Βενεζουέλα Ισημερινός Κολομβία Περού Ιδέες για Βενεζουέλα - Κολομβία - Εκουαδόρ - Γκαλαπάγκος - Περού

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για ένα ταξίδι στη Λατινική Αμερική στις χώρες που αναφέρω.
Είναι δυνατόν να συνδυαστούν όλα αυτά σε 30-40 μέρες περνώντας μια καλή γεύση από όλα; Το κατανοώ ότι είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάω, αυτό που θέλω να ακούσω είναι αν αξίζει να επισκεφθώ όλα αυτά η αν είναι "καλύτερα" να αφήσω κάτι πίσω και τι;
Ευπρόσδεκτη η κάθε γνώμη για τις χώρες καθώς και η κάθε εισήγηση...

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Φιλικά πάντα
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.εγω παντως με τοσες χωρες οσες μερες και αν εχω στη διαθεση μου θα χαθω και θα χασω αυτα που πρεπει να δω.. θανε πολλες οι εικονες για να αρχιοθετησω στο μυαλο μου... Βενεζουελλα απο μονη της θελει 20 μερες , εκουαδορ αλλες τοσες λογαριασε για τις υπολοιπες...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Mεσα σε 30 - 40 μερες θα παρεις μια καλη γευση απο το Περου αντε κι την Κολομβια. Βαλε σε ταξη τι περιπου θες να δεις απο καθε χωρα. Θα σε βοηθησει αν ψαξεις στην ενοτητα "Αναζητηση Λατινικη Αμερικη" και μετα το συζηταμε.
Ενας μηνας για ολες τις χωρες κατα την γνωμη μου ειναι τζαμπα κουραση και εξοδα.
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Mεσα σε 30 - 40 μερες θα παρεις μια καλη γευση απο το Περου αντε κι την Κολομβια. Βαλε σε ταξη τι περιπου θες να δεις απο καθε χωρα. Θα σε βοηθησει αν ψαξεις στην ενοτητα "Αναζητηση Λατινικη Αμερικη" και μετα το συζηταμε.
Ενας μηνας για ολες τις χωρες κατα την γνωμη μου ειναι τζαμπα κουραση και εξοδα.
Έχεις δίκαιο το έψαξα λίγο καλύτερα και δεν αξίζει. Οπότε σκέφτομαι να υλοποιήσω μια από τις εξής 3 επιλογές:

1. Βενεζουέλα - Κολομβία
2. Εκουαδόρ - Γκαλαπάγκος
3. Περού - Βολιβία

Πιο μου προτείνεται; Το ξέρω ότι εξαρτάτε από μένα και το τι θέλω να δω αλλά αν σας το έβαζα σαν ψηφοφορία πιο θα ψηφίζατε;

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας και την έως τώρα βοήθειά σας!
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Πότε είναι η "καλύτερη" εποχή για να επισκεφθεί κανείς Περού - Βολιβία ;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για δες εδώ: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E5%E9%F1%E9%E1-%E6%F9%E7%F3-3.html#post201893

Σύμφωνα με τον Yorgos:
Καλό είναι να αποφύγεις τον ελληνικό χειμώνα. Έχω πάει όλες τις εποχές (και τώρα από Περού γράφω) και για μένα η καλύτερη είναι η ελληνική άνοιξη, αλλά γενικώς πλην Νοε-Φεβ (λόγω βροχών), όλα ΟΚ είναι, κι ακόμη κι αυτή η περίοδος δεν είναι απαγορευτική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με 40 μέρες βλέπεις πού πράγμα στον άξονα Περού-Βολιβία-Εκουαδόρ, για μένα θες αντίστοιχα 20, 10 και 10 μέρες για να δεις τα βασικά της κάθε χώρας με σχετική άνεση χρόνου. Επειδή ορισμένα πράγματα υπερκαλύπτονται (π.χ δε χρειάζεται να πας στον Αμαζόνιο και στις τρεις χώρες, ή αν δεις τα αρχαία των άλλων δύο, τα του Εκουαδόρ είναι αδιάφορα, ή μετά τα Γκαλάπαγκος τα νησιά Μπαγιέστας δεν λένε και πολλά πράγματα), μπορείς να δεις τα τοπ της κάθε χώρας και ναι, 25-40 μέρες είναι καλός χρόνος, κατ' εμέ.

Σαφώς κι αυτός ο άξονας είναι πολύ πιο εντυπωσιακός από Κολομβία-Βενεζουέλα.
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Με 40 μέρες βλέπεις πού πράγμα στον άξονα Περού-Βολιβία-Εκουαδόρ, για μένα θες αντίστοιχα 20, 10 και 10 μέρες για να δεις τα βασικά της κάθε χώρας με σχετική άνεση χρόνου. Επειδή ορισμένα πράγματα υπερκαλύπτονται (π.χ δε χρειάζεται να πας στον Αμαζόνιο και στις τρεις χώρες, ή αν δεις τα αρχαία των άλλων δύο, τα του Εκουαδόρ είναι αδιάφορα, ή μετά τα Γκαλάπαγκος τα νησιά Μπαγιέστας δεν λένε και πολλά πράγματα), μπορείς να δεις τα τοπ της κάθε χώρας και ναι, 25-40 μέρες είναι καλός χρόνος, κατ' εμέ.

Σαφώς κι αυτός ο άξονας είναι πολύ πιο εντυπωσιακός από Κολομβία-Βενεζουέλα.
Αν δεν σε κουράζω μπορείς να μου αναφέρεις τα bestof κατά τη δική σου άποψη στο κάθε ένα από τα 3; Από που να ξεκινήσω και πως να κατανεμηθεί το πρόγραμμα ώστε να μην γίνουν αχρείαστες διαδρομές;
Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Best of; Από πού να ξεκινήσει κανείς; Ακόμη κι αν σου αραδιάσω ονόματα καλά διατηρημένων μυστικών (π.χ Κατσικαντάν, Αγιακούτσο, Ουαμάνκα κλπ), πάλι θα πρέπει ή να κάτσω εγώ να εξηγώ τι είναι το καθένα ή εσύ να ψάχνεις υλικό για διάβασμα (που θα πρέπει να το κάνεις έτσι κι αλλιώς). Σε πολύ γενικές γραμμές πάντως:
Εκουαδόρ: Γκαλάπαγκος (5), ηφαίστεια και φύση (3-4), ινδιάνικες αγορές με Κέντρο της Γης και αποικιακές πόλεις (3) και Αμαζόνιος (4), σύνολο περίπου 15 μέρες

Περού: Βόρειο Περού με σούπερ αρχαία 10 μέρες, Άνδεις με όσο τρέκιγκ αντέχεις (5-7 μέρες), όσο πιο βόρεια τόσο καλύτερα, τουλάχιστον 4 μέρες Κούσκο και περίχωρα, Λίμα και Νάσκα με 3 μέρες είσαι καλυμμένος και θέλεις και χρόνο για Πούνο και περίχωρα (3-4 μέρες μίνιμουμ). Σύνολο 25 μέρες για να πάρεις μια ιδέα από τα βασικά

Βολιβία: Οπωσδήποτε Λα Πας + τις 3 άλλες μεγάλες, οπωσδήποτε τις ερήμους του Ουγιούνι, οπωσδήποτε τουλάχιστον δυο ιεραποστολές και σίγουρα θες και πάμπας και γιούνκας. Όχι κάτω από 12-15 μέρες για τα πολύ απολύτως βασικά.

Δηλαδή μου βγήκαν 55 μέρες για τα (ας πούμε) βασικά. Για να κόψεις 15 μέρες και να είσαι μέσα στα όρια που λέγαμε, θέλει αλχημείες και επιλογές ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου, το λογικό θα είναι να κόψεις τα της Βολιβίας λόγω δύσκολης πρόσβασης και γενικής δυσκολίας και να κάνεις μόνο Λα Πας, περίχωρα και ερήμους από Βολιβία, έτσι κόβεις μια εβδομάδα. Η άλλη από πού θα κοπεί...άγνωστον. Για να τα κάνεις σε 25 μέρες, πλέον θα πρέπει να κάνεις πολλές κι επίπονες περικοπές. Ακόμη κι έτσι τα σούπερ-ααρχι-καρα χάιλάιτς θα πρέπει να είναι:
Γκαλάπαγκος (5), Αμαζόνιος (3), Βόρειο Περού (5), Άνδεις (7), έρημοι Βολιβίας (5). Αλλά είναι σαν να κάνεις άμβλωση...

Το από πού θα ξεκινήσεις έχει να κάνει με το αεροπορικό. Σίγουρα δε θα ξεκινήσεις από Βολιβία διότι για εκεί είναι σχεδόν πάντα ακριβότερες οι πτήσεις κι επιπλέον δε νομίζω να θες να ξεκινήσεις από τα 3800 υψόμετρο, ξεκίνα από το Κίτο που είναι ψηλά αλλά όχι τόσο.

Ιδανικά, θα'πρεπε να ξεκινήσεις από Εκουαδόρ και να κατεβαίνεις προς τα νότια. Με το που θα περάσεις Βολιβία, αφού την επισκεφθείς, θα πρέπει να βρεις μια πτήση Λα Πας-Κίτο (χοντρικά γύρω στα 400 ευρώ) για να ξαναγυρίσεις Εκουαδόρ και να επιστρέψεις στη χώρα αναχώρησής σου. ΘΑ βρεις χιλιάδες ανθρώπους να κάνουν την ίδια διαδρομή, οι πλειοψηφία των ταξιδιωτών σε αυτές τις χώρες είναι backpackers με πολύ χρόνο στα χέρια τους και μπορείς να αντλήσεις πολλές συμβουλές, ειδικά από αυτούς που έρχονται από την αντίθετη κατεύθυνση.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας, για τους συγκεκριμένους προορισμούς ;
Χώρες : Περού - Εκουαδόρ.
1η φορά επίσκεψη, μόνος ταξιδιώτης.
Άφιξη Λίμα, Αναχώρηση από Κίτο.
Ημερομηνίες : Νοέμβριος - Δεκέμβριος 2017.
Σύνολο : 35 μέρες.
Υποχρεωτικές επισκέψεις : Τρεκ Μάτσου Πίτσου, Γκαλάπαγκος κρουαζιέρα 8 μέρες.
Ήθελα βοήθεια κυρίως, στο rough itinerary (με ποια σειρά και πόσες μέρες περίπου) και στο ποια μέρη να αφήσω από τις 2 χώρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκουαδόρ: 8 μέρες Γκαλάπαγκος, 3 Κίτο και Μέση του Κόσμου, 1 Γκουαγιακίλ, σύνολο 12 μέρες.

Σου μένουν 23 για Περού, δεν είναι και χάλια:
Λίμα 2
Τρουχίγιο-Τσαν Τσαν κλπ 2
Νάσκα και Ίκα 2
Κούσκο και περίχωρα 3
Ογιανταϊτάμπο + Τρεκ Μάτσου Πίτσου 7
Σου μένει μια εβδομάδα. Τα λεφτά μου πάνε σε Chachapoyas απ' όπου πας στο φοβερό καταρράκτη Gocta, στα αρχαία του Kuelap κι εκεί γύρω και υποχρεωτικά Καχαμάρκα, σύνολο 4 μέρες (αεροπορικώς για Καχαμάρκα).
Σου μένουν άλλες 3. Μπορεί να είναι Αμαζόνιος, μπορεί να είναι Τιτικάκα, μπορεί να είναι κεντρικές Άνδεις (φοβερό τρεκ στο Huaraz ας πούμε), μπορεί να είναι και Αγιακούτσο και περίχωρα που είναι αντιτουριστικά και πανέμορφα.

Για το τρεκ στο Μάτσου Πίτσου, θα απέφευγα το Inca Trail, τίγκα στον κόσμο και χάνεις την αίσθηση του ότι πας κάπου μέσα στη φύση. Δες τι είναι το Choquequirao και η Vilcabamba. Απίστευτα τοπία, ούτε τουρίστας τριγύρω, φοβερά τρεκ.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Εκουαδόρ: 8 μέρες Γκαλάπαγκος, 3 Κίτο και Μέση του Κόσμου, 1 Γκουαγιακίλ, σύνολο 12 μέρες.

Σου μένουν 23 για Περού, δεν είναι και χάλια:
Λίμα 2
Τρουχίγιο-Τσαν Τσαν κλπ 2
Νάσκα και Ίκα 2
Κούσκο και περίχωρα 3
Ογιανταϊτάμπο + Τρεκ Μάτσου Πίτσου 7
Σου μένει μια εβδομάδα. Τα λεφτά μου πάνε σε Chachapoyas απ' όπου πας στο φοβερό καταρράκτη Gocta, στα αρχαία του Kuelap κι εκεί γύρω και υποχρεωτικά Καχαμάρκα, σύνολο 4 μέρες (αεροπορικώς για Καχαμάρκα).
Σου μένουν άλλες 3. Μπορεί να είναι Αμαζόνιος, μπορεί να είναι Τιτικάκα, μπορεί να είναι κεντρικές Άνδεις (φοβερό τρεκ στο Huaraz ας πούμε), μπορεί να είναι και Αγιακούτσο και περίχωρα που είναι αντιτουριστικά και πανέμορφα.

Για το τρεκ στο Μάτσου Πίτσου, θα απέφευγα το Inca Trail, τίγκα στον κόσμο και χάνεις την αίσθηση του ότι πας κάπου μέσα στη φύση. Δες τι είναι το Choquequirao και η Vilcabamba. Απίστευτα τοπία, ούτε τουρίστας τριγύρω, φοβερά τρεκ.
Ευχαριστώ για τα info Yorgos. Σκεφτόμουν Cuenca σε συνδυασμό με El Cajas park στο εκουαδόρ. Αξίζουν τον κόπο ; Θα μου κοστίσουν μέρες από το Περού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom