Νότια Κορέα Θα γίνει της Κορέας!

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

IMG_2417-2.jpg


Η απόφαση πάρθηκε σχεδόν τυχαία. Εκεί που ψάχναμε προορισμό για το τριήμερο της 28ης Οκτωβρίου 2011 (με 1-2 μέρες άδεια μόνο), να σου και βγάζει μια προσφορά η Lufthansa, για το φθινόπωρο και 5-6 πόλεις. Κοιτάμε τη λίστα με το Samion, κι αφού αποκλείουμε κάμποσες επιλογές λόγω καιρού, καταλήγουμε σε μια μόνο από τις προσφορές: ?550 για Seoul. Μας κάνει "κλικ", και για μένα ένα παραπάνω, καθώς μόλις είχα ακυρώσει για τεχνικούς λόγους μια καλοκαιρινή υπερπαραγωγή που ετοίμαζα για Σεούλ, Πεκίνο, Πιονκγιάνκ, Ξιάν, Σαγκάη & Ταϊπέι…


Έτσι τα εισιτήρια κλείστηκαν, και οι μήνες κυλούσαν με υπομονή, και άλλα ταξιδιωτικά σχέδια. Σχεδόν είχαμε ξεχάσει ότι είχαμε και μια κράτηση, όταν ήρθε η ώρα να κλείσουμε ξενοδοχείο. Και για να το κάνουμε χρειάστηκε να ανοίξουμε κάνα βιβλίο και να δούμε τι θα κάναμε μ' αυτό το ταξίδι. Και γρήγορα καταλάβαμε πως οι μέρες που είχαμε στη διάθεσή μας δεν επαρκούσαν καλά-καλά για να δούμε τη Σεούλ, πόσο μάλλον για να κάνουμε και εκδρομές σε άλλες πόλεις… Άλλωστε, την κλασσική εκδρομή στην αποστρατικοποιημένη ζώνη ο Samion την είχε ήδη κάνει (από την… καλή πλευρά). Μ΄αυτά και μ΄ αυτά, και ξέροντας τόσο λίγα για το τι θα συναντούσαμε, έχοντας κλείσει ένα καλό ξενοδοχείο 5* στο κέντρο της πόλης (Koreana Hotel, $478.00 + 25.000 agoda points ), το πρωί της Τετάρτης 26/10/2011 κατευθυνθήκαμε στο αεροδρόμιο.


LH 1755 ATH-MUC A321 D-AIRD (Coburg), 26/10/2011 06:45 – 08:15


Το ραντεβού ήταν στο Lounge της Lufthansa, όπου μετά από ένα σύντομο πρωινό καφέ ξεκινήσαμε για την επιβίβασή μας στο Airbus A321. Τα νέα καθίσματα NEK της Lufthansa, αλλά θέσεις 11Α και 11C με μπόλικο κενό μπροστά και την ενδιάμεση θέση κενή. Πολύ άνετο ταξίδι, μέτριο πρωϊνό με κάτι απροσδιόριστο τύπου τυρόπιτας (μάλλον κρέπα με φέτα θα το έλεγα…), και άφιξη on-time στο Μόναχο… Αυτό το πράγμα που οι πτήσεις μου φτάνουν σ΄ αυτό το αεροδρόμιο on-time μόνο τις φορές που έχω άνετο connection, ακόμα δε μπορώ να το καταλάβω.


LH 718 MUC-ICN A340-600 D-AIHC (Essen), 26/10/2011 12:10 – 05:30+1

Πέρασμα στα γρήγορα του ελέγχου διαβατηρίων χωρίς ουρά, και 4 ώρες περίπου αναμονή στο ολοκαίνουργιο extra-schengen senator lounge. Αργήσαμε να ανακαλύψουμε πως το νέο Lounge διαθέτει και ήσυχο σκοτεινό χώρο με κρεβάτια, αλλιώς θα τα τιμούσαμε. Προς το παρόν, ο Samion κατέλαβε ένα καναπέ, κι εγώ άνοιξα το laptop και σέρφαρα στο internet… Ένα ελαφρύ γεύμα με fingerfood στο lounge, και επιβίβαση στο 346. 10 ώρες περίπου πτήση overnight, σε μια πτήση σχετικά άδεια.

Καταλαμβάνουμε 2-3 θέσεις έκαστος. Μέσα στις 10 ώρες, χωράνε 2 γεύματα (για το πρώτο, δίνεται επιλογή μεταξύ goulash και κορεατικού bibimbap, με συσκευασμένο κορεάτικο kimchi να σερβίρεται ως πρώτο πιάτο), ενώ γλυκάκια και noodles είναι διαθέσιμα καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης από το Galley. Εκτός από τα γεύματα, χωράει και λίγος ύπνος, λίγη μελέτη του lonely planet, και ελάχιστη κουβέντα… Η διαδρομή της πτήσης παρακάμπτει φυσικά τον εναέριο χώρο της Βόρειας Κορέας, περνώντας πάνω από το Πεκίνο πριν καταλήξει για προσγείωση στη Seoul.


 
Last edited:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φτιάξε μου την ημέρα (ή μάλλον την νύχτα!) Πες μου οτι hit του ταξιδιού σου με τον Samion ήταν εκείνο το απίστευτα πολεμοχαρές και σουρεαλιστικό εμβατήριο:

"Τα παιδιά μας που πήγαν στην Κορέα
πολεμούσαν για ιδανικά
είχε πνίξει τους κίτρινους στο αίμα
δείχνοντάς τους τι θα πει ελευθεριά"

(Για λόγους ερμηνευτικούς πρέπει να τονίσω δύο έντονα στοιχεία σουρεαλισμού του απαράμιλου αυτού ποιητικού έργου:
1ον.ο ελληνικός στρατός που βρέθηκε στην Κορέα ήταν συμμαχος με τους νοτιοκορεάτες οι οποίοι προφανώς ήταν εξίσου "κίτρινοι" με τους βορειοκορεάτες εχθρούς τους.
2ον Καλού κακού πρώτα τους σφάξαμε τους κίτρινους και μετά τους δείξαμε τι θα πει ελευθεριά! Αυτό κι αν είναι υψηλή ποίηση! Δεν δεσμεύεται από τους κοινότυπους κανόνες της λογικής! ) Δυστυχώς δεν βρήκα στο you tube αναφορά!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Πωπω, διάβασα πρωϊ πρωϊ για το φαγητό της Λουφτβάφε και με έπιασε αναγούλα....

Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???

Προδοσία!!!! :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
Μωρέ τη κάρτα τη πήρες, αλλά προφανώς τη γέμισες με πολλά πολλά μίλια, σωστά? Άρα???

(κι εγώ έλεγα οικονομική πετάει ο Σαμίων, θα έχω παρέα, αλλά φευ, στα μπροστινά καθίσματα με τον γερουσιαστή :haha:).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
Κόψε κάτι... FTL έγινε ο ακατονόμαστος.... Και μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις, οικονομική πετάγαμε και μάλιστα L (το φθηνότερο booking class που έχει η LH σε intercontinental).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κατάλαβα ---έγινε της κορέας!!
μετά ακουλουθεί το ¨λίβανος η υπόθεση"
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
Α ρε taver που έφτασε πάλι ο ουρά σου!!
φωτό θα δούμε??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
με παρεξηγείς..δεν είμαι πολυγραφότατος, βαριέμαι ναι, αλλά δεν τις φορτώνω..μόνοι τους το κάνουν, κ πολυ καλυτερα από μένα που τα γραπτά μου είναι άθλια σε σύγκριση..έχω γράψει ένα μικρό μερος σε ιστορία, του Βόλου, αλλά αναγνωρίζω ότι η συμμετοχή μου στο φόρουμ είναι σχεδόν μηδενική όσο αφορά τις ιστορίες..και έχω την 1η ετοιμη εδώ κ πολύ καιρό..θα το βαλω στο προγραμμα να τη δημοσιεύσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom