Γενικά Ισπανία Θεσσαλονίκη - Βαρκελώνη με τρένα, λεωφορεία. Αξίζει/εφικτό;

archer100

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα

Σκέφτομαι να κάνω τη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βαρκελώνη οδικώς, χωρίς αυτοκίνητο, δηλαδή από πόλη σε πόλη με δημόσια συγκοινωνία (λεωφορεία - τραίνα) με ενδιάμεσες στάσεις σε μεγάλες πόλεις η αξιοθέατα για περιήγηση, ενώ παράλληλα θα δουλεύω εξ αποστάσεως (χωρίς σταθερό ωράριο, οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα να συντονιστώ με τις ώρες των συγκοινωνιών). Πιστεύετε είναι εφικτό/αξίζει ή θα είναι σκέτη ταλαιπωρία;

Βρήκα κάποια θρεντ στο travelstories.gr με πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ωστόσο αφορούν περισσότερο ταξίδι με αυτοκίνητο, οπότε δεν καλύπτται το κομμάτι των συγκοινωνιών.

Πιο πολύ με απασχολεί το κομμάτι μέχρι Ιταλία, από κει και μετά πιστεύω θα είναι πιο στρωτά τα πράγματα. Εναλλακτικά μπορεί να "πηδήξω" το κομμάτι των Βαλκανίων με πτήση για Μιλάνο ή Βενετία.

Κάποιες πόλεις που σκέφτομαι είναι Τίρανα, Ντουμπρόβνικ, Σπλιτ, Τεργέστη, Βενετία, Γένοβα, Μονακό/Νίκαια, Μασσαλία, Βαρκελώνη

Πιστεύετε αξίζει το όλο εγχείρημα; Ο χρόνος είναι αδιάφορος, τόσο ως προς ημέρες ανά πόλη/διαδρομή όσο και συνολικά.

Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι η ασφάλεια και η αποφυγή μεγάλων ταλαιπωριών με κρατικές υπηρεσίες, ασυνενοησία, κλπ. Πιστεύετε θα ήταν καλύτερα να κάνω με κάποιο γκρουπ το κομμάτι των Βαλκανίων;

Ευχαριστώ
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Δες το δίκτυο της Flixbus εάν και πόσο σε καλύπτει
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα

Σκέφτομαι να κάνω τη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βαρκελώνη οδικώς, χωρίς αυτοκίνητο, δηλαδή από πόλη σε πόλη με δημόσια συγκοινωνία (λεωφορεία - τραίνα) με ενδιάμεσες στάσεις σε μεγάλες πόλεις η αξιοθέατα για περιήγηση, ενώ παράλληλα θα δουλεύω εξ αποστάσεως (χωρίς σταθερό ωράριο, οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα να συντονιστώ με τις ώρες των συγκοινωνιών). Πιστεύετε είναι εφικτό/αξίζει ή θα είναι σκέτη ταλαιπωρία;

Βρήκα κάποια θρεντ στο travelstories.gr με πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ωστόσο αφορούν περισσότερο ταξίδι με αυτοκίνητο, οπότε δεν καλύπτται το κομμάτι των συγκοινωνιών.

Πιο πολύ με απασχολεί το κομμάτι μέχρι Ιταλία, από κει και μετά πιστεύω θα είναι πιο στρωτά τα πράγματα. Εναλλακτικά μπορεί να "πηδήξω" το κομμάτι των Βαλκανίων με πτήση για Μιλάνο ή Βενετία.

Κάποιες πόλεις που σκέφτομαι είναι Τίρανα, Ντουμπρόβνικ, Σπλιτ, Τεργέστη, Βενετία, Γένοβα, Μονακό/Νίκαια, Μασσαλία, Βαρκελώνη

Πιστεύετε αξίζει το όλο εγχείρημα; Ο χρόνος είναι αδιάφορος, τόσο ως προς ημέρες ανά πόλη/διαδρομή όσο και συνολικά.

Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι η ασφάλεια και η αποφυγή μεγάλων ταλαιπωριών με κρατικές υπηρεσίες, ασυνενοησία, κλπ. Πιστεύετε θα ήταν καλύτερα να κάνω με κάποιο γκρουπ το κομμάτι των Βαλκανίων;

Ευχαριστώ
Τα τρένα και τα λεωφορεία πολύ σπάνια είναι δημόσια πλέον και από πάντα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Αν και τα περισσότερα λεωφορεία είναι ιδιωτικά , στα τρένα κρατάνε ακόμα το δημόσιο .
Πχ Γερμανία Ισπανία κλπ.
Ο φίλος μας μάλλον εννοώντας δημόσια συγκοινωνία ήθελε να πει την συγκοινωνία ΜΜΜ,
παρά να ασχοληθεί με την ιδιοκτησία των μέσων.
 

archer100

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δες το δίκτυο της Flixbus εάν και πόσο σε καλύπτει
Αν και τα περισσότερα λεωφορεία είναι ιδιωτικά , στα τρένα κρατάνε ακόμα το δημόσιο .
Πχ Γερμανία Ισπανία κλπ.
Ο φίλος μας μάλλον εννοώντας δημόσια συγκοινωνία ήθελε να πει την συγκοινωνία ΜΜΜ,
παρά να ασχοληθεί με την ιδιοκτησία των μέσων.
Ευχαριστώ, ναι εννοούσα συγκοινωνία με λεωφορεία-τραίνα, ασχέτου ιδιοκτησίας.
Ευχάριστη έκπληξη ότι η Flixbus εξυπηρετεί τόσο χαμηλά (από Ντουμπρόβνικ) οπότε μάλλον θα καλυφθώ με αυτήν για το κομμάτι από εκεί και πάνω.
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Έχω κάνει μέρος της διαδρομής που ζητάς, Συγκεκριμένα το Ιταλία-Βαρκελώνη , όλο με τρένο πριν από 4 χρόνια περίπου. Είναι εξαιρετικά εύκολο, βολικότατο και ειδικά η Νότια/Μεσογειακή Γαλλία που θα διασχίσεις είναι μούρλια. Είχα σταματήσει μερικές μέρες και στο Μονακό αλλά αυτό είναι optional. Για όλη αυτή τη διαδρομή πέραν του τρένου δεν θα χρειαστείς κανένα άλλο μέσο. Εάν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα αποφεύγεις τα τρένα TGV (στη Γαλλία) και παίρνεις τα πιο αργά. Επίσης σίγουρα αξίιζει μια στάση στην Χιρόνα ή/και στο Figueras στην Ισπανία προτού φτάσεις στην Βαρκελώνη.

Για να φτάσεις Ιταλία τώρα, έχεις τρεις εύκολες επιλογές

1)Διασχίζεις Βαλκάνια με τρένο. Δυσκολούτσικο αλλά όχι ακατόρθωτο. Απλώς δεν πας από Αδριατική μεριά. Πας από Βουλγαρία, μετά Ρουμανία (Βουκουρέστι και μετά Τιμισοάρα) και από εκεί είτε Βουδαπέστη- Ζάγκρεμπ - Βενετία, είτε "Κόβεις" από Ρουμανία για Σερβία και μετά συνεχίζεις δυτικά.
Το πρώτο το έχω κάνει με τρένο οπότε γίνεται 100% , το δεύτερο δεν ξέρω τι συνδέσεις υπάρχουν ακριβώς μεταξύ των χωρών.

2)Αεροπλάνο...

3)Πλοίο Ηγουμενίτσα-Ανκόνα/Μπάρι αν η αφετηρία σου είναι η Βόρεια Ελλάδα
ή
Πλοίο Πάτρα -Ανκόνα αν ξεκινάς από Αττική, Πελοπόννησο κλπ.

οτιδήποτε άλλο πέραν αυτών των τριών είναι σίγουρα πιο μπερδεμένο και πιθανώς θα χρειαστεί και αρκετές αλλαγές στην διαδρομή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
New Lines Travel για Ευρωπη, παιρνει επιβατες και απο Θεσσαλονικη. Βγαζει καθε λιγες μερες δρομολογια για διαφορους ευρωπαικους προορισμους. Σταματας καπου που μπορεις να ξεκινησεις τα Flixbus και αρχιζεις να βγαζεις προγραμμα δικο σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εδω να συμπληρωσω πως οταν ειδα το τοπικ μου φανηκε παρατραβηγμενο το σχεδιο Θεσσαλονικη Βαρκελωνη με λεωφορεια, αλλα πριν λιγες μερες η μανα μου εστειλε δεμα στην Αγγλια με New Lines Travel και (δυστυχως) πετυχε εναν backpacker που επεβαινε στο λεωφορειο, τον ρωτησε εκπληκτη αν παιρνει και επιβατες η εταιρεια, της ειπε οτι με 170 ευρω και πληρωμενη την καμπινα στο πλοιο φτανει μεσω Ιταλιας στην Νοτια Αγγλια απο Ντοβερ σε 17 ωρες.
Μου ανακοινωσε οτι ψηθηκε να το κανει κι αυτη γιατι ειναι ΕΜΠΕΙΡΙΑΡΑ και φοβαμαι και οτι θελει να παει solo.
Οποτε το ραβω το στομα μου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εδω να συμπληρωσω πως οταν ειδα το τοπικ μου φανηκε παρατραβηγμενο το σχεδιο Θεσσαλονικη Βαρκελωνη με λεωφορεια, αλλα πριν λιγες μερες η μανα μου εστειλε δεμα στην Αγγλια με New Lines Travel και (δυστυχως) πετυχε εναν backpacker που επεβαινε στο λεωφορειο, τον ρωτησε εκπληκτη αν παιρνει και επιβατες η εταιρεια, της ειπε οτι με 170 ευρω και πληρωμενη την καμπινα στο πλοιο φτανει μεσω Ιταλιας στην Νοτια Αγγλια απο Ντοβερ σε 17 ωρες.
Μου ανακοινωσε οτι ψηθηκε να το κανει κι αυτη γιατι ειναι ΕΜΠΕΙΡΙΑΡΑ και φοβαμαι και οτι θελει να παει solo.
Οποτε το ραβω το στομα μου.
Μπράβο τη μαμά, μου έβαλε και μένα ιδέες..
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Καλησπέρα

Σκέφτομαι να κάνω τη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Βαρκελώνη οδικώς, χωρίς αυτοκίνητο, δηλαδή από πόλη σε πόλη με δημόσια συγκοινωνία (λεωφορεία - τραίνα) με ενδιάμεσες στάσεις σε μεγάλες πόλεις η αξιοθέατα για περιήγηση, ενώ παράλληλα θα δουλεύω εξ αποστάσεως (χωρίς σταθερό ωράριο, οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα να συντονιστώ με τις ώρες των συγκοινωνιών). Πιστεύετε είναι εφικτό/αξίζει ή θα είναι σκέτη ταλαιπωρία;

Βρήκα κάποια θρεντ στο travelstories.gr με πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ωστόσο αφορούν περισσότερο ταξίδι με αυτοκίνητο, οπότε δεν καλύπτται το κομμάτι των συγκοινωνιών.

Πιο πολύ με απασχολεί το κομμάτι μέχρι Ιταλία, από κει και μετά πιστεύω θα είναι πιο στρωτά τα πράγματα. Εναλλακτικά μπορεί να "πηδήξω" το κομμάτι των Βαλκανίων με πτήση για Μιλάνο ή Βενετία.

Κάποιες πόλεις που σκέφτομαι είναι Τίρανα, Ντουμπρόβνικ, Σπλιτ, Τεργέστη, Βενετία, Γένοβα, Μονακό/Νίκαια, Μασσαλία, Βαρκελώνη

Πιστεύετε αξίζει το όλο εγχείρημα; Ο χρόνος είναι αδιάφορος, τόσο ως προς ημέρες ανά πόλη/διαδρομή όσο και συνολικά.

Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι η ασφάλεια και η αποφυγή μεγάλων ταλαιπωριών με κρατικές υπηρεσίες, ασυνενοησία, κλπ. Πιστεύετε θα ήταν καλύτερα να κάνω με κάποιο γκρουπ το κομμάτι των Βαλκανίων;

Ευχαριστώ
Έχω κάνει πριν χρόνια αντίστοιχο ταξίδι με INTERAIL χωρίς το κομμάτι των Βαλκανίων, χωρίς πρόβλημα για Ιταλία μετακίνηση σε προτείνω Itabus, la rivoluzione si fa strada ή Bus travel through Europe | FlixBus. Καλό προγραμματισμό!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom