Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ - Γοητεία βγαλμένη από Πέτρα και Έρημο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
@giannoula μου, δεν με πανε αλλα εγω εκει...τον χαβα μου!! :)

Πραγματικα πολυ ξεχωριστη εμπειρια να πατε στο Ραμαζανι ..και γω θα ηθελα να βιωσω κατι αναλογο.Αντε νυχτοπουλια θα γινετε.
Οι Ιρανες ειναι οντως πιο χαλαρα ντυμενες απο λοιπες μουσουλμανες .Φιλος χτες γυρισε απο Κουβειτ και μου εδειχνε φωτογραφιες.Σε καποιες φωτο υπηρχε και μια φιλικη του ιρανικη οικογενεια .Οι γυναικες ηταν κανονικα ντυμενες και με ραντακι!
Οντως καμια σχεση, θα γραψω στη συνεχεια της ιστοριας και αλλα που μαθαμε απο τις συζητησεις μας με τον Jad και οσα ειδαμε... Αλλα και οι αντρες δεν εχουν "λιγουρικη" ματια, λογω του οτι εχουν συνηθισει να βλεπουν γυναικες χωρις τσαντιρ, μαντηλες κ.λ.π.

@mariath , μεχρι και τον Jad τον αφησαμε μ@..@ οταν του ειπαμε οτι ημασταν Αιγυπτο πριν 2 χρονια!! :p
 
Last edited by a moderator:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
εγώ πάλι, τις περίμενα πιο "χαλαρές" τις ιορδανές με το ντύσιμο αλλά είδα ακριβώς το αντίθετο.. 99% με μαντήλα όπου κ αν πήγαμε.. οι άντρες όντως δεν κοίταζαν περίεργα, όμως ήταν πολύ έντονες οι περίεργες ματιές από τις γυναίκες! ήταν εντονότατη μάλιστα η διαφορά με τις Παλαιστίνιες, που ούτε κοίταζαν περίεργα, ούτε κατέβαζαν το βλέμμα όταν τις κοίταζες εσύ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
εγώ πάλι, τις περίμενα πιο "χαλαρές" τις ιορδανές με το ντύσιμο αλλά είδα ακριβώς το αντίθετο.. 99% με μαντήλα όπου κ αν πήγαμε.. οι άντρες όντως δεν κοίταζαν περίεργα, όμως ήταν πολύ έντονες οι περίεργες ματιές από τις γυναίκες! ήταν εντονότατη μάλιστα η διαφορά με τις Παλαιστίνιες, που ούτε κοίταζαν περίεργα, ούτε κατέβαζαν το βλέμμα όταν τις κοίταζες εσύ!
Σοβαρα? Εντυπωση μου κανει...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Σοβαρα? Εντυπωση μου κανει...
τι να σου πω?πριν το ταξιδι έκανα ερώτηση για το ντύσιμο σε μια ιορδανή φίλη φίλης (που δεν μένει βέβαια τα τελευταία χρόνια ιορδανία) και η οποία είναι σχετικά χαλαρή και η ίδια με το ντυσιμό της (έζησε για σπουδές ευρώπη κάποιον καιρο, δεν ξερω αν παιζει ρόλο) και μου πε ότι το ντύσιμο είναι χαλαρό και φόρα ό,τι θες κ βερμούδες κ φούστες κλπ. Και στις 8 μέρες που έμεινα εκεί ζήτημα να δα 10 ιορδανές σύνολο χωρίς μαντήλα και με κοντό μανίκι στην μπλούζα (υπολογίζοντας μάλιστα κ αυτές που είδα στο αεροπλάνο..φαντάσου)!
ίσως να ναι ταξικό θέμα, οι πιο εύπορες οικογένειες να ναι και πιο άνετες με το ντύσιμο των γυναικών.. αλλά τόσο στο αμμάν όσο κ σ όσες άλλες πόλεις (με τοπ την άκαμπα που έχουν κ πολλούς τουρίστες από σαουδική αραβία) δεν τις είδα καθόλου χαλαρές τις ιορδανές!

υγ. Άντε, περιμένουμε την συνέχεια!σκέφτομαι μήπως γράψω κ εγώ ιστορία (overdose ιορδανίας θα πάθει το φόρουμ)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
:haha::haha::haha::haha::haha:
Αχ ετσι και τους παρατησουμε θα χασει καθε νοημα η ζωη τους!! :p
Εννοείται!!!Χτες ενημέρωσα τον δικό μου ότι θέλω να πάμε στο Ιράν κι ακόμη κάνει αέρα να συνέλθει!
Για μπες στο ζουμί της Ιορδανίας,και πλούσιες φωτό απο Πέτρα μη μας τις τσιγκουνευτεις!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
τι να σου πω?πριν το ταξιδι έκανα ερώτηση για το ντύσιμο σε μια ιορδανή φίλη φίλης (που δεν μένει βέβαια τα τελευταία χρόνια ιορδανία) και η οποία είναι σχετικά χαλαρή και η ίδια με το ντυσιμό της (έζησε για σπουδές ευρώπη κάποιον καιρο, δεν ξερω αν παιζει ρόλο) και μου πε ότι το ντύσιμο είναι χαλαρό και φόρα ό,τι θες κ βερμούδες κ φούστες κλπ. Και στις 8 μέρες που έμεινα εκεί ζήτημα να δα 10 ιορδανές σύνολο χωρίς μαντήλα και με κοντό μανίκι στην μπλούζα (υπολογίζοντας μάλιστα κ αυτές που είδα στο αεροπλάνο..φαντάσου)!
ίσως να ναι ταξικό θέμα, οι πιο εύπορες οικογένειες να ναι και πιο άνετες με το ντύσιμο των γυναικών.. αλλά τόσο στο αμμάν όσο κ σ όσες άλλες πόλεις (με τοπ την άκαμπα που έχουν κ πολλούς τουρίστες από σαουδική αραβία) δεν τις είδα καθόλου χαλαρές τις ιορδανές!

υγ. Άντε, περιμένουμε την συνέχεια!σκέφτομαι μήπως γράψω κ εγώ ιστορία (overdose ιορδανίας θα πάθει το φόρουμ)
Να γραψεις! Να γραψεις! Αλλιως την "ειδες" εσυ, αλλιως εγω... ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Εννοείται!!!Χτες ενημέρωσα τον δικό μου ότι θέλω να πάμε στο Ιράν κι ακόμη κάνει αέρα να συνέλθει!
Για μπες στο ζουμί της Ιορδανίας,και πλούσιες φωτό απο Πέτρα μη μας τις τσιγκουνευτεις!
Νο μερσυ λεμε!! :D:D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Χτες ενημέρωσα τον δικό μου ότι θέλω να πάμε στο Ιράν κι ακόμη κάνει αέρα να συνέλθει!
Αχ, βρε κορίτσια δεν τα λένε έτσι άγαρμπα αυτά! Στους άντρες πρέπει να δίνουμε το δικαίωμα τις επιλογής και της απόφασης (ή τουλάχιστον έτσι να νομίζουν οι ίδιοι).;)
Για να καταλάβεις, πριν λίγο καιρό παίχτηκε η εξής σκηνή στο σαλόνι μας: Καθόμαστε χαλαρά κι ωραία στον καναπέ μας και συζητάμε περί ταξιδιών και ως συνήθως εγώ ρίχνω διάφορες ιδέες για οικονομικά ταξίδια εντος Ευρώπης ενώ ο καλός μου κάνει γκρινίτσες και όλο και κάποιο κουσούρι βρίσκει. Παίζοντάς το αναγακτισμένη λοιπόν, του λέω σε έντονο ύφος: "Ε, όλο Ευρώπη κι Ευρώπη δεν πάει άλλο! Πρέπει λίγο να αλλάξουμε τον αέρα μας ώστε να μη μου λες πως οι προτάσεις μου είναι μια απ' τα ίδια. Λοιπόν σου δίνω χρονικό περιθώριο μέχρι αύριο το βράδυ να διαλέξεις προορισμό ανάμεσα σε Ιράν, Μαρόκο και Ιορδανία".
Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε περίπτωση να συζητήσει καν για μουσουλμανική χώρα. Όσο για το Ιράν, το είχα ξεγραμμένο έτσι κι αλλιώς γιατί από κουβέντες που είχαμε κάνει ήταν εντελώς αρνητικός. Παρόλα αυτά το έβαλα στις επιλογές λόγω στρατηγικής. Και μπίνγκο! Μετά από λίγο μου απαντά: "Ε, εντάξει αφού θέλεις κανόνισε κάτι για Ιορδανία".

Οπότε το μόνο που μου μένει είναι να διαβάσω το στόρυ της αγαπητής Βάριο για να πάρω ιδέες. Αν μας κάτσουν οικονομικά αεροπορικά και δεν έχει μαμηθεί το σύμπαν μέχρι τότε, συμφωνήσαμε για το ερχόμενο Πάσχα. :cool:
Έτσι γίνονται τα σωστά τα ντηλ. :D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Νομίζεις.... απονήρευτο πλάσμα...
Τα καλά χαρτιά δεν τα καίω τόσο εύκολα. :D
Πάντως για να σ' ακολουθεί ο έρμος ο Γιούλιβερ στα χαμαιτυπεία που τον τραβολογάς δεν νομίζω πως αρκεί το νεγκλιζέ. Μάλλον τον απειλείς με πυρηνική καταστροφή (πχ πως θα ψηφίσεις Λεβέντη) :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom