morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια

Good morning Vietnam.
Kαι στο μυαλό μου έρχεται το κωνικό πλατύ καπέλο που φορούν εκεί άντρες-γυναίκες και η πιτζάμα σήμα κατατεθέν της πολύπαθης αυτής χώρας. Φανερές οι επιρροές του κομουνισμού βλέπε HO CHI MINH και ξερό ψωμί. Μουρντάρης ο δάσκαλος,τι να κάνει κιαυτός αφού αφοσιώθηκε στη σωτηρία και διαπαιδαγώγηση του λαού, βαρέθηκε να τρώει μόνος του και καλούσε κάθε βράδυ τις συντρόφισσες να του κάνουν …τι να πω μασάζ στα πόδια (foot massage)πράγμα το οποίο παίζει δυνατά σε αυτές τις χώρες! μην το χάσετε με τίποτα .Ομορφος και έξυπνος λαός οι βιετναμέζοι τόχουν πιάσει το νόημα και δεν δίνουν λογαριασμό στην εφορία.Αυτά να βλέπετε εσείς! Οσο θέλουν πουλάνε ότι θέλουν και λογαριασμό δεν δίνουν σε κανένα.Ούτε φπα ούτε αποδείξεις ούτε τίποτα.Κιεκεί που είσαι σα χαμένος στις πολύβουες δαιδαλώδεις αγορές τους όπου τα εμπορεύματα, ο κόσμος, τα φαγητά και ότι άλλο φαντάζεσαι σχηματίζουν βουνά, πιάνεις τον εαυτό σου να κάνει παζάρια ακόμη και για ένα κουτί χαρτομάντιλα.Που τα έχεις απόλυτη ανάγκη ειδικά στο Hanoi αν πας κατά τα χριστούγεννα μια και τέτοια εποχή κάνει κρύο.Τα χάσατε? Εγώ να δείτε.Αντίθετα στο νότο δηλαδή στην Saigon καταλαβαίνεις ότι ναι υπάρχουν δύο εποχές η ζέστη και η αφόρητη ζέστη όπως χαριτολογώντας παραδέχονται και οι ίδιοι .Η πρώην Saigon και νυν Ho Chi Minh city είναι το Παρίσι του Βιετνάμ.Εδώ κάπου μπερδεύεσαι ανάμεσα στην παράδοση και τις φίρμες chanel,cartier,luis vuitton κλπ.Μην χάσετε όμως την βραδυνή κρουαζιέρα μετά φαγητού στο μεγάλο ποτάμι.Βλέπεις την πόλη και τους ουρανοξύστες φωτισμένους. Κάτι σαν Saigon by night ας πούμε, ήταν αλήθεια πολύ ειδυλλιακά. To φαγητό βέβαια σε όλη την ινδοκίνα είναι μια αποκάλυψη.Υπέροχες σούπες ελαφριές και αρωματικές ,απίθανα θαλασσινά και γενικώς εδέσματα καθόλου παχυντικά με ιδιαίτερη έμφαση στο ρύζι.Ολων των πιθανών ποικιλιών με αποτέλεσμα μετά από μια βδομάδα να λαχταράει όλο το γκρουπ ένα ταψί παστίτσιο.Δεν θάθελα όμως να ξεχάσω να αναφέρω τον κόλπο του HA LONG ένα από τα high light του Bιετνάμ. Θάταν φοβερή παράληψη. Χωρίς καμία αμφιβολία είναι ένα από τα πιο ειδυλλιακά τοπία του μάταιου αυτού κόσμου.Ολα εκείνα τα μικρά βραχονήσια που ξεπετάγονται στο γαλήνιο κόλπο,τα ξύλινα πλοιάρια που πλέουν αναμεσά τους, τα over water χωριά και το τοπίο που σε όποια εποχή,όποιο φώς και όποια καιρική συνθήκη βρεθείς εκεί σε μαγεύει, είναι απλά ένας λόγος ακόμα να θέλεις να δείς κιάλλα. Kι έπειτα πάς στις πόλεις για να το ζήσεις κιαυτό.Το χαμό φυσικά.Tι απίστευτη κίνηση είναι αυτή στους δρόμους του Βιετνάμ, με τα εκατομμύρια μηχανάκια και τις μάσκες που φορούν οσοι τα καβαλάνε, για να προστατευτούν από την εξισου απίστευτη μόλυνση, θεέ μου. Εκείνο που θα μου μείνει, ήταν η προσπάθεια να διασχίσω τους δρόμους.Οταν πατάς το πόδι σου από το πεζοδρόμιο κάτω και εκεί που νομίζεις ότι όλα τα μηχανάκια θα πέσουν επάνω σου και θα γίνει το πολύνεκρο,ξαφνικά κόβουν ταχύτητα και σε αφήνουν να περάσεις, είδατε? Πολύ εύκολο.Εννοείται ότι κανείς δεν δίνει σημασία στα φανάρια και στις διαβάσεις των πεζών.Τέλος αυτό που δεν περίμενα να μου συμβεί μου συνέβη με αυτή τη χώρα την ερωτεύτηκα και θέλω να ξαναπάω.

 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν έχετε την καλωσύνη χωρίστε το με παραγραφους γιατί έτσι ειναι αδύνατον να διαβαστεί.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Αν έχετε την καλωσύνη χωρίστε το με παραγραφους γιατί έτσι ειναι αδύνατον να διαβαστεί.
Γεια σου βρε renata... πάνω που θα το λεγα ... :clap:

( Μα τι παθαίνουν όλοι και βαριούνται να πατήσουν το "enter" 1-2 φορούλες ??:roll:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντε βρε renata και θα το λεγα εγώ :clap:

( Μα τι παθαίνουν όλοι και βαριούνται να πατήσουν το "enter" 1-2 φορούλες ??:roll:)
Μάλον η φίλη μας το έγραψε πολύ βιαστικά και δεν συνειδητοποίησε την τελική μορφή του κειμένου..ούτε και οτι θα μπορούσε να μας πεί ακόμα μερικα πραγματάκια για τα ενδιαφέροντα μέρη που επισκέφτηκε!
 

morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Ευχαριστώ για τις επισυμάνσεις αν και δεν τόγραψα βιαστικά.Απλά δεν έχω ξαναγράψει κάτι παρόμοιο sorry
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Mικρη ιστορια αλλα περνεις μια γενικη εικονα Ινδοκινας.

morfimenti σ`ευχαριστω για τις εντυπωσεις και ειδικα για το Λαος που δεν εχω παει ακομα.

Παντα τετοια!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Ωραια ιστορια...αν και μας ανοιξες την ορεξη...θελουμε κι αλλο!!!:clap::clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Μικρή και περιεκτική περιγραφή. Θα συμφωνήσω με την Meli θέλω περισσότερο.
 

morfimenti

Member
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
νησος του πασχα
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
Φοβόμουν ότι θα σας κουράσω και είπα να μην μακρηγορήσω, άλλωστε είναι η πρώτη φορά που γράφω ιστορία στο forum. Όμως αφού θέλετε κιάλλο θα το έχετε
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μας κουρασεις; Απο που και ως που! Γραφε εσυ για την πολυαγαπημενη μας Ινδοκινα και η Ιωαννα θα σου κανει μασαζ για να ξεκουραζεσαι!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ωραία ωραία περιμένουμε λεπτομέρειες!!!Σε ποιες πόλεις μείνατε και πόσο,τι σε εντυπωσίασε περισσότερο και τι λιγότερο ή καθόλου και εντελώς ενημερωτικά θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζει αυτό το ταξίδι με γκρούπ.Αυτά τα λίγα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom