Ιαπωνία Ιαπωνία

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα σας,

κοιτάζω για εισιτήρια προς Ιαπωνία και τα βρίσκω 1080 (2 άτομα) με aeroflot την περίοδο του Πάσχα και το Καλοκαίρι.
Έχετε εικόνα για το αν μπορεί να βρεθούν φθηνότερα αργότερα?
και αν ακριβύνουν πόσο μπορούν να φτάσουν?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
2 άτομα.
1080.
δηλαδή 540 το άτομο
με επιστροφή.
2 άτομα.
Ιαπωνία


....ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η τιμη ειναι καλη, αλλα μηπως υπαρχει καποιο catch (π.χ. μηπως χρειαζεται διανυκτερευση στη Μοσχα, δηλαδη βιζα και ακριβο ξενοδοχειο;)

Sent from my Android phone using Travel stories
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Επιστρέφοντας στην Μόσχα υπάρχει 16ωρη αναμονή ,πόσο θα κοστίσει μια βραδιά στο hotel του αεροδρομίου?επίσης η visa είναι απαραίτητη αν θέλεις να μείνεις σε hotel του ξενοδοχείου?έχετε εικόνα πόσο αυξάνεται το κόστος με αυτά τα δεδομένα?
φθηνότερα όμως αντιλαμβάνομαι ότι δεν παίζει να το βρω.η επόμενη τιμή είναι μέσω Γερμανίας περίπου στα 1450(2 άτομα)
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Όπως σου προείπε ο taver , η τελική τιμή θα είναι σαφώς ανώτερη από αυτή που υπολογίζεις, διότι 16 ώρες δεν παλεύονται ούτε στο καλύτερο αεροδρόμιο και "αναγκαστικά" θα πρέπει να πληρώσεις την τσουχτερή τιμή της visa και της διαμονής σε ξενοδοχείο. Το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις μια από τις συχνότατες προσφορές της Lufthansa για Ασία, όπου πιθανότατα θα περιλαμβάνει και το Τόκυο. Η τιμή συνήθως κυμαίνεται περί τα 550-600 ευρώ το άτομο. Θα πετάξεις και με Α380.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ το περασμένο καλοκαίρι (και χωρίς κάποια ιδιαίτερη προσφορά) έβρισκα με LH γύρω στα 550/άτομο και χωρίς αυτές τις αναμονές...
Δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου...οι 16 ώρες πάντως είναι πολλές και το κόστος διαμονής+βίζα, θα ανεβάσουν τουλάχιστον ένα κατοστάρικο το δρομολόγιο.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δεν το εχω ψάξει και δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα, αλλά χρειάζομαι βίζα για να κοιμηθώ στο ξενοδοχείο του αεροδρομίου?μέσω γερμανίας μου φαντάζει πιο κουραστικό το ταξίδι, πιο πολλές ώρες στον αέρα.πριν δύο μήνες γύρισα από πεκίνο μέσω μονάχου και ήταν αρκετά κουραστικό, σκεφτόμενος και τα παραπάνω μίλια που κανείς 'άδικα ' μέσω γερμανίας,ενώ μέσω ρωσίας δεν βγαίνουμε τόσο εκτός δρόμου μας! Φυσικά το κόστος και η αναμονή είναι το απόλυτο κριτήριο! !!και αν θεωρείτε ότι μπορώ να βρω γύρω στα 550 το άτομο, μέσω γερμανίας με σωστές αναμονες, τότε είναι ελκυστικό.αυτή τη στιγμή πάντως δεν παίζει κάτι τέτοιο ως τιμή
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Του αεροδρομίου, δηλαδή, τι, είναι εντός ή έξω απο το κτίριο;

Χωρίς να θέλω να προκαταβάλω, πιστεύω πως θα θέλεις.....εκτός αν το έχουν φτιάξει ειδικά γι'αυτό τον σκοπό, δαηλδή να μπορούν να κοιμούνται οι επιβάτες με μεγάλη αναμονή, γλιτώνοντας την βίζα. Θα σου πούν οι γνώστες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χρειάζεσαι transit visa, όχι τουριστική. Αλλάξανε πρόσφατα (=φέτος το καλοκαίρι) τις διαδικασίες για τις Ρώσσικες βίζες, και δεν ξέρω πλέον τι χρειάζεται για να τη βγάλεις - υπολόγιζε κόστος γύρω στα 30-50 ευρώ το άτομο.
Για ξενοδοχείο, στο χώρο του αεροδρομίου υπάρχουν 2: Ένα Novotel κι ένα Park Inn. Οι τιμές σ' αυτά παίζουν στα 180-200 ευρώ, αλλά είναι αλυσίδες που βγάζουν συχνά προσφορές. Πιο μακριά από το αεροδρόμιο, υπάρχουν κι άλλα ξενοδοχεία, αλλά πρέπει να υπολογίσεις και το ταξί/τρένο.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Επίσης, κοιτώντας τις χρονικές περιόδους που επιθυμείς να επισκεφθείς την Ιαπωνία, θα σε προέτρεπα να μην πας καλοκαίρι. Μακράν η πιο ακατάλληλη εποχή για τη συγκεκριμένη χώρα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Για πάσχα σκέφτομαι, τέλος απριλίου αρχές μαΐου, την άνοιξη είναι η πλέον κατάλληλη εποχή αποτι είδα μιας και ανθίζουν οι κερασιες, το θέμα όμως είναι το κόστος εισιτηρίων .πιστεύετε θα βρω πιο φθηνά από 1450 (2 άτομα) μέσω γερμανίας? Ότι προσφορές βρίσκω να παίζουν προς βόρεια αμερική ή ασία είναι μέχρι 31 μαρτίου
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Ναι, κατά πάσα πιθανότητα ( ως βεβαιότητα) η Luft σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα θα βγάλει προσφορές προς Ιαπωνία. Επίσης με μικρότερη συχνότητα προφορές βγάζουν και οι εταιρείες από τις χώρες του Κόλπου.Γι΄αυτό μη βιάζεσαι, έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου, για να κλείσεις εισιτήριο με καλύτερες αεροπορικές εταιρείες και βολικότερες ανταποκρίσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom