Θρησκεία και τουρισμός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Δυστυχώς δηλώνω άθεος.Ωστόσο βρίσκω αξιοπερίεργα και ενδιαφέροντα κάποια ταξίδια με πρόφαση τη θρησκεία.Αλλωστε πέρυσι για πρώτη φορά ταξίδεψα στο Αγιο Ορος και οφείλω να παραδεχτώ οτι παρότι τους ενδοιασμούς που είχα για αυτή την επίσκεψη ήταν πέρα απο κάθε προσδοκία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.

Ωστόσο εκεί που κάνει θραύση κυριολεκτηκά ο χριστιανισμός{και όχι μόνο}είναι στις ΗΠΑ.Θα ξεκινήσω με μια ιδιόρυθμη κατάσταση που μου έτυχε σε ενα πολυτελές ξενοδοχείο στη Νεα Υόρκη.Παντελώς ανυποψίαστος για το τι θα ακολουθήσει πήγα σε μια συνενδρία όπου είχαν μαζευτεί πάρα πολύ κόσμος κυρίως μαυροι όπου θα παρακολουθούσαν μια λειτουργία{γίνονται πολλές συγκεντρώσεις όχι μόνο σε εκκλησσίες αλλά και σε μεγάλες αίθουσες ακόμη και σε γήπεδα.}Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν δε με απατά η μνήμη μου πρέπει να ήταν ευαγγελιστές.Εκεί ενας νεαρός ξανθός ιερέας άρχισε τη λειτουργία.Είχε εξαιρετικότατη φωνή και μιλούσε για το έργο του Θεού με ένταση.Παράλληλα μερικά παιδιά περνούσαν απο τον λαό με κάποια κουτιά όπου πολλοί προσφέρανε αρκετά χρήματα για την εκκλησία.Αλλά το αποκορύφωμα είναι οτι ο ιερέας σταδιακά παρέσυρε τον κόσμο όπου με επαρση αρχίζανε και αυτοί να ουρλιάζουν{άλλοι λένε οτι τραγουδάνε}.Σε κάποια περίπτωση φοβήθηκα.Ποιο άνετα θα ένιωθα στο Μπρονξ με τις συμμορίες.Μιλάμε για ντεσιμπέλ ισάξιοι με την προσγείωση ενός αεροπλάνου.

Ακόμη στις ΗΠΑ υπάρχουν και κάποιοι μεσσίες όπου στο όνομα του Θεού κάνουν χροσοφόρες μπίζνες.Ολόκληρα εμπορικά κέντρα ακόμη και πόλεις έχουν δημιουργηθεί απο τέτοιες αιρέσεις.

Συνεχίζεται.....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ ενδιαφερον θεμα ανοιξες. Μπραβο!

Δυστυχώς δηλώνω άθεος.
Γιατι ομως δυστυχως; (Καλα ειναι προσωπικη ερωτηση οποτε και την αγνοεις, αλλωστε και ξεφευγει και απο τα ορια του thread αυτου, αλλα μου κινησε την περιεργεια: ειναι οι αθεοι περισσοτερο δυστυχεις απο τους χριστιανους; )
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Σχεδόν πολλές χώρες{περιοχές} βασίζουν τον τουρισμό τους στη θρησκεία.
Στη Μεκκα ξέρετε πόσοι πιστοί προσέρχονται?

Η Ρώμη έχει παρα πολλά αξιοθέατα αλλά πάρα πολλοί πηγαίνουν εκεί για το Βατικανό.{Οντως με τόσες εχμ ξέρετε πόσο πλούσιο είναι το κρατίδιο και με ποιο τρόπο.}Εχει και είσοδος με πληρωμή βεβαίως.

Ακόμη και στην Ινδία,Ν.Κορέα και γενικότερα Ασία κάποιοι θα είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν κάποια μοναστήρια.

Άν δεν απατώμαι κάπου στη Βόρεια Γαλλία υπάρχει μια εικόνα όπου η Παναγία λένε οτι ΄΄εκλαιγε.{Αναγνωρισμένο απο το Βατικανό σαν κάτι αυθεντικό.
Αντίστοιχα και η Παναγία της Τήνου.
Πάντως και ...τα θαυματα βοηθάνε ιδιαίτερα τον τουρισμό.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Εκκατομύρια κόσμος συρέει κάθε χρόνο στην Φατιμά της Πορτογαλίας,επίσης αρκετοι πηγαίνουν στον Λόφο με τους σταυρούς στην Λιθουανία όπως μεγάλο γεγονός είναι και η μεγάλη εβδομάδα στην Σεβίλη όπου χιλιάδες καθολικοί μαζεύονατι και παρακολουθούν τις εκδηλώσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχεδόν πολλές χώρες{περιοχές} βασίζουν τον τουρισμό τους στη θρησκεία.
Στη Μεκκα ξέρετε πόσοι πιστοί προσέρχονται?

Η Ρώμη έχει παρα πολλά αξιοθέατα αλλά πάρα πολλοί πηγαίνουν εκεί για το Βατικανό.{Οντως με τόσες εχμ ξέρετε πόσο πλούσιο είναι το κρατίδιο και με ποιο τρόπο.}Εχει και είσοδος με πληρωμή βεβαίως.

Ακόμη και στην Ινδία,Ν.Κορέα και γενικότερα Ασία κάποιοι θα είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν κάποια μοναστήρια.

Άν δεν απατώμαι κάπου στη Βόρεια Γαλλία υπάρχει μια εικόνα όπου η Παναγία λένε οτι ΄΄εκλαιγε.{Αναγνωρισμένο απο το Βατικανό σαν κάτι αυθεντικό.
Αντίστοιχα και η Παναγία της Τήνου.
Πάντως και ...τα θαυματα βοηθάνε ιδιαίτερα τον τουρισμό.
οντως ανοιγεις και θιγεις ένα θέμα που σηκώνει πολυ η μαλλον πολλές συζητήσεις...
και μια που ανέφερες ότι εισαι αθεος ,οκ να πω κι εγω οτι πιστευω,αλλα δεν εχω παρωπιδες και να συμφωνήσω ότι εκει οπου η πιστη και η θρησκεία γινονται αντικείμενο εκμετάλευσης ειναι κατακριτέα,ειτε εχει να κάνει με ινδουισμο η βουδισμο η χριστιανισμο κλπ
Προσφατα κι εγώ ειχα παρόμοια σοκαριστική εμπειρία απο το ταξίδι μου στη Βιέννη το Πασχα.Επισκεφτήκαμε ενα καθολικο μοναστήρι έξω απο τη Βιέννη,οπου ,(μας το επισημανε ο ξεναγός γιατι αλλιως δεν θα το παιρναμε χαμπάρι),σενα σημείο υπήρχαν φυλλαδια που έλεγαν ότι για να εισακουσθεί η προσευχη απο τον αγιο και να πραγματοποιηθεί η επιθυμια του πιστου επρεπε να ριξει στο κουτι που ηταν διπλα νομίζω 7 ευρω!!δηλ προσευχη με ταρίφα!΄τι άλλο θακουσουμε;;
Απο κει και περα και ο καθενας ομως εχει την προσωπικη ευθυνη δε νομίζεις;αυτος που πιστευει πραγματικα και διαθετει μια λογικη και μια παιδεία δεν θα πεσει στην παγιδα .......
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μη ξεχνάμε τη δική μας Τήνο, την Πάτμο και την Παναγία Σουμελά.
Και εκατοντάδες άλλα μοναστήρια, άλλα γνήσια προσκηνήματα και άλλα αγύρτικα μαγαζιά.
Ή τους Αγίους Τόπους όπου συρρέουν εκατομμύρια πιστών από όλες τις μονοθεϊστικές θρησκείες και τα εκατοντάδες παρακλάδια τους.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
για να εισακουσθεί η προσευχη απο τον αγιο και να πραγματοποιηθεί η επιθυμια του πιστου επρεπε να ριξει στο κουτι που ηταν διπλα νομίζω 7 ευρω!!δηλ προσευχη με ταρίφα!΄τι άλλο θακουσουμε;;
Σαν τη Βλαχοπούλου που έκανε το μέντιουμ Μπιμπίδου και που έλεγε:
Ρίξε ένα χαρτονόμισμα στο αγγείον ( όπου αγγείον ήταν μια σουπιέρα ), για να διαλυθεί το σύννεφο!!!! :haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εκκατομύρια κόσμος συρέει κάθε χρόνο στην Φατιμά της Πορτογαλίας,επίσης αρκετοι πηγαίνουν στον Λόφο με τους σταυρούς στην Λιθουανία όπως μεγάλο γεγονός είναι και η μεγάλη εβδομάδα στην Σεβίλη όπου χιλιάδες καθολικοί μαζεύονατι και παρακολουθούν τις εκδηλώσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί.
κι εμεις εδω οι χριστιανοι ορθοδοξοι ,οσοι πιστευουμε τελος παντων,πηγαινουμε άλλοι στο αγ ορος,αλλοι στην Τηνο ,άλλοι στα Μετεωρα κλπ κλπ,αν η προσωπικη πιστη ωθει τον καθενα να το κανει χωρις οικονομική εισφορα καπου,παρα μονο σαν προσκυνημα και εσωτερικη αναγκη τι πειραζει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τεράστιο θέμα....

Από τη μια πλευρά, υπάρχει η εμπορικοποίηση, η παντός είδους εκμετάλλευση του θρησκευτικού τουρισμου.
Δε μπορώ να ξεχάσω τα λαμπάκια που είδα στη θέση των κεριών - που λειτουργούσαν μάλιστα με κερματοδέκτη - στη Βασιλική του Αγ. Φραγκίσκου της Ασίζης. Ή τα διαφορετικού μεγέθους κεριά με αντίστοιχα διαφορετική τιμή (λές και θα τα αφήσουν να καούν μέχρι τέλους) στη Notre Dame de Paris. Ή το "ρίξε κέρμα στη σχισμή να φωτιστεί το παρεκκλήσι με το άγαλμα" στον Καθεδρικο του Στρασβούργου [ αυτό το είδα πρόσφατα και σε κάποια ακόμα εκκλησία που δε θυμάμαι - στη Βιέννη ή στο Μιλάνο, μήπως? ]. Το ανεκδιήγητο προσκύνημα στη φωτογραφία (???) της ιεράς σινδόνης στο Τορίνο. Η τα φυλλάδια στα Ελληνικά που στο τέλος σε καλούν να ρίξεις τον οβολό σου, σε διάφορες εκκλησίες στη Γερμανία. Η και το εισητήριο, ενίοτε, για κάποιες εκκλησίες (St-Denis, Paris, Berliner Dom, Berlin). Ή για τις αμέτρητες κρύπτες, θησαυροφυλάκια κλπ μέσα σε διάφορες εκκλησίες, που χρεώνουν εισητήρια με τιμή συγκρίσημη με αυτή των μεγαλύτερων μουσείων, για να παρουσιάσουν το παρολίγον απολύτως τίποτα.
Και πόσα ακόμη. Και τα απίστευτα σουβενιράδικα (ειδικά στο Βατικανό μια καλόγρια σου πουλούσε φωτογραφίες (???) του Πάππα για μερικά ευρώ!)
Και βέβαια, ουτε λόγος για πιστωτικές και αποδείξεις.

Όχι ότι οι δικοί μας είναι καλύτεροι, αλλά είναι άλλο κεφάλαιο αυτοί.

Απο κει και πέρα, είναι γεγονός ότι στην Αμερική ιδίως, αλλά και σε μερικές ακόμα χώρες (προσπαθώντας να το περιορίσω στα του Χριστιανισμού), ο πληθυσμός έχει μια ιδιαίτερα αυξημένη πνευματικότητα.
Και όσο πιο εύπιστος είναι ο πληθυσμός, τόσο περισσότερη διείσδηση έχουν οι διάφορες εκκλησίες. Έχω βρεθεί κι εγώ σε καταστάσεις θρησκευτικής παράκρουσης στις ΗΠΑ (αν και ομολογουμένως όχί τόσο έντονες όσο περιγράφει ο madman).
Επειδή θέλω να πιστέυω ότι υπάρχουν και καλύτερες εξηγήσεις από τη βλακεία, αδυνατώ να καταλάβω τους λόγους που συμβαίνει αυτή η ομαδική παράκρουση (και κυρίως αναφέρομαι στις λιγότερο ακραίες εκφάνσεις της, π.χ. κάθε Κυριακή πρωϊ όλοι στην Εκκλησία κλπ). Έχει κανείς κάποια καλύτερη προσέγγιση?
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Επειδή ανοίξατε ένα πολύ λεπτό θέμα, θα ήθελα να τονίσω ότι καλή η συζήτηση αλλά μέχρι τα όρια που δεν θίγει τον πιστό και την εκάστοτε θρησκεία.
Εφόσον παραμένει εντός αυτών των πλαισίων θα διαβάσουμε ευχαρίστως όλες τις απόψεις.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Η εμπορευματοποίηση της Θρησκείας και για τουριστικούς λόγους μεταξύ άλλων, πιο σημαντικών κατά τη γνώμη μου, είναι ακραία και στο Χριστιανισμό και σε άλλες. Με το Βουδισμό δηλαδή τι γίνεται που κυκλοφορεί ο Βούδας σε ομπρελόκ και τα μάντρα σε μαγνητάκια για το ψυγείο... Που η φωτογράφηση μέσα σε Βουδιστικο μοναστήρι στοιχίζει από 2 μέχρι 10 ευρώ ανάλογα με το πόσο σουξεδιάρικο είναι το άγαλμα που φιλοξενεί... Οι θρησκείες έχουν συγκεκριμένη δουλειά να κάνουν και ίσως γι΄αυτό μοιάζουν και τόσο πολύ στις πρακτικές που χρησιμοποιούν για να αυξάνουν την επιρροή τους (άντε και τα έσοδά τους)... θα δήλωνα άθρησκος και όχι άθεος...
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Εγώ{λέω εγώ}δεν θεωρώ τόσο κακό την εμπορευματοποίηση της θρησκείας.Αλλωστε και οι εκκλησίες προσαρμόζονται στα ήθη και έθιμα της εποχής μας.Συγνώμη για την κυνικότητα αλλά πως θα επιβιώσουν οι θρησκείες?Θέλουν χρήμα και καλά κάνουν.

Πήγα στο Αγιο Ορος,που πράγματι είναι μια συγκλονιστική εμπειρία.Εκεί έχω την αίσθηση οτι δεν υπάρχει σε καμιά περίπτωση η εμπορευματοποίση που πολλούς ενοχλεί στη θρησκεία.Ναι μεν πληρώνεις ενα συμβολικό ποσό εισόδου και ελάχιστα χρήματα για μεταφορές με το πλοίο και κάποιες φορές με πούλμαν απο το λιμάνι για κάποιες μονές.Σας προσφέρουν ενα-δυο νηστίσημα γευματα και κρεβάτι σε ξενώνες με άλλους συνανθρώπους΄ή ακόμη και σε ξεχωριστό δώμα για τον εαυτό σας και την παρέα σας.Η γαλήνη,η ηρεμία,η εξαιρετική φύση,η ασκητική ζωή των μοναχών ακόμη και η αρχιτεκτονική των μονών είναι μερικά απο τα χαρακτηριστικά της Πολιτείας.Δεν ξέρω αλλά πιστευω οτι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.Οι κυρίες δεν μπορούν να με καταλάβουν ούτε όσοι δεν έχουν πάει.Αλλά ξέρω αρκετούς χριστιανούς και μη οι οποίοι πηγαίνουν πολύ συχνά΄,κάτι που δεν είναι καθόλου τυχαίο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom