Γενικά Θεσσαλονικη - Ναζαρε

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Θελω να πραγματοποιησω ενα road trip , που ειχα ονειρο εδω και χρονια το οποιο σκεφτομαι πλεον, ολο και πιο εντονα, να επισκεφτω την πολη της Ναζαρε, Πορτογαλια, να δω τα τεραστια κυματα και ισως καποιο τουρνουα σερφ.

Το ταξιδι θα ξεκινησει απο Θεσσαλονικη και θα διαρκεσει περιπου 8 μερες (ισως να γινει και 10μερες), με στασεις σε καποιες μεγαλες πολης η καποια μερη , σχετικα κοντα στον δρομο.

Το εχει κανει καποιος αυτο το ταξιδι? Επισης, θα ειμαι μονος οποτε δεν ξερω αν υπαρχει καποιο μερος, οπου θα μπορω να βρω 1-2 ατομα ακομα, ωστε να ταξιδεψουμε μαζι και να μοιραστουμε τα εξοδα, μιας και φαινεται λιγο ακριβο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλεις να γίνει οδικό?
Θα φας τις μισές μέρες μόνο στις μετακινήσεις, χωρίς επί της ουσίας να δεις τίποτα (με στάσεις για sightseeing δε σου μένουν ουσιαστικά μέρες για τον προορισμό σου). Χώρια τα έξοδα.
Να έλεγες ότι έχεις 1 μήνα διαθέσιμο να το δεχτώ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Απ οτι βλέπω στο google map, φαντάζομαι και συ θα εκανες εναν αναλογο υπολογισμό, ειναι 8000 χλμ πανε ελα.. δηλαδη αν κάνεις περιπου 1000 χλμ τη μερα θα θες γυρω στις 8 μερες το ελάχιστο και με πολύ κούραση που δεν θα μπορείς να ευχαριστηθείς και τις ενδιάμεσες πολεις σταθμούς.. σε χρημα μονο για καυσιμα, ετσι οπως εχου πάει, θες απο 900 (πετρελαιο) εως 1400 (βενζινα) με τις πιο αισιοδοξες προβλέψεις αμα βάλεις 400 με 500 (χονδρικά πάντα) βινιετες και διόδια πας 1300 με 1900.. Μεγάλη σπατάλη χρόνου και χρημάτων (εκτός αν ειστε 4 ατομα και μοιράζεστε έξοδα).. αμα πας αεροπορικώς και νοικιάσεις αυτοκίνητο και εισαι εκει 4 με 5 μερες αντι για 10 που θέλετε συνολικά μηπως σας βγει πιο οικονομικά και πολύ πιο ξεκούραστα;;; αν εκανες οδικό με 300 αντε 400 χλμ μέσο όρο τη μέρα, ωστε να εχεις χρόνο να ευχαριστηθείς και τις στάσεις, θα ηταν ισως πιο νορμάλ αλλά και 2πλάσιες μέρες ... Παρολο που μου αρεσει γενικά να οδηγώ, ειδικά δρομους που δεν εχω ταξιδεψει, δεν θα το έκανα με τίποτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.165
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom