Θεσσαλονίκη με παιδιά

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Θα ήθελα και αν μπορείτε να μου πείτε και μεροι που θα μπορούσαμε να πάμε το μικρό μας είτε παιδοτοπο είτε κάτι άλλο, αν για παράδειγμα μέσα στο mall έχει κάτι για να παίξει και γενικώς σημεία που θα ευχαριστήσουν τον μικρό.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πόσο είναι ο μικρός;
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Όπως ανέφερε ο @yllos, αναλόγως την ηλικία του μικρού σου εχετε διαφορες επιλογες. Μπορείτε να πάτε στο πλανητάριο,που είναι εξαιρετικό!Επίσης ωραία ειναι στο magic park. Μπορειτε να ανεβείτε στον Λευκό Πυργο καθώς και στον πύργο του ΟΤΕ ώστε να δείτε την πόλη από ψηλά.Ωραια είναι κ τα μουσεία της πόλης (βυζαντινο/αρχαιολογικο) για μια εκπαιδευτικού τύπου επίσκεψη!Στο Mediterranean Cosmos έχει παιδότοπο επί πληρωμή όπως και στο One Salonica Mall. Τέλος μια πρόταση θα ήταν και βόλτα στον Θερμαϊκό με τα καραβακια/μπαράκια (εμένα η μικρή μου τρελαινόταν μωρό!) Α,και επίσης κάτι που δεν έχουμε επισκεφθει ακόμη είναι το Παρκο Δεινοσαύρων στα δυτικα (προς Ωραιοκαστρο αν δεν κανω λάθος!) μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον,ειδικά για ηλικίες 4-6,Αλλά δεν το έχω δει από κοντά για να σου πω με σιγουριά αν αξίζει!
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Ο μικρούλης νου είναι δυόμιση πολύ ωραίες ιδέες vikara υπέρ ευχαριστώ θα τα ψάξω όλα για να δω αποστάσεις κτλ.

Το magic Park φαίνετε πολύ ωραίο και πιστεύω θα βρούμε για την ηλικία του παιχνίδια, είναι ανοιχτό όλο το χρόνο; και αν για παράδειγμα δεν έχει καλό καιρό έχει και μέσα; κάτι πήρε το μάτι μου. Το πλανητάριο δε ξέρω κατά πόσο θα τον ενθουσίασει εμένα μάλλον θα μαρεσει περισσότερο.Χάχα.!
 
Last edited by a moderator:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Όντως το πλανητάριο θα σε ενθουσιασει(...Ο μικρός είναι οντως λίγο μικρός αν κ ίσως στο Μουσείο Τεχνολογίας που στεγάζεται εκεί,να έβρισκε κ αυτός ενδιαφέρον σε κάποιες "εφευρεσεις"!)
Τώρα για το magic park,νομίζω δεν έχει εσωτερικά παιχνίδια...Σίγουρα έχει για την ηλικία του,αλλά είναι όλα εξω(τουλάχιστον από αυτά που επισκεφθήκαμε εμείς!)
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ωραια ιδέα είναι να νοικιάζετε ένα ποδήλατο τέτοιου τύπου (δες φωτογραφία που επισυνάπτω) για βόλτα στη Νέα παραλία.
Επίσης κατά μήκος της Νέας Παραλίας υπάρχουν πολλά και όμορφα πάρκα.Ιδανικο για μένα είναι "ο κήπος του νερού" όπου μπορείτε να δείτε βατραχακια και χελώνες
https://www.life-events.gr/i-poli-m...-oasi-sti-nea-paralia-tis-thessalonikis-foto/
Σε όλο το τμήμα υπάρχει ποδηλατόδρομος και δεν κυκλοφορούν μηχανάκια ή αυτοκίνητα.
 

Attachments

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Τέλεια πολύ ωραίες ιδέες μου δίνετε παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ! :):)

Στα δύο πολυκαταστηματα που αναφέρθηκαν παραπάνω οι παιδότοποι είναι τύπου κάθονται κάπου δίπλα οι γονείς και παίζουν τα παιδιά ή κάτι άλλο; ωσπουνα δεν έχει καμία φώτο έψαξα κάτι είδα αλλά όχι ξεκάθαρα. Πληρώνεις για να μπει το παιδί να παίξει η για να κάτσεις πχ να πάρεις καφέ;
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Άς ευλογήσω λίγο τα γενια μου

http://www.cocolak.gr/παιδοτοποσ-κουνια-μπελα-στο-one-salonica-outlet-mall.html

Σε όλους τους παιδότοπους υπάρχει μια είσοδος για το παιδί και έξτρα αν θέλει κάτι να πιει ο ενήλικας. Στο cosmos από όσο ξέρω λειτουργεί μόνο φύλαξη παιδιών. Στο one Salonica λειτουργεί και φύλαξη και υπάρχει χώρος να πίνουν οι γονείς των καφέ τους. Το κόστος είναι 5 ευρώ με χυμό και κρουασάν.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ο μικρούλης νου είναι δυόμιση πολύ ωραίες ιδέες vikara υπέρ ευχαριστώ θα τα ψάξω όλα για να δω αποστάσεις κτλ.

Το magic Park φαίνετε πολύ ωραίο και πιστεύω θα βρούμε για την ηλικία του παιχνίδια, είναι ανοιχτό όλο το χρόνο; και αν για παράδειγμα δεν έχει καλό καιρό έχει και μέσα; κάτι πήρε το μάτι μου. Το πλανητάριο δε ξέρω κατά πόσο θα τον ενθουσίασει εμένα μάλλον θα μαρεσει περισσότερο.Χάχα.!
Στο magic park θα πληρώσετε οικογενειακό εισιτήριο για να ανέβει το παιδί σε 3-4 παιχνίδια μόνο? Μάλλον δεν αξίζει για τοσο μικρες ηλικίες.
Στο πλανητάριο πάλι ειναι πολυ μικρό το παιδί σας για τα θεάματα που έχει... Ισως να υπαρχει καποια προβολή για την ηλικια του, αλλα πρέπει να πας την ωρα που παίζεται αυτή συγκεκριμένα. Αρα πρεπει να τσεκάρεις το πρόγραμμα προβολών απο πριν.
Νομίζω οτι η πιο ομορφη εμπειρία για το παιδί σας θα είναι η βολτα με το ποδήλατο στην παραλία που σου πρότειναν ήδη και η βόλτα με το καράβι στο Θερμαϊκό για να δειτε την πόλη από την θάλασσα, αργα το απογευμα πριν τη δύση του ηλίου.
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλησπέρα σε όλους εδώ μέσα, σχεδιαζω ένα 3ημερο την πρωτομαγιά για Θεσσαλονίκη μαζί με τον 8 χρονο μικρό. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, οδηγίες, συμβουλές για το τι θα μπορούσα να κανω στη πόλη από θέμα δραστηριότητες με το μικρό (παράσταση, εμπορικό,), που μου πρότεινετε για φαγητό, καφέ, βόλτα, και ίσως κάποια εκδρομή εκεί κοντά. Σκέφτομαι να μείνω προς Καλαμαριά μεριά για να μην εχω θέμα με το πάρκινγκ. Ευχαριστώ περιμένω τις ιδέες σας.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους εδώ μέσα, σχεδιαζω ένα 3ημερο την πρωτομαγιά για Θεσσαλονίκη μαζί με τον 8 χρονο μικρό. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, οδηγίες, συμβουλές για το τι θα μπορούσα να κανω στη πόλη από θέμα δραστηριότητες με το μικρό (παράσταση, εμπορικό,), που μου πρότεινετε για φαγητό, καφέ, βόλτα, και ίσως κάποια εκδρομή εκεί κοντά. Σκέφτομαι να μείνω προς Καλαμαριά μεριά για να μην εχω θέμα με το πάρκινγκ. Ευχαριστώ περιμένω τις ιδέες σας.
Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη. Οι προτάσεις για τριήμερο στη Θεσσαλονίκη είναι διαφορετικές ανάλογα εάν έρχεσαι από Αθήνα ή όχι.
Εάν έρχεσαι από Αθήνα δεν θα σου προτείνω να πας στο Magic Park γιατί έχετε πολύ καλύτερο πάρκο.
Οι καλύτερες επιλογές για την πόλη μας είναι οι εξής:
1. Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο της πόλης και εάν έχετε χρόνο και διάθεση μπορείτε να πάτε άλλη μέρα και στο Βυζαντινό μουσείο.

2. Βόλτα στην παραλία το απόγευμα πριν τη δύση του ήλιου γιατί μπορεί να πετύχετε ένα από τα καταπληκτικά ηλιοβασιλέματα της πόλης!! Μπορείτε να νοικιάσετε και το οικογενειακό ποδήλατο και να κάνετε όλοι μαζί βόλτα που θα είναι πολύ διασκεδαστικό!
Μπορείτε να το συνδυάσετε με καφέ ή φαγητό στον εξωτερικό χώρο του Navona (δίπλα στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ) και να απολαύσετε και το ηλιοβασίλεμα.
Η βόλτα σας στα θεματικά πάρκα κατά μήκος της παραλίας μπορεί να φτάσει μέχρι το Μέγαρο Μουσικής που είναι πολύ εντυπωσιακό σαν κτήριο και αξίζει να το δείτε.
Μπορείτε να το συνδυάσετε με απογευματινή βόλτα με το καραβάκι στον Θερμαϊκό κόλπο.
Δες και εδώ: Thessaloniki Tourism - Πάρκα της Νέας Παραλίας

3. Πρωινή βόλτα στην Άνω Πόλη και στα κάστρα από όπου θα έχετε μια πανοραμική άποψη της πόλης και μπορείτε να το συνδυάσετε με επίσκεψη στην υπέροχη Μονή Βλατάδων που είναι ανοιχτή μέχρι τις 3 μ.μ.

Thessaloniki Tourism - Ιερά Βασιλική Πατριαρχική Και Σταυροπηγιακή Μονή Βλατάδων Εν Θεσσαλονίκη

4. Νυχτερινή βόλτα στα κάτω και στα άνω Λαδάδικα, στην οδό Αγίου Μηνά και στην πλατεία Εμπορίου για να νιώσετε τον παλμό της πόλης.

5. Επίσκεψη οπωσδήποτε στο "Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας - ΝΟΗΣΙΣ" την οποία θα την συνδυάσετε με επίσκεψη στο Μουσείο Τεχνολογίας και κάποια προβολή στο Πλανητάριο και στον Προσομοιωτή που είμαι σίγουρη ότι θα ενθουσιάσει τον 8χρονο γιό σας.

Θα τσεκάρεις το πρόγραμμα από τη σελίδα του γιατί έχει πολλές προβολές στους 3 χώρους του.
Πρόγραμμα λειτουργίας και προβολών – Noesis
 
Last edited:

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Πολύ καλή φάση είναι το WE (στα πανεπιστήμια, πίσω και στα πλάγια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας) όπου οι γονείς πίνουν καφε, μπύρα (ότι θέλουν τέλος πάντων) και τα παιδιά κάνουν roller, skateboard, αναρρίχηση, τοξοβολία (περίπου απο 30' στην κάθε δραστηριότητα) με κόστος μάλιστα μόνο 7ε για κάθε παιδί...https://weskg.gr/weekend/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom