Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλως ηρθες,@SophiaF :)
Που μπορω να βρω εισιτήρια (online;;!)
Για εισιτηρια,μπορεις να δεις εδω,με rome termini προς Firenze S. M. Novella,που ειναι ο σταθμος της Φλωρεντιας.Βεβαια,οπως εχουν οι καταστασεις,δεν ξερουμε ποτε μπορεις να χρησιμοποιησεις τη καρτα σου για κλεισιμο online εισιτηριων.
http://www.trenitalia.com/tcom-en
Οσο για τα αξιοθεατα,το φορουμ εχει παρα πολλες πληροφοριες...κανε "αναζητηση"
 

Joanna89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα στη παρέα σας και συγχαρητήρια για την όμορφη ομάδα που έχετε φτιάξει...
Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχόλια σας αλλά θα ήθελα την αμεσότητα της επικοινωνίας...

Προς το Νοέμβρη έχω σκοπό να κάνω ένα ταξίδι στη Ρώμη , προορισμός άγνωστος για μένα ..
Θα ήθελα λοιπόν τις εξής πληροφορίες...
1)Αξίζει να κλείσω εισιτήρια απο RyainAir και διαμονή απο το Booking ;
2) Σε περιοχή αξίζει να μείνω ώστε να είμαι σχεδόν κοντά σε όλα ; Η περιοχή του σταθμού Termini ειναι πράγματι τόσο επικίνδυνη;
3)Έχετε υπόψη οικονομικά ξενοδοχεία , φυσικά αξιοπρεπή , σε κεντρικές περιοχές ; Διότι ψάχνοντας ειδα οτι σε αρκετά... δεν έχουν στο εσωτερικού του δωματίου τουαλέτα....!!!
4) Ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές να μείνει κανείς και να βρίσκετε κοντα στους κλασσικούς τουριστικούς προορισμούς ;
5)Εχετε να προτείνετε στις 5 αυτές μέρες κάποιο πρόγραμμα ταξιδιωτικό πχ με ποια αξιοθέατα να δω με ποια σειρα , διαδρομές με μέσα κλπ κλπ. ή γνωρίζεται αν υπάρχει εκεί καποιο πρακτορείο που να διοργανώνει τουρ ;
6)Aξίζει η Roma Pass ; Απο μουσεία θέλω να επισκεφτώ εκείνο του Βατικανού και του Κολοσσαίο (στη σελίδα των εισιτηρίων είδα οτι κοστίζει απο περιπου 30Ε το καθένα...) δεδομένου οτι το θέλω να μου βγεί με low budget το 5ημερο....

Οποια άλλη πληροφορία περι οργάνωσης ευπρόσδεκτη !!!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
1)Αξίζει να κλείσω εισιτήρια απο RyainAir και διαμονή απο το Booking ;

2) Σε περιοχή αξίζει να μείνω ώστε να είμαι σχεδόν κοντά σε όλα ; Η περιοχή του σταθμού Termini ειναι πράγματι τόσο επικίνδυνη;
3)Έχετε υπόψη οικονομικά ξενοδοχεία , φυσικά αξιοπρεπή , σε κεντρικές περιοχές ; Διότι ψάχνοντας ειδα οτι σε αρκετά... δεν έχουν στο εσωτερικού του δωματίου τουαλέτα....!!!
4) Ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές να μείνει κανείς και να βρίσκετε κοντα στους κλασσικούς τουριστικούς προορισμούς ;
5)Εχετε να προτείνετε στις 5 αυτές μέρες κάποιο πρόγραμμα ταξιδιωτικό πχ με ποια αξιοθέατα να δω με ποια σειρα , διαδρομές με μέσα κλπ κλπ. ή γνωρίζεται αν υπάρχει εκεί καποιο πρακτορείο που να διοργανώνει τουρ ;
6)Aξίζει η Roma Pass ; Απο μουσεία θέλω να επισκεφτώ εκείνο του Βατικανού και του Κολοσσαίο (στη σελίδα των εισιτηρίων είδα οτι κοστίζει απο περιπου 30Ε το καθένα...) δεδομένου οτι το θέλω να μου βγεί με low budget το 5ημερο....
1) η Ryanair συνηθως εχει καλες τιμες και πολλοι την προτιμανε για αυτον τον λογο και μονο....και το booking,ειναι σαιτ που χρησιμοποιηται απο πολλους.
2)τερμινι,μπορεις να μεινεις και καλυτερα να προτιμησεις την πανω μερια του.
4)μεταξυ τερμινι και βατικανου,ειναι καλα.
6)Δεν εχουν 30 ευρω τα εισητηρια...12 ευρω για κολοσσαιο και 16 για μουσεια Βατικανου(που δεν ισχυει η roma pass)...αρα 30 και τα δυο-μονο αν τα κλεισεις μεσω ιντερνετ εχεις καποια μικρη επιβαρυνση.
 

Joanna89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
1) η Ryanair συνηθως εχει καλες τιμες και πολλοι την προτιμανε για αυτον τον λογο και μονο....και το booking,ειναι σαιτ που χρησιμοποιηται απο πολλους.
2)τερμινι,μπορεις να μεινεις και καλυτερα να προτιμησεις την πανω μερια του.
4)μεταξυ τερμινι και βατικανου,ειναι καλα.
6)Δεν εχουν 30 ευρω τα εισητηρια...12 ευρω για κολοσσαιο και 16 για μουσεια Βατικανου(που δεν ισχυει η roma pass)...αρα 30 και τα δυο-μονο αν τα κλεισεις μεσω ιντερνετ εχεις καποια μικρη επιβαρυνση.
Ευχαριστώ πολυ !!! Ως προς τα εισιτήρια τόσο είδα μέσω ιντερνετ οτι κοστίζουν !!!
Να ρωτήσω , ως προς το Βατικανό τα 16Ε είναι για όλα τα μουσεία ή για το κάθε ένα ξεχωριστά ;

Ως προς το Κολασσαίο επίσης , περιλαμβάνεται και η περιήγηση στις κατακόμβες ;
Σκέφτομαι πως πρέπει να οργανωθεί σωστά η περιήγηση και να μην χαθεί χρονος μιας κ δεν θα μείνω πολλες μερες , οπότε τουλάχιστον τα βασικά αξιοθέατα να τα δουμε !!
:)

Σε ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω !!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ευχαριστώ πολυ !!! Ως προς τα εισιτήρια τόσο είδα μέσω ιντερνετ οτι κοστίζουν !!!
Να ρωτήσω , ως προς το Βατικανό τα 16Ε είναι για όλα τα μουσεία ή για το κάθε ένα ξεχωριστά ;

Ως προς το Κολασσαίο επίσης , περιλαμβάνεται και η περιήγηση στις κατακόμβες ;!!
Τα 16 ευρω ειναι για ολα τα μουσεια και για το κολοσσαιο δεν ειχα δει οτι υπαρχει απο κατω,αλλα εχουν περασει αρκετα χρονια,οποτε δεν ξερω αν προστεθηκε κατι στην επισκεψη.πιστευω οτι στη σελιδα θα γραφει...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οι κατακόμβες στο Κολοσσαίο είναι έξτρα και πρέπει να το έχεις κανονίσει. Δεν ξέρω αν χρειάζεται και οργανωμένο γκρουπ. Επίσης όταν είναι να πας Κολοσσαίο, πήγαινε απέναντι στο φόρουμ. Πάρε από εκεί εισιτήριο. Ισχύει και για Κολοσσαίο και για φόρουμ. Όμως στο φόρουμ η ουρά είναι ελάχιστη. Οπότε παίρνεις το τίκετ από εκεί, επιστρέφεις Κολοσσαίο, περνάς όοοοοοολη την ουρά, βλέπεις το Κολοσσαίο, και μετά πας και φόρουμ (πάλι περνάς την ουρά). Σε έφτιαξα πάλι.

Το Τέρμινι είναι μια χαρά. Φαίνεται λίγο παρακμιακή η περιοχή αλλά είναι μια χαρά. Και ο σταθμός εκεί ο πιο κεντρικός.
http://www.booking.com/hotel/it/alb...c97a5b9bac78e85b7b0;dcid=1;dist=0&type=total&
Σε αυτό έχω μείνει. Σχετικά φθηνό, δίπλα στο σταθμό, και εξυπηρετικοί τύποι στην ρεσεψιόν.

Το μουσείο του Βατικανό, είναι δωρεάν κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα. Βέβαια οι ουρές είναι γιγάντιες. Οπότε αν θες να το πας τσαμπατζής στάιλ (όπως εγώ) θα περιμένεις πολύ! Εκτός και αν πας νωρίς νωρίς. Αν τα κλείσεις από το ίντερνετ πληρώνεις μεν αλλά νομίζω γλιτώνεις την ουρά δε.

Καλύτερη περιοχή για να μένεις και να είναι όλα κοντά θα έλεγα οπουδήποτε γύρω από την del corso. Κοντά η Φοντάνα Ντι Τρέβι, κοντά η Ντελ Πόπολο, κοντά η Ναβόνα, σχετικά κοντά το Κολοσσαίο, παρομοίως το Βατικανό, η Σπάνια, η πιάτσα Βενέτσια μπλα μπλα. Όρεξη για περπάτημα να έχεις. Γενικά όμως η Ρώμη περπατιέται.

Για Ρόμα πας, δεν ξέρω. Δεν την έχω πάρει καμιά φορά.

Άλλα χιντς. Να ανέβεις στον τρούλο του Αγίου Πέτρου. Πραγματικά αξίζει. 7 ευρώ νομίζω έχει.
Να φας στο Vitti στην piazza s lorenzo in lucina. Έχει ωραία πραγματάκια.
Τσέκαρε αν έχουν τελειώσει οι εργασίες στην Τρέβι. Γιατί αν δεις πώς είναι, μπορεί και να αναβάλλεις το ταξίδι....
Πριν ανέβεις στο Βιτόριο Εμμανουέλε, πιες και ένα καπουτσινάκι με 1.5 έουρο στην καφετέρια του. Είναι λίγο πριν την τελική ανάβαση.

Δεν ξέρω τι άλλο! Ρώτα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ειμαι και ιστορικος, αλλα κατακομβες στο Κολοσσαιο?
 
Μηνύματα
8
Likes
2
Λογω του οτι οταν οργανωνω ενα ταξιδι θελω να το κανω αρκετο καιρο νωριτερα εχω καποιες αποριες που διαβαζοντας οσα εχετε εδω τα μπερδεψα ολα (ως ξανθια) :haha:
Στις 25/12 Χριστουγεννα στις 17:30 θα φτασω στο αεροδρομιο Λεοναρντο Νταβιντσι (fiumicino) με πτηση της aegean εως τις 30. Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης:
1) Πως απο το αεροδρομιο θα παω στη περιοχη Ριο Μοντι κ Πανθεον; (Σε ενα απο τα δυο μερη θα κλεισω ξενοδοχειο κ μεχρι αυριο θα αποφασισω αλλα ειδα οτι ειναι κοντα).
2) Υπαρχει site να κλεισω απο τωρα τα εισητηρια κ που να λεει τα δρομολογια για να μη κρεμαστω χριστουγιεννιατικα;
3) Σε ποια σταση να κατεβω αναλογα το μεταφορικο μεσο που θα μου προτεινετε;
4) Ποια αξιοθεατα ειναι τα must (δε θελω να τρεχω ολη μερα, αρα τα βασικα) και αν εχουν εισητηριο μπορω να το κλεισω online να αποφυγω τις ουρες;
5) Γενικα τι θεωρητε οτι πρεπει να επισκεφτω πχ κατι αξιολογο σε φαγητο ή σε νυχτερινη ζωη;
Οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν διαφωτιστικη, ειδικα οσες αφορουν μεσα μεταφορα, δρομολογια, στασεις κ τιμες εισητηριων.
Ευχαριστω :rolleyes:
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Κατερινα καλημερα.
Δεν μπορεσα ν'ανεβασω δυο αρχεια μου
1.Rome sightseeing information
2.Rome tour
με πληροφοριες αξιοθεατων,φωτο και αποστασεις,καταχωρημενα ανα περιοχη για ημερησιες περιηγησεις,περπατωντας φυσικα,αφου το ιστορικο κεντρο θελει περπατημα.
Αν θες να στα στειλω επικοινωνησε
Καλα να περασετε.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
30
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σίφνος
Παιδιά ετοιμάζομαι για το γαμήλιο ταξίδι στην Ρώμη. Αναχώρηση έχω 08/09 και θα καθίσουμε για 8 βράδια.

Πείτε μου σας παρακαλώ μερικές καλές συμβουλές για την διαμονή και κάποιες επιλογές. Είναι βλέπετε η περίσταση!!! Κάτι όχι πολύ ακριβό αλλά όχι και χάλια.

Μετά θα ήθελα τη γνώμη σας για ενοικίαση ή όχι αυτοκινήτου για την μετακίνηση στην Ρώμη καθώς και καμία καλή επιλογή για εκδρομούλα εκτός.

Τί αξίζει να επισκεφτώ εκτός από μουσεία κλπ κλπ;

Kάποιες καλές επιλογές για φαγητό;

Τι είναι καλό να κλείσω από τώρα για να μην τρέχω μετά και για να πετύχω καλύτερη τιμή από άποψη εισόδων σε μουσεία, μετακινήσεις κλπ;


Υ.Γ. Εχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά πιστεύω θα υπάρχουν και νέες πληροφορίες γιαυτό και ανοίγω το θέμα αυτό.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλό θα είναι να διαβάσεις μερικές απο τις ταξιδιωτικές ιστοριες που θα βρεις στο φόρουμ και να κρίνεις εσυ τι θέλετε να δείτε απο μουσεία,μνημεία κλπ.Και για φαγητο θα πάρεις πολλες ιδέες και για διαμονή.
Θα σου πρότεινα κατι κεντρικό ώστε να περπατάτε άνετα στην πολη και για μενα καλη περιοχη ειναι η via Veneto που ειναι κοντα σε πολλα ιστορικά και ενδιαφέροντα σημεία χωρίς να ειναι πανάκριβη οπως η Trevi ή η Navona.
Αν θελεις κοίταξε το hotel Alexandra ειναι κλασσικό ιταλικο δηλαδη όχι μοντέρνο ή μινιμαλ,εχει ομως ωραια δωματια,πλούσιο πρωινό και κανει πολλες προσφορες για superior δωματια που σου δίνουν κάποια παραπάνω απο το απλα δωμάτιο.
Αν θελεις προτάσεις για φαγητο θα βρεις πολλες εδω αλλα αν επιθυμείς κατι να ρωτήσεις,εισαι ευπρόσδεκτος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom