Θεσσαλια-Τρικαλα

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
527
Likes
2.553
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Γεια σας παιδια. Αυτη την φορα θα κανω ενα ταξιδακι στην χωρα μας για να την γνωρισω λιγακι παραπανω και θελω την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει. Απο Αθηνα θα παμε Ναυπακτο (σε χωριο) με αυτοκινητο για διαμονη 2 ημερων. Μετα η παρεα θα χωρισει και θα ηθελα να παω Τρικαλα η Καρδιτσα και Καλαμπακα με λεωφορειο/τρενο χωρις να γυρισω Αθηνα. Υπαρχει αυτη η περιπτωση και τι προτεινετε να δω στην περιοχη;
Επισης μετα θα περασω απο Μετεωρα και θα καταληξω Θεσσαλονικη. Εκει με αλλη παρεα θελουμε να δουμε καποιες ομορφες περιοχες. Ισως Καστορια,Εδεσσα,Ξανθη... Τι προτεινετε;
Ευχαριστω παρα πολυ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι να σου προτείνουμε ως προς τι; Εσύ θες να κάνεις τουρνέ σε όλα τα "πάνω από το αυλάκι μέρη ".
Διαμονή πάντως σίγουρα στην Καλαμπάκα. Μου αρέσει πολύ αυτή η μικρή πόλη.
Επίσης και τα Τρίκαλα είναι πανέμορφα και θα σε εκπλήξουν ευχάριστα κατά πάσα πιθανότητα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κτελ αλλά δεν είμαι σίγουρη για τη διαδρομή που ακολουθεί,χλωμό το κόβω να έχει απευθείας από Ναυπακτο μάλλον περνά από Αθήνα.Πάρε τα κτελ θεσσαλίας να ρωτήσεις.Μη πας Καρδίτσα θα απογοητευτείς.Αν μιλάμε για λίμνη Πλαστήρα αλλάζει το πράμα αλλά η Καρδίτσα είναι κατ'εμέ μια άσχημη πόλη,ας με συγχωρήσουν οι γονείς μου οι Καρδιτσιώτες!!!Τα Τρίκαλα είναι μακράν ωραιότερα αλλά και πάλι δεν κόβω φλέβα,για να την χρησιμοποιήσεις ως ορμητήριο για Καλαμπάκα και Μετέωρα είναι μια χαρά.Τρίκαλα-Θεσ/κη νομίζω ότι υπάρχει κτελ αλλά όπως προέγραψα θα σε ενημερώσουν τα κτελ για δρομολόγια κλπ.Αθήνα-Καρδίτσα υπάρχει και κτελ και τρένο που σταματά Παλαιοφάρσαλο κι απο κει πάλι πρέπει να πάρεις κτελ για μέσα Καρδίτσα.Το τελευταίο το γράφω με σιγουριά γιατί τα χρησιμοποιώ συχνά πυκνά!Από Θεσ/κη εγώ θα επέλεγα Καστοριά.Έχω επισκεφτεί πολλάκις όσα ανέφερες και μου αρέσει περισσότερο.Στην Έδεσσα μόνο οι καταράκτες αξίζουν,Βέροια-Νάουσα μέτρια,ίσως το πάρκο του Αγιόυ Νικολάου να αρέσει σε πολλούς.Και Ξάνθη είναι καλή επιλογή αλλά μακριούτσικα περίπου 3 ώρες και κάτι με αυτοκίνητο οπότε 4 με συγκοινωνία.Μία ώρα περίπου πριν την Ξάνθη είναι η Καβάλα,επίσης αγαπημένη πόλη μου,αμφιθεατρική,ήσυχα με ωραία στέκια να χαζέψεις θάλασσα και Ηλιοβασιλεμα!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
αλλά η Καρδίτσα είναι κατ'εμέ μια άσχημη πόλη,ας με συγχωρήσουν οι γονείς μου οι Καρδιτσιώτες!!

θα συμφωνησω μαζί σου....και να με συγχωρησουν και εμενα οι δικοι μου γονείς....προσπαθεί όμως να βρεί τον δρόμο της...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Mην το παίρνεις προσωπικά,μάλλον για Καρδιτσιώτη σε κόβω τιμή σου και καμάρι σου,αλλά πως να το κάνουμε η πόλη και μιλώ μόνο για την πόλη όχι για το νομό είμαι ξεκάθαρη δεν έχει να προσφέρει πολλά στον ταξιδιώτη.Όπως έγραψε και η Ιωάννα πιο πάνω κάνει προσπάθειες τα τελευταία χρόνια και η αλήθεια είναι ότι το κέντρο γύρω από το Παυσίλιππο πάρκο δείχνει πιο όμορφο τώρα πια.Δεν αρκεί όμως.Τι να του γράψω του ανθρώπου πήγαινε να δεις το πάρκο με τα παιδάκια στην παιδική χαρά???Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσε κανείς να προτείνει?Να πάει στη λίμνη και στα χωριά τριγύρω βεβαίως και θα το πρότεινα αδιαμφισβήτητα αλλά στην Καρδίτσα να κάνει τι?Διαφωνείς?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
527
Likes
2.553
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τελικα πηρα τηλεφωνο τα ΚΤΕΛ Τρικαλων και Καρδιτσας και μου ειπαν οτι περναει απο Ναυπακτο! Πολυ ωραια!
Σκεφτηκα αυτα που ειπατε και με βλεπω να μενω 2 ημερες στην λιμνη του Πλαστηρα (αληθεια ποιο χωριο προτεινετε; Καλυβια,νεοχωρι η καπου αλλου; ). Τον Φεβρουαριο θα υπαρχουν εστιατορια ανοιχτα (το λεω γιατι διαβασα καποια σχολια καπου στο νετ).
Μετα θα παω μαλλον Καλαμπακα για αλλες 2 ημερες.
Σας ευχαριστω για τις προτασεις σας! Ελπιζω να μην υπαρχει παρεξηγηση στο θεμα... Μου φαινεται οτι με καλυψατε για το θεμα της Θεσσαλιας. ;)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τελικα πηρα τηλεφωνο τα ΚΤΕΛ Τρικαλων και Καρδιτσας και μου ειπαν οτι περναει απο Ναυπακτο! Πολυ ωραια!
Σκεφτηκα αυτα που ειπατε και με βλεπω να μενω 2 ημερες στην λιμνη του Πλαστηρα (αληθεια ποιο χωριο προτεινετε; Καλυβια,νεοχωρι η καπου αλλου; ). Τον Φεβρουαριο θα υπαρχουν εστιατορια ανοιχτα (το λεω γιατι διαβασα καποια σχολια καπου στο νετ).
Μετα θα παω μαλλον Καλαμπακα για αλλες 2 ημερες.
Σας ευχαριστω για τις προτασεις σας! Ελπιζω να μην υπαρχει παρεξηγηση στο θεμα... Μου φαινεται οτι με καλυψατε για το θεμα της Θεσσαλιας. ;)
Καλύβια η Νεοχώρι καλά είσαι...
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Mην το παίρνεις προσωπικά,μάλλον για Καρδιτσιώτη σε κόβω τιμή σου και καμάρι σου,αλλά πως να το κάνουμε η πόλη και μιλώ μόνο για την πόλη όχι για το νομό είμαι ξεκάθαρη δεν έχει να προσφέρει πολλά στον ταξιδιώτη.Όπως έγραψε και η Ιωάννα πιο πάνω κάνει προσπάθειες τα τελευταία χρόνια και η αλήθεια είναι ότι το κέντρο γύρω από το Παυσίλιππο πάρκο δείχνει πιο όμορφο τώρα πια.Δεν αρκεί όμως.Τι να του γράψω του ανθρώπου πήγαινε να δεις το πάρκο με τα παιδάκια στην παιδική χαρά???Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσε κανείς να προτείνει?Να πάει στη λίμνη και στα χωριά τριγύρω βεβαίως και θα το πρότεινα αδιαμφισβήτητα αλλά στην Καρδίτσα να κάνει τι?Διαφωνείς?
Ότι θα κάνει και στα Τρίκαλα.
Το μόνο διαφορετικό των Τρικάλων είναι το ποτάμι. Απο εκεί και ύστερα τι?
Αλλά αν θέλεις να συγκρίνεις Λ. Πλαστήρα και Έλάτη μην προσπαθήσεις γιατί η μάχη θα είναι άνιση υπέρ της Λίμνης.

Όσον αφορά την πόλη δε συναγωνίζονται ούτε το Ναύπλιο, ούτε την Κέρκυρα και τη Ρόδο.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ότι θα κάνει και στα Τρίκαλα.
Το μόνο διαφορετικό των Τρικάλων είναι το ποτάμι. Απο εκεί και ύστερα τι?
Αλλά αν θέλεις να συγκρίνεις Λ. Πλαστήρα και Έλάτη μην προσπαθήσεις γιατί η μάχη θα είναι άνιση υπέρ της Λίμνη.
Δεν διαφωνώ μαζί σου άλλωστε αυτό έγραψα κι εγώ ότι ούτε τα Τρίκαλα με τρελαίνουν.Δεν έκανα καμία σύγκριση γιατί πολύ απλά δεν αναφέρθηκε η Ελάτη.Για τη λίμνη ήμουν ξεκάθαρη αλλά το ξαναγράφω,είναι ότι καλύτερο έχει να προσφέρει ο νομός Καρδίτσης και με εξαίρεση το Πήλιο ολόκληρη η Θεσσαλία!Να μείνει σε χωριό στη λίμνη ναι με τα χίλια να μείνει Καρδίτσα ε νομίζω ούτε κι εσύ θα το πρότεινες.Αλλά αυτό τακτοποιήθηκε αφού ο φίλος επέλεξε ήδη τις περιοχές διαμονής.Πάμε για Βόρεια Ελλάδα τώρα!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
127
Likes
34
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΕΝΥΑ
Αν υπαρχει κτελ για Τρικαλα απο Ναυπακτο κοιτα πόσες ωρες ειναι για να ξερεις ποτε θα φτασεις. Για μενα καλο ειναι αν μεινεις 2 μερες (δυο βραδυα) να μεινεις στα Τρικαλα. Απο εκει μια δαδρομη ειναι να πας με κτελ ή τρενο στην καλαμπακα-μετεωρα (20χιλιομετρα ειναι αρα 15 λεπτα). Η αλλη διαδρομη ειναι ή λιμνη πλαστηρα (40λεπτα)και επιστροφη απο καρδιτσα ή ελατη περτουλι (ελατη 40λεπτα) που εχει και χιονι τωρα (χιονοδρομικο).
Αν παλι μεινεις λιμνη πλαστηρα ειτε πεζουλα έιτε νεοχωρι ολα εκεινα τα χωρια ειναι πολυ ομορφα λογω θεας στην λιμνη. Μεινε ενα βραδυ εκει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αν υπαρχει κτελ για Τρικαλα απο Ναυπακτο κοιτα πόσες ωρες ειναι για να ξερεις ποτε θα φτασεις. Για μενα καλο ειναι αν μεινεις 2 μερες (δυο βραδυα) να μεινεις στα Τρικαλα. Απο εκει μια δαδρομη ειναι να πας με κτελ ή τρενο στην καλαμπακα-μετεωρα (20χιλιομετρα ειναι αρα 15 λεπτα). Η αλλη διαδρομη ειναι ή λιμνη πλαστηρα (40λεπτα)και επιστροφη απο καρδιτσα ή ελατη περτουλι (ελατη 40λεπτα) που εχει και χιονι τωρα (χιονοδρομικο).
Αν παλι μεινεις λιμνη πλαστηρα ειτε πεζουλα έιτε νεοχωρι ολα εκεινα τα χωρια ειναι πολυ ομορφα λογω θεας στην λιμνη. Μεινε ενα βραδυ εκει.
Είμαι 90% σίγουρη ότι το λεωφορείο της Πάτρας, παίρνει κόσμο από Ναύπακτο. Για να είσαι όμως σίγουρος μπορείς να πάρεις τηλ στο αντίστοιχο ΚΤΕΛ Πάτρας και να κανονίσεις ωστε να υπάρχει και θέση. Το είχα κάνει πριν κάποια χρόνια και από Πάτρα ήταν 5,5-6 ωρες και κουραστικό με το λεωφορείο το κομμάτι μέχρι Μπράλο.
& εγω πιστεύω ότι εαν δεν υπάρχει όχημα καλύτερα να μείνετε μέσα στα Τρίκαλα την ημέρα όλο και κάποιο λεωφορείο θα υπάρχε να γυρίσετε τα γύρω μέρη, ενω το βράδυ είνια πιο δύσκολο άσε που τα Μετεωρα όσο εντυπωσιακά και αν είναι το βράδυ είναι λίγο καταθληπτικά.
Sakaflia επειδή ετοιμάζομαι και εγω να πάω Τρίκαλα σε λίγες μέρες πρότεινε μου κανένα ωραίο μαγαζί για ρακόμελα. Στα μαναβικα υποθέτω έχει αλλα σε ποιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom