Γενικά Ιδανικό μέρος για backpacking διακοπές

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα σε όλους,

Ποιο μέρος θα προτείνατε για solo backpacking διακοπές τον Αύγουστο; Διάρκεια 30-35 μέρες.

Από αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό το site προσωπικά κλείνω προς Περού - Βολιβία...
Ανοικτός και για εισηγήσεις για Ασία μεριά!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Μερικές ερωτήσεις γιατί νομίζω με μπερδεύετε!

Στο Περού - Βολιβία θα την παλέψω μόνος χωρίς γνώση ισπανικών; Πέραν του Μάτσου Πίτσου υπάρχει λόγος να έχω κανονίσει κάτι πιο πριν; Κάποιες εσωτερικές πτήσεις;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κοίταξε και την (πιο βατή) εναλλακτική της Ν.Α. Ασίας (Ταϋλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ). Μαγικές χώρες, φύση, πολιτισμός, φαγητό, φτηνές τιμές, θα γνωρίσεις και πολύ κόσμο που ταξιδεύει παρόμοια. Αν είσαι πιο σκληροπυρηνικός, υπάρχει και η Ινδία, μια χώρα-ήπειρος. Απλά τα αναφέρω σαν εναλλακτικές και η Λατινική Αμερική (ιδίως οι χώρες που αναφέρεις) αξίζουν πολύ.
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Κοίταξε και την (πιο βατή) εναλλακτική της Ν.Α. Ασίας (Ταϊλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ). Μαγικές χώρες, φύση, πολιτισμός, φαγητό, φτηνές τιμές, θα γνωρίσεις και πολύ κόσμο που ταξιδεύει παρόμοια. Αν είσαι πιο σκληροπυρηνικός, υπάρχει και η Ινδία, μια χώρα-ήπειρος. Απλά τα αναφέρω σαν εναλλακτικές και η Λατινική Αμερική (ιδίως οι χώρες που αναφέρεις) αξίζουν πολύ.
Για Ινδία θα ενδιέφερε τρομερά. Θα είναι πρώτο μου μακρινό ταξίδι και μόνος οπότε σκεφτόμουν να την αναβάλλω για λίγο!
Λάος-Καμπότζη-Βιετνάμ και Ταϊλάνδη χρειάζονται εμβόλια ή είναι ανοησίες αυτά; Τι παίζει με τις βίζες από χώρα σε χώρα; Χρειάζεται από πριν ή τα κανονίζεις όλα κατά την άφιξη σου;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Για Ινδία θα ενδιέφερε τρομερά. Θα είναι πρώτο μου μακρινό ταξίδι και μόνος οπότε σκεφτόμουν να την αναβάλλω για λίγο!
Λάος-Καμπότζη-Βιετνάμ και Ταϊλάνδη χρειάζονται εμβόλια ή είναι ανοησίες αυτά; Τι παίζει με τις βίζες από χώρα σε χώρα; Χρειάζεται από πριν ή τα κανονίζεις όλα κατά την άφιξη σου;
Από εμβόλια, τίποτε ιδιαίτερο (περισσότερα εδώ Destinations - Travelers' Health - CDC). Βίζες εύκολα στα σημεία εισόδου, εκτός ίσως από το Βιετνάμ (ψάξτο, δε θυμάμαι). Γενικώς η Ν.Α. Ασία είναι το ιδανικό ταξίδι να ξεκινήσεις. Στρώσου, μελέτα και εδώ είμαστε. Το φόρουμ βρίθει από Ασιολάτρες...
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Από εμβόλια, τίποτε ιδιαίτερο (περισσότερα εδώ Destinations - Travelers' Health - CDC). Βίζες εύκολα στα σημεία εισόδου, εκτός ίσως από το Βιετνάμ (ψάξτο, δε θυμάμαι). Γενικώς η Ν.Α. Ασία είναι το ιδανικό ταξίδι να ξεκινήσεις. Στρώσου, μελέτα και εδώ είμαστε. Το φόρουμ βρίθει από Ασιολάτρες...
Το "πρόβλημα" είναι πως δεν μπορώ να κατασταλάξω κάπου!
Βιετνάμ - Λάος - Καμπότζη ακούγονται ωραία αλλά δεν ξέρω αν προλαβαίνεις όλα αυτά σε 1 μήνα. Πάρα δίπλα η Ταϊλάνδη, να την αφήσεις απέξω ή να την επισκεφτείς μόνο αυτή; Η Ινδονησία και πέριξ τι λένε για πρώτο ταξίδι;

Επανέρχομαι στο Βιετνάμ - Λάος - Καμπότζη: Το λογικό είναι να ξεκινήσεις από Ανόι και να κατέβεις και να τελειώσεις με Καμπότζη ή μήπως το ανάποδο; Ποια πόλη να κοιτάξω για πτήσεις επιστροφής;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σου προτείνω λοιπόν να κάνεις αναζήτηση εικόνων στο ίντερνετ, να δεις τι σου προσφέρει κάθε χώρα σαν αξιοθέατα κι αν αυτά είναι που σε ενδιαφέρουν, να τα σημειώσεις επί χάρτου και μετά να δεις πως μπορείς να μετακινηθείς ανάμεσα στα διάφορα σημεία ενδιαφέροντος.
Όλος ο κόσμος όμορφος είναι, ρεαλιστικές προτεραιότητες απλά πρέπει να βάζουμε βάση των ενδιαφερόντων μας και να μην γινόμαστε πλεονέκτες (το έχω βιώσει το σύνδρομο-δεν τα βλέπεις όλα σε ένα ταξίδι)
Πρώτα κατέληξε στο που και μετά συζητάμε όλες τις λεπτομέρειες. Όπως προσναφέρθηκε Ασιολάτρες υπάρχουν πολλοι και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Φτάνει να ξέρεις τι θέλεις
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Εγώ πάντως το πρώτο μου μεγάλο σόλο μπακπακινγκ ταξίδι το έκανα στη ΝΑ Ασία.Ξεκινησα από Μπανκογκ->Καμπότζη->Βιετνάμ->Χονγκ Κονγκ->Πτηση για Πουκετ->Πτηση για Σιγκαπούρη->Κουάλα Λουμπούρ και πισω Αθηνα. Θεωρω οτι ειναι ενα ευκολο τηρουμενων των αναλογιων ταξιδι και θα μπορεσεις να το κανεις ανετα μονος σου.Επισης ειναι πολυ φτηνα και αν και εγω ειχα καποια απροοπτα (ειχα πεσει τοτε με τις αναταραχες στη Μπανγκοκ και ειχα αφησει το διαβατηριο μου στην πρεσβεια του Βιετναμ και δεν μπορουσα να το παρω γιατι ειχαν κλεισει ολοι οι δρομοι) γενικα ειναι πολυ ευκολα υλοποιησιμο.Ορεξη να χεις.
Επισης ταξιδευει και πολυς κοσμος παρομοια και αν μιλας και λιγο κανεις πολυ ευκολα παρεες.Εγω ακομα εχω κρατησει επαφη με καποια ατομα απο τότε!
Περου και Σαουδικες Αραβιες αστα για την επομενη φορα!
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ποία από τις προαναφερθείσες χώρες σου προσφέρει καταλύματα από ντόπιους κατοίκους; Να ξυπνάς, να κοιμάσαι και να τρως μαζί τους. Να ζήσεις έστω και για λίγο τη ζωή τους.
Αυτό θα με ενδιέφερε στα σίγουρα...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Ποία από τις προαναφερθείσες χώρες σου προσφέρει καταλύματα από ντόπιους κατοίκους; Να ξυπνάς, να κοιμάσαι και να τρως μαζί τους. Να ζήσεις έστω και για λίγο τη ζωή τους.
Αυτό θα με ενδιέφερε στα σίγουρα...
Φανταζομαι ολες..Ψαξε στο ιντερνετ για homestay.
 

Solari

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ;
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Μπορείτε να με βοηθήσετε στο να καταλήξω αν η χρονική περίοδος 20 ημερών αξίζει να αφιερωθεί στην Ταυλάνδη αποκλειστικά ή σε σε κάποια από Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ ή ακόμα και σε κάποιο συνδυασμό;

Υπάρχει κάποιος που έχει επισκεφθεί αυτές τις χώρες; Τι προτείνει;

Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom