν φτασεις εκει.
Εχει και πολλα τουριστικα γραφεια με ολους τους προορισμους του νησιου.

Μια ημερησια εκδρομη απο Ubud -Lovina για δυο ατομα στοιχιζει περιπου 65 ευρω.
Κανε παζαρια παντου και παντα,οι αρχικες τιμες που δινουν ειναι εξωπραγματικες για τα δεδομενα τους.
 

hariathan

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
ειχα πάει περισυ στο μπαλί σε συνδυασμό με την σιγκαπούρη.Εγώ σε αντίθεση με τις προηγούμενες αναφορές θα πρότεινα την Νούσα Ντούα που είναι μια περιοχή θέρετρο με τα καλύτερα ξενοδοχεία,φυλασσόμενη και με καλή θάλασσα για ριλάξ,βόλτες,μασάζ αλλά και για ορμητήριο ξεναγήσεων.
Συγκεκριμένα είχα μείνει στο AYODYA που είναι καταπληκτικό.Για εξορμήσεις κανονίζεις με άπειρους τοπικούς ξεναγούς ενώ υπάρχει ακόμα και ένας έλληνας εκεί μόνιμος (που είναι αντιπρόσωπος πρακτορείων)που έχω τα στοιχεία του αν ενδιαφέρεσαι για να σου κανονίσει τα πάντα.Ακόμα το να μείνεις και σε βίλλα.
Με τα δελφίνια στην δραστηριότητα που έκανα εγώ, δεν κολυμπάς μαζί τους απλά είσαι μέσα στο νερό μαζί τους, τα εκπαιδεύεις,τους δίνεις παραγγέλματα τα αγγίζεις κλπ.
Μην χάσεις το ράφτινγκ,το πάρκο ελεφάντων ενώ το Ομπούντ παρ όλη την ατμόσφαιρα αν θέλεις την επαφή με την θάλασσα μην το προτιμήσεις γιατί νοιώθεις λίγο ότι δεν είσαι σε νησί απλά στη μέση μιας ζούγκλας!(με την καλή έννοια!!!):lol:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eνδιαφέρουσα άποψη, μιας και η πλειοψηφία του φόρουμ προτείνει Ubud και αποκλείει το νότο.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Eνδιαφέρουσα άποψη, μιας και η πλειοψηφία του φόρουμ προτείνει Ubud και αποκλείει το νότο.
Καλησπερα,
Μολις γραφτηκα εδω αν και εχει πολυ καιρο που διαβαζω τις πολυ ενδιαφερουσες ταξιδιωτικες εμπειριες σας.
Εχω κλεισει και γω για Μπαλι στις 11 Αυγουστου και επειδη ειναι η πρωτη φορα που ταξιδευω σε τετοιου ειδους προοροσμο θα ηθελα τη γνωμη σας για την οργανωση που εχω κανει ως αναφορα τα εισιτηρια και το ξενοδοχειο. Εκλεισα με την Qatar με τιμη 989 με φορους/ατομο και ξενοδοχειο το Ramada resort Benoa το οποιο βρισκεται νοτια της Nusa Dua με τιμη 784 ευρω για 10 διανυκτερευσεις για δικλινο με θεα πισινα και μεσα τιμη δινει 6 δειπνα, 2 διωρα μασαζ, και μεταφορες δωρεαν στην Kouta. Θα ηθελα τη γνωμη σας για τα κοστη καθως και για την περιοχη που διαλεξα δεδομενου οτι με ενδιαφερει και μια καλη παραλια για μπανιο..Ευχαριστω
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά που το διόρθωσες γιατί είδα το 784/βραδυά και κόντεψα να πέσω απ'την καρέκλα.

Νομίζω πάντως ότι πρακτορείο ίσως σου έκλεινε καλύτερο πακέτο για κάτι τέτοιο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
να πας και να κανεις τα μαλλια σου πλεξουδακια με εξτενσιονς και να πληρωσεις 8 ευρω
εγω αν παω στο Μπαλι αυτο θα κανω
( ειναι κι αυτο μια αποψη )
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπερα,
Μολις γραφτηκα εδω αν και εχει πολυ καιρο που διαβαζω τις πολυ ενδιαφερουσες ταξιδιωτικες εμπειριες τους.
Εχω κλεισει και γω για Μπαλι στις 11 Αυγουστου και επειδη ειναι η πρωτη φορα που ταξιδευω σε τετοιου ειδους προοροσμο θα ηθελα τη γνωμη σας για την οργανωση που εχω κανει ως αναφορα τα εισιτηρια και το ξενοδοχειο. Εκλεισα με την Qatar με τιμη 989 με φορους/ατομο και ξενοδοχειο το Ramada resort Benoa το οποιο βρισκεται νοτια της Nusa Dua με τιμη 784 ευρω για 10 διανυκτερευσεις για δικλινο με θεα πισινα και μεσα τιμη δινει 6 δειπνα, 2 διωρα μασαζ, και μεταφορες δωρεαν στην Kouta. Θα ηθελα τη γνωμη σας για τα κοστη καθως και για την περιοχη που διαλεξα δεδομενου οτι με ενδιαφερει και μια καλη παραλια για μπανιο..Ευχαριστω
784 Euro για πόσα βράδυα; Τέτοια εποχή, καλοκαίρι του 2010, πληρώναμε $100 με πρωινό για δίκλινο με θέα πισίνα - όπως κι εσύ. Καλό το δωμάτιο, καλό και το φαγητό, η παραλία μέτρια και μάλλον μπάνιο δε θα κάνεις. Γενικά, στο Μπαλί, εκτός από μία ή δύο παραλίες, οι υπόλοιπες δεν είναι κατάλληλες για μπάνιο (αν είσαι άνω των 8 ετών - δηλαδή). Οι δωρεάν μεταφορές στην Kuta δεν είναι κάποια ιδιαίτερη προσφορά, έχει βανάκι το ξεν/χείο και παρέχει αυτήν την υπηρεσία σε όλους τους ενοίκους. Φεύγει και επιστρέφει σε προκαθορισμένες ώρες. Η περιοχή της Nusa Dua θυμίζει ελληνικό νησί - με την κακή έννοια: Χλιδάτα ξεν/χεία, μέτρια εστιατόρια με ακριβές τιμές, μαγαζιά σουβενίρ, μασαζάδικα - όλα με στόχο τον ευτραφή δυτικό τουρίστα. Όχι ότι κάτι ανάλογο δεν συμβαίνει (σαν συμπεριφορά) και σε μεγάλο μέρος του Μπαλί - δηλαδή.

Η τιμή του αεροπορικού με την Qatar είναι λίγο τσιμπημένη αλλά Qatar είναι αυτή, οι τιμές της είναι λίγο ακριβότερες από άλλες ανάλογες (βλ. Emirates ή Etihad), αν πετάς και με το Α380, χαλάλι.

edit: Μετά τη διόρθωση της τιμής, ξεκαθάρισε το πράγμα. Στην ίδια τιμή το κλείσατε κι εσείς.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
να πας και να κανεις τα μαλλια σου πλεξουδακια με εξτενσιονς και να πληρωσεις 8 ευρω
εγω αν παω στο Μπαλι αυτο θα κανω
( ειναι κι αυτο μια αποψη )
Κάπου τά 'χεις μπερδέψει λίγο. Πλεξουδάκια στην Ταϋλάνδη τα κάνουνε... Κι όταν επιστρέφουν μετά, βρίζουνε...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κάπου τά 'χεις μπερδέψει λίγο. Πλεξουδάκια στην Ταϋλάνδη τα κάνουνε... Κι όταν επιστρέφουν μετά, βρίζουνε...
δε το χεις ψαξει καλα! Μπαλι, 30 ευρω αλλα τα κρατας 1-2 μηνες αν δε θες να γινεις Μπομπ Μαρλει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom