Ιορδανία Ισραήλ Λίβανος Συρία Θα πηγαίνατε Μέση Ανατολή με ΙΧ;

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
....και συγκεκριμένα...θα πηγαίνατε στην Συρία, Ιορδανία και Λίβανο (μάλλον και Σιναϊ) μέσω Τουρκίας με αυτοκίνητο; Δηλαδή....ασφάλεια και στην διάρκια της διαδρομής, αλλά και στους χώρους στάθμευσης; (δεν πρόκειτε για σούπερ ούαου όχημα...για ευρωπαϊκα δεδομένα). Ευχαριστώ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.366
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγω σου ειπα
Ποτε φευγουμε??????????
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Δεν έχω πάει ακόμα στην Ιορδανία και στον Λίβανο, ωστόσο θυμάμαι ότι η Συρία είχε κάποιους πολύ δύσβατους δρόμους. Φυσικά, το χιόνι επιδείνωνε την κατάσταση, αλλά και πάλι υπήρχαν κάποια μέρη, όπου ήθελες ντόπιο οδηγό.
Τα κυριότερα αξιοθέατα, απ'όσο θυμάμαι, ήταν μια ευθεία.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
να ετοιμάσουμε το μπουζούκι.....και φύγαμε :D
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Δεν έχω πάει ακόμα στην Ιορδανία και στον Λίβανο, ωστόσο θυμάμαι ότι η Συρία είχε κάποιους πολύ δύσβατους δρόμους. Φυσικά, το χιόνι επιδείνωνε την κατάσταση, αλλά και πάλι υπήρχαν κάποια μέρη, όπου ήθελες ντόπιο οδηγό.
Τα κυριότερα αξιοθέατα, απ'όσο θυμάμαι, ήταν μια ευθεία.
ευχαριστώ!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ποτε με δικο μου εστω και αν ηταν η χειροτερη σακαρακα. Με νοικιασμενο ναι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
λοιπόν.....
το θέμα είναι ότι αυτό το ταξίδι λέμε εδώ και καιρό να πάμε, αλλά κάπος πάντα τελειώνουμε στην Ευρώπη, και πλέον είναι η ώρα να βγούμε (στον κόσμο ;))
Η δικία μου ιδέα είναι, και θα ήθελα πάρα πολύ να πάω οδικός. Αλλά...οδικός αλλιώς το φαντάσομαι (-ουνα) :cool:.
Το φαντασόμουνα μέσο τη Κώ να πάμε Μποντρούμ και να ακολουθούμε την ακτή Μ.Ασίας. Από την Αντανα έχει τρένα (είμαι λάτρης των τρένων, αλλά καταλαβαίνω και η ίδια ότι μπορεί να είναι τρενο αστα να πάνε, πάλι δεν είναι ότι με πειράζει και πολύ, εμπειρίες είναι ) για την Συρία, για την Αλεπο (Χαλαμπ)...και μετα με ότι μέσο προκύψει...Η αφορμή μου είναι καθαρά ιστορική, άρα θα ήθελα να περάσω από εκεί ακολουθόντας τα βήματα του Μέγα Αλέξανδρου (σύμφωνα με την ιστορία...) ...(αλλά θα μπαινα και μέσα στις χώρες αυτές για δίαφορα μέρη, να μην τα αναφέρω γνωστα είναι)...Πάλι, αν θα το κάνουμε αυτό, ένα από τα μέρη της Τουρκίας (σημανδική όπως και αλλα μέρη σε όλη την ακτή είναι και Iskenderun -όνομα του Αλέξανδρου έχει) θα το χάσουμε αν πάμε με το τρένο....Κα να μην πολυλογώ, η ιδέα μου είναι να περάσουμε και Ισραηλ , Σιναϊ και να φτάσουμε στην Αλεξάνδρια (όχι και παραπέρα, πολλά είναι)... Η επιστροφή την φαντασομουνα από Καϊρο με αεροπλάνο, και για Οκτόμβη που λέμε να πάμε έχει είσιτηριο CAI-ATH για 100 ευρώ με την Ολυμπιακη, και με "Αιγυπτιακή:haha:" μεχρι Θεσσ/νικη για 150 ευρώ, αλλά με στάση στην Αθηνα 14 ώρες.
...Αλλά....ο αγαπημένος συνταξιδιώτης μου :p μου έριξε ιδέα του αυτοκινήτου (μάλιστα μέχρι την Ακαμπα και όχι πιο μακρια)...και σαν να μου άρεσε, αλλά με φόβισε και λίγο ( μου λέει ότι μάλλον τα τρένα πρέπει να τα φοβάμαι παραπάνω)....Τώρα από την άλλη, έχω πολύ καλό φίλο από Ιορδανία, ο οποίος μου λέει ότι δεν υπάρχει κυνδινος (τι να μου έλεγε;:rolleyes: κιολας)...και επίσης όσους Συριους γνώρισα, έμεινα ενθουσιασμένη από το φιλότιμο κλπ....
και για αυτό ζητώ τα φώτα σας, πολυταξιδεμένοι φίλοι (και ευχαριστώ σε όσους απάντησαν μέχρι στιγμής)
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Ό,τι δρόμους είδα Συρία και Ιορδανία, γύρο έρημος και οι δρόμοι απέραντες ευθείες. Το Ισραήλ έχει δρομάρες, κάνενα πρόβλημα. Θα πήγαινα, φτάνει να μην οδηγούσα εγώ!
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
israel syria

κατ αρχας , αν πας συρια ...μετα πολυ δυσκολα θα περασεις απο ιορδανια προς ισραηλ . αν οι ισραηλινοι δουν σφραγιδα συριας στα διαβατηρια η σε οποιο αλλο εγγραφο...δεν θα σας αφησουν να μπειτε στη χωρα. επισης , επειδη εκανα φετος το ταξιδι αυτο , με δημοσιες συγκοινωνιες ομως, αν στα συνορα εμεις με το λεωφορειο περιμεναμε καμια ωριτσα στην ουρα , οσοι ειχαν ιδιωτικα αυτοκινητα περιμεναν πολυ περισσοτερο για ολες τις διατυπωσεις (βιζες, διαβατηρια, φορους εισοδου-εξοδου απο τη χωρα) οποτε οπλιστειτε με πολυ υπομονη.....και χρονο .
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
κατ αρχας , αν πας συρια ...μετα πολυ δυσκολα θα περασεις απο ιορδανια προς ισραηλ . αν οι ισραηλινοι δουν σφραγιδα συριας στα διαβατηρια η σε οποιο αλλο εγγραφο...δεν θα σας αφησουν να μπειτε στη χωρα.
Αυτό που γράφεις, λυπάμαι αλλά δεν ισχύει.
Αν έχεις πάει στη Συρία, σαφέστατα μπαίνεις στο Ισραήλ.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αυτό που γράφεις, λυπάμαι αλλά δεν ισχύει.
Αν έχεις πάει στη Συρία, σαφέστατα μπαίνεις στο Ισραήλ.
και εγώ αυτό ξέρω, και πρόσφατα διάβασα ότι υσχυει και για το Λίβανο. αληθεία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom