Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μετά από πολλά χρόνια (έχω περάσει αξέχαστες στιγμές ως παιδί σε οικογενειακές διακοπές σε camping Φοινικούντα και Γύθειο) λέω να προτιμήσω τη Νότια Πελοπόννησο για το μεγαλύτερο μέρος των καλοκαιρινών μου διακοπών (τέλος Αυγούστου). Παρ' όλα αυτά έχω πελαγώσει! Είναι πολλά τα μέρη που φαίνονται να αξίζουν, δεν ξέρω τι να βάλω σαν βάση. Σκεφτόμουν να μοιράσω τις μέρες (μια εβδομάδα περίπου) σε Μεσσηνία και Λακωνία. Αλλά πού; Να βάλουμε πχ Καλαμάτα και Γύθειο σαν βάσεις ή προτείνονται και άλλα μέρη, μικρότερα μεν, με ζωή δε;

Αν θέλετε δώστε μου μερικές ιδέες για πιθανούς δοκιμασμένους, αγαπημένους συνδυασμούς. Είμαστε ζευγάρι στα 35+, θέλουμε σίγουρα να κάνουμε τα μπάνια μας σε όμορφες παραλίες με καθαρά και κατά προτίμηση βαθιά νερά, μας ενδιαφέρει όμως να δούμε και πράγματα (μεσαιωνικά χωριά , γραφικές κωμοπόλεις και πολιτιστικά μνημεία, αλλά και φυσικά αξιοθέατα, πχ Πολυλίμνιο, Σπήλαια Διρού κλπ). Σαν budget θέλουμε να κινηθούμε σε νορμάλ (βλ. μεσαία) επίπεδα, χωρίς να μας πειράζει να δώσουμε για λίγες διανυκτερεύσεις κάτι παραπάνω για ένα όμορφο ξενοδοχείο. :):)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Η Μεσσηνιακή Μάνη είναι γενικά φανταστική, το αγαπημένο μου μέρος στη Ν. Πελοπόννησο, να μείνεις εκεί όμως, είναι σκότωμα ημερήσια από Καλαμάτα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η Μεσσηνιακή Μάνη είναι γενικά φανταστική, το αγαπημένο μου μέρος στη Ν. Πελοπόννησο, να μείνεις εκεί όμως, είναι σκότωμα ημερήσια από Καλαμάτα.
Thanks! :) Και ναι, όπως το κόβω μάλλον θα πρέπει να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις σε τρία και όχι δύο μέρη για να δούμε αρκετά χωρίς να μας φάνε τα περαδώθε. :rolleyes-80:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τα δικά μου αγαπημένα μέρη βρίσκονται κυρίως στη Λακωνική Μάνη (Αρεόπολη, Λιμένι, Γερολιμένας, Βάθεια, Σπήλαια Διρού), στα οποία μπορείς άνετα να πας από Γύθειο που σκέφτεσαι ως βάση αν και εγώ θα ήθελα να μείνω έστω ένα βράδυ Αρεόπολη. Από Μεσσηνιακή Μάνη έχω πάει δυστυχώς μόνο Καρδαμύλη, την οποία και προτείνω και Στούπα με την οποία δεν τρελάθηκα. Το υπόλοιπο κομμάτι της Μεσσηνίας δεν έχει τύχει να το επισκεφθώ. Αν καταλήξεις πάντως για διανυκτέρευση σε Καλαμάτα θα σου πρότεινα και εκδρομή στη Νέδα, το μέρος είναι από αλλού!! Αν αποφασίσεις να διανυκτερεύσεις σε Μεθώνη, Κορώνη μάλλον δε βολεύει και τόσο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τα δικά μου αγαπημένα μέρη βρίσκονται κυρίως στη Λακωνική Μάνη (Αρεόπολη, Λιμένι, Γερολιμένας, Βάθεια, Σπήλαια Διρού), στα οποία μπορείς άνετα να πας από Γύθειο που σκέφτεσαι ως βάση αν και εγώ θα ήθελα να μείνω έστω ένα βράδυ Αρεόπολη. Από Μεσσηνιακή Μάνη έχω πάει δυστυχώς μόνο Καρδαμύλη, την οποία και προτείνω και Στούπα με την οποία δεν τρελάθηκα. Το υπόλοιπο κομμάτι της Μεσσηνίας δεν έχει τύχει να το επισκεφθώ. Αν καταλήξεις πάντως για διανυκτέρευση σε Καλαμάτα θα σου πρότεινα και εκδρομή στη Νέδα, το μέρος είναι από αλλού!! Αν αποφασίσεις να διανυκτερεύσεις σε Μεθώνη, Κορώνη μάλλον δε βολεύει και τόσο.
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις ένα μπούσουλα! Τη Νέδα την έχω σκεφτεί, παρ' όλα αυτά αν είναι να επιλέξω ένα μόνο μέρος με καταρράκτες κλπ θα είναι μάλλον το Πολυλίμνιο που το έχω απωθημένο. Άσε που πολλά πεζοπορικά γκρουπ κάνουν σχετικά συχνά μονοήμερες στη Νέδα από Αθήνα. Από την άλλη τα πάντα είναι πιθανά, ίσως να πάμε και στα δύο. :p
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Και ναι, όπως το κόβω μάλλον θα πρέπει να μοιράσουμε τις διανυκτερεύσεις σε τρία και όχι δύο μέρη για να δούμε αρκετά χωρίς να μας φάνε τα περαδώθε.
Αν μου επιτρέπεις μία γνώμη, άσε την δυτική Μεσσηνία για άλλη φορά και όργωσε την Μάνη.
Η ευρύτερη περιοχή της Πύλου έχει αρκετά και πολύ δυνατά αξιοθέατα (τουλάχιστον 3 από τα καλύτερα κάστρα της χώρας, αρχαία Μεσσήνη, δύο φαράγγια) και αξίζει κατά την γνώμη μου ένα τετραήμερο μόνη της. :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αν μου επιτρέπεις μία γνώμη, άσε την δυτική Μεσσηνία για άλλη φορά και όργωσε την Μάνη.
Η ευρύτερη περιοχή της Πύλου έχει αρκετά και πολύ δυνατά αξιοθέατα (τουλάχιστον 3 από τα καλύτερα κάστρα της χώρας, αρχαία Μεσσήνη, δύο φαράγγια) και αξίζει κατά την γνώμη μου ένα τετραήμερο μόνη της. :)
Εννοείται επιτρέπω με πολλή χαρά την όποια γνώμη, γι' αυτό άλλωστε έθεσα και τα ερωτήματα. :):)
Θα τα βάλουμε κάτω και θα τα σκεφτούμε, άλλωστε οι αρχικές μου "ιδέες" ήταν τρεις: είτε ένα τουρλού των δύο νομών, είτε μόνο Μάνη (λακωνική και μεσσηνιακή), είτε μόνο Μεσσηνία (ανατολική και δυτική). Μάλλον η πρώτη εναλλακτική είναι αυτή που θα μας ταλαιπωρήσει περισσότερο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Γνώμη μου εφόσον λέτε για 1 εβδομάδα (6 νύχτες) , μπορείτε να τις χωρίσετε σε 3 Αρεόπολη και 3 Καλαμάτα.
Σε 6 ημέρες απλά μην περιμένεις να φτάσετε από Ελαφόνησο σε Πύλο και να δείτε και τα ενδιάμεσα, απλά δεν μπορεί να γίνει.

Πριν από λίγα χρόνια είχα μείνει εδώ
https://www.booking.com/hotel/gr/limeni-village.el.html κάπου 130 την νύχτα BB
και πιο πρόσφατα εδώ
https://www.booking.com/hotel/gr/porto-vitilo-boutique.el.html κάπου 110 την νύχτα BB

Τα είχα σαν βάση για να γυρίσω Αρεόπολη / Γερολιμένα / Σπήλαια Διρού κτλ κτλ. Μπορείς αν θέλεις να αποφύγεις τα πολλά πήγαινε-έλα να μείνεις π.χ. 1 -2 νύχτες στο Γερολιμένα (δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο πάντως, μόνο για να γλιτώσεις χιλιόμετρα).

Μετά 3 νύχτες μπορείς να μείνεις Καλαμάτα (είχα μείνει https://www.booking.com/hotel/gr/horizon-blu.el.html 160€ την νύχτα)
Και μπορείτε να πάτε αριστερά και δεξιά από την Καλαμάτα (π.χ. Πεταλίδι / Στούπα/ Καρδαμύλη κτλ)

Εναλλακτικά αν θέλετε να δείτε όσο πιο πολλά μπορείτε, το πρόγραμμα μπορεί να γίνει 2 Αρεόπολη / 2 Καλαμάτα / 2 Μεθώνη ή Φοινικούντα ή Πύλο. Αλλά θεωρώ ότι θα είστε συνέχεια στους δρόμους.

Για παραλίες θεωρώ όπου και να πάτε να βρείτε από πολύ μικρούς κολπίσκους (π.χ. Πόρτο Κάγιο) μέχρι τέρμα διάσημες παραλίες όπως Βοιδοκοιλιά (αν φτάσετε τόσο πάνω) ή Μαυροβούνι.

Εννοείται να δοκιμάσετε τοπικές γεύσεις π.χ. σφέλα / σύγκλινο / λαλάγγια κτλ ο λόγος που είχα επιλέξει boutique ξενοδοχεία είναι γιατί το πρωινό τους ήταν απίστευτο (το καλύτερο πρωινό που έχω γευτεί , και το συγκρίνω με 5* ενώ είναι απλά 3* ξενοδοχεία).
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@Ntt πολύ χρήσιμα όσα γράφεις, θα τα λάβω υπόψη!
Η αλήθεια είναι ότι όντως σε μια εβδομάδα (δεν ξέρω αν θα είναι 6, 7 ή 8 οι διανυκτερεύσεις) δε μπορούμε να τα δούμε όλα και σίγουρα αν υπερβάλλουμε θα ταλαιπωρηθούμε και δεν είναι αυτός ο στόχος.
Ευχαριστώ και για τις προτάσεις για ξενοδοχεία, το ψάχνω! Σίγουρα τις περισσότερες από τις μέρες θα μείνουμε σε κάτι πιο low-budget από αυτά, αλλά κοιτάμε και για την εξτραβαγκάνζα! :p Έχω σταμπάρει και ορισμένα που στεγάζονται σε μανιάτικους πύργους και με έχουν ψήσει ιδιαιτέρως!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Πέρσι είχαμε επισκεφτεί την περιοχή, έχω γράψει λίγα σχετικά πράγματα, αλλά μείναμε λιγότερες μέρες κι επικεντρωθήκαμε στον Μεσσηνιακό κόλπο, βλέποντας και πάλι μόνο τα highlight της περιοχής. Με τις δικές σου μέρες θα μπορούσες είτε να διανύσεις την ίδια (ή αντίστοιχη) πορεία με περισσότερες στάσεις είτε να επιλέξεις 2 ή 3 περιοχές και να τις εξερευνήσεις ανεξάρτητα. Παρ' όλα αυτά, επειδή η περιοχή είναι μεγάλη και δεν βρίσκω νόημα στο να πας π.χ. Μονεμβασιά και στο καπάκι Πήλο, χώρια της κούρασης είναι κρίμα να προσπεράσεις τόσο όμορφα μέρη στο ενδιάμεσο, η πρότασή μου είναι τα μέρη που θα πας να είναι κοντινά.

Αν το (πανέμορφο) Πολυλίμνιο είναι προτεραιότητά σου, νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωθείς στη Μεσσηνία. Στο πρώτο κομμάτι για διανυκτέρευση μπορείς να επιλέξεις είτε την Καλαμάτα για βάση είτε κάποια παραλιακή πόλη τύπου Πύλο, Κορώνη, Μεθώνη, ανάλογα με τα υπόλοιπα ενδιαφέροντά σου. Αν κινηθείτε προς Μάνη, καλή βάση είναι η Καρδαμύλη (όμορφη, πραγματικά), Στούπα (δεν θα το πρότεινα, δεν νομίζω να σε ενθουσιάσει) κι έπειτα για να κατέβετε προς Λακωνική μια καλή στάση για ζευγάρι είναι το Λιμένι, να ξυπνάς και να βλέπεις τέτοια θάλασσα μπροστά σου είναι πολυτέλεια που αξίζει να βιώσεις, θαρρώ, οπότε εγώ στη θέση σου αντί για την Αρεόπολη, που έχει περισσότερες επιλογές, θα προτιμούσα το Λιμένι - ό,τι βέβαια και να διαλέξεις, η απόσταση μεταξύ τους είναι μικρή. Από εκεί είσαι δίπλα σε σπήλαια Διρού, το άλλο highlight που τόνισες. Για Λακωνική Μάνη δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, αν δεν έχεις σκοπό να κατέβεις μέχρι το ακρωτήρι, ίσως το Γύθειο θα ήταν κι η δική μου επιλογή, αλλά και τα νοτιότερα χωριά πρέπει να είναι πολύ ατμοσφαιρικά.

Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι με τόσες μέρες, τα παραπάνω καλύπτουν και με το παραπάνω τον χρόνο που σκοπεύεις να διαθέσεις. Και τα υπόλοιπα (μαζί με το επόμενο πόδι, κι ίσως καμιά Ελαφόνησο ή και Κύθηρα) τα αφήνεις για την επόμενη φορά. Έχω την αίσθηση ότι η Νότια Πελοπόννησος (Μεσσηνία-Λακωνία) ιδανικά θα ήθελε τρεις βδομάδες για να τη δεις ικανοποιητικά και σχετικά ξεκούραστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom