Θεσσαλονικη Λιμπερετς οδικως

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Πριν απο 20 μερες εκανα αυτη τη διαδρομη και θα σας αναφερω πληροφοριες για οποιυς σχεδιαζουν να μετακινηθουν οδικως προς τα εκει αυτην την εποχη.
Ξεκινησα στις 6 το πρωι με το σκεπτικο οτι αργα το απογευμα επρεπε να ημουν σε ενα χωριο της Τσεχιας Trest 100χλμ πριν την Πραγα στην μεση σχεδον του δρομου αναμεσα απο Μπρνο και Πραγα.
Στα συνορα με την ΠΓΔΜ δεν υπηρχε καθολου καθυστερηση δεν συναντησα κανεναν αστυνομικο στο δρομο και οπου υπηρχε αυτοκινητοδρομος οδηγουσα γρηγορα λογω του οτι και ο δρομος ηταν αδειος μεχρι λιγο πριν τα Σκοπια. 20 χλμ μετα τα Σκοπια τελειωνει ο αυτοκινητοδρομος και για τα επομενα 10-15 χλμ μεχρι τα συνορα της Σερβιας γινονται εργα στο δρομο και αναγκαστικα πας αργα.
Στα συνορα ΠΓΔΜ Σερβιας κανενα προβλημα ,περασα σε 10 λεπτα στις 8μιση το πρωι και τα εργα στο δρομο συνεχιζονται και μεσα στη Σερβια για περιπου 10-15 χλμ αλλα δεν εχει σχεδον καθολου κινηση ο δρομος μεχρι το Βρανιε,πρωτη πολη μετα τα συνορα. Ιδιεταιρη προσοχη χρειαζετε μετα το Βρανιε οπου ο δρομος μπαινει σε φαραγγι για 30 χλμ περιπου με στροφες και σε κατοικημενη περιοχη.Στην εξοδο των στενων αρχιζει αυτοκινητοδρομος για 250 χλμ εως το Βελιγραδι με πολυ λιγη κινηση και οσες φορες εχω κανει αυτο το κοματι δεν υπηρχε αστυνομια στο δρομο. Τα διοδια ειναι 10 ευρω.Στο Βελιγραδι μετα την εξοδο για Νοβισαντ-Βουδαπεστη θελει προσοχη για περιπου 10 χλμ γιατ ο δρομος ειναι με 2 λωριδες ανα κατευθηνση αλλα με πολλα φαναρια και με αστυνομια στο δρομο. Στα υπολοιπα 180 χλμ μεχρι την Ουγγαρια ο δρομος ειναι μισος αυτοκινητοδρομος και μισος υπο κατασκευη οπου και χρειαζετε προσοχη κατα τη διαρκεια της ημερας οπου γινονται συνεχεια εργα.Στην επιστροφη σ αυτο το κοματι οδηγουσα νυχτα και το περασα πιο ευκολα.Στις 1μιση το μεσημερι περνουσα τα Σερβοουγγρικα συνορα χωρις καμμια καθυστερηση και αφου προηγουμενως γεμισα βενζινη στο τελευταιο σερβικο βενζιναδικο γιατι η διαφορα ειναι περιπου 20 λεπτα το λιτρο.Στα συνορα με την Ουγγαρια πληρωνεις ενα παραβολο 13 ευρω για τη χρηση των αυτοκινητοδρομων που ισχυει για 10 ημερες και επισης ειδα οτι πουλουσαν και για την Αυστρια 10 ευρω για 10 ημερες. Ο αυτοκινητοδρομος στην Ουγγαρια τελειος,σε μια ωρα ημουνα απο τα συνορα στη Βουδαπεστη,οπου εκει αρχιζουν και τα προβληματα λογω εργων στον περιφερειακο της. Ειχα καθυστερηση- σχεδον σταματημενος- για μιση ωρα και οταν πηγαινα και οταν γυρνουσα.Απο εκει μεχρι τα συνορα Σλοβακιας κανενα προβλημα. Κατα την εισοδο στην Σλοβακια πληρωσα 19 ευρω για χρηση σλοβακικων και τσεχικων αυτοκινητοδρομων.vignieta- 7 ημερες για Σλοβακια και 10 για Τσεχια. Μεχρι την Μπρατισλαβα με σχετικη κινηση ο δρομος αλλα απο εκει και μετα μεχρι το Μπρνο αδειος.Προσοχη χρειαζετε απο Μπρνο εως Πραγα, εχει κινηση ο δρομος με πολλα σαμαρακια ιδιως στη δεξια λωριδα σχεδον σε ολη τη διαδρομη με αποτελεσμα οι πιο πολοι να προτιμουν να οδηγουν συνεχεια αριστερα κανοντας τις προσπερασεις δυσκολες, επισης οι τσεχοι οδηγοι θελουν και λιγο προσοχη ,βγαινουν για παραδειγμα στην απιστερη λωριδα στον αυτοκινητοδρομο για προσπεραση 500 μετρα πριν το προπορευομενο και εσυ που οδηγεις απο πισω λιγο γρηγορα και αριστερα πλακωνεσε στα φρενα.Καπου εκει 100 χλμ μετα το Μπρνο εφτασα και στον προορισμο μου οπου και θα εκανα 2 διανυκτερευσεις και μετα θα συνεχιζα για Λιμπερετς. Μεχρι τωρα 1450 χλμ 200 ευρω βενζινη και 51 ευρω διοδια και παραβολα για το δρομο σε 13 ωρες ταξιδιου ημερα Παρασκευη. Η συνεχεια της διαδρομης για Λιμπερετς εγινε Κυριακη απογευμα οπου αποφασισα να μην χρησιμοποιησω τον αυτοκινητοδρομο μεσω Πραγας λογω Κυριακης και ενδεχομενου μποτιλιαρισματος στην εισοδο της Πραγας απο επιστοφη τριημερου(σκεψη σωστη οπως αποδειχτηκε στην συνεχεια οταν μεσω ραδιοφωνου ακουγαμε για τις ατελειωτες ουρες χιλομετρων) και πηρα τον δρομο Ε59 που πηγαινει απο Βιενη προς Γερμανια διασχιζοντας καθετα την Τσεχια.Στενος δρομος αλλα χωρις ιδιαιτερη κινηση για Κυριακη απογευμα, απο τον ιδιο δρομο πηγα την προηγουμενη μερα μια μονοημερη βολτα στη Βιενη 160 χλμ σε περιπου 2 ωρες ,τοσο εκανα και για να παω στο Λιμπερετς.
Εκει εκανα 2 διανυκτερευσεις με 25 ευρω τη βραδια ,ομορφη πολις που ηρθε στην κυριαρχια της Τσεχιας απο τη Γερμανια μετα τον πολεμο και εχει μεγαλο τουριστικο ενδιαφερον απο γερμανους οι οποιοι ειχαν τις ιδιοκτησιες τους εκει και πολοι απ αυτους ξαναγυριζουν πισω.Η επιστροφη για Θεσσαλονικη εγινε μεσω Πραγας 125 χλμ απο Λιμπερετς αυτοκινητοδρομος 45 λεπτα με το αυτοκινητο αφου εκανα και 2 διανυκτερευσεις στην Πραγα. Το παρκινγκ στο κεντρο της Πραγας πανακριβο.Σε φυλασομενο εδωσα 80 ευρω για 2 μερες. Το συνολικο κοστος της διαδρομης για 4000χλμ βγηκε 500 ευρω βενζινη με μεσο ορο 1,20 το λιτρο και 70 ευρω σε διοδια.
Καλο ταξιδι σε ολους
 

Attachments

Μηνύματα
159
Likes
43
.........................Η συνεχεια της διαδρομης για Λιμπερετς εγινε Κυριακη απογευμα οπου αποφασισα να μην χρησιμοποιησω τον αυτοκινητοδρομο μεσω Πραγας λογω Κυριακης και ενδεχομενου μποτιλιαρισματος στην εισοδο της Πραγας απο επιστοφη τριημερου(σκεψη σωστη οπως αποδειχτηκε στην συνεχεια οταν μεσω ραδιοφωνου ακουγαμε για τις ατελειωτες ουρες χιλομετρων) και πηρα τον δρομο Ε59 που πηγαινει απο Βιενη προς Γερμανια διασχιζοντας καθετα την Τσεχια.Στενος δρομος αλλα χωρις ιδιαιτερη κινηση ....................
Αγαπητέ συμφορμήτη stavrosm, διαβάζοντας το οδικό σου ταξίδι από Θεσσαλονίκη προς Liberec, συνέλεξα και κράτησα πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες σχετικές με τις σημερινές συνθήκες. Όταν επισκέφτηκα εγώ την Τσεχία, σε ένα ταξίδι μου στην Ευρώπη το 1996 μέχρι το Βερολίνο, τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.
Σήμερα θέλω να σε ρωτήσω για τον δρόμο Ε59 που αναφέρεις ότι πήρες,
για τον λόγο που εξηγείς. Προσπάθησα να τον βρω στον χάρτη, αλλά δυστυχώς δεν αναφέρεται σε κανέναν από τους χάρτες που έχω, ούτε καν στο AutoRoute. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν, αν μπορείς, να μου δόσεις, κάποιες λεπτομέρειες για να τον εντοπίσω. Θα με βοηθούσε αν μου έλεγες από ποιο σημείο τον πήρες και μερικά από τα μέρη που πέρασες μέχρι το Liberec. Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Στους χαρτες ισως να αναφερεται και με το νουμερο 38. Ειναι καθετος στην μεση περιπου του αυτοκινητοδρομου Μπρνο Πραγας στο υψος της πολης Jihlava με βoρεια κατευθυνση περνωντας απο kutna hora και kolin και συνδεεται με τον αυτοκινητοδρομο Πραγας Liberec στο υψος του Mlada Boleslav.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Στους χαρτες ισως να αναφερεται και με το νουμερο 38. Ειναι καθετος στην μεση περιπου του αυτοκινητοδρομου Μπρνο Πραγας στο υψος της πολης Jihlava με βoρεια κατευθυνση περνωντας απο kutna hora και kolin και συνδεεται με τον αυτοκινητοδρομο Πραγας Liberec στο υψος του Mlada Boleslav.
Ευχαριστώ stavrosm. Τον εντόπισα. Πράγματι αναφέρεται σαν 38.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Ο αυτοκινητοδρομος στην Ουγγαρια τελειος,σε μια ωρα ημουνα απο τα συνορα στη Βουδαπεστη-το εχω κανει αμετρητες φορες ειναι πανω απο 170χιλιομετρα και ειναι πανω απο 1.30ωρα περιπου
Ουγγαρια πληρωνεις ενα παραβολο 13 ευρω για τη χρηση των αυτοκινητοδρομων -πριν ενα μηνα πληρωσα-4,90
Κατα την εισοδο στην Σλοβακια πληρωσα 19 ευρω για χρηση σλοβακικων και τσεχικων αυτοκινητοδρομων.vignieta- 7 ημερες για Σλοβακια και 10 για Τσεχια.4,9 ευρω σλοβακια 7ευρω τσεχια
Το παρκινγκ στο κεντρο της Πραγας πανακριβο.Σε φυλασομενο εδωσα 80 ευρω για 2 μερες.εδωσες παρα πολλα
 
Last edited by a moderator:

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Το παρκινκγ το ξερω οτι το πληρωσα ακριβα στην Πραγα και οτι μπορουσα να βρω φθηνοτερο αλλα προτιμησα να το βαλω στο παρκινγκ του ξενοδοχειου four seasons λογω του οτι ηταν σχεδον διπλα απο το διαμερισμα που εμενα,οσο για τις βινιετες τις αγορασα ολες απο τα γκισε στα συνορα και μου εδωσαν και αποδειξη,τι να πω,τωρα στα βενζιναδικα αμα ειναι πιο φθηνες η υπολογιζουν ποσα θα πληρωσεις με τη μαρκα του αυτοκινητου η τα κυβικα δεν ξερω :) .Τωρα για το ποσο χρονο χρειαζεται για καλυψει καποιος μια αποσταση ειναι υποκειμενικο,εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως με τι αυτοκινητο ταξιδευεις ποσο γρηγορα θελεις να οδηγησεις,απλως εγω με τους δικους μου ρυθμους το εκανα τοσο.Καποιος αλλος θα μπορουσε να παει και πιο γρηγορα .
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Δηλ. ξεκινώντας από Θεσ/κη στις 6.00 το πρωί, γύρω στις 3 ήσουν Βουδαπέστη; Ή κάτι δεν κατάλαβα; Δεν είχα φανταστεί ότι είναι τόσο σύντομο το ταξίδι!
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Δηλ. ξεκινώντας από Θεσ/κη στις 6.00 το πρωί, γύρω στις 3 ήσουν Βουδαπέστη; Ή κάτι δεν κατάλαβα; Δεν είχα φανταστεί ότι είναι τόσο σύντομο το ταξίδι!
Ναι καλα καταλαβες τοσο ειναι. Ειναι ακριβως 1000 χλμ εκ των οποιων περιπου τα 700 αυτοκινητοδρομος
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
http://www.dalnicni-znamky.com/-αυτα ακριβως πληρώνω-τωρα σαν ελληνας οδηγος αν κανης 175χιλ σε μια ωρα μπραβο σου
Τοσα ακριβως πληρωσα κι εγω σε Ουγγαρια και Τσεχια 2550 φιορινια και 250 κορονες οσο λεει το παραπανω link .Εσυ μαλλον μπερδευτηκες με τις ισοτιμιες γιατι οι ισοτιμιες τους δεν ειναι 4,90 + 7=12 ευρω που λες πιο πανω,αλλα τουλαχιστον 20-21 ευρω, οσο για τη σλοβακικη βινιετα πρεπει να το τσεκαρω ,η πληρωσα +5ευρω τσαμπα η μου πουλησαν αντι για εβδομαδιαια μηνιαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.351
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom