Βουλγαρία Θεσσαλονίκη - Σόφια με αμάξι

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζω και εγώ ένα ταξίδι για Ντουμπάι από το αεροδρόμιο της Σόφιας μιας και οι τιμές απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (150euro πάνε-έλα) και θα ήθελα να μάθω αν από Θεσσαλονίκη είναι εύκολη η πρόσβαση στο αεροδρόμιο της Σόφιας, αν είναι ασφαλης ο χώρος στάθμευσης και που να προτιμίσω να το αφήσω, πόση ώρα είναι περίπου μέχρι εκεί, τον τρόπο οδήγησης στην Βουλγαρία γιατί έχω ακουσει διάφορα όπως λάδομα, χαμηλα όρια ταχύτητας και κλοπή οχημάτων!Βοηθήστε όσο μπορείτε για πληροφορίες!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζω και εγώ ένα ταξίδι για Ντουμπάι από το αεροδρόμιο της Σόφιας μιας και οι τιμές απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (150euro πάνε-έλα) και θα ήθελα να μάθω αν από Θεσσαλονίκη είναι εύκολη η πρόσβαση στο αεροδρόμιο της Σόφιας, αν είναι ασφαλης ο χώρος στάθμευσης και που να προτιμίσω να το αφήσω, πόση ώρα είναι περίπου μέχρι εκεί, τον τρόπο οδήγησης στην Βουλγαρία γιατί έχω ακουσει διάφορα όπως λάδομα, χαμηλα όρια ταχύτητας και κλοπή οχημάτων!Βοηθήστε όσο μπορείτε για πληροφορίες!
Καλημέρα. Ο δρόμος είναι καινούργιος κ άνετος εκτός από ένα κομμάτι διαρκείας μιας ώρας που είναι διπλής κατεύθυνσης με όριο 60χλμ/ώρα. Η συνολική διάρκεια είναι περίπου 3,5 ώρες μέχρι το αεροδρόμιο. Οπωσδήποτε αναμμένα φώτα κ τηρείς τα όρια ταχύτητας. Έχει πολύ συχνά μπλόκα της αστυνομίας. Θα αγοράσεις vignette μόλις μπεις στη Βουλγαρία, στα βενζινάδικα που θα βρεις (7€ για 1 εβδομάδα αν θυμάμαι καλά). Εγώ το αφήνω στο ibis Sofia airport το οποίο κλείνω μέσω του parkvia. Το parking είναι μέσα στο χώρο του ξενοδοχείου, δεν είναι όμως σκεπαστό, αν αυτό σε ενοχλεί
Καλά να περασεις
 
Last edited:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Τον Ιούλιο ταξίδεψα από Σόφια για Ντουμπάι. Η πολη είναι μια απολύτως ασφαλής ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα. Υπάρχει πάρκινγκ ακριβώς απέναντι από το κτίριο του αεροδρομίου .Όσο για το φόβο κλοπής του αυτοκινήτου σου όταν θα δεις τι οχήματα κυκλοφορούν στη Σόφια θα καταλάβεις ...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Υπάρχει επίσης η λύση του λεωφορείου από Θεσσαλονίκη-Σόφια με 35-40/άτομο με επιστροφή (και από εκεί συγκοινωνία έως το αεροδρόμιο)
 

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Τον Ιούλιο ταξίδεψα από Σόφια για Ντουμπάι. Η πολη είναι μια απολύτως ασφαλής ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα. Υπάρχει πάρκινγκ ακριβώς απέναντι από το κτίριο του αεροδρομίου .Όσο για το φόβο κλοπής του αυτοκινήτου σου όταν θα δεις τι οχήματα κυκλοφορούν στη Σόφια θα καταλάβεις ...
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθειά σου, μιας και εσύ πήγες από Σόφια - Ντουμπάι μήπως σε άφησε στο αεροδρόμιο DWC Al Maktoum International Airport γιατί από εκεί εγώ θέλω να πάω στο ξενοδοχείο μου
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλημερα. Επειδη προσφατα εκανα αυτη τη διαδρομη θα ηθελα να επισημανω δυο δυσκολιες που συναντησαμε. Καταρχην η ευρεση του αεροδρομιου μας πηρε πολυ ωρα. Το navigator εκανε τα τρελα του και πινακιδες δεν υπαρχουν. Επειτα προσοχη στο τερμιναλ αναχωρησης καθως η διαδρομη μεταξυ των δυο τερμιναλ χρειαζεται αυτοκινητο. Τελος η πληρωμη καφεδων εντος αεροδρομιουΚαθως και του παρκινγκ γινεται σε λεβα αποκλειστικα
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ξέρει κανένα μέλος να μας γραψει τι πρόστιμο έχει αν οδηγάς χειμωνιάτικα με μη χειμερινά λάστιχα στη Βουλγαρία;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ξέρει κανένα μέλος να μας γραψει τι πρόστιμο έχει αν οδηγάς χειμωνιάτικα με μη χειμερινά λάστιχα στη Βουλγαρία;
Από 15/11/2017 υπάρχει σε ισχύ ο νόμος σχετικά με λάστιχα πέλματος ίσου ή μεγαλύτερου των 4 mm για την περίοδο 15/11 - 1/3 και πρόστιμο για τους παραβάτες 50 λέβα.
https://news.bg/regions/shofiraneto-sas-zimni-gumi-veche-e-zadalzhitelno.html
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ξέρει κανένα μέλος να μας γραψει τι πρόστιμο έχει αν οδηγάς χειμωνιάτικα με μη χειμερινά λάστιχα στη Βουλγαρία;
Πιο εύκολο είναι να κερδίσεις το τζόκερ παρά να σε σταματήσουν και να σε γράψουν για χιονολάστοιχα. Συνήθως σταματάν για όρια ταχύτητας και για βινετκα καρτ (κάρτα διοδίων). Έχε υπόψιν ότι το λάδωμα πάει όμως σύννεφο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θα πάμε να δούμε τον Τσιτσιπά σε 2 βδομάδες και σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο βαρυχειμωνιας.
Οκ θα έχουμε αλυσίδες στο πορτ μπαγκαζ αλλά ..
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Θα το αφήσεις στο ibis hotel που είναι απέναντι από το αεροδρόμιο και θα σε μεταφέρουν αυτοί δωρεάν με βανακι,θα κλείσεις θεση από το ίντερνετ, και επίσης μην ξεχάσεις να βγάλεις βινιετα στα σύνορα ,μια χαρά είναι ο δρόμος μην ανησυχείς καθόλου πηγαίνω συνέχεια στο αεροδρόμιο εκει
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.643
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom